לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

חרות נפשית

דבורלה
לפני 11 שנים • 11 בפבר׳ 2013

חרות נפשית

דבורלה • 11 בפבר׳ 2013
האדם, מורכב משני חלקים: החלק החומרי והחלק הרוחני. גופו אמנם מורכב ביותר ומורכבותו עולה על כל מה שניתן לשער, אולם בסיכומו של דבר, הוא אינו אלא מערכת ביולוגית הכפופה לחוקים ביולוגיים-כימיים-פיזיים, ותו לא. חוקרי הטבע עוסקים בחקר חלק זה של האדם, כשם שהם עוסקים בחקר שאר התופעות המצויות בעולמנו החומרי.
בצמוד לחלק חומרי זה מצוי באדם מרכיב נוסף, הוא החלק הרוחני. כאן ניצבת לפנינו מערכת סבוכה ומורכבת של דחפים, יצרים, יכולת בחירה ושאיפות. מערכת זו אינה ניתנת למדידה, למחקר ולחישובים, במובן המקובל בתחום הפיזיקה, אולם מציאותם של כוחות רוחניים אלו מורגשת היטב בחיי האדם.
על קיומם של שני חלקים אלו באדם מיידעת אותנו התורה כאשר היא מספרת על בריאתו של אדם הראשון: "וייצר ה' אלוקים את האדם עפר מן האדמה, ויפח באפיו נשמת חיים" (בראשית ב, ז). בבריאה זו, שאדם שמה, מצויים שני מרכיבים: עפר מן האדמה, כלומר, חלק חומרי גופני, וכן מצויה בו נשמת חיים, שנופחה מפי עליון.
עפ"י משנת היהדות, דוקא החלק הרוחני-הנשמתי הוא המאפיין את האדם והוא המייחד אותו מכל יתר הברואים. גופו של האדם ורוחו שואפים להיות משוחררים ובלתי תלויים באחרים. היהדות רואה את שיאה של החירות בחירות הרוח. רק כאשר רוחו של האדם משוחררת מלחצים ומכפיה, האדם הינו בן-חורין אמיתי. לעומת זאת עצמאות גופנית בפני עצמה, אינה מעידה על חירות מושלמת.
חירות הרוח היא כה קובעת עד שהאדם יכול להיות משועבד מבחינה גופנית, ולמרות זאת הוא ישא עליו את התואר "בן-חורין", אם אמנם רוחו תהיה משוחררת ובלתי תלויה באחרים. בתוככי השעבוד הגופני יכול לחיות בן חורין אמיתי, החי את חייו הפנימיים בהתאם לרוחו ולנשמתו, הפועמים בו תדיר
    התגובה האהובה בשרשור
איש אחר​(אחר)
איש אחר​(אחר) • 11 בפבר׳ 2013
זו ערימה של בולשיט פאגאני שאין בינה לבין האמת מאומה.
גיבוב מילים ובורות מוחלטת
עבד משועבד{עבד}
עבד משועבד{עבד} • 11 בפבר׳ 2013
איש אחר כתב/ה:

אני חושב שהוא אמר דברים נכונים :
1. "כאשר רוחו של האדם משוחררת מלחצים ומכפיה הינו בן חורין אמיתי '
2."בן חורין אמיתי חי את חייו הפנימיים בהתאם לרוחו ונשמתו "

אז שכל אחד יחיה איך שמתאים לו . בהתאם לפנימיות שלו .
בלוסום​(לא בעסק)
בלוסום​(לא בעסק) • 11 בפבר׳ 2013
מתהפך כתב/ה:
איש אחר כתב/ה:

אני חושב שהוא אמר דברים נכונים :
1. "כאשר רוחו של האדם משוחררת מלחצים ומכפיה הינו בן חורין אמיתי '
2."בן חורין אמיתי חי את חייו הפנימיים בהתאם לרוחו ונשמתו "

אז שכל אחד יחיה איך שמתאים לו . בהתאם לפנימיות שלו .

בעיני אם לאדם יש חופש מוחלט, הוא לא יכול להעריך אותו כלל...
מלכתא
מלכתא • 11 בפבר׳ 2013
אני דווקא מסכימה עם הדברים, למרות הפילוסופיה והמילים הסבוכות.
זה גם מאוד משליך על העולם שלנו, ובשרשור אחר כאן בפורומים כבר עלתה הסוגיה בנוגע לכך שאדם יכול להיות משועבד פיזית אבל בן-חורין בנפשו.
דורון גונן

Re: חרות נפשית

דורון גונן • 11 בפבר׳ 2013
דבורלה כתב/ה:
האדם, מורכב משני חלקים: החלק החומרי והחלק הרוחני. גופו אמנם מורכב ביותר ומורכבותו עולה על כל מה שניתן לשער, אולם בסיכומו של דבר, הוא אינו אלא מערכת ביולוגית הכפופה לחוקים ביולוגיים-כימיים-פיזיים, ותו לא. חוקרי הטבע עוסקים בחקר חלק זה של האדם, כשם שהם עוסקים בחקר שאר התופעות המצויות בעולמנו החומרי.
בצמוד לחלק חומרי זה מצוי באדם מרכיב נוסף, הוא החלק הרוחני. כאן ניצבת לפנינו מערכת סבוכה ומורכבת של דחפים, יצרים, יכולת בחירה ושאיפות. מערכת זו אינה ניתנת למדידה, למחקר ולחישובים, במובן המקובל בתחום הפיזיקה, אולם מציאותם של כוחות רוחניים אלו מורגשת היטב בחיי האדם.
על קיומם של שני חלקים אלו באדם מיידעת אותנו התורה כאשר היא מספרת על בריאתו של אדם הראשון: "וייצר ה' אלוקים את האדם עפר מן האדמה, ויפח באפיו נשמת חיים" (בראשית ב, ז). בבריאה זו, שאדם שמה, מצויים שני מרכיבים: עפר מן האדמה, כלומר, חלק חומרי גופני, וכן מצויה בו נשמת חיים, שנופחה מפי עליון.
עפ"י משנת היהדות, דוקא החלק הרוחני-הנשמתי הוא המאפיין את האדם והוא המייחד אותו מכל יתר הברואים. גופו של האדם ורוחו שואפים להיות משוחררים ובלתי תלויים באחרים. היהדות רואה את שיאה של החירות בחירות הרוח. רק כאשר רוחו של האדם משוחררת מלחצים ומכפיה, האדם הינו בן-חורין אמיתי. לעומת זאת עצמאות גופנית בפני עצמה, אינה מעידה על חירות מושלמת.
חירות הרוח היא כה קובעת עד שהאדם יכול להיות משועבד מבחינה גופנית, ולמרות זאת הוא ישא עליו את התואר "בן-חורין", אם אמנם רוחו תהיה משוחררת ובלתי תלויה באחרים. בתוככי השעבוד הגופני יכול לחיות בן חורין אמיתי, החי את חייו הפנימיים בהתאם לרוחו ולנשמתו, הפועמים בו תדיר

נכון. אבל יש כאן באתר אנשים חלושי נפש, שכל דבר שרק מזכיר להם משהו מהתנ''ך או את היותם יהודים מפחיד אותם יותר ממוות.
זו הסיבה שיש בינינו אנשים שמפחדים מהמתנחלים יותר ממה שהם מפחדים מהמחבלים. ''עם המחבלים אנחנו נסתדר בסוף'' הם אומרים בליבם ''אבל המתנחלים, אלה מהווים סכנה אמיתית!''.

בקיצור, מדובר באנשים שנפשם חלשה.

לא בטוח שהשירשור הזה לא יעורר בהם פחדים נסתרים ואת התוצאות הכתובות נראה כאן בהמשך...
icon_biggrin.gif
tusk
לפני 11 שנים • 12 בפבר׳ 2013
tusk • 12 בפבר׳ 2013
איש אחר כתב/ה:

אתה מוכן להסביר למה ?

קראתי את הטקסט, במידה מסוימת התחברתי אליו ובאמת לא ברור לי
מדוע קטלת ללא הסבר.

תודה.
איש אחר​(אחר)
איש אחר​(אחר) • 12 בפבר׳ 2013
tusk כתב/ה:
איש אחר כתב/ה:

אתה מוכן להסביר למה ?

מדוע קטלת ללא הסבר.

תודה.

אני אסביר בשיחה בלבד ולא בהתכתבות לכל מי שירצה
אין לי חשק להקליד הרצאות ארוכות ובכמה משפטים אי אפשר להגיע לזה.
לי לקח עשרות שנים להבין את הנושא. אחלוק את זה עם מי שבאמת זה מעניין אותו ולא לשם דיון או וויכוח
בלוסום​(לא בעסק)

לא. זה ממש לא מה שהתכוונת!

בלוסום​(לא בעסק) • 12 בפבר׳ 2013
איש אחר כתב/ה:
tusk כתב/ה:
איש אחר כתב/ה:

אתה מוכן להסביר למה ?

מדוע קטלת ללא הסבר.

תודה.

לי לקח עשרות שנים להבין את הנושא. אחלוק את זה עם מי שבאמת זה מעניין אותו ולא לשם דיון או וויכוח

כהרגלך בקודש, אתה פשוט מנסה לדבר עם כולם בטלפון.

טאסק - תשאל את מי שאתה רוצה. הוא מציע לעבור לטלפון לכל דבר שזז.
איש אחר​(אחר)

Re: לא. זה ממש לא מה שהתכוונת!

איש אחר​(אחר) • 12 בפבר׳ 2013
rapunzel כתב/ה:
איש אחר כתב/ה:
tusk כתב/ה:
איש אחר כתב/ה:

אתה מוכן להסביר למה ?

מדוע קטלת ללא הסבר.

תודה.

כהרגלך בקודש, אתה פשוט מנסה לדבר עם כולם בטלפון.

טאסק - תשאל את מי שאתה רוצה. הוא מציע לעבור לטלפון לכל דבר שזז.

אמת ויציב
אני לא אוהב והקליד, וטלפון זו מדיה שפויה ויעילה יותר לכל נושא ועניין, במיוחד לעניינים המחייבים הרבה מלל ואינטראקציה
לעומת זאת מה שאת עושה אינו ראוי. את מבלבלת בין גופו של עניין לגופו של אדם