צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מה רע בשליטה מלמטה?

הייתי כאן
לפני 18 שנים • 8 בינו׳ 2006
הייתי כאן • 8 בינו׳ 2006
ראש השבט אתה כל כך צודק.
מסכימה לכל מילה שלך.
נחמד מצדך לומר זאת בפה מלא.
Here And There​(נשלטת)

Re: מה רע בשליטה מלמטה?

Here And There​(נשלטת) • 8 בינו׳ 2006
פרח גדולה כתב/ה:
פסיכולוג בספת עור כתב/ה:
לאחרונה אני שומע יותר ויותר נימה שלילית בנושא.
האם זה אכן כל כך נורא?
ישנם סאבים/יות שהצורך שלהם/ן הוא להרגיש אפסיות מוחלטת, ולכן לא ישתמשו בה.
אך לשאר ישנם גם צרכים אחרים, ומשתמשים בשליטה מלמטה לא יותר מכדי לרמוז לצד השני מה הוא היה שמח שיהיה בנוסף.
אני מבין שאפשר להשתמש בשליטה הזו בדרך רעה כדי לנצל את השני ולא להתחשב בצרכיו של השולט, אך לא צריך להירתע אוטומתית מהמושג הזה, מפני שבדר"כ אינו מנוצל לרעה.

אני חושבת שהנשלט/ת יכולים בהחלט לספר לשולט/ת מה הם צריכים, מה ההעדפות שלהם, לפני הסשן.
ובעיניי זה בכלל לא שליטה מלמטה.
כולנו בני אדם ויש לנו העדפות וצרכים שונים.
בעיניי נשלט ושולט מתכנסים ביחד לסשן למטר של סיפוק והנאה הדדיים.
והם צריכים להכיר אחד את השני כדי שזה יקרה.

אז באמצע סשן זה אולי יכול להחשב כשליטה מלמטה, אבל כשמדברים על הדברים מחוץ לסשן זה כבר משהו אחר.

עניין של תקשורת.

בהמשך למה שפרח גדולה אמרה- אני מסכימה עם זה והוסיף שבעיני, מה שהופך שליטה מלמטה למניפולציה זו בעיקר הכוונה והמידה/תדירות שהיא עושה את זה.
לגבי הסיבה, אני בהחלט יכולה להבין מצב שבו הסאבית נקלעת באמצע סשן למצב שהיא לא מוכנה לו עדיין ובמקום ליצור מצב שהם כל הזמן מפסיקים את הסשן ומתחילים מחדש ע"י שימוש במילת ביטחון היא פשוט אומרת לו שזה לא מתאים תוך כדי ומשם הם ממשיכים. זה נראה לי משהו שהוא מאוד לגיטימי. מעבר לזה, מאוד טבעי בעיני שזה יקרה הרבה בתחילת הקשר עד שהם יכירו אחד את השני יותר טוב והוא יכיר את הגבולות שלה יותר. זה בנוגע לסיבה.
לגבי התדירות, בגדול, בסופו של דבר כן, הסאבית מחליטה מה היא תעבור ומה לא, ובגדול, יש לה שליטה מלאה על המצב- וטוב שכך. אני חושבת שמה שכן מגדיר את השליטה בקשר, בין היתר זה הדברים הקטנים בניהול הקשר והסשן ובעיקר עצם העובדה שהמאסטר הוא זה שמנהל את הכל- תוך כדי שמירת הגבולות של הסאבית. אני מקווה שמבינים למה אני מתכוונת.
בהתאם לזאת, אם היא באה עם בקשות רק בשביל להגמיש אותו ונהנהת מהעובדה שהיא יכולה להשליט עליו את רצונותיה ולשלוט על מה שקורה נראה לי שהיא צריכה לחשוב על מעבר לנבחרת השנייה.....icon_smile.gif

*התשובה נכתבה בלשון נקבה מטעמי נוחות..וכן הוא מכוון לשני המינים.....(במידה וקיים ספק..icon_smile.gif

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך ראשון ינו' 08, 2006 9:35 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 8 בינו׳ 2006
כן ראש השבט, על זה אני מדבר, גם אם כתבת זאת בציניות מתובלת icon_smile.gif
אני חושב שלא צריך להשתמש במונח שליטה מלמטה, אלא במונח "שליטה מלמטה".
מטרתה היא לא ממש שליטה כפי שאנו מתכוונים בבדסמ, ומטרתה היא לאו דוקא מניפולציה, מפני שמובן שאם אתה לא מסוגל לומר לשולט מה הציפיות שלך ומה הצרכים שהיית מעוניים למלא, הקשר שלכם גרוע על סף פלילי. אך הבעיה היא שלפעמים השולט שוכח קצת, או מפספס נקודות קטנות, וכאן באה "השליטה מלמטה" כדי להזכיר לו, אך מבלי לפגוע בשטף "המשחק"
real-one​(נשלט)

Re: שליטה מלמטה קיימת..

real-one​(נשלט) • 8 בינו׳ 2006
ראש השבט כתב/ה:
קיימת בכל מערכת יחסים,,

דוגמא קלסית לכך היא תגובה טיזרית של הנשלטת במטרה לקבל עונש, היא רוצה בעונש, והיא גורמת לה לקרות,

שליט לא יכול לעבור על כך בשתיקה, גם אם יודע שזה בכוונה והוא מופעל עי הנשלטת.

דווקא השולט כן יכול ואפילו צריך להתעלם, בודאי באותו הרגע.

העונש יגיע, אך מתי שהשולט יחליט, לא הנשלטת.
לא מייד אחרי הטיזינג שאז הנשלטת שולטת בשולט, אלא בזמן הנכון, ולא בתגובה לטיזינג עצמו ובהתאם לו, אלא דווקא בתגובה לניסיון המניפולציה ובהתאם לו.
כך אני רואה שליטה.
Tame
Tame • 8 בינו׳ 2006
לדעתי אם כבר "שליטה מלמטה" רעה יותר לנשלט מלשולט..
למה להרוס לעצמך את הסשן?
אם אתה מזוכיסט אתה לא בהכרח סאב, אם אתה רוצה שיחדרו אליך אתה לא בהכרח סאב, אם אתה רוצה להיות קשור אתה לא בהכרח סאב.
אתה סאב רק במקרה ואתה רוצה להישלט. סאב נובע מהמילה Submissive משמעותו כנוע, דום נובע מהמילה Dominant משמעותו דומיננטי או שלט.
אם אתה סאב ואתה מפעיל שליטה בעצמך אז אתה הורס לעצמך את הסשן והולך נגד הטבע הכנוע שלך.

אם אתה לא סאב אז אתה לא מחפש דום, אתה מחפש שותף להגשמת פטישים (שעשוי להיות דום אך עליך להבהיר לו כי שליטה אינה אחד ממאוויך העיקריים אם בכלל).
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}

שליטה מלמטה יכולה להיות הרבה דברים

Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 8 בינו׳ 2006
icon_idea.gif שליטה מלמטה יכולה להיות סימן לכך שלנשלט/ת קשה לדבר על מה שהם רוצים/צריכים בסשן.

icon_idea.gif שליטה מלמטה יכולה להיות סימן לנשלט/ת קשה לוותר על השליטה ולהעביר אותה לשולט/ת.

icon_idea.gif שליטה מלמטה יכולה להיות סימן שלנשלט/ת אין די אמון בשול/ת שיבינו מה הם צריכים/רוצים בסשן.

icon_idea.gif שליטה מלמטה יכולה להיות סימן לכך שהשולט/ת אינם יוצרים אווירה שתאפשר לסאב/ית לדבר בצורה ישירה על מה הם רוצים ומה חשוב להם.

icon_idea.gif שליטה מלמטה יכולה גם להיות הבדל בין סגנונות משחק - שימו בחדר אחד סאבית Brat עם דום בעל משמעת קשוחה ותקבלו שני אנשים מתוסכלים. הוא יחוש שהיא שולטת מלמטה ומערערת על סמכותו והיא תחוש שהוא לא מבין אותה בכלל ונעלב במקום להעניש אותה.

והתרופה שלי די פשוטה - מדברים על זה.

מדברים על הסשן, על מה כל אחד הרגיש במהלך הסשן. משתמשים במשפטי "אני" - "אני הרגשתי ש", "לי היה חשוב".
וכששומעים את הסשן אחד דרך המשקפיים של השניה, לפעמים מגלים מהן הבעיות ומהם הקצרים בתקשורת.

לפעמים מוצאים זהב טהור בעקבות שיחות שכאלו...
ערגה
לפני 18 שנים • 9 בינו׳ 2006

שליטה מלמטה, יש סיבות לקיומה :-)...

ערגה • 9 בינו׳ 2006
שליטה מלמטה יכולה להיות שעשוע במשחק. לפעמים נוצרים מצבים שאני פשוט לא מצליחה להתאפק וחייבת לנסות, פשוט חייבת. הוא רואה אותי בדרך כלל שקופה מולו ומזהה היטב. זה משעשע גם אותו.
ומכיוון אחר, היו פעמים בעבר ולפעמים גם היום שאני משתמשת בשליטה מלמטה.
(ערגה מביטה סביב לבדוק מי שמע מה אמרתי....)
כן כן, אני משתמשת בזה כדי לבדוק אם הוא באמת אתי, אם הוא עירני לי,
אם הוא עוד בכלל מעוניין לשלוט בי. ואני מוכנה לקחת את הסיכון כי ברור לי שאם הוא באמת אתי אני "אחטוף" על זה ולא בדיוק את העונש שאני חפצה בו אלא משהו אחר ואמיתי שאינו רצוי... ולפעמים זה פשוט חיוך ומבט כזה שמרים גבה ואומר "מה את חושבת, שאני לא מבין?"..

יש לא מעט מקרים בהם אנשים רואים במילת ביטחון סוג של שליטה מלמטה וחשוב להפריד בינהם.

מילת ביטחון והצבת גבולות (כל צד והגבולות שלו) במסגרת ההכרות, הנם המנגנון המאפשר את קיום מערכת היחסים הבדסמית. אין הדבר מחייב לא לנסות ולהרחיב את הגבולות אחר כך - רק בזהירות... אין ברירה, לפחות עד שנגיע למרחב בו יהיו לנו מנטאנטים שיכולים לקרוא מחשבות...
מילת הביטחון והגבולות הברורים מגנים על שני הצדדים ויש לשנינו אחריות ברורה לשתף פעולה עם הדבר. כן זה קשה להוציא מילת ביטחון מהפה, ואולי כדאי למצוא מנגנון של סימון בדרך אחרת אם קשה להגיד את המילה, אולם כל שולט שפוי חייב לדאוג שתהיה מילת ביטחון כדי שהוא לא יזיק ל"רכוש" icon_wink.gif .
הוא​(שולט)

צריך לומר חד משמעית

הוא​(שולט) • 9 בינו׳ 2006
מילת בטחון אינה שליטה מלמטה
ואין להתעלם ממנה בתרוץ של שליטה מלמטה.

לגבי שליטה מלמטה לסוגיה זה ענין של טעם או העדפה
לעיתים זה יכול להדליק דום מסוים כמו שאת האחר זה יכבה לחלוטין
nerissa​(אחרת)
nerissa​(אחרת) • 9 בינו׳ 2006
תגידו. שאלת הרחבה לנושא..

שליטה מנטאלית. לרוב מתבטאת בשליטה מרחוק. שם היא באה הכי חזק לידי ביטוי, לא?
זה כמו להיות בלי ולהרגיש עם. זה אומר, היכולת של הצד השולט "למלא" את הצד הנשלט מנטאלית, מחשבתית, ריגשית - שהצד הכנוע ירגיש נשלט לאורך כל היום - גם כשהשולט לא נמצא איתו.
מין תחושה שמישהו יושב לך על הכתף ועוקב אחר מעשיך. מצב שבו נשלטת לא תוכל לעבור על הוראות אדונה, גם אם הוא לא נמצא איתה.
מספיקה מילה בטלפון לזרוק את הכנועה למקומה. נימת קול..

ומה השאלה?

אם.. ה"שליטה" הזו היא הפוכה.. יש לנשלטת היכולת לשלוח SMS אליו באמצע יום העבודה. להגיד משפט כמו:"אני עדיין מרגישה אותך בתוך התחת שלי, בין הידיים שלי, בפה שלי.." ויודעת את ההשפעה שיש למילים האלה על הצד השני.

אם היא גם יודעת שהדבר יגרום לו להכיל אותה לגמרי לאורך כל היום, הזכרונות מהמפגש האחרון מציפים אותו.. היא יודעת שזה ילווה אותו כל שניה של היום ולא חשוב כמה יהיה עסוק.

זה נקרא שליטה מנטאלית? icon_wink.gif
זה נחשב שליטה מלמטה? icon_lol.gif

ואני רצינית נורא! icon_smile.gif
Here And There​(נשלטת)

.

Here And There​(נשלטת) • 9 בינו׳ 2006
nerissa כתב/ה:
תגידו. שאלת הרחבה לנושא..

שליטה מנטאלית. לרוב מתבטאת בשליטה מרחוק. שם היא באה הכי חזק לידי ביטוי, לא?
זה כמו להיות בלי ולהרגיש עם. זה אומר, היכולת של הצד השולט "למלא" את הצד הנשלט מנטאלית, מחשבתית, ריגשית - שהצד הכנוע ירגיש נשלט לאורך כל היום - גם כשהשולט לא נמצא איתו.
מין תחושה שמישהו יושב לך על הכתף ועוקב אחר מעשיך. מצב שבו נשלטת לא תוכל לעבור על הוראות אדונה, גם אם הוא לא נמצא איתה.
מספיקה מילה בטלפון לזרוק את הכנועה למקומה. נימת קול..

ומה השאלה?

אם.. ה"שליטה" הזו היא הפוכה.. יש לנשלטת היכולת לשלוח SMS אליו באמצע יום העבודה. להגיד משפט כמו:"אני עדיין מרגישה אותך בתוך התחת שלי, בין הידיים שלי, בפה שלי.." ויודעת את ההשפעה שיש למילים האלה על הצד השני.

אם היא גם יודעת שהדבר יגרום לו להכיל אותה לגמרי לאורך כל היום, הזכרונות מהמפגש האחרון מציפים אותו.. היא יודעת שזה ילווה אותו כל שניה של היום ולא חשוב כמה יהיה עסוק.

זה נקרא שליטה מנטאלית? icon_wink.gif
זה נחשב שליטה מלמטה? icon_lol.gif

ואני רצינית נורא! icon_smile.gif

ממש לא........לפי דעתי זו מחווה מאוד יפה, ונראה לי שהוא מאוד יהנה לשמוע שהיא נהנהתה ממנו וחושבת עליו.
אם זה גורם לו לחשוב עליה נון סטופ ולא יכול לשלוט במחשבות שלו זה כבר בעיה אצלו..(בעיית כפייתיות משהו.. שאולי איזה סשן או שניים עליו-יוכלו לפטור אותו ממנה..icon_smile.gif)