שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

ביקורת בונה

בכוח המוח{Aion}
לפני 11 שנים • 13 בנוב׳ 2012
בכוח המוח{Aion} • 13 בנוב׳ 2012
בטי בום כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
בטי בום כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
מה זה ביקורת בונה? מה היא אמורה לבנות? את איך שהנשלט אוהב ששולטים בו?

גם זה בעייני לא נורא, יש כל כך הרבה צורות לשליטה שגם בזה כדאי שתהיה תקשורת.

ביקורת היא סוג מאוד מסויים מאוד של תקשורת.
זה בסדר שתהיה ביקורת, רק שלא חייבים לקרוא לזה שליטה.

אז בשליטה לטעמך לנשלט אסור להביע ביקורת על השולטת?
אני לא חושבת שהביקורת תמיד חייבת להתקבל אבל להקשיב לא מוריד לי חתיכה מהכתר

ואתך אני מוכנה לא להסכים ועדין לחשוב שאת מלכה }{

קודם כל זה לא עניין של כתר, כי לאף אחד מאיתנו אין כתר מבלעדי הכתר של זה שמכתיר אותנו מעליו, וגודל הכתר שלנו נגזר מגודל הממלכה שהוא בעבורנו/מאפשר לנו.

אני אסביר למה שאלתי מהי ביקורת בונה. מי שמבקר מתבונן בדברים מבחוץ, או אם תרצו מלמעלה. המילה ביקורת כבר ממצבת את התקשורת במבנה של שליטה: יש מבקר ויש מבוקר, נבדק. כשאני לוקחת נשלט, הוא צריך לבטוח בי, להאחז בי ולסמוך עלי ועל שיקול דעתי. כשאנחנו בקונסטלציה הזו הוא לא יכול לתת ביקורת מהמון סיבות, אבל העיקרית שבהן היא שהסטייט אוף מיינד שלו צריך להיות במקום אחר לגמרי: תחתי, בוטח, מאמין ויודע שאני מוליכה אותו ושומרת עליו. אחרת זו לא שליטה בעיני, וממילא אני לא ארצה להיות שם אם אני אחשוב שאני נבחנת ומבוקרת שם.

שליטה בשבילי היא החופש להיות אני, ולא להתאים את עצמי למישהו, אלא לגרום לו להתאים את עצמו אלי, לרצונות שלי, לדרישה שלי, להנאות שלי. אני מניחה (ויודעת) שזה לא תמיד נוח לצד הנשלט, והוא בולע שם כל מיני סוגים של תחושות, אבל זה חלק מההנאה שלי, ואני לא צריכה "ביקורת בונה" כדי לדעת מה אני אוהבת ומה טוב לי. הוא יכול לשתף אותי בתחושות שלו. אני מתעקשת על כך לא מעט פעמים, אבל שיתוף בתחושות זה לא ביקורת. שיקול הדעת בסופו של עניין הוא שלי. זה מיצוב שונה לגמרי.

אם מדובר בקשר שהוא לא רק שליטה, ובזמן שהוא לא זמן שליטה, אין לי בעיה לתקשר באלף דרכים. שליטה היא סוג של תקשורת ויש עוד דרכים. בזמנים כאלה אפשר אפילו לבקר, למרות שביקורת היא תקשורת נחותה למדי. אפשר לספר מה בעייתי, מה מפחיד, מה מציק, זה עדיין לא ביקורת כאמור: ביקורת ניתנת ממי ש"יודע טוב יותר" , וממילא גישה כזו בזוג היא בעייתית. על אחת כמה וכמה בקשר של שליטה בה הנשלט מחליט שהוא יודע טוב יותר ומחליט "לבנות" את השולט שלו, ובמקרה הזה כמו שאני קוראת כאן - "לבנות את האישיות שלו." (:
בכוח המוח{Aion}
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

ביקורת בונה אמורה לבנות את האישיות עליה מעבירים ביקורת.
לא התכוונתי לשליטה מלמטה. אלא לביקורת שמטרתה לשפר אספקט של האישיות... במקרה הספציפי הזה של השולטת.
מניסיוני השולטות פשוט לא מצליחות להתמודד עם ביקורת. ואני לא מדבר על ביקורת עוקצנית וחותכת. אפילו עם העדינה ביותר...
התגובה האופיינית כעס, זעם, שבירת כלים..

מעניין. היא ביקשה שתעזור לה לבנות את האישיות שלה (עבד אישיות שכמוך!), או שהחלטת על דעת עצמך שזה אחד מתפקידיך כנשלט נאמן?
terrano
terrano • 13 בנוב׳ 2012
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

לא התכוונתי לשליטה מלמטה. אלא לביקורת שמטרתה לשפר אספקט של האישיות... במקרה הספציפי הזה של השולטת.
מניסיוני השולטות פשוט לא מצליחות להתמודד עם ביקורת. ואני לא מדבר על ביקורת עוקצנית וחותכת. אפילו עם העדינה ביותר...

מעניין. היא ביקשה שתעזור לה לבנות את האישיות שלה (עבד אישיות שכמוך!), או שהחלטת על דעת עצמך שזה אחד מתפקידיך כנשלט נאמן?

יוזמה פרטית שלי. וחלק בלתי נפרד מהאישיות שלי.
אני ביקורתי הן כלפי עצמי והן כלפי אחרים.
גולוסקלפרה​(נשלט)
גולוסקלפרה​(נשלט) • 13 בנוב׳ 2012
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

אז אולי הבעיה אצלך?
כלומר, אם מדובר בדפוס שגורם לך להביא שולטות לכדי כעס זעם ושבירת כלים, אולי אתה צריך ללמוד להיות פחות ביקורתי או לפחות להשלים עם הביקורת ולשמור אותה לעצמך או לפחות לפחות למצוא דרכים מתוחכמות להעביר את המסר ללא הביקורתיות.

או, לחילופין, להפסיק לנסות לבנות מערכות יחסים מבוססות שולטת\נשלט.
בטי בום​(שולטת)
בטי בום​(שולטת) • 13 בנוב׳ 2012
או קי, בכוח עכשיו אני יורדת לסוף דעתך
ולגבי השואל כנראה שלא הבנתי נכון את השאלה שלך, הגדרת היחסים שלכם היא שליטה ולא קווצ'ינג.
כשהיא תבקש ממך קווצ'ינג אז אולי יהיה צורך לעזור לה "בבניית אישיות"
terrano
terrano • 13 בנוב׳ 2012
שפחון כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

אז אולי הבעיה אצלך?
כלומר, אם מדובר בדפוס שגורם לך להביא שולטות לכדי כעס זעם ושבירת כלים, אולי אתה צריך ללמוד להיות פחות ביקורתי או לפחות להשלים עם הביקורת ולשמור אותה לעצמך או לפחות לפחות למצוא דרכים מתוחכמות להעביר את המסר ללא הביקורתיות.

או, לחילופין, להפסיק לנסות לבנות מערכות יחסים מבוססות שולטת\נשלט.

למסקנות האלה כבר הגעתי icon_smile.gif
הביקורת מזמן הפכה לסוג של עצה. או שאני סתם זורק רעיונות באויר בלי להתיחס ספציפית...
בתיקווה שהמסר יחלחל...
פשוט סיקרן אותי מה חושבים חברי הפורום בנידון.
בכוח המוח{Aion}
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

אני חושבת שאחד הדברים הכי מיוחדים בשליטה זה שאפשר לרגע להניח את כל המחשבות הביקורתיות והרועשות בצד, ולתת למישהו להוביל אותך במסע בו אתה בוטח בו, ושלם עם המיקום שלך מולו ועם מי שהוא.

אין אנשים מושלמים בעולם הזה, אבל לרגעים אתה יכול לחוות את התחושה הזו, שהאדם הזה שהמלכת עליך הוא מושלם, הפעולות שלו מושלמות, והחופש שאתה מאפשר לו הוא מושלם.
הדורבנים​(נשלט)
לפני 11 שנים • 14 בנוב׳ 2012
הדורבנים​(נשלט) • 14 בנוב׳ 2012
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

אני חושבת שאחד הדברים הכי מיוחדים בשליטה זה שאפשר לרגע להניח את כל המחשבות הביקורתיות והרועשות בצד, ולתת למישהו להוביל אותך במסע בו אתה בוטח בו, ושלם עם המיקום שלך מולו ועם מי שהוא.

אין אנשים מושלמים בעולם הזה, אבל לרגעים אתה יכול לחוות את התחושה הזו, שהאדם הזה שהמלכת עליך הוא מושלם, הפעולות שלו מושלמות, והחופש שאתה מאפשר לו הוא מושלם.

בכח, אני מבין את הגישה שלך, של "מלכה זה להתפרק רגעית, ולהיות בעולם מושלם". במצב כזה, את בהחלט צודקת ועדיף להמנע מבקורת, שגם תעיב על האווירה וגם תפוצץ את הבועה, ובשביל מה בעצם?

אבל יש גישה אחרת, קצת יותר טוטלית. שבה המלכה נשארת מעל גם אחרי הסשן, מה שהוא לא יהיה. לאנשים שזקוקים ליחסים כאלו (אני למשל) קשה באמת להעביר ביקורת. כי לכאורה לבקר זה להיות למעלה, לבקר זה לכעוס, לבקר זה לעשות לאישה שלך לא נעים. כל מה שאמרת.
אבל זה לא חייב להיות ככה. הרי אפילו בצבא, אחרי תרגיל, נותנים לפקודים להביע את דעתם בחופשיות. זו אפילו חובתם להעיר על כשלים. והם עדיין חיילים, והם עדיין נותנים כבוד למפקד.

להיפך, במצב קיומי של סשן מתמשך בצורה של גאות ושפל, כשהאשה תמיד מעל, יהיה דווקא המון תועלת ואף עונג, גם לשולטת וגם לנשלט, אם הנשלט ילמד להגיד את מה שעל ליבו באיפוק, בנימוס. היא תוכל ללמד אותו להתאמץ להגיד את הדברים בצורה שלא תפר את שלוותה. לחשוב על כל מילה לפני שהוא מדבר. ולדבר בדרך שתשאיר אותה מעליו.
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 14 בנוב׳ 2012
fog כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
terrano כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:

בכח, אני מבין את הגישה שלך, של "מלכה זה להתפרק רגעית, ולהיות בעולם מושלם". במצב כזה, את בהחלט צודקת ועדיף להמנע מבקורת, שגם תעיב על האווירה וגם תפוצץ את הבועה, ובשביל מה בעצם?

אבל יש גישה אחרת, קצת יותר טוטלית. שבה המלכה נשארת מעל גם אחרי הסשן, מה שהוא לא יהיה. לאנשים שזקוקים ליחסים כאלו (אני למשל) קשה באמת להעביר ביקורת. כי לכאורה לבקר זה להיות למעלה, לבקר זה לכעוס, לבקר זה לעשות לאישה שלך לא נעים. כל מה שאמרת.
אבל זה לא חייב להיות ככה. הרי אפילו בצבא, אחרי תרגיל, נותנים לפקודים להביע את דעתם בחופשיות. זו אפילו חובתם להעיר על כשלים. והם עדיין חיילים, והם עדיין נותנים כבוד למפקד.

להיפך, במצב קיומי של סשן מתמשך בצורה של גאות ושפל, כשהאשה תמיד מעל, יהיה דווקא המון תועלת ואף עונג, גם לשולטת וגם לנשלט, אם הנשלט ילמד להגיד את מה שעל ליבו באיפוק, בנימוס. היא תוכל ללמד אותו להתאמץ להגיד את הדברים בצורה שלא תפר את שלוותה. לחשוב על כל מילה לפני שהוא מדבר. ולדבר בדרך שתשאיר אותה מעליו.

ומהיכן אתה למד שאנחנו חלוקים בזה?

ועוד משהו - אתה טועה בהנחת המוצא שלך. אני לא מדברת על סשן, או קשר רגעי. אין לי עניין בקשרים כאלה ומעולם לא היה לי.
הדורבנים​(נשלט)
הדורבנים​(נשלט) • 14 בנוב׳ 2012
מכאן למדתי שאנחנו חלוקים, ושאת מדברת על סשן רגעי:

בכוח המוח כתב/ה:

אני חושבת שאחד הדברים הכי מיוחדים בשליטה זה ש אפשר לרגע להניח את כל המחשבות הביקורתיות והרועשות בצד, ולתת למישהו להוביל אותך במסע בו אתה בוטח בו, ושלם עם המיקום שלך מולו ועם מי שהוא.

אז מה בעצם התכוונת בנ"ל?