שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

מונוגמיה- מה טוב בזה?

מקבי​(מתחלף)
לפני 17 שנים • 30 בנוב׳ 2006
מקבי​(מתחלף) • 30 בנוב׳ 2006
ציטוט: השאלה היא, האם בעידן של היום שאימהות חד הוריות זה מחזה מאוד נפוץ ושהנישואים כבר לא קדושים כמו בעבר, יש מקום לנישואים מונוגמים?

תמיד יש מקום למה שטבעי, נכון וטוב. ברור שנשים\גברים יכולים לגדל ילדים לבד, ואפילו ילדים לתפארת (תודה, תודה icon_razz.gif ), אבל זה עדיין לא אומר שכדאי כבר לוותר על מה שבסופו של דבר כולנו רוצים - חיים שמחים, בריאים וטובים. אז כן, אפשר להסתדר בלי מיליון דברים... את יכולה לאכול שליש ממה שאת אוכלת עכשיו, לשתות כוס מים פעם ביום, להתנזר ממין, לא יודע מה... ואת תחיי. אבל אילו מין חיים יהיו לך?

ציטוט: האם הרצון שלנו במונוגמיה הוא באמת כזה כי מבחינה אבולוציונית/ריגשית אנחנו בנויים לכך
או שזה עניין חברתי שעל ברכיו חונכנו וגודלנו?

שאלת השאלות - האם זה ככה כי זה ככה, או שאנחנו עשינו את זה ככה? התשובה שלי היא, שזה שילוב נאה של שני הדברים... ושלא חכם להתעלם מאף-אחד מהם.

ציטוט: הרי היום איש לא יסתכל בעין לא יפה על גבר החי עם שתי בנות זוג וההיפך.

פה אולי לא. ישנם מקומות בהם זו הנורמה - מדינות מוסלמיות, למשל. והרבה יותר משתיים.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 30 בנוב׳ 2006
אני לא חושב שזה "הכי", כי לכל אחד יש "הכי" משלו, אבל בשבילי זו הדרך הרצויה מסיבה פשוטה: ייחוד. אני אוהב להיות מיוחד ואוהב שיש דברים שמיוחדים עבורי. אם אין מונוגמיה, אפשר לאהוב אחרים, אפילו מאד, אפשר להמשך אליהם, לקיים עמם יחסי מין פרועים ושיחות נפש עמוקות - אבל לא יהיה את הייחוד, שמטבעו נגזר מיחידות. לא תהיה את הידיעה הזו שאתה האדם החשוב ביותר בחייו של מישהו, ועוד מישהו שהוא האדם החשוב בחייך, ולא תהיה את האינטימיות שמצב כזה יוצר.

אני מודה שאני לא מכיר מספיק את האופציה של פוליגמיה, ומהצד זה נראה פשוט כמו אוסף של יזיזויות (כאשר ב"יזיזות" הכוונה היא למצב של ידידות וקרבה גם מעבר לסקס ולא סקס נטו, אבל ידידות וקרבה כמו של חברים ולא כמו בני זוג). יכול להיות שיש פוליגמים שמצליחים ליצור מספר מערכות יחסים מאד אינטימיות, אינטנסיביות ואוהבות במקביל, כאלה שדומות למה שיש בין בני זוג יותר מאשר למה שיש בין חברים טובים שכיף להם יחד וגם מזדיינים פה ושם. אולי. עדיין, ככל שליותר אנשים יש עם אהובך את אותו דבר שיש לך איתו, מה שיש לך פחות מיוחד, כמו שמלה מדהימה שבאת איתה למסיבה רק כדי לגלות שגם מישהי אחרת באה איתה. מי שלא זקוק למיוחדות הזו, או שמעולם לא חווה אותה בצורתה הטובה ולא יודע כמה נפלאה ההרגשה, לדעתי פוליגמיה יכולה להיות מצוינת עבורו.

אני חושב שכיום קשה מאד להפריד בין ההסבר ה"טבעי" והאבולוציוני לבין החברתי, כי שניהם לוחצים לכיוון מונוגמיה. אני מאמין שיש אמת, מסוימת לפחות, בדברים שהביא מקבי, ונעשו גם ניסויים בבעלי חיים שתומכים בכך (כמו הניסוי על התרנגולים שלא גילו עוד עניין בתרנגולותיהן הרגילות, אך אונם התחדש כשהביאו להם תרנגולות חדשות). עם זאת, סביר שיש גורמים נוספים שמשפיעים.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 30 בנוב׳ 2006
מקבי, במדינות מוסלמיות האישה נחשבת רכוש של הגבר וכמו שאתה יכול שיהיו לך 4 טלביזיות בבית, שני מחשבים וחמישה גמלים- כך אתה יכול שתהיה לך יותר מאישה אחת.
בעולם המערבי זה לא כך ולכן לא תראה מדינה מערבית אחת שפוליגמיה מקובלת.

דבר נוסף, לגבר יש אולי זרע אינסופי כמעט (שכידוע איכותו יורדת עם הגיל, לא פחות מכך שאיכות הביציות יורדת עם הגיל) והוא יכול כביכול להרביע כמה שיותר נשים, אבל יחד עם זאת גם לגברים חשובה האיכות.
לכן הגבר בררן לא פחות מהאישה כשמדובר בבת זוג ואפילו בפרטנרית לסקס בלבד.
הוא מחפש אישה בריאה, פוריה בעלת גנים טובים לא פחות משלו, כך שיכול לא רק להביא הרבה צאצאים לעולם, אלא שיביא את הצאצאים הכי טובים שהוא יכול להביא ויתרה מכך, זה האינטרס שלו שהצאצאים שלו ישרדו מספיק זמן כדי להביא צאצאים בעצמם כמו כל שאר החיות בטבע ומכך נובע שהאינטרס של הזכר מגזע ההומו- ספיאנס זה להביא כמה שפחות ילדים מאישה הנתפסת בעיניו כאיכותית ולהיות רק איתה כדי שיוכל להשקיע בילדיו מספיק זמן יחד עם הנקבה כדי שסיכויי ההישרדות של הצאצאים יהיה הגבוה ביותר.
לא סתם לא מעיפים ילד מחוץ לבית בגיל 18 וההורים ממשיכים לעזור לו גם בגיל 30- אם צריך.

בעוד שתוכל לראות למשל פינגווינים- יש זוג אחד של פינגווינים זכר ונקבה שמביאים יחד ביצה אחת בלבד ושניהם מגדלים ושומרים על הביצה מרגע הטלתה ועד שהגוזל הרך עומד ברשות עצמו במשך חודשים ארוכים. הזכר דוגר על הביצה במשך זמן רב במקום הנקבה והיא שמאכילה אותו וזאת למרות שהו איכול לומר לה:
"לכי תתפוצצי, אני הולך לזיין כמה שיותר פינגוויניות ולאכול לי דגים במקום לגווע ברעב על הגוזל שלנו"
אבל הוא לא עושה את זה.

רואה, האבולוציה היא לבהכרח כמו שאתה מציג אותה
icon_wink.gif
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 30 בנוב׳ 2006
ציטוט: אני לא חושב שזה "הכי", כי לכל אחד יש "הכי" משלו, אבל בשבילי זו הדרך הרצויה מסיבה פשוטה: ייחוד. אני אוהב להיות מיוחד ואוהב שיש דברים שמיוחדים עבורי. אם אין מונוגמיה, אפשר לאהוב אחרים, אפילו מאד, אפשר להמשך אליהם, לקיים עמם יחסי מין פרועים ושיחות נפש עמוקות - אבל לא יהיה את הייחוד, שמטבעו נגזר מיחידות. לא תהיה את הידיעה הזו שאתה האדם החשוב ביותר בחייו של מישהו, ועוד מישהו שהוא האדם החשוב בחייך, ולא תהיה את האינטימיות שמצב כזה יוצר.

זה מה שלי הכי מפריע... אני לא יכול לסבול את המחשבה שאני לא היחיד, המיוחד ונאהב. זו אפילו לא קנאה - זה פשוט צורך.
huan
huan • 30 בנוב׳ 2006
קודם כל מונוגמיה ז לא הכי טוב....גפ פוליגמיה,טריגמיה ואפילו קמונה יכול להיות דבר מאוד נחמד.
מבחינה תאורתית ועל ידי הסבה תרבותית נכונה ומתמשכת כל אחת מהן היתה יכולה להתקיים ואכן התקיימה ומתקיימת גם היום (פוליגמיה אופיינית לא רק לארצות האיסלאם אלה גם לחלקים גדולים של אפריקה ואפילו קיימת בארצות הברית). בכל הקשור ל"מחיר" שיש לשלם אליה במעמד האישה או כל דבר אחר הרי שמבחינה גלובלית זה לא ממש רלוונטי ואין לזה כל נגיה לעניין.

לטעון שהדבר אינו טבעי וזה הדבר הנכון זו פשוט טיפשות ועצימת עיניים...אפילו ביהדות מונוגמיה זה דבר חדש יחסית אשר הוגדר כפסק הלכה רק ב1000 שנים האחרונות,כל דבר שהתקיים ומתקיים בסופו של דבר הוא טבעי...אלה עם כן ב"טבעי" מתכוונים לקוד מוסר מאוד מסויים של חברה מאוד מסויימת ועם הסבר פסאדו מדעי מאוד מסויים.

מעבר לכך זה אולי יפתיע רבים אך מבחינה אבולוציאונית המונוגמיה היא דבר מאוד הגיוני שכן המטרה היא לשמר את המטען הגנטי ולא דווקא להעמיד כמה שיותר צאצאים ולא משנה המחיר...זו הסיבה שאפשר למצוא בני אדם משחר ההיסטוריה שלא העמידו צאצאים כלל עם בעקבות העדפה מינית מסויימת או בעקבות הקרבה למען שימור החברה אשר נושעת בתוכה בסופו של דבר גם את מטענו הגנטי של האלטרואיסט הדגול.
אבולוציה זה הרבה יותר מורכב מאשר אנשים פה חושבים והפשטה של המצב לכדי "הגבר רוצה לזיין כמה שיותר והאישה רוצה שידאג לילדים" בסופו של דר לא משרתת שום מטרה ולאנשים כמו כחולה למשל קל מאוד לסתור אותה.

בכל מקרה למי שבאמת מתעניין...בעתיד הקרוב אני עומד לפרסם בבלוג שלי מאמר הדן במנגנונים חברתיים (זוגיות בסופו של דבר זה גם מנגנון חברתי)
נוריתE
נוריתE • 30 בנוב׳ 2006
השקט הנפשי,
כשאת מיתמסרת לגבר אחד בלבד ולא "רוקדת" על כמה חתונות
ונאלצת לפצל רגשות וכל מה שכרוך בזה
והידיעה, שהוא רוצה ומיסתפק רק בך.
אושה{אוש}
אושה{אוש} • 30 בנוב׳ 2006
ואני רק שואלת : זה הגיוני לאהוב שני גברים במקביל?
huan
huan • 30 בנוב׳ 2006
ברור שזה הגיוני...לא רק שזה הגיוני זה קיים...לאנשים כאלה קוראים פוליאמוריים.
מעבר לזה...מה כל כך "הגיוני" בכל הקונצפט של "למצוא את האחד"
Toxic Princess
Toxic Princess • 30 בנוב׳ 2006
בשביל זה אפשר ולדעתי גם כדאי להתנסות בכמה שיותר דברים כל עוד פנויים וצעירים... ואז מגיעים לקשר רציני יותר מוכנים אליו.
כי כל אחד מגיע לנקודה שנמאס לו מהסטוצים וכמו שאושה אמרה פשוט רוצים להכנס כל לילה למיטה עם הבנאדם המיוחד שהכי אוהבים והכי אוהב אותנו ולהתכרבל ולהיות יחד בכיף.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 30 בנוב׳ 2006
למה קל לסתור אותי?
אמרת בדיוק מה שאני אמרתי ברוב המלל שלך.

גם אני טענתי שהאבולוציה הרבה יותר מורכבת מ"אישה רוצה איכות גבר רוצה כמות"
וגם אני אמרתי שהמטרה היא שכמה שיותר צאצאצים ישרדו ולא להביא כמה שיותר צאצרים באופן כללי כמו שדגים משריצים למשל מאות אלפי צאצאים שרובם המכריע לא שורד.

לגבי היהדות , אתה צודק וכנ"ל לגבי אפריקה- בכל המקרים מדובר בנורמה ושים לב שמעמד האישה נמוך בכל המדינות הללו. אגב, כמעט לא תיתקל במקרים בהם יש אישה אחת וכמה גברים.
לגבי ארה"ב, לדעתי זה בניגוד לחוק שם פוליגמיה ומי שחי בקומונות זה ללא נישואין וזה בד"כ מתלווה לכל מיני כתות כחלק מאידיאולוגיה. למשל איזה ראש כת הזוי ששיכנע נערות בתולות להתמסר לו וללדת לו את 30 ילדיו.