שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

צ'ופרה סמים וקצת פילוסופיה

פינקי לשלטון​(מתחלפת)
לפני 16 שנים • 7 בינו׳ 2008

צ'ופרה סמים וקצת פילוסופיה

זה משהו שרשמתי אצלי בבלוג, אבל מכיוון שאני נורא סקרנית הפעם לתגובות אני אפרסם גם בפורום...

כבר כמה ימים מתרוצצים לי בראש שלושה נושאים רציניים שרציתי לכתוב עליהם.
קודם נחתי קצת והכל התחבר לי לנושא אחד שאני אנסה להסבירו עכשיו.

לפני כמה ימים נתקלתי פה בבלוג של ילדונת, שסיפרה שהיא לקחה קצת סמים במסיבת הסילווסטר.
כמה אנשים הגיבו בפוסט ההוא נגד הסמים, אני בניהם, אז הילדה ענתה שזו צביעות והיא לא מאמינה שאנחנו לא לוקחים בעצמנו, ושלא לקחנו מעולם.
במסגרת העבודה הגעתי לסניף של "אל-סם", פגשתי אנשים שנגמלו וכאלה שלא, וכמו כן צרפתי הרבה כתבות בנושא לנספחים של העבודה.

המורה היתה בהלם ממידת ההשקעה, אבל ההלם שלי היה יותר גדול.
אני נשבעתי לעצמי באותו הרגע שלעולם, אבל לעולם, ויהי מה, אני לא אגע בסמים, אפילו אם מדובר בקלים ביותר.

אתמול (אם אני לא טועה) היתה תוכנית תחקיר בטלויזיה על המסוממים שמתגוררים באזור התחנה המרכזית בת"א.
אמא שלי ישבה בסלון לצפות. אני פשוט לא הייתי מסוגלת.
אני לא יכולה לראות סרטים על סמים, לא אבקות, לא מזרקים, לא קריזים, ועוד כשמדובר בתוכנית תיעודית זה בכלל קשה מנשוא.
הכמה תמונות הבודדות שראיתי הספיקו לי הבחלט כדי להתרחק. הלכתי לחדר וסגרתי את הדלת. ממש כמו סרט אימה. לא רוצה לא לשמוע, לא לראות ולא לדעת.

שבוע שעבר דיפאק צ'ופרה היה בארץ.
למי שלא מכיר, מדובר ברופא הודי שהיגר לארה"ב והפך למורה רוחני גדול.
הוא הוציא המון ספרים רבי מכר בנושא רוחניות והגשמה עצמית. אדם משכמו ומעלה.
יום אחרי הכנס בו הוא הרצה, היה לי כנס עם כמה מהמאמנים האישיים שלי (אני לא אגיד מורים רוחנים כדי שלא תבהלו). ניכרה בפניהם התדהמה שבפגישת צ'ופרה.
הוא חיזק אותם נפשית המון.
הם ניסו לתאר איך היה המפגש איתו, ובקושי יצאו מילים מפיהם.

צ'ופרה (וכמובן עוד רבים אחרים) טוען שיש באדם תובנה אינסופית, שיש לו את היכולת, בעזרת מוחו, ליצור למעשה כל דבר, לרפא את גופו, ושבעצם העולם, כפי שכל אחד רואה אותו, הוא השתקפות של האני הפנימי שלו.

אתמול יצא לי לגלוש באינטרנט ובמקרה נתקלתי במצגת להורדה עם כמה מהמשפטים של צ'ופרה.
אם הייתם פוגשים אותי לפני שנה שנתיים ומנסים להגיד לי שכל מה שלא בסדר מבחינתי בעולם בחוץ, זה בעצם לא בסדר אצלי בפנים, הייתי מתווכחת איתכם שעות שהשתגעתם.

אתמול, בחיוך רחב, אני עוברת על משפטי המצגת ומהנהנת בראשי.
אני אולי לעולם לא אגיע לרמה הרוחנית של צ'ופרה (הלוואי), אבל מה שבטוח שיש לי מושג על מה הוא מדבר.

נחזור לסמים.
אני מחפשת מישהו שיסביר לי למה צריך סמים? למה צריך אלכוהול? למה צריך את כל ההתמכרויות האנושיות המסריחות האלה.

אושר בנוי מהצלחה
הצלחה בנויה מהתגברות על פחד
סמים זו כניעה לפחד
לכן סמים, פר הגדרה, מנוגדים לאושר.

אני נגד התמכרויות, אני אפילו נגד השתכרות מוגזמת, אבל זה לפחות לא ממכר כמו סמים.

ניקח לדוגמא מסיבה...
למה לקחת סמים?

אתה רוצה להשתתף באורגיה? אין שום דבר פסול באורגיה כל עוד היא נעשת בהסכמה (ובתקווה בצורה מוגנת). הטענה שצריך סמים כדי "להשתחרר" מוכיחה שלך (!!) יש בעיה מצפונית עם האורגיה הזאת.
אם בחורה יכולה לרקוד ולהתחיל עם בחורים רק אחרי לקיחת סמים, סימן שמשהו אצלה עצור ודפוק, והיא צריכה לטפל בזה. להבין מאיפה זה בא.

הפחדים שלנו זה מי שאנחנו.
אפשר לגבור עליהם ולהיות אדם גדול יותר
ואפשר לקחת סמים, ולהכנע להם, ולהצתמק עוד ועוד ועוד...

אני מקווה שהעברתי טוב את הפואנטה
ואולי... אולי.. בפעם הבאה תחשבו שוב לפני שאתם נכנעים כל כך מהר לעצמכם.
חבל!
מלך הארץ​(לא בעסק)
מלך הארץ​(לא בעסק) • 7 בינו׳ 2008
שלום לך מדהימונת,

העלת לסדר היום נושא חשוב, ומכוון שגם את חשובה אז להלן עמדתי:

סמים זה דבר שלילי וטוב שאת נמנעת מכך (למעט מקצת אלכוהול שזה גם סם).

סמים כעקרון פועלים על מרכזי ההנאה שבמוח "ומפציצים" אותם בריכוז עצום של גורמי/מחוללי הנאה.
מעטות האפשרויות לגרום יותר הנאה "מהפצצה" של סם.

אלא -

שמה שקורה זה שכתוצאה מההפצצה הזו מרכזי ההנאה מתנוונים וסף הגירוי יורד.

פשוט מאבדים בהדרגה את היכולת להנות.

אז, כדי לחזור על אותה השפעה "מהנה לכאורה" צריך במשך הזמן להגדיל את כמות הסם שצורכים וכשזה לא עוזר אז עוברים לדברים יותר חזקים.

לא תמיד הסם גורם להנאה, לפעמים הוא רק מחזק את ההרגשה - טוב לך - יהיה לך יותר טוב,
את בדיכאון - הדיכאון יחמיר, את עייפה הסם יגרום לך להיות יותר עייפה וכיו"ב.
כך למשל אפשר לראות לפעמים אלכוהוליסטים "שפוכים" או "עירניים במיוחד".

יצא לי לראות ג'נקיס שחייהם נהרסו ולחילופין חברה שהכרתי ולא היו מסוגלים להנות סתם במסיבה בלי ג'וינט.

ההשפעה בסופו של דבר היא לא רק על היכולת להנות, אלא מערכת העצבים כולה (ולא רק) מתחילה להתנוון, מאבדים את יכולת הריכוז, את הזיכרון, את הזיקפה וכיו"ב ומפתחים אדישות לחיים ולכל דבר.

כמובן זה לוקח זמן, ורוב המשתמשים אולי "יורדים מהרכבת" לפני שמאוחר מדי ולפני שנגרם נזק בלתי הפיך, אבל יותר מדי כאלה שרק רצו לנסות לא ידעו להפסיק בזמן והגיעו לתחנה שאף פעם לא חלמו להגיע אליה.

ואם כל זה לא מספיק משכנע, אז קחי בחשבון שיש מקומות עבודה (או סיטואציות אחרות) שדורשים הצהרה או אפילו פוליגראף לגבי שימוש/ניסיון בעבר בסמים.
אז גם אם שאכטה פה שאכטה שם זה לא יותר מדי מזיק - זה יכול לקלקל יום אחד משהו וזו גם סיבה לחשוב פעמיים.
Tish Adams
Tish Adams • 7 בינו׳ 2008
פינקית,
יש התמכרויות רבות.
וכן, אולי לא תאהבי את מה שאני עומדת לכתוב אבל גם צ'ופרה.
הנה, פתחת פוסט על סמים, דברת על משהו וגלשת וציינת ואפילו נזהרת לא לקרוא למדריכים מסויימים, מורים רוחניים.
אז יש שמתמכרים לסמים, יש שמתמכרים לקוטג' או לכושר ויש שמתמכרים לקבלה ויש לצ'ופרה.
החוק אצלי הוא: מה שזה לא יהיה - כל עוד אתם שולטים בזה ולא להיפך,
הכל טוב.
amy​(נשלטת){מבטלעיניים}
אני חושבת שבעייתי להתמכר לסמים לא חוקיים. יכול לסבך אותך עם המשטרה, עם גורמים פליליים, ואתה אף פעם לא יודע מה מערבבים לך בסם. אין פיקוח וזה יוצר סכנות.

יכול להיות שצריך להכניס לחוק סמים מסויימים, אבל כל עוד הם לא חוקיים, עדיף לא להתעסק איתם.
פינקי לשלטון​(מתחלפת)
Tish Adams כתב/ה:
פינקית,
יש התמכרויות רבות.
.....
אז יש שמתמכרים לסמים, יש שמתמכרים לקוטג' או לכושר ויש שמתמכרים לקבלה ויש לצ'ופרה.
החוק אצלי הוא: מה שזה לא יהיה - כל עוד אתם שולטים בזה ולא להיפך,
הכל טוב.

לא הייתי אומרת שהתמכרות לקוטג' או לכושר או לכל השאר יביאו לתוצאות נוראיות כל כך כמו לסמים.
אני נגד התמכרויות בכלל
ונגד כל דבר שיוצא/ עלול לצאת משליטה, בזה אני מסכימה איתך.
אבל עדיין לא הייתי מכניסה סמים באותה משבצת עם השאר.
ממש ממש לא.

בודדים הדברים שהתמכרות אליהם מובילה כל כך נמוך כמו סמים
(צ'ופרה דווקא מוביל יופי למעלה ..) icon_wink.gif
פינקי לשלטון​(מתחלפת)
עלמה במצוקה כתב/ה:
יכול להיות שצריך להכניס לחוק סמים מסויימים, אבל כל עוד הם לא חוקיים, עדיף לא להתעסק איתם.

הסיבה שלא מכניסים סמים קלים לחוק היא שגם הם ממכרים. הם לא ממכרים ומסוכנים כמו הסמים ה"כבדים", אבל כמו שסיגורד אמר הנטיה הטבעית היא לצרוך כל פעם משהו יותר חזק.

זה נכון שלקחת מריחואנה באמסטרדאם במקום חוקי עדיף על מקום לא חוקי כמו בארץ. זה נכון וידוע.

בכל אופן, אני עדין נגד :/

למה בכלל להתחיל עם השיט הזה?
amy​(נשלטת){מבטלעיניים}
אבל גם אלכוהול ממכר, וגם סיגריות. יש לך מושג כמה סיגריות פוגעות בבריאות של אנשים???

אני בעד להוציא מהחוק סיגריות ולהכניס- גראס נקי icon_razz.gif
dragon fly
dragon fly • 7 בינו׳ 2008
גם הכלוב ממכר
Tish Adams
Tish Adams • 7 בינו׳ 2008
למה בעצם לא?
אם מישהו 'מתמכר' (הגרשיים בשבילך) למשל לזרם מסויים, תורם את כל כספו וההמשך ידוע.
אם מישהו מכור לספורט אתגרי שמסכן את חייו ולא סתם הזכרתי את הקוטג'.
את לא רוצה לשמוע מה קורה למי שמכור לקוטג'. או יותר נכון למי שבסביבה.
אם עשית מחקר מעמיק כפי שאמרת, את אמורה לדעת שלא כל מה שחוקי אינו הרסני.
יש דברים הרסניים יותר מסמים קלים. אלכוהול לדוגמה. אפילו סיגריות.
אם תרצי, אתן לך לראות תכנית שנקראת יבול במליון דולר ששודרה בערוץ 8 ומסבירה עד כמה הסיבות להוצאת הקנביס (למשל) מהחוק, היו כלכליות גרידא.