בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

כל מילה מיותרת

לילה לבן
לפני 13 שנים • 29 באוג׳ 2010
לילה לבן • 29 באוג׳ 2010

הסוגיה אינה חופש ביטוי -- את זה יש, עדיין
הסוגיה היא אם ניתן לחייב אמנים להופיע בניגוד למצפון שלהם, דהיינו - המדינה מתקצבת תמיכה לאמנויות, ולכן יכולה להכתיב את האמנויות ואת ההתנהלות הפרטנית שלהן, לפי מדיניות הממשלה השולטת בזמן מסוים.

ואפליה זה משהו שעושה מי שבמעמד כוח -- בעיקר מוסדות, בין אם זו חברה פרטית או מוסד ממשלתי -- או מי שפועל בשם המוסד (האדם שמגייס עובד, למשל). דיעה אישית של אזרח זה לא אפליה בהגדרה, אפילו אם הדיעה עצמה דוגלת ב"אבחנה" בין קבוצות, יחידים, מעמדות, גזע, דת, וכו. (ז"א, אפילו גזענות בוטה של יחיד זה לא שווה ערך ל"אפליה" במובן החוקי-מדיני של העניין).

זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 29 באוג׳ 2010
לילה לבן כתב/ה:

הסוגיה אינה חופש ביטוי -- את זה יש, עדיין
הסוגיה היא אם ניתן לחייב אמנים להופיע בניגוד למצפון שלהם, דהיינו - המדינה מתקצבת תמיכה לאמנויות, ולכן יכולה להכתיב את האמנויות ואת ההתנהלות הפרטנית שלהן, לפי מדיניות הממשלה השולטת בזמן מסוים.

המדינה לא יכולה לחייב אמנים להופיע בניגוד למצפון שלהם. לעומת זאת היא בהחלט יכולה לא לתקצב את אותם אמנים אם המצפון שלהם מוביל אותם לעשות דברים שלא נראים למדינה. אין למדינה שום מחויבות לתקצב שחקני תיאטרון, ממש כפי שהיא אינה מחויבת לתקצב סנדלרים או רופאי שיניים, ואחת היא מה הסיבה לאי התקצוב. האמנים יכולים למחות כמובן, אבל לטעון שלמדינה, קרי לנו האזרחים משלמי המסים יש חובה לתת להם כסף ולסתום את הפה, זוהי חוצפה. חוצפה היא גם שהפה שלהם עצמם דורש מהממשלה להפריד בין פוליטיקה ואמנות בעוד הידיים מערבבות במרץ בין הדברים.

הסירוב להופיע ביישוב שאינו נמצא בשטחה הריבוני של מדינת ישראל לגיטימי בעיניי, וכמתנגד להתנחלויות אני גם מסוגל להבין אותו, אף אם לא להסכים. אבל לא חוכמה לנקוט עמדה ומעשה מבלי להיות מוכן לשלם את המחיר הפוטנציאלי שלהם.
בלוסום​(לא בעסק)

Re: יאללה בואו

בלוסום​(לא בעסק) • 29 באוג׳ 2010
little pet כתב/ה:
חתולה פושטקית כתב/ה:
בואו נבטל את כל חיי התרבות בפריפריה, נסגור את כל המדינה, ונתמקד במדינת תל אביב!

נראה לכם הגיוני שבמקום מרכזי כמו כרמיאל לא יהיה בית קולנוע?!

מי שם את האמנים להחליט איפה תהיה תרבות ואיפה לא?

יש דברים שהם מעל ומעבר לכסף ושיקולים פיננסיים למיניהם. יש דברים שהם נכסי צאן ברזל וזכות מוסרית וערכית של כל אדם במדינה לקבלם ללא הבדל מיקום גיאוגרפי.

תרבות היא אחד מהדברים האלה.

עד מתי? עד מתי נפלה?

חומד,אני חושב שלא הבנת מה העניין פה

אני חושבת שיש גבול לכמה אפשר להכתיב איפה תהיה תרבות במדינה הזו. יש מקומות שפשוט נעשקים עיוור לתרבות רק כי לאמנים לא "נוח" לבוא לשם. כל עוד זה בגבולות מדינת ישראל (כן, בעיני התנחלויות הן בשטח מדינת ישראל) - היה רצוי שהתרבות תגיע לכל מקום. במקום זאת, הולכים לאיפה שנוח ו PC.
בטי בום​(שולטת)
בטי בום​(שולטת) • 29 באוג׳ 2010
חתולה, זה שזה חלק ממדינה בעייניך , מותר לך.
אבל מותר לך גם לקבל דיעה שלא כולם רואים בהתנחליות חלק מהמדינה.
ורק להשכלה כללית, יותר פשוט לאומנים להגיע לאריאל מתל אביב מאשר לקריית שמונה, לא ראיתי אומנים שסרבו להגיע לקרית שמונה או באר שבע.
לקחת מחאה אידיאולוגית ולהפוך אותה לעניין של נוחות לא קשור לעניין.

Beta Male
Beta Male • 29 באוג׳ 2010
,אריאל לא חלק ממדינת ישראל גם ע"פ החוק הישראלי. סיפחנו רק את מזרח ירושלים ורמת הגולן (לא שזה רלוונטי)
וכמובן שבטי בום צודקת,אין קשר פה לענייני פריפריה,זה עניין פוליטי נטו
הדורבנים​(נשלט)
לפני 13 שנים • 30 באוג׳ 2010
הדורבנים​(נשלט) • 30 באוג׳ 2010
זה יפה שכולם מסכימים.
(שמותר להם לסרב, ומותר למדינה לא לתמוך בהם)
עוד נהפוך למדינה מתוקנת, מה זה פה!

מה שאני באמת לא מבין, (או לא יודע), מה, באמת אין אמנים שמסרבים להופיע בבאר-שבע? למה? הרי בארשבע נבנתה לאחר שגורשו משם התושבים הערביים ב48, ללא כל פשע מצדם, כשהם חסרי כל. אף אחד לא מוחה על כך?
מה עם האמנים הערבים הישראלים? הם מוכנים להופיע בבארשבע?
בטי בום​(שולטת)
בטי בום​(שולטת) • 30 באוג׳ 2010
איך שהוא במהלך השנתיים האחרונות אנחנו הופכים פחות ופחות סובלנים לדעות אחרות, הלגיטימציה לחשיבה שהיא לא מרכז ימינה פשוט לא קיימת.
מה קרה לאני לא מסכים עם הדעות שלך אבל אני אלחם על הזכות שלך להגיד אותם?

בטי- סמולנית וזונה של ערבים לפי הדעה של רובכם.
Seth
Seth • 30 באוג׳ 2010
fog כתב/ה:

מה שאני באמת לא מבין, (או לא יודע), מה, באמת אין אמנים שמסרבים להופיע בבאר-שבע? למה? הרי בארשבע נבנתה לאחר שגורשו משם התושבים הערביים ב48, ללא כל פשע מצדם, כשהם חסרי כל. אף אחד לא מוחה על כך?
מה עם האמנים הערבים הישראלים? הם מוכנים להופיע בבארשבע?

המתן בסבלנות, גם תורה של באר שבע יגיע.
אתה לא יכול לאכול כיכר לחם שלמה בביס אחד.
Beta Male
Beta Male • 30 באוג׳ 2010
תמשיכו לגלגל עיניים,אתם מעולים בזה,אבל ב"ש היא לא שטח כבוש ע"פ שום אמת מידה עולמית ונחשבת כחלק ממדינת ישראל ע"פ כל חוק בינ"ל. אריאל כן

מה לוקח לכם הרבה זמן להגיע לטיעון המחץ של רמת אביב/שייח' מוניס? אין ויכוח פוליטי טוב בלי הקטע הזה
לילה לבן
לילה לבן • 30 באוג׳ 2010
זאלופון כתב/ה:

המדינה לא יכולה לחייב אמנים להופיע בניגוד למצפון שלהם. לעומת זאת היא בהחלט יכולה לא לתקצב את אותם אמנים אם המצפון שלהם מוביל אותם לעשות דברים שלא נראים למדינה. אין למדינה שום מחויבות לתקצב שחקני תיאטרון, ממש כפי שהיא אינה מחויבת לתקצב סנדלרים או רופאי שיניים, ואחת היא מה הסיבה לאי התקצוב. האמנים יכולים למחות כמובן, אבל לטעון שלמדינה, קרי לנו האזרחים משלמי המסים יש חובה לתת להם כסף ולסתום את הפה, זוהי חוצפה. חוצפה היא גם שהפה שלהם עצמם דורש מהממשלה להפריד בין פוליטיקה ואמנות בעוד הידיים מערבבות במרץ בין הדברים.

הסירוב להופיע ביישוב שאינו נמצא בשטחה הריבוני של מדינת ישראל לגיטימי בעיניי, וכמתנגד להתנחלויות אני גם מסוגל להבין אותו, אף אם לא להסכים. אבל לא חוכמה לנקוט עמדה ומעשה מבלי להיות מוכן לשלם את המחיר הפוטנציאלי שלהם.

אבל זאולופון, בגלל זה שאלתי על התקציב. לפי הבנתי, הממשלה *לא* מתקצבת את השחקנים עצמם, אלא מפעלים של תרבות באופן יותר כללי. אז, אם המדינה מתחילה להכנס לתחתונים, סו טו ספיק, של כל הפקה, ולוודא שכל מרכיב בו מוכן לפעול בתמיכה למדיניות מסויימת... זה כבר עובר כל גבול של מה שמתיימר להיות דמוקרטי, ונכנס היישר לתוך הפאשיסטי.

(גם אם התקצוב היה ישירות לשחקנים, הייתי חושבת ככה. אבל אז, אולי, היה אפשר לומר שהממשלה *הזאת* תקצבה הפקה *מסויימת* בדיוק לצורך העניין שיופיעו בשטחים שהם במחלוקת... אבל זה לא המקרה)

ולמרות שאני לא קוראת כל מה שנכתב כבר על הסוגיה, אני לא הבנתי שהמחאה סובבת סתימת פיות של מישהו אחר, אלא סרוב לפעול לטובת משהו שנראה בעיניהם לא חוקי. זה מאוד שונה מאי הסכמה לעמוד בקריטריונים אדמיניסטרטיביים, למשל.

ז"א, אם כדי לקבל מלגה, נאמר, אמן מוכרח לתרום X שעות בידור או הוראה בשכונת מצוקה -- זה לגיטימי, ואם לא יעמוד בקריטריון, שישלם מחיר. אבל אל לממשלה (כל ממשלה, באמת לא אכפת לי מאיזה צד, גם לא רק במדינה שלנו) להשתמש בכספי הציבור כביכול כדי לעודד תרבות, ואז להתנות את זה במפעל פוליטי. ומעבר לקו הירוק, מה לעשות, זה פוליטי פוליטי פוליטי.