שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

קצת מידע על הפרעת קשב וריכוז

נולי
לפני 14 שנים • 15 בדצמ׳ 2009
נולי • 15 בדצמ׳ 2009
פב"ע יקר,
שכחת להזכיר שADD הוא תורשתי ואם יש לאח שלך סביר שיהיה גם לאחותך וסבא שלך.
(כל ילדי כאלו ונראה שגם הורים שלהם). לא קל אבל אפשרי וריטלין און מי דד בודי.

אנחנו השקענו המון המון המון עבודה קשה וגם לא מעט כסף בטיפול בשיטת דלאקאטו, שקופות החולים בארץ שונאות ומזלזלות, אבל היא עובדת. לפי דלאקאטו, מהלך שנת החיים הראשונה נבנים גשרים בין שני חלקי המח ואם רצף הפעולות שצריך להתבצע אז (כמו סדר נכון של זחילה, ישיבה, קפיצה וכדומה) לא מתקיים-יש שיבושים.

רבים אוהבים לקרוא לזה ADD. בתכל'ס זה אוסף עצום של בעיות קטנות וגדולות שעושות את החיים קשים. כמו לעבור תאוריה רק פעם שלישית (בכתב) ולעבור רק טסט חמישי, ולא לסבול שצועקים לידך כי זה מוציא אותך מאיפוס, או לא להיות מסוגל לאכול בנימוס ולהפנים נורמות התנהגותיות. ADD כל כך מגוון שכל אחד שזכה בה חווה אותה אחרת. אני אישית לא מסוגלת לבצע רק עבודה אחת-חייבת לעשות 3-4 דברים במקביל. וזה לא מהיפריות. זה מחוסר ריכוז.

אישית ממליצה על הטיפול של רמי כץ (דלאקאטו) שהקל לנו מאוד על החיים.

http://www.kishurei-lemida.com/
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 15 בדצמ׳ 2009
היי נולי, תודה על ההעשרה. לא שמעתי על השיטה הזו ואציץ בלינק.
ולגבי קופות החולים- הם עובדים עפ"י המחקר הרפואי הידוע שבדק ומצא כי הטיפול היעיל ביותר ללקוחות הקופה הוא... הדבר שיהיה הכי זול לקופה לתת.

=\
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}

אפשר לקבל קצת תימוכין ביבליוגרפיים לקביעה הנחרצת שלך?

Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 15 בדצמ׳ 2009
כתבת כעובדה ש-ADHD הוא הפרעה באונה הפרונטלית - אפשר לקבל קצת ביבליוגרפיה שתומכת בקביעה כזו נחרצת, כשלי זו מוכרת כהיפתיזה שהדיעות (והעדויות המחקריות) עליה חלוקות?

ולאן נעלמה החלוקה בין Type A, Type B ו-Combined, הלא הם הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ושני העונשים גם יחד בכל המונולוג הארוך?
lely
לפני 14 שנים • 16 בדצמ׳ 2009

תותח

lely • 16 בדצמ׳ 2009
הפרעת קשב וריכוז לא מטופלת , לרוב תגרור נפש מאוד מורכבת ומסובכת.
יהיו גם רבים שלא יוכלו להכנס ליותר ממספר חודשים למעגל העבודה... ורמת אימפולסיביות שתגרור נזק תמידי ליחסים עם העולם ובת/בן זוג בפרט.

זה הורג ומחרבש את האדם הרבה יותר מריטלין/קונצרטה ומיני מטעמים שונים!
פסיכו לוג​(שולט)

Re: אפשר לקבל קצת תימוכין ביבליוגרפיים לקביעה הנחרצת שלך?

פסיכו לוג​(שולט) • 16 בדצמ׳ 2009
Dan_Kap כתב/ה:
כתבת כעובדה ש-ADHD הוא הפרעה באונה הפרונטלית - אפשר לקבל קצת ביבליוגרפיה שתומכת בקביעה כזו נחרצת, כשלי זו מוכרת כהיפתיזה שהדיעות (והעדויות המחקריות) עליה חלוקות?

ולאן נעלמה החלוקה בין Type A, Type B ו-Combined, הלא הם הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ושני העונשים גם יחד בכל המונולוג הארוך?

קרא שוב את דבריי
אתה באמת מאמין שמישהו עם ADHD יצליח לקרוא את כל מה שכתבתי? ואתה עוד רוצה שאוסיף עוד? שלא לדבר על סקירת ספרות מחקרית... icon_smile.gif
למרות זה השתדלתי להשחיל גם רמז למה שכתבת.
ובקר להוכחות- אתה מוזמן לגגל. ההפרעה עדיין לא הוסברה ב100% אך ידוע כיום שחלק עיקרי ממנה קשור לבעיה בתהליכי ניהול, שמקורם באונה זו.
Morticia

Re: תותח

Morticia • 16 בדצמ׳ 2009
lely כתב/ה:
הפרעת קשב וריכוז לא מטופלת , לרוב תגרור נפש מאוד מורכבת ומסובכת.
יהיו גם רבים שלא יוכלו להכנס ליותר ממספר חודשים למעגל העבודה... ורמת אימפולסיביות שתגרור נזק תמידי ליחסים עם העולם ובת/בן זוג בפרט.

זה הורג ומחרבש את האדם הרבה יותר מריטלין/קונצרטה ומיני מטעמים שונים!

איך את יודעת שזו לא הגישה המחורבשת שלך מיסודה שמובילה אנשים מסויימים להיות כאלה יותר מהעובדה שהם לא מטופלים תרופתית?
כמו סוג של נבואה המגשימה את עצמה?
כמו סוג של מלכודת המונחת לאותם אנשים באופן אוטומטי כמעט על ידי קובעי הנורמה בחברה?

אני לא אומרת שאין אנשים בעלי יכולת לפיזור קשב שלא מתדרדרים רגשית
אני גם לא אומרת שלא תמצאי אף מכור לסמים או אף פושע שלא מסוגל לפזר את הקשב שלו
(באותה מידה תמצאי בין אלו גם אנשים בעלי יכולת מיקוד וקשב "פנומנאליים"!)

מה שאני כן אומרת זה שהרבה מאוד פעמים החברה כל כך לא מקבלת את האנשים האלה
כל כך לא נותנת להם את המקום להרגיש בטוחים בעצמם וביכולות שלהם
כל כך מדכאת אותם
שאולי זה מה שמוביל אותם לכזו התדרדרות
ומניסיוני הרב בתחום, אולי יותר קשה להם לאור הנסיבות החברתיות המרות, אבל מדובר באנשים המגיבים היטב לחום, סובלנות ואהבה
לצד יכולת עצומה ליצור ולתרום לחברה
זה בוודאי לא מצביע על אינטליגנציה נמוכה!
(ותרומתם, לצד זכותם לביטוי אישי, אפשרית בכל מיני צורות - ממליצה לך לראות את הסרטון שהמלט הביא לכאן ועל הדרך הרשי לי לומר לו תודה...)

כאילו שחסרים הורים המדכאים את ילדיהם שהם טיפשים וחדלי אישים סתם כי כל אפס יכול להיות הורה ולהפוך את הילד שלו לשק אגרוף אישי
אז אתם אומרים לי שהפתרון למחדל האישים הזה הוא לדחוף לילדים תרופות פסיכיאטריות מדכאות לגרון?
וואלה, אולי יש עוד כמה פתרונות אפשריים...

אז יש אנשים שמסוגלים לפזר את הקשב שלהם בצורה שונה
זה לא הופך אותם לנכים או פחות טובים מאחרים
אולי הם דווקא יותר טובים?
אולי אנחנו מקנאים?

ואם זה מפריע להם בדברים מסויימים בחיים, אז האחריות היא שלהם
והם לא צריכים כל חייהם לחיות תחת הביקורת הזו
ולביקורת הזו לא יזיק להפנים שאולי היא שמדרדרת אותם לאותן תהומות הנשייה!

שיהיה יום נפלא

משום מה אני פוגש התיחסויות פחות נחרצות

Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 16 בדצמ׳ 2009
משום מה אני פוגש דיעות פחות נחרצות לגבי המקור/סיבה ל-ADHD כ"הפרעה באונה הקדמית:

ציטוט:
Since Mattes' study investigators have continued to examine a link between frontal lobe dysfunction and ADHD. The working hypothesis is that frontal lobe functioning is poorer in those with ADHD as compared to non-ADHD individuals. However, using standard neuropsy-chological test probes, the results have been inconsistent.

jחובבי הביבליוגרפיה יכולו לקרוא את כל 13 העמודים עם הדיון והציטטות המחקריות השונות כאן - http://findarticles.com/p/articles/mi_m2248/is_144_36/ai_84722697/

הייתי מייחס ADHD קודם כל לעובדה שכמו לא מעט הפרעות ספיכולוגיות הוא מהווה תיוג חברתי.

במאמר די ותיק ברשת, מימי פורום ADD ברשת COMPUSEVER מישהו העלה את הרעיון של חקלאים מול ציידים, והציג ADHD כתוצר של ההתפתחות החברתית והתרבותית של החבה האנושית, תוך אמירה של בחברה של ציידים, סביר להניח שאנשים בלי בעיות קשב וריכוז היו מסווגים כאיטיים וכמי שלא היית רוצה לידך בציד.

די ברור שלמערכת החינוך יש בעיות עם ילדים ומתבגרים עם ADHD - בעבר הם נחשבו לעצלנים, לתמידים קשים, לטעוני טיפוח (מה שלדעתי תרם ותורם הרבה לבעיות דימוי עצמי ולאחוזי ה-ADHD שמגלים באוכלוסיות עבריניות) וכיום לדעתי יש אבחון יתר - שרובו נובע מכך שלמערכת החינוך קל יותר לתייג כל ילד בעייתי כ-ADHD ולדחוף את ההורים שלו לאבחנה שכזו ולטיפול תרופתי, מבלי לבדוק אם יש רקע רגשי.

בעיני, מערכת החינוך עשתה צעד גדול מאד כשאיפשרה את הנושא של איבחון לקוות למידה ומסלול שבו ניתנות הקלות והתאמות הבאות לאפשר לבעלי לקויות למידה להתמודד עם חומר הלךימוד בצורה שתבטא את הכישורים שלהם.

אבל, כאדם שעבר את כל מערכת החינוך, כולל תואר שני מבלי שה-ADHD שלו יאובחן (בזמן שההורים שלי בצעו ביוזמתם משהו הקרוב לאבחון נאמר להם שאני "ילד קצת יותר שובב מהרגיל"), וכאבא לשתי בנות (אחת ADD ואחת ADHD), אני יכול לומר שמעבר למה שכתוב בחוזר המנכ"ל בתי הספר השתנו במעט מאד - למורים למשל לא נוח לתת הארכה במשך המבחן, כי זה אומר שהם צריכים להישאר עם התלמיד עוד 25% ממשך המבחן. הרבה יורת קל להם לומר לתלמיד "תענה על שאלה אחת פחות" ובכך הם מחזקים את תחושת הנכות במקום את החוויית ההתגברות.

למרות שלקויות למידה הן חלק מחומר הלימוד בכל סמינר למורים מזה שנים, אני עדיין נתקל בבורות מדהימה לגבי ADHD במערכת החינוך ובחוסר הבנה מוחלט לחלק שהיא ממלאת בפגיעות המשניות שהיא גורמת לילדים ולמתבגרים עם ADHD.

היה רצוי שהחברה שבה אנו חיים תפסיק את הסטיגמה, אך לצערי הקול הכי קולני בנושא שייך לויכוח בנושא הריטלין, והוא הקול של סיינטולוגים כמו אילן סולומון המנהלים תעמולה שיש מרחק גדול בינה לבין התועלת שיש לתרופה הזו.

למי שמחפשים חומר נוסף וקהילה תומכת, אני יכול להמליץ על הפורומים בנושאי הפרעות קשב וריכוז ומבוגרים עם ADHD בתפוז...
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 16 בדצמ׳ 2009
תגובה מועילה דן, תודה.
דעתי האישית היא שהקושי בהגדרת הפרעת הקשב והריכוז נובע מכך שהתפתחו בעיות קשב וריכוז חדשות. כל המדיה, הטלויזיה, המחשבים, קצב החיים המטורף בעידן המודרני, משפיע על יכולת הקשב. העולם מתפתח מהר יותר ממה שמוחנו מסוגל להתפתח.

באשר לתיוג, קל לעשות אותו רק לגבי ילדים עם ADHD. הרבה יותר קשה לתייג את ה ADD ואת המבוגרים. לכן אני חושב שברוב המקרים זו עדיין ענין נוירולוגי קצת יותר מאשר ענין חברתי.

מורטישיה, אני בטוח שאת מדברת מנסיונך וממספר מקרים שהכרת, אך שיטת המחקר המדעי לא פוסלת את הכלל בגלל הפרט.
בחודש הבא אני מגיע לאיבחון ה1000 שלי. תוכלי לסמוך עלי שהכרתי הרבה מקרים, ושנאלצתי להרגיע המון אנשים שמאוד פחדו לגשת לטיפול. הפידבקים שהגיעו אלי אח"כ כללו בין היתר תדהמה, והבעת כעס על חברים והורים שהפחידו אותם עד היום מלגשת לטיפול והלעיטו אותם בסטיגמות.
היה אחד שדיבר על מה שאמרת, והתגובה שלו היא מענה לדברים שלך. ואת זה הוא אמר לאחר שהתנסה בתרופה והופתע מהשינוי באיכות חייו. "כל האנשים שמפחידים מהתרופות פשוט לא מבינים מה הם עושים. זה כמו שילכו לקטוע רגליים ויגידו לו מה אתה צריך כסא גלגלים ותותבות? אתה לא צריך את זה. אתה לא נכה. אתה אדם אינטליגנטי ומקסים. מצידם שהוא יהיה תקוע במקום כל חייו, העיקר שהם מרגישים נאורים. עד היום החיים שלי היו תקועים במקום בגללם".
רפאל
רפאל • 16 בדצמ׳ 2009
המלט כתב/ה:
http://www.youtube.com/watch?v=zWeLUilaljE

גם החלק הראשון שווה.

בהחלט שווה. ואני ממליץ על:
http://www.youtube.com/watch?v=MKZXH7MOwjI&feature=related

זה נמשך כ10 דקות, ואין תרגום. אבל זה ממחיש לא רע עד כמה המלך-הוא-עירום, כאשר מדברים על "הפרעות קשב".

ואם לסכם את מה שעולה מן הקטע הזה: אין לנו שום דיאגנוזה מדעית להפרעת קשב. יש קבוצה של פסיכולוגים, פסיכיאטריים, עובדים סוציאליים ומורים, שמסכימים לתייג ילדים מסוימים כחולים. באופן שלא שונה בהרבה מן האופן שבו אינקוויזיטורים הסכימו בעבר לתייג נשים מסוימות כמכשפות. כוחו של התייוג אינו במדע כלשהו, אלא בכוחם ומעמדם החברתי של אלו שמבצעים את התיוג.

דוגמה מצוינת

Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 16 בדצמ׳ 2009
כפי שמחקרים מראים - לא מעט מהנשים שתויגו כמכשפות היו נשים עצמאיות ובעלות רכוש או נשים שעסקו בריפוי.

עצם זה שהתיוג שגוי ומזיק איננו אומר שאין משהו מיוחד או שונה במי שיש להם AD(H)D, או שאינם זקוקים לכלים וגישות שונות בתוך מערכת החינוך.

icon_twisted.gif

ואם תרצו ביבליוגרפיה לתעמולה הסיינטולוגית נגד פיכולוגיה ותרופות פסיכיאטריות, די לגגל "אילן סולומון" כדי לראות לכמה מקומות היא מגיעה.
איפ פעם בעבר עוד היה קרדיט ל-L. Ron Hubbard במה שהוא כתב, כך שאפשר היה לדעת שמדובר בסיינטולוג, כיום זה פשוט מצוטט כדברי אלוהים חיים מבלי לבדוק את המקורות.