צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

עשה לך רב

מלכתא
לפני 11 שנים • 5 בפבר׳ 2013
מלכתא • 5 בפבר׳ 2013
בטי בום כתב/ה:
למה לא אפשרית?
הרי מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית, בהפרדת הדת והמדינה אין אמירה שישראל היא לא מדינה יהודית,
אין פגיעה בחוק השבות או אפילו בימי השבתון שלנו.
כן גם אני התחתנתי דרך הרבנות ושילמנו אז שוחד בכדי שבעלי שנולד בארץ, שירת בצבא אבל אימו לא הייתה יהודיה יוכל להתגייר בהליך מזורז
אני באופן אישי יודעת עד כמה הרבנות מושחתת

כי העקרון של מדינה יהודית, הוא יותר מאמירה כללית "זאת מדינה של יהודים".
צריכים להיות לזה סממנים בולטים, ולא רק בסמל ובדגל.
המדינה חייבת להכיל דת,
ואם את אומרת שימי השבתון לא יבוטלו, אבל יבוא מישהו ויגיד שבכל העולם יום א' הוא יום חופשי ואז יציעו לבטל את השבת בתור יום חופשי... ומה הלאה?
חנין זובי תבוא ותבקש לבטל את ההמנון כי הוא לא "דמוקרטי" ו"נפש יהודי" לא מייצג את הערבים, וגם אז זה בסדר?
לא יהיה לזה סוף.

חייב להיות סטטוס קוו, חייבת להיות רבנות ראשית כמו שחייבת להיות רבנות בצבא.
אין ספק שהרבנות כיום היא מושחתת, ואני יכולה להביא לך דוגמאות חריפות והזויות נוספות ממה שהבאת, ולכן צריך לשנות את הרבנים שיושבים שם. אני בטוחה שברגע שיהיו ברבנות רבנים ציוניים, ויפעלו מתוך אהבת האדם ולא אהבת הכסף, גם לא יפריע לך ולאחרים שיש לנו דת במדינה.
בטי בום​(שולטת)
בטי בום​(שולטת) • 5 בפבר׳ 2013
וודאי שיפריע לי,
אני לא רוצה שיקברו אותי בקבורה דתית, לא רוצה שבי תתחתן דרכם ובטח לא מוכנה
שיהיה במאה העשרים אחת בית דין שבו אישה פסולה לעדות

אני אדם חילוני ואם הרב בראשו ציוני או לא פחות מעניין אותי,
הרבנים הראשיים בעייני עדיפים על הרב דב ליאור או הרב אבינר שהוא ציוני ועדין חושב שצריך להלביש צנוע ילדה בת 3.

כן צריכה להיות רבנות צבאית שתטפל בקבורה יהודית לחללי צה"ל שרוצים להקבר בבית קברות יהודי, אבל בצה"ל משרתים גם לא יהודים אגב
בלוסום​(לא בעסק)
בלוסום​(לא בעסק) • 5 בפבר׳ 2013
מלכתא כתב/ה:
...מה שאפשרי, והוא הדבר ההגיוני והיעיל ביותר, הוא לשנות את השפעת הרבנות הראשית. כלומר, חייבים במדינה מוסד נישואין חלופי שלא דרך רב, ולאפשר לכל אדם להחליט איך ואיפה רוצה להיקבר...
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 5 בפבר׳ 2013
מלכתא כתב/ה:
בטי בום כתב/ה:
למה לא אפשרית?
הרי מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית, בהפרדת הדת והמדינה אין אמירה שישראל היא לא מדינה יהודית,
כן גם אני התחתנתי דרך הרבנות ושילמנו אז שוחד בכדי שבעלי שנולד בארץ, שירת בצבא אבל אימו לא הייתה יהודיה יוכל להתגייר בהליך מזורז

המדינה חייבת להכיל דת,
ואם את אומרת שימי השבתון לא יבוטלו, אבל יבוא מישהו ויגיד שבכל העולם יום א' הוא יום חופשי ואז יציעו לבטל את השבת בתור יום חופשי... ומה הלאה?
חנין זובי תבוא ותבקש לבטל את ההמנון כי הוא לא "דמוקרטי" ו"נפש יהודי" לא מייצג את הערבים, וגם אז זה בסדר?
לא יהיה לזה סוף.

אין ספק שהרבנות כיום היא מושחתת, ואני יכולה להביא לך דוגמאות חריפות והזויות נוספות ממה שהבאת, ולכן צריך לשנות את הרבנים שיושבים שם. אני בטוחה שברגע שיהיו ברבנות רבנים ציוניים, ויפעלו מתוך אהבת האדם ולא אהבת הכסף, גם לא יפריע לך ולאחרים שיש לנו דת במדינה.

מלכתא, רבנות צבאית קיימת לא כי מדובר במדינת היהודים או בצבא היהודים, אלא כי ציבור לא מבוטל מבין החיילים הוא ציבור דתי וזקוק לשירותי דת. לדידי, כחילוני לחלוטין, צה"ל יכול לוותר על הרבנות (אבל להשאיר את סא"ל אברמסון, החזן) וזה לא יזיז לי לא לכאן ולא לכאן. כנ"ל לגבי המדינה. היהודי שבי חילוני, כמו שאמרתי, נשוי לערביה ולא שומר אף מצווה, פרט לפרו-ורבו אותה אוכל לקיים תחת כל מטרייה או בלעדיה. איני זקוק לשום היבט דתי כדי לשמר את יהודיותי או כדי להיות גאה בה. נהפוך-הוא, העובדה שהמדינה שלי מתפקדת תחת מטריה דתית ואף כופה אותה עלי, בסופו של דבר תגרום לי לוותר על הדת של אמי כדי לא להשאיר את משפחתי לבד במערכה.

האם את באמת זקוקה לקיומו של היבט דתי כלשהו כחלק משלטון המדינה (ולא כגוף קיים עבור אלה המעוניינים בשירותיו) כדי להרגיש שאת חיה במדינה יהודית?
מלכתא
מלכתא • 5 בפבר׳ 2013
בטי בום כתב/ה:
וודאי שיפריע לי,
אני לא רוצה שיקברו אותי בקבורה דתית, לא רוצה שבי תתחתן דרכם ובטח לא מוכנה
שיהיה במאה העשרים אחת בית דין שבו אישה פסולה לעדות

אני אדם חילוני ואם הרב בראשו ציוני או לא פחות מעניין אותי,
הרבנים הראשיים בעייני עדיפים על הרב דב ליאור או הרב אבינר שהוא ציוני ועדין חושב שצריך להלביש צנוע ילדה בת 3.

כן צריכה להיות רבנות צבאית שתטפל בקבורה יהודית לחללי צה"ל שרוצים להקבר בבית קברות יהודי, אבל בצה"ל משרתים גם לא יהודים אגב

נתתי לזה תשובה בהודעה הראשונה שלי, שגם צוטטה במדוייק ע"י בלוסום-

blossom כתב/ה:
מלכתא כתב/ה:
...מה שאפשרי, והוא הדבר ההגיוני והיעיל ביותר, הוא לשנות את השפעת הרבנות הראשית. כלומר, חייבים במדינה מוסד נישואין חלופי שלא דרך רב, ולאפשר לכל אדם להחליט איך ואיפה רוצה להיקבר...
מלכתא
מלכתא • 5 בפבר׳ 2013
Brave Dwarf כתב/ה:
מלכתא כתב/ה:
בטי בום כתב/ה:
למה לא אפשרית?

המדינה חייבת להכיל דת,
לא יהיה לזה סוף.

\
מלכתא, רבנות צבאית קיימת לא כי מדובר במדינת היהודים או בצבא היהודים, אלא כי ציבור לא מבוטל מבין החיילים הוא ציבור דתי וזקוק לשירותי דת. לדידי, כחילוני לחלוטין, צה"ל יכול לוותר על הרבנות (אבל להשאיר את סא"ל אברמסון, החזן) וזה לא יזיז לי לא לכאן ולא לכאן. כנ"ל לגבי המדינה. היהודי שבי חילוני, כמו שאמרתי, נשוי לערביה ולא שומר אף מצווה, פרט לפרו-ורבו אותה אוכל לקיים תחת כל מטרייה או בלעדיה. איני זקוק לשום היבט דתי כדי לשמר את יהודיותי או כדי להיות גאה בה. נהפוך-הוא, העובדה שהמדינה שלי מתפקדת תחת מטריה דתית ואף כופה אותה עלי, בסופו של דבר תגרום לי לוותר על הדת של אמי כדי לא להשאיר את משפחתי לבד במערכה.

האם את באמת זקוקה לקיומו של היבט דתי כלשהו כחלק משלטון המדינה (ולא כגוף קיים עבור אלה המעוניינים בשירותיו) כדי להרגיש שאת חיה במדינה יהודית?

לא מדוייק. הרבנות הצבאית לא עוסקת במתן שירותי דת לחיילים המעוניינים בכך.
הרבנות הצבאית אחראית על טקסים (ועל אמירת תפילות או פיוטים דתיים, כמו "אל מלא רחמים"), אחראים על כשרות המטבח (ומכאן שהם גם אחראים על הנקיון שלו, על הטריות, על היעדר חרקים באורז ועוד ועוד...), וחלק ניכר בתפקידה של הרבנות הוא גם בכל מה שקשור בזיהוי חללי צה"ל ובקבורה נאותה- גם ללא יהודים. בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, למשל, קבורים שלושה חללי צה"ל לא יהודים- שגם כן עברו דרך הרבנות הצבאית.
כמו שאמרתי, אני גם בעד מתן בחירה חופשית לכל מי שרוצה להינשא ללא שירותי רבנות, חייבת להיות אלטרנטיבה, זה יעשה טוב גם למי שמאמין בחתונה דרך הרבנות. ואת הבחירה החופשית הזאת אפשר להשיג, גם אם לא מבטלים את המשרד לענייני דתות.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 5 בפבר׳ 2013
מלכתא כתב/ה:

לא מדוייק. הרבנות הצבאית לא עוסקת במתן שירותי דת לחיילים המעוניינים בכך.
הרבנות הצבאית אחראית על טקסים (ועל אמירת תפילות או פיוטים דתיים, כמו "אל מלא רחמים"), אחראים על כשרות המטבח (ומכאן שהם גם אחראים על הנקיון שלו, על הטריות, על היעדר חרקים באורז ועוד ועוד...), וחלק ניכר בתפקידה של הרבנות הוא גם בכל מה שקשור בזיהוי חללי צה"ל ובקבורה נאותה- גם ללא יהודים. בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, למשל, קבורים שלושה חללי צה"ל לא יהודים- שגם כן עברו דרך הרבנות הצבאית.
כמו שאמרתי, אני גם בעד מתן בחירה חופשית לכל מי שרוצה להינשא ללא שירותי רבנות, חייבת להיות אלטרנטיבה, זה יעשה טוב גם למי שמאמין בחתונה דרך הרבנות. ואת הבחירה החופשית הזאת אפשר להשיג, גם אם לא מבטלים את המשרד לענייני דתות.

הרבנות הצבאית היא גוף ארגוני בצה"ל העוסק במתן שירותי דת לחיילי צה"ל, כולל לאלה שאינם יהודים, זיהוי חללים וטיפול במשפחות שכולות. בראש הרבנות הצבאית עומד "הרב הראשי לצה"ל" (נקרא "הרב הצבאי הראשי", ובר"ת: הרבצ"ר). <= לא הלכתי רחוק, זה מויקיפדיה. כל מה שפירטת, נכלל ב"שירותי דת". לי לא משנה מי מארגן את הטקסים, מנפה את החרקים מהאורז שלי וכדומה ולרוב אני גם לא משתתף בקבלות שבת ובטח ובטח שלא בתפילות. אבל טוב שיש אותם כי כמו שאמרתי, אחוז לא מבוטל מבין החיילים זקוק לשירותים שלהם ובזמן שלי לא מפריע לאכול מזון כשר, להם כן יפריע לאכול מזון שלא עבר פיקוח רבני והכשר.

נכון, אמרת שאת בעד בחירה חופשית ושיהיה גוף שיעניק שירותים לציבור החילוני. אבל אני שאלתי אותך מדוע את מעדיפה שיהיה גוף שיעניק שירותים לחילונים, בזמן שהדת תהיה בלתי נפרדת מהשלטון, ולא שהשלטון יהיה חילוני, ולחילופין יינתנו שירותי דת למעוניינים בכך. את השבת לבטי שאם זה מה שיהיה, לא תהיה שבת והמדינה לא תהיה יהודית, אני השבתי שאין קשר בין הדברים. כי כפי שאני מרגיש יהודי למרות שאיני מקיים אף מצווה (כולל שמירה על שבת), כך גם המדינה שלי תהיה יהודית גם אם הדת לא תהווה חלק בלתי נפרד משלטונה.
מלכתא
מלכתא • 5 בפבר׳ 2013
Dwarf,
אני אנסה להסביר שוב.
חשוב מאוד ששירותי הדת לא יהיו מושתתים בכפייה על אזרחי המדינה,
אבל מנגד- שירותי דת שהם חלק ממשרד ממשלתי, מעל הכל- זאת הצהרה. הצהרה שאנחנו מדינה יהודית, ואם יקחו לנו את זה אנחנו נאבד את הייחוד שלנו כמדינה יהודית ואפשר יהיה סתם להפוך את זה למדינה דמוקרטית עם איזה בית מצוייר על הדגל (במקום מגן דוד).
דת חלק ממדינה=יהדות חלק ממדינה
ואנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית. וזה חייב להיות גם וגם, לא אחד במקום השני (אנשים לעתים שוכחים את זה כשטוענים שאנחנו לא דמוקרטים מספיק).
אתה לא חייב להיות שומר שבת.
בטי בום​(שולטת)
בטי בום​(שולטת) • 5 בפבר׳ 2013
אז בעצם מלכתא, אנחנו מתווכחים על סמנטיקה
אם לא תהיה כפיה בנישואים, קבורה ועוד מבחינתי זאת ההגדרה של הפרדת דת מהמדינה.
אם לך נחוץ שיהיה גם שר דתות , זה פחות מפריע לי

האם את תהיי מוכנה להתחתן עם גבר שהוריו התחתנו בחתונה אזרחית?
מלכתא
מלכתא • 5 בפבר׳ 2013
בטי בום כתב/ה:
אז בעצם מלכתא, אנחנו מתווכחים על סמנטיקה
אם לא תהיה כפיה בנישואים, קבורה ועוד מבחינתי זאת ההגדרה של הפרדת דת מהמדינה.
אם לך נחוץ שיהיה גם שר דתות , זה פחות מפריע לי

האם את תהיי מוכנה להתחתן עם גבר שהוריו התחתנו בחתונה אזרחית?

אם את שואלת אותי אישית, סביר להניח שההורים או הסבים והסבתות של רוב האנשים בארץ נישאו בחתונה אזרחית (כי רוב אזרחי המדינה הם עולים בין אם זה מדור ראשון או שלישי).
אני לא מתחתנת כרגע, גם לא בשנים הקרובות, וכשאעשה את זה לא אתחתן עם ההורים של בעלי לעתיד (יהיה אשר יהיה) אלא איתו.