סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

עוד על שליטה מנטלית

star
לפני 19 שנים • 18 בדצמ׳ 2004

עוד על שליטה מנטלית

star • 18 בדצמ׳ 2004
בזמן האחרון יוצא לי לחשוב המון על הנושא. ומעניין אותי לדעת...

כיצד ניתן, לדעתכן/ם לזהות סכנות בשליטה מנטלית?
כיצד ניתן להיזהר מהן, להישמר מפניהן ולטפל בהן, אם הן התרחשו?

קראתי גם את הגישה "לא לעשות שליטה מנטאלית" - קל מדיי, לא בשבילי.

והכי חשוב, תשובות רציניות יתקבלו בברכה.
שניניות, הומור והערות לא קשורות - גם icon_biggrin.gif .
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 18 בדצמ׳ 2004
נתחיל מזה שבכל אינטראקציה עם בנאדם אחר, על אחת כמה וכמה במערכת יחסים, ישנה שליטה מנטלית, מניפולציות רגשיות, וכו'. יש אנשים שעושים את זה טוב, יש אנשים שמשתמשים בזה לטוב, יש שלרע... אבל זה תמיד שם.

עכשיו, לי אישית קשה לזהות ולהצביע על 'סכנות בשליטה מנטלית', כי מבחינתי, ישנם מיליון דברים רעים שלא עושים לבנאדם אחר, ולעשות לו סמטוכה בראש, רגשות אשם, פחדים וכל מיני רעות אחרות זה רק חלק מהדברים האלה.
star

אבל איך אתה יודע ?

star • 18 בדצמ׳ 2004
בזמן שמשחקים כאן במשחקים חביבים כמו אדון ושפחה וכו' וכו'
שלא עשית למישהו סמטוחה בראש, רגשות אשם או פחדים
זאת הייתה השאלה שלי.
בכוח המוח-אשה

אז זהו, שאתה לא יודע

בכוח המוח-אשה • 18 בדצמ׳ 2004
וזה מה שמגניב במשחק, לא?

אבל חייבת להוסיף שהאחריות היא גם של הנשלט, מה הוא מקבל לתוכו.

קראתי לא מזמן פוסט של מישהי באתר אחר. הוא רצה להעניש אותה ואמר לה שהיא כבר לא מוצצת טוב, היא התפרקה, ואחר כך הוא אסף אותה אליו וזו היתה חוויה מזככת, ועכשיו היא אוהבת אותו אפילו יותר.

אנשים הגיבו וכתבו שאיזה יופי ולאחת זה עשה חשק להשפלות,
ואני שואלת-
מתפרקת כי את כבר לא מוצצת טוב?
מתפרקת בגלל זה?
מה יהיה מחר, כשהוא יגיד שאת טינופת מסריחה? תחשבי שהוא אלוהים?
מה בעצם קורה כאן? אנשים משחקים בקקה? (אופס, בעצם כן)
מי רצח את ארלוזורוב?

בקיצור, לא יודעת. לא מבינה בזה כלום.
יש הבדל בין משחקים מנטליים לשליטה מנטלית,
ההבדל הוא יחסי הכוחות המאוזנים ומשחק הפינג פונג, מול יחסי כוחות קבועים ובעלי הפרשים.
אמרתי כבר שאני לא מבינה. לאחרונה אני מבינה פחות ופחות.
תאיר​(נשלטת)
תאיר​(נשלטת) • 18 בדצמ׳ 2004
הגדרת את זה כמשחקים חביבים ואני חושבת שזאת מילת המפתח למרות שהרבה פה לא אוהבים לשמוע אותה.

כל עוד שומרים בראש שזה משחק, שהסאבית אינה באמת רכושו של האדון. כל עוד היא יודעת והוא יודע ששניהם בני אדם בעלי תבונה ורגשות ורצונות ושכך זה צריך להשאר אז ההתנהלות היא בצד הבטוח.
זה לא אומר שאין רגשות כנים ואמיתיים. בוודאי סאבית תפנה קודם כל לאדונה ליעוץ או סתם לפרוק מצוקה, אבל היא צריכה להיות מסוגלת להכיל נפשית את האפשרות שהיא לא מסכימה איתו ושיש לה רצון משלה.

תמיד קיימת סכנה של פגיעות רגשיות, אנשים עלולים להפגע רגשית בכל קשר רומנטי. להעזב זאת חוויה מאוד מאוד לא נעימה שיכולה גם לגרום לדכאון זמני, לכעס או לאיבוד עניין בדברים אחרים. כל מה שניתן לעשות בנושא הוא להשתדל להתנהג בהגינות, לא להשלות את הצד השני לא להגיד או לרמוז על דברים שלא מרגישים באמת.
ולמרות כל ההשתדלות בסופו של דבר אנשים יפגעו. השאלה היא עד כמה הם יפגעו.

באופן אישי, אני לא מסתדרת עם אנשים שחיים ללא פרופורציות, אלה שבשיחה השניה ידברו על אהבה עד מוות, שכל ארוע בלתי צפוי הוא עבורם סוף העולם או פסגת השאיפות. אני מרגישה שדרמה-קווינס כאלה מלהיבים את עצמם לפעמים עד כדי נזק אישי.
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 18 בדצמ׳ 2004
תלותיות-יתר זו סכנה אחת. (כשהנשלט יותר מדי תלותי בשולט)
מתי אפשר להבחין בזה? כל מקרה לגופו.
לאדם מבחוץ(מי שלא נמצא בתוך הקשר) יהיה יותר קל להבחין בזה ולהעיר משהו.
בשביל זה יש חברים. icon_biggrin.gif
Dom_Quixote

Re: אז זהו, שאתה לא יודע

Dom_Quixote • 18 בדצמ׳ 2004
בכוח המוח-אשה כתב/ה:
וזה מה שמגניב במשחק, לא?

אנשים הגיבו וכתבו שאיזה יופי ולאחת זה עשה חשק להשפלות,
ואני שואלת-
מתפרקת כי את כבר לא מוצצת טוב?
מתפרקת בגלל זה?
מה יהיה מחר, כשהוא יגיד שאת טינופת מסריחה? תחשבי שהוא אלוהים?
מה בעצם קורה כאן? אנשים משחקים בקקה? (אופס, בעצם כן)

צודקת במאה אחוז. בחורה ש"מתפרקת" בגלל זה אינה יציבה נפשית מספיק כדי להיות נשלטת במערכת בדסמית. כמו שמוח אמרה, מה יקרה כשהוא באמת יחליט לעזוב אותה, ויגיד לה שהיא לא מעניינת לו את התחת, היא תתאבד? לא בריא.

בכוח המוח-אשה כתב/ה:

מי רצח את ארלוזורוב?

אביס. חשבתי שכיסינו את זה.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 18 בדצמ׳ 2004
לפני שאפשר לענות על השאלה הזו צריך להגדיר למה בכלל מתכוונים ב"שליטה מנטלית" ומה מייחד אותה מאינטראקציה שאינה בדסמית בין בני זוג. מנסיון העבר - ההגדרות האלה מספיק מסובכות כשלעצמן.
דוכס תל אביבי​(שולט)
לפני 19 שנים • 19 בדצמ׳ 2004
דוכס תל אביבי​(שולט) • 19 בדצמ׳ 2004
שליטה מנטלית - מה, למה וכמה.

שליטה? אנחנו יודעים כבר. לאלו שעוד לא ממש בטוחים, מדובר על מצב בו אדם מאפשר לאדם אחר ל"הפעילו". קרי, להשתמש בגופו ו/או בנפשו ככל שהוסכם בין הצדדים. חריגה משמעה סכנה. מגוון השימושים רחב מכדי לפרטו כאן אבל ההסכמה הינה תנאי הכרחי ובל יעבור!

מנטלית? השולט גורם לנשלט לאבד רצון עצמי לקבל החלטות. לחילופין, הנשלט מסיר את רצונו העצמי בפני השולט. שלא כמו בשליטה פיזית, אין פה שחור ולבן וזהירות מירבית נדרשת משני הצדדים, אך בעיקר מהצד הדומיננטי. קל לתת וללכת אחרי השולט, אך ברגע שמתחילים ללכת קשה להפסיק. מאבדים בקלות את חוש ההתמצאות. הדבר דומה, בהפשטה, למצב בו שניים מנווטים רכוב. בתחילה שניהם יודעים היכן הם, מה הכיוון הכללי וכיוצ"ב. ככל שהזמן חולף וצד אחד לוקח פיקוד על הניווט והצד השני על הנהיגה, כך הנהג מאבד את ההתמצאות הכללית. הוא יודע את מיקומו הנוכחי אבל לא את הכיוון הכללי. זה מסוכן. היה וקרה משהו לנווט, יהיה קשה לנהג לקחת פיקוד חזרה. התאבדות, לא עלינו, עשויה להיות פתרון קל במצב ביש שכזה...

למה? החיים פתאום נראים כה קלים, נוחים ופשוטים כשמישהו אחר מקבל את ההחלטות. הלא כן?

כמה? כמו כל דבר בחיים, הכל מסתכם במידה. לקחת מנת יתר? כנראה שלא תמשיך איתנו. טרפת את הקלפים? מישהו עשוי להתעצבן ולזרוק אותך החוצה. אם החלטת לתת לאדם אחר לקבל את ההחלטות עבורך ואתה מקבל הכל בעיניים עצומות בלי רצון להבין, אתה נכנס לצרות. אתה מאבד את ההתמצאות במציאות שמולך וברגע שהמציאות תשתנה ללא הכר זה עשוי להיות מאוחר מידי לחזור אחורה. יש אנשים טובים שמאבדים את זה בגלל סיבות שונות ואז מוצאים עצמם בבתי חולים למשוגעים או בבתי הקברות. חבל, אבל זו המציאות. זהירות סכנה!

מסקנה? מה שמתחיל יפה עשוי להגמר ברע. על כן, עצה שלי, אם אתה רוצה שליטה מנטלית, דאג שחוש ההתמצאות לא יעלם. בין אם אתה שולט או נשלט, יש לך מחויבות להשאר בהכרה. אם אתה שולט, עליך לוודא תמיד שהנשלך שלך נמצא גם הוא בהכרה. קרי, יודע למה, כמה, איך ומדוע. במקרה של שליטה מנטלית, צביטה לא תועיל לוודא שהנשלט בהכרה... יש לשוחח עמו ועל פי תשובותיו ותגובותיו להבין איפה הוא "חי". לא בטוח? פנה לקבלת עזרה מקצועית.

כתוב בלשון זכר לצורך הנוחות בלבד.
    התגובה האהובה בשרשור
star
לפני 19 שנים • 22 בדצמ׳ 2004

תודה לכולם

star • 22 בדצמ׳ 2004
אהבתי את התשובות, תודה מיוחדת לטום ולדוכס תל אביבי
שליטה מנטלית, בה אדם נכפף לרצונו של הזולת, יש בה פוטנציאל לטוב ולרע.

אין לי ויכוח לגבי האחריות שיש לצד הנשלט - יש אחריות לשני הצדדים.
אבל שקראתי את תאיר ואת בכוח המוח אישה, חשבתי לעצמי : לפי דבריכן,
הצד הנשלט לא יכול להרשות לעצמו להיות אף פעם חלש או חסר ביטחון?
זה נראה קצת לא אנושי, כולנו פגיעים ולדעתי גם שגעון גדלות הוא סכנה.

תודה גם למקבי ולדון קיחוט היקרים -
אין ספק ששרשור בלעדיכם איננו ראוי לתואר שרשור icon_biggrin.gif