בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ברית מילה - כן או לא?

פעם פרח​(נשלטת)
לפני 13 שנים • 7 בנוב׳ 2010
פעם פרח​(נשלטת) • 7 בנוב׳ 2010
אישית אני שמחה שיש לי בת ולא הייתי צריכה להתמודד עם הדילמה הזו.

חברה טובה שלי עשתה לפני כשנתיים ברית מילה לתינוק שלה
היא עובדת בתחום הרפואי, חקרה לעומק את הנושא, התלבטה ארוכות,
בסוף הם החליטו לעשות ברית אצל רופא כירורג שנחשב מומחה בארץ בתחום.

השיקולים העיקריים היו המסורת שחשובה להם מבחינת השתייכות לעם היהודי,
והזדהות של הילד עם אביו.
יש גם את העניין ההגייני, אבל בעיניה הוא לא היה משמעותי בהתחשב בכך שאנחנו חיים בעולם המערבי.

מספר חודשים לאחר מכן היא אמרה לי שהם מתחרטים על כך.
וכנראה שאם יהיה תינוק זכר נוסף, הם לא יעשו ברית.
קיפופיף​(מתחלפת)

אני אשמח להסבר

קיפופיף​(מתחלפת) • 7 בנוב׳ 2010
מחילונים שבכל עשו לילדיהם ברית מילה-
למה דווקא לשמור על המנהג הזה אבל על שבת,יום כיפור וכשרות לא?
למה דווקא לחתוך את הילד זה הביטוי לשמירה על היהדות, כשהלכתית, יש מצוות הרבה יותר קריטיות?
ברית מילה איננה נזכר במצוות "יהרג ואל יעבור" (עבודה זרה, שבדסמ נחשב לעיתים לאספקט שלה דווקא כן...) ואפילו לא אחת מ7 מצוות בני נוח.
אז לפי מה אתה בוחרים את סממני השיוך שלכם לעם היהודי?
ראובן

אנימול

ראובן • 7 בנוב׳ 2010
z,

קודם כל, קבל את הערכתי על העלאת הנושא הרגיש.

שנית, תעמולת ה''היגיינה'' של הנימולים היא קשקוש - הגוף האנושי הינו תוצאה של אלפי דורות אבולוציה והינו במיטבו בדיוק כפי שנוצר. כל התערבות כירורגית רק מפחיתה מהעונג והבריאות. בנוסף, אין דרך להביע במלים את השואה הרגשית שעובר תינוק בן-יומו, כאשר כורתים לו חלק מהזין.

הועלתה גם הנקודה של קבלה חברתית וזו גם כן תעמולה. כולנו שונים, ובכל מקרה כל אחד סופג סנקציות שליליות על השונות שבו. מה יקרה אם הילד יהיה ''חלילה'' מופנם, או מגמגם, או שמן, או משקפופר וכו'? בכל מקרה יהיה עליכם כהורים, לעזור לילדכם להסתגל ולהלחם על מקומו בחברה המערבית הדורסנית.

דעתי היא: שים זין על כריתת הזין. אגב, אם כבר ערכי יהדות, שניסו ''לפמפם'' לך פה, הרשה לי להזכיר לך את מימרתו המפורסמת של הלל הזקן: כאשר בא אליו איזה לץ וביקש ממנו שיתמצת את כל התורה למשפט אחד, ענה ר' הלל - ''מה ששנוא עליך, אל תעשה לחברך'' (ואחת על כמה וכמה, אל תעשה לילדך).

R
פייה{O}

Re: אני אשמח להסבר

פייה{O} • 7 בנוב׳ 2010
אוויר לנשימה כתב/ה:
מחילונים שבכל עשו לילדיהם ברית מילה-
למה דווקא לשמור על המנהג הזה אבל על שבת,יום כיפור וכשרות לא?
למה דווקא לחתוך את הילד זה הביטוי לשמירה על היהדות, כשהלכתית, יש מצוות הרבה יותר קריטיות?
ברית מילה איננה נזכר במצוות "יהרג ואל יעבור" (עבודה זרה, שבדסמ נחשב לעיתים לאספקט שלה דווקא כן...) ואפילו לא אחת מ7 מצוות בני נוח.
אז לפי מה אתה בוחרים את סממני השיוך שלכם לעם היהודי?

דווקא מכיוון שאני לא דתיה יותר לא אכפת לי מה'מדרג' המצוותי של ברית המילה לעומת מצוות אחרות.
זה עניין אמוציונלי ולא רציונלי. אני מרגישה שאני מצרפת את בני לעם היהודי כך ונותנת לו להיות חלק מהתרבות של העם שלו.
אני מניחה שאם הייתי לדוגמא אינדיאנית הייתי רוצה לעשות משהו שיביע את מסורתי האינדיאנית באותה מידה.
קיפופיף​(מתחלפת)

תודה על תגובתך,פיה

אני מקשה בכל זאת
בניגוד למצוות שהקיום שלהם הוא יומיומי וגורם לאדם תחושת השתייכות-ברגע שעשית ברית מילה, למעשה כפית על בנך השתייכות לעם-
איפה פה הבחירה החופשית?
בעיקר באטמופירה של הכלוב, שבו עניין הבחירה החופשית עולה (סאב, הרי מוותר על הבחירה החופשית מבחירה חופשית...) והצורך בלקבל שוני-
למה הכפייה הזאת?
לא עדיף חינוך והקניית ידע היסטורי ותרבותי השייך לעם ולתת לילד לבחור את דתו בבגרותו? הרי ברית מילה זאת בחירה לא הפיכה.
שמירת שבת,הרי תשייך אותו לעם פי 8 מאשר מום פרמנטלי וטראומה פיזית.
(יש תיאוריה הגורסת כי ברית המילה באה מהתקופה בה בני ישראל היו שכירי חרב במדבר, והברית בגיל צעיר כל כך נועדה לעשות טראומה לתינוק ולעודד אצלו יצרים אלימים. זאת כמובן, עוד תיאוריה, אבל שווה התייחסות. בעיקר שישראל כיום היא חברה כל כך אלימה...)
פייה{O}

Re: אנימול

פייה{O} • 7 בנוב׳ 2010
ראובן כתב/ה:
שנית, תעמולת ה''היגיינה'' של הנימולים היא קשקוש - הגוף האנושי הינו תוצאה של אלפי דורות אבולוציה והינו במיטבו בדיוק כפי שנוצר. כל התערבות כירורגית רק מפחיתה מהעונג והבריאות. בנוסף, אין דרך להביע במלים את השואה הרגשית שעובר תינוק בן-יומו, כאשר כורתים לו חלק מהזין.

זו, כמובן, שטות גמורה.
קודם כל, תוצר האבולוציה איננו דווקא גוף מושלם אלא המכלול המיטבי עד כה. הביולוגיה לא פועלת לפי הגיון פשוט וחסכני אלא מורכבת הרבה יותר, וחלק מגופנו מורכב למשל משיירים מתקופת העוברות שאינם מועילים ולעיתים אף מזיקים.
שנית, מוח של ילוד אינו בשל ואינו דומה כלל למוח של בוגר, כך שאין שום דרך לקבוע שתינוק חווה שואה רגשית במהלך המילה.
בטח כאשר במאה העשרים ואחת משתמשים בהרדמה מקומית ומדובר בפרוצדורה מינימלית.
קיפופיף​(מתחלפת)

זאת עדיין טראומה.

למרות מה שהורים אומרים לעצמם כדי להשקיט את המצפון. זה הליך רפואי ללא צורך, בכרוך בכאב רב. ויתכן שיש לו אף השפעות נפשיות עתידיות. (טראומה מודחקת. האם היהדות כולה היא חברה פוסט טראומטית? האם הכאב שהגברים שלנו סופגים בינקותם הופך אותנו לחברה מילטנטית וכל כך חסרת סובלנות?)
מוח התינוק אף רגיש יותר ממוחו של בוגר- למשל אם יש צורך בזריקה או בדיקת דם-כאדם בוגר את יכולה להגיד לעצמך שהכאב הוא חיוני ולספוג אותו ללא טראומה. תינוק לא יכול. הוא חווה את זה ככאב נטו.
וגוף האדם בנוי נהדר כפי שהוא.
אפילו תוספתן ושקדים, שבעבר כל כך מיהרו להוציא עם כל בעיה קטנה- היום רופאים הבינו שיש להם תפקיד ומנסים קודם כל להציל ולכרות רק במקרים של חוסר ברירה (ניתוחי שקדים כמעט וכבר לא קיימים היום אצל ילדים ותוספתן מוציאים רק במקרי פיצוץ ולא על כל דלקת)
huan
huan • 7 בנוב׳ 2010
לדעתי הטיעון בדבר השונות החברתית האפשרית והסבל שיכול להגרם לילד עקב שונות זו הוא שטות מוחלטת. ניתן לטעון אותו לגבי כל דבר ועניין החורג במעט מה"נורמה הקדושה" אך לרוב אין לו גיבוי במציאות.
אין לי מידע מדוייק אודות היחס כלפי גברים שלמים מעבר להתנסות האישית שלי בתחום (לא קיבלתי אף פעם יחס שלילי מאיש). אם זאת ניתן למצוא תופעות מקבילות אליהם יש הרבה יותר נתונים החל ממחקרים שנעשו אודות ילדים לזוגות הומולסביים (שעל היחס כלפי התופעה בחברה שלנו כפי שמשתקפת בשיח הציבורי אין מה להרחיב).
יותר מכך, נראה כי להיות ילד שמן בישראל נושא איתו פוטנציאל גדול בהרבה להדרה חברתית מאשר סוגים רבים אחרים של "שונות". יש לזכור שילדים רבים מתמודדים עם מבעיות וליקויים הרבה יותר חמורים מהיותם שלמים הלוואי שלכל הילדים בהם טיפלתי זו היתה בעייתם המרכזית.
אני מבין את הרצון (וגם תומך בו) לספק לילדים את תנאי ההתחלה האופטימליים אך במקרה של ברית מילה כמו גם במקרה של מסיבות יום הולדת באלפי שקלים, אינני יכול מלעצור ולשאול האם אכן מדובר בתופעה הטובה לילד?

בסופו של דבר בעזרת חינוך ותמיכה מתאימה ניתן יהיה להתגבר על ללא בעיה מיוחד על הקשיים שהילד יכול לחוות. זאת מעבר לאפשרות לדחוף לשינוי חברתי ותודעתי בתחום.
במקרה הקיצוני ביותר הוא יכול להחליט לבצע את ההליך בעצמו לכשיהיה מבוגר מספיק - במידה והדבר יהיה חשוב לו במידה מספק שבועיים של החלמה לא אמורים להיות "הסיבה" שלו לשנוא את הוריו.

או, דרך אגב אני אישית לא חושב שצריך להביא את הדברים לכדי אבסורד ולטעון טענות לא נכונות באשר ל"חוויה הטראומטית" של ברית מילה, מדובר ללא ספק במנהג ברברי אך מהידע שלי אין בו בכדי להוביל לנזקים התפתחותיים כלשהם.
קשובה אליך

ברית מילה

קשובה אליך • 7 בנוב׳ 2010
כידוע ישנו הבט רפואי מעבר לדת, גברים נימולים חלו פחות , מעבר לכך ברובד האישי שני בני
נימולים, בהתחלה זה מעט כואב אולם עם מוהל איכותי ואיש מקצוע אין טראומות, ההחלמה מהירה.
סטיית תקן
סטיית תקן • 7 בנוב׳ 2010
תחשבוע על עוד 13 שנים.
שהילד יגדל מה החברים שלו יגידו לו?
מה יחשבו עליו ?
על ההרגשה שהוא יהיה שונה כי ההורים שלו לא רצו לעשות ברית מילה.

אם את נגד הדת אז תעשה זאת בבית חולים.
אל תתן לילד לסבול בעוד כמה שנים בגלל שלך זה נראה לא חשוב או בגלל שאתה נגד זה