בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

תדהמה וזעזוע - בדס"מי העולם התאחדו

Lacrimas
לפני 16 שנים • 8 באוג׳ 2007

תדהמה וזעזוע - בדס"מי העולם התאחדו

Lacrimas • 8 באוג׳ 2007
שלום לכל הקוראים,
אני לא כותב כאן הרבה אבל קרתה לי חוויה אישית שאני מרגיש שחובתי המוסרית היא לחלוק אותה אתכם בפורום זה!
אני בחור בן 22, גר בחיפה, וכרגע מובטל. בהשכלתי אני בין השאר סושי-מן, וזוהי למעשה ההכשרה המקצועית היחידה שלי... הגעתי לאחת הסושיות בחיפה לדרוש לי עבודה, והתקבלתי לתפקיד על אף הלוק הלא שיגרתי שלי שבדר"כ מזיק למוניטין שלי בקרב מעסיקים.
אחרי שלוש משמרות, שבהן עשיתי מעל ומעבר כדי לרצות את המעסיק הספקן שלי, פוטרתי בגין אפליה על רקע נטייה מינית או העדפה מינית או העדפה אם תרצו. וכך היה
ערב לפני שפוטרתי ישבתי עם הבוס ועוד מלצרית לשתות יין במרפסת של המסעדה, מכיוון שהייתה זו שעה מאוחרת בתחילת השבוע, לא הגיעו לקוחות ויכלנו לשבת קצת ולדבר על הא ועל דא.
פתאום עלה הנושא, הבוס שואל אותי:
"תגיד אתה מכיר מועדוני סאדו בארץ?"
ומכאן השיחה התגלגלה למעין הרצאה שאני העברתי לו ולמלצרית בנושא, תוך שהם שואלים שאלות ערניות, מראים עיניין בכל הנאמר, שלא לאמר שניראו מרותקים לחלוטין לנושא. בדיעבד התברר שהם גירו אותי בלשונם מה שנקרא.
סיפרתי להם על הקהילה, על המועדונים, על המסיבות, על מכונים, על אנשים והעדפותיהם השונות וכל זה בצורה מאד עיניינית ומתוך מחשבה תמימה מאד שזה באמת מסקרן אותם ומעניין אותם.
באשר לעצמי העדפתי להגיב בטאקט (הבוס שאל אותי מה התפקיד שלי בעולם הזה של בדס"מ) וסיפרתי שאני "לא ממש בעסק" ובעיקר מופיע בתור אסיסטנט כשיוצא לי, אבל מאד מתחבר לקהילה ומגיע לאירועים מדי פעם.
כששאלתי אותם לפשר השאלה ובעצם איך הגיעו לדבר על הנושא של שליטה וסאדו-מזוכיזם הם פטרו אותי בטענה ש"פשוט הכרנו מישהו שניראה לנו שהוא בעיניין ולכן זה סיקרן אותנו."
עד כאן טוב ויפה, חשבתי שהיה מאד נחמד לדבר על הנושא ולתרום לידע הכללי של אותם שניים.
למחרת, הגעתי לתומי למשמרת נוספת, כשהבוס נכח וביקש שאצא איתו מחוץ למסעדה, שם הוא הודיע לי חד וחלק שבעקבות השיחה שניהלנו אתמול הוא לא מוכן להעסיק אותי או לצורך העיניין מישהו עם תחומי עיניין כמו שלי. הוא הוסיף עוד כל מיני תרוצים לגבי הקישורים החברתיים שלי וסילק אותי מהמקום.
עכשיו הרגע בוא אתם נכנסים לתמונה - אם יש מישהו מהקוראים שידוע לו מידת החוקיות של ההליך הזה, האם זה אפליה? אם כן, על איזה רקע? מה ניתן לעשות בנידון? אני מבקש בבקשה לפנות אלי בפרטי עם המידע, או יותר טוב, לכתוב על זה כאן כדי שאחרים ישכילו לראות שככה אי אפשר לנהוג בעובד, באזרח, באדם!
הידיים שלי רועדות בזמן כתיבת השורות האלה, כי אני מרגיש שנאלצתי לשלם מחיר על הכנות הטיבעית שלי. כנות לגבי מה שאני עושה מחוץ לשעות העבודה, לגבי מה שכולנו עושים מחוץ לשעות העבודה.
תודה
Afroditi

ברור שזה לא חוקי

Afroditi • 8 באוג׳ 2007
העניין הוא, שהמעסיק שלך יכול לטעון שאתה פוטרת בגלל נסיבות הקשורות בעבודה ולא

בגלל נטיות מיניות.
פמינה
פמינה • 8 באוג׳ 2007
היית תמים. לא נורא. תלמד..
חיל הפרשים מנסה להגיע לעזרה.
לא התחום שלי אבל אני יודעת דבר או שניים.
לפי החוק אסור לו לפטר אותך והסקרנות שלו עלולה לעלות לו ביוקר.
השיחה בערב הקודם על ההעדפות המיניות שלך והפיטורין יום למחרת מסגירים אותו. הוא לא היה חכם והשופטים לא טיפשים..

לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה התשמ"ח 1988 למעביד אסור להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מין, מעמד אישי, הורות, גיל, נטיה מינית, גזע, דת ולאום. גם קביעת תנאים שלא ממין העניין נחשבת לאפליה.

הבעיה היא שעכשיו פגרת בתי המשפט אבל יש תורנות. אני חושבת שהמקרה שלך מתאים לתורנות בתי המשפט.

צלצל ל144 וברר מה הכתובת של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה.
מחר בבוקר אתה שם ומגיש בקשה דחופה לשופט או השופטת בתורנות בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. אני לא זוכרת מה מס' הטופס לבקשה הדחופה אבל יעזרו לך שם. בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב עוזרים לעובדים במצוקה והשופטים מקבלים את הבקשות גם ללא עורכי דין. השופטים עוזרים במקום עורכי הדין. אין סיבה שבחיפה יהיה שונה מתל אביב.

אני לא חושבת שתצליח לגרום לו להחזיר אותך לעבודה אבל אולי הם ישפיעו עליו. אם הוא יבין שהשופט או השופטת נגדו אולי הוא יהיה יותר ליברלי.
לפחות הוא ישלם פיצויים. לך תתיעץ איתם.
השופטים בבית הדין האזורי לעבודה ליברליים ותומכים בזכויות העובדים.
התלבש יפה כשאתה ניגש לשם. לא לבוש פריקי. רגיל.
בהצלחה.
Hunter​(שולט)
Hunter​(שולט) • 8 באוג׳ 2007
אפילו יותר מזה, אתה יכול לטעון להטרדה על רקע מיני. למעביד שלך אסור לשאול מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה, אם אתה בהריון, עם מי אתה יוצא וכן הלאה, לא הייתי ממליץ ל"סתם אנשים" לתבוע על רקע כזה, אבל אתה יכול לאמר שרצית להתקרב לבוס ולכן ענית לכל השאלות
פמינה
פמינה • 8 באוג׳ 2007
אני חושבת שלא כדאי להגזים בתביעות.
כנות עובדת אצל שופטים רק כשהם מרגישים שלא מנסים לעבוד עליהם.
לדעתי כדאי לו לספר את האמת כפי שהוא סיפר לנו.
מורגש שהוא לא משקר.
הוא הסכים להתידד וקיבל את השאלות כאות של ידידות ועניין.
אם השופטים יחשבו שהוא מנסה לסדר מישהו הם לא יעזרו לו.
הסיפור כפי שהוא מעורר הזדהות לילד תמים שלא מכיר את העולם האכזרי בחוץ ונפל על מעביד לא הוגן.

לפי הסיפור הוא לא היה חייב לענות והוא היה יכול להתחמק מהשאלות.
בפעם הבאה כדאי להכיר את האנשים לפני שמתידדים ומספרים.
עבודת מאסטר{lori}
עבודת מאסטר{lori} • 8 באוג׳ 2007
האם זו אפליה? כן.
האם זה מוסרי? לא.
האם אנחנו כועסים על זה? מאוד.

עכשיו בוא נהיה ריאליסטים. בוא נבדוק אם יש לך סיכוי לקחת את התיק הזה לבית משפט ולנצח בו.

אתה תגיד - היתה שיחה אודות העדפות מיניות יום לפני הפיטורין. יש לי עדות של המלצרית שהשתתפה בשיחה (ספק שתשיג עדות כזו כי קיים סיכוי סביר שהמלצרית תרצה לשמור על מקום העבודה שלה ותסרב לעזור לך).
הבוס יגיד - זה שקר. הוא והמלצרית תיאמו עמדות כי היא יודעת שגם אותה אני עומד לפטר.
או -
במסגרת היחסים החבריים שלנו, התקיימה כזו שיחה, אבל השיחה לא גלשה אל מעבר לגבולות הטעם הטוב (והעורך דין שלו ינחה אותו איך לתאר את השיחה כך שהיא לא תישמע סקסיסטית מדי). אז מה? זו ממש לא היתה הסיבה לפיטורין.
אתה תשאל - אז למה פיטרת אותי?
הוא יענה - כי אתה עובד גרוע. יש לי עדות של הסגן שלי, שדיברתי איתו יומיים קודם לפיטורין שלך והתייעצתי איתו לגבי המשך העסקתך. הרי לא יעלה על הדעת שהעסקת עובד זו חתונה קתולית: אתה עבדת בסך הכל שלוש משמרות ובשלושתן פישלת, לכן אני לא מעוניין להעסיק אותך יותר.
רוצה שארד לפרטים? בבקשה. לקוחות מתלוננים בפני על איכות הסושי שאתה מכין ואני נאלץ לתת להם הנחה או הטבות אחרות כדי לפייס אותם. חוץ מזה, אתה לא שומר על היגיינה ומכין סושי עם ידיים מטונפות, למרות שהערתי לך על הנושא באופן אישי כמה פעמים. ביום בו פיטרתי אותך, עשית מעשה שהיה הקש ששבר את גב הגמל - ראיתי אותך יוצא מהשירותים, לא רוחץ ידיים, וישר חוזר לעבוד על הסושי.
כל סיפור שלך על סאדו, מאזו, קטטה במיטה וכו', הוא נסיון לסחוט ממני פיצויים ולפגוע בשמי. בית המשפט לא יכול לחייב אותי לשלם משכורת לאדם שעושה לי רק נזק מהיום בו הוא התחיל לעבוד.

עכשיו - יכול להיות שתראה שיגיבו לי כאן - "אז מה אתה מצפה ממנו, שירים ידיים?? הוא צריך לתבוע! הוא צריך להשמיע קול!!!" וכל מני סיפורים על הרוח הכללית של בית המשפט בענייני יחסי סיום יחסי עובד-מעביד. אבל בסופו של דבר, מה יצא מכל הסיפור הזה?
שאם הבוס שלך יזכה (וסביר מאוד להניח שהוא יזכה):

אתה תשלם שכר טרחה לעורך דין שלו.

עכשיו תחשוב טוב טוב אם אתה באמת רוצה להכנס למאבק הזה.

דעתי האישית - זה מקסים שאתה כזה איש כנה ואמיתי, לא נשארו הרבה אנשים כאלו. זו תמימות שיש בה קסם. בכל זאת, למדת משהו לחיים - להיות קצת פחות תמים וקצת יותר דיסקרטי בנושאים כאלו.
    התגובה האהובה בשרשור
נולי
נולי • 8 באוג׳ 2007
עבודת, כל שאמרת יפה ומאיר עינים (ובעיקר מבהיל ומפחיד) אבל דע לך כי בית הדין לעבודה (גם זה שבחיפה, מנסיון) הוא תמיד לטובת העובד.
אני ממליצה לפנות שם למזכירות שבקומת המרתף, לבקש טופס, ואחרי המילוי לשאול את הפקיד אם זה בסדר או שהוא ממליץ לך למלא קצת אחרת את הטופס.
(תברר מראש מה קורה אם אתה מפסיד במקרה שכזה, כן, אצל הפקיד בבה"ד)
חוץ מזה יש להם גם אתר אינטרנט.
עוד דבר, כתבת שהמראה שלך חריג ואולי זה מה שגרם לבוס לפטר. זו גם אפליה. אם המראה הטריד אותו, אך המקצועיות שלך מצאה חן בעיניו, היה עליו להאיר נקודה זו מראש ולא לפטר בדיעבד.
בהצלחה!
Lacrimas
Lacrimas • 8 באוג׳ 2007
אני מודה לכם נורא על ההשתתפות ועל הייעוץ ועל כל הדעות כי הכל בא בחשבון סה"כ, אתם מקסימים icon_smile.gif ועכשיו אני מרגיש גם קצת יותר טוב בנושא. ואני גם הולך להלחם על זה.
נאיבי מצידי לספר לו על חיי המין שלי? - ברור! לכן אני כועס על עצמי כ"כ. אני פשוט עבדתי שנים בחברה גדולה שבה הייתה המון פתיחות וכולם ידעו עליי הכל ואהבו את החריגות שלי, לכן היה ניראה לי טבעי לדבר ככה ועוד לנוכח שאלה תמימה כזאת...
קליבר​(שולט)
לפני 16 שנים • 9 באוג׳ 2007

שאלה אישית ..

קליבר​(שולט) • 9 באוג׳ 2007
זה הרי מקום שלא רוצה אותך , בגלל "לא משנה למה" , אז נכון , אתה צודק , ואני מציע להיות חכם , ובגדול . חפש ומהר עבודה אחרת , בתחום הזה של סושי , אנ מניח שלא חסרה עבודה , ובפעם הבאה אל תתהדר בנטיות שלך , אני מבין ,מתוך הדברים שקראתי שיש לך מראה "מיוחד" שכבר מסגיר דברים לגביך אז מה צריך יותר ?
לגבי לוותר , אל תוותר , הגש את התביעה , אם זה יעזור לך , ואם יחיבו אותו בפיצויים , הם פטורים אגב ממס , אז הרווחת .
וכמו שאומרים " אל תערבב עסקים עם תענוגות" ( dont mix business with plesuers ) ...
בהצלחה .
!fetish!
לפני 16 שנים • 9 באוג׳ 2007
!fetish! • 9 באוג׳ 2007
אוי כפרון.... אני מסוגל להבין את העצבים והכעס שרצים לך בראש... אל דאגה.
יש לך את כלללל היסכויים בעולם "לפתוח לו תתחת" (אוי זה ממש מצחיק בהקשר הזה)
כל הערכאות הן לטובת המופלה. ראה פס"ד דניליבץ' נ' אלעל. אל על לא פיתרו אותו עקב היותו הומו אלא פשוט לא הכירו בשותפו לחיים כבן זוגו למטרת קבלת טיסה מוזלת כפי שאר בני הזוג ההטרו סקסואלים מקבלים. הוא תבע , הגיע לעליון וניצח כמו גדול. רשימת פסקי הדין אשר יוצאים כנגד הפלייה על בסיס נטייה מינית היא רחבה מאוד. יש פה גם אופציה של שימוש בתקשרות אם אתה מעוניין. אך לדעתי עוד הרבה לפני שנגיע לבית המשפט הבחור ישלם הרבה פיצויים כדי לסגור את הפינה הזו. אנחנו נשב יחד ונתחיל לבנות תיק.