בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

אינטליגנטי

גולוסקלפרה​(נשלט)
לפני 10 שנים • 14 ביוני 2014

Re: שאלה טובה

גולוסקלפרה​(נשלט) • 14 ביוני 2014
אני לא חושב שכל אדם יעיד על עצמו (בכנות) כאינטליגנט.
למעשה, אני מאמין שככל שאדם חכם יותר כך הנטיה שלו לראות עצמו כחכם פוחתת.
מיתוסית​(שולטת)

Re: אינטלגנציה מהי?

מיתוסית​(שולטת) • 14 ביוני 2014
בקרקעית האוקיאנוס כתב/ה:
האמת שזו אכן שאלה מעניינת:
"אינטֶליגנציה היא מכלול הכישורים שבאמצעותם ניתן לפתור בעיות הדורשות חשיבה בצורה יעילה.
מקור המילה אִינְטֶלִיגֶנְצְיָה הוא במילה הלטינית intelligere, שמשמעה לבחור, להחליט, להבחין. בהתאם לכך, אינטליגנציה מוגדרת גם כיכולת להבין דבר מתוך דבר וכן כיכולת להבחין בין דבר לדבר" מתוך ויקיפדיה.

ולכן, השיוך של המילה "האינטלגנציה" כמתייחס למעמד "ההשכלה" או "האינטלקטואלים" כיום הוא רופף. את מי זה בכלל מעניין מה איזה פילוסוף כזה או אחר אומר? מעמד ההשכלה "ההומאני" היום השפעתו החברתית היא מינורית. ובכלל אנשי רוח חושבים לאט. ההפך הגמור מהאידאל הנוכחי. קאנט התחיל לכתוב את הפרוייקט הפילוסופי הגדול שלו בגיל 50.

כמו כן, המשמעות המודרנית של המילה שונה מהמשמעות הלטינית שלה. למעשה יש "מבחני אינטלגנציה" - איי- קיו הבודקים את רמת האינטלגנציה ואין חפיפה מוחלטת בין ההגדרה הלטינית לבחינה המודרנית. לכן, אינטלגנציה היום היא דווקא מונח פונקציונאלי ונטול עומק פילוסופי. אז מה ההגדרה המדוייקת של אינטלגציה? אינטלגנציה היא מה שמבחני אינטלגנציה בודקים.

דוגמא:
ביבי לפי ההגדרה המודרנית - הוא אדם אינטלגנט ומהיר תפיסה ללא ספק. הוא גם רטוריקן מאוד מוכשר. אבל... הוא לא משכיל או חכם כמו שהוא מתיימר להיות. שרון ללא ספק היה אדם פחות אינטלגנט ממנו ועם פחות תארים אוניברסיטאים ממנו. אבל בניגוד לביבי לשרון הייתה הבנה היסטורית עמוקה יותר של המציאות ויכולת לחשוב לטווח רחוק (וזה נכון גם לגבי רבין או בגין). ביבי מוכשר בהחלט לקבל החלטות בסימון התשובה הנכונה במבחן אמריקאי, שרון היה מוכשר בלקבל החלטות במציאות .

מסקנות:
אז למה בחורה מתכוונת כשהיא אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי"?
זה אומר בעיקר שהיא רוצה בחור מסטאטוס חברתי ומעמד מסויים. אם אתה "אינטלגנטי" סביר להניח שתוציא ציון גבוה יותר בבחינת הפסיכומטרי ולכן תלמד רפואה, מחשבים ולא עבודה סוציאלית. ואם אתה נהג מונית, אז תצטרך לפצות על "חוסר האינטלגנציה" שלך בערימת מזומנים נאה.

אולם אם בחורה\אישה אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי" זה לא בהכרח אומר שהיא "אישה חומרית" , נצלנית וכו' וכו'. כולנו עבדים של מוסכמות חברתיות , בין אם נרצה בכך ובין אם ולא פשוט להשתחרר מכך. אז כשבחורה אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי, למעשה היא אומרת, כמו הלביאה או הנמרה בטבע: אני רוצה את הזכר החזק ביותר שאני יכולה למצוא כדי שיבטיח את ההגנה המירבית לצאצאים שלי, ויעמיד לי צאצאים שגם להם יהיה את הכישורים להתמודד עם הגו'נגל הקפיטליסטי והאכזר של חיינו.

עד כאן חפירותי לשעת בוקר מאוחרת.
מקווה שלמישהו היה סבלנות לקרוא.
המשך סופ"ש נעים לכולם.

בקרקעית....
ישנן הגדרות רבות לאינטלגינציה ואין הגדרה אופרטיבית אחת שמוסכמת על כולם. למשל, יש שיגדירו אינטליגנציה כיכולת להסתגל למצבים שונים בחיים, ליכולת לפתור בעיות לא מוכרות וכן הלאה.
כמו כן, התפתחו ברבות השנים אינטליגנציות שונות- רגשית, מינית, מוזיקלית וכן הלאה.
גם במבחני אינטלגינציה יש מרכיב תרבותי גדול מאוד.
למשל, אתיופים שעלו מאתיופיה עשויים לקבל ציונים נמוכים יותר במבחני IQ בארץ, כמו גם בפסיכומטרי- לא בגלל שהם אינטליגנטיים פחות, אלא בגלל שסוג הבעיות שהם התמודדו איתו והידע ופתרון הבעיות שמתבקשות בחברה הישראלית/מערבית שונות ממה שהם התמודדו איתו (וזה קרה גם עם אפרואמריקאים בארה"ב).
כמו כן, בדיוק כמו שאמרת- ישנם אינטליגנטיים שהחלק ההומאני/שפתי שלהם מפותח יותר וישנם כאלה שהחלק הריאלי/מתמטי מפותח יותר.
באופן אבסורדי, קל לנו יותר להגדיר אדם כאינטליגנט אם המשלב הלשוני שלו עשיר יותר, השפה שלו נכונה ויש לו ידע בנושאים כלליים הומאניים כמו היסטוריה, פילוסופיה, פסיכולוגיה וכן הלאה.
יחד עם זאת, החברה תעריך יותר מבחינה כספית וסטטוסית אדם עם תארים ועבודה בתחום הריאלי- הנדסה, ראיית חשבון- לדוגמה.
אדם עם תואר שני או שלישי בפיזיקה או מתמטיקה ייחשב כאינטליגנט יותר מאשר אדם עם תואר מקביל בפילוסופיה או אומנות, למרות שתואר בפילוסופיה דורש ממך רמת חשיבה גבוהה מאוד ויכולת ניתוח גבוהה- לא פחות ממתמטיקה, לדעתי, זה פחות על מישור אחר.

אהבתי את הדוגמה הפוליטית המנומקת היטב שלך icon_smile.gif

לגבי המסקנות שלך.

במסקנה הראשונה, נובע בעצם שאתה אומר שכל מה שאכפת לבחורה זה כסף.
אם יש לך תואר, אז סביר להניח שיש לך יותר כסף.
אם אין לך תואר, אז תצליח עם נשים עם יהיה לך כסף.
פשטני מאוד בעיניי ומצביע על זילות גבוהה מאוד כלפי נשים.

במסקנה השניה, אמרת את אותו הדבר בהכרח, רק באיצטלה של פסיכולוגיה אבולוציונית.
אישית, אני מסכימה עם המסקנה הזו, פחות עם הדרך שהצגת אותה ולא במלואה.
אני חושבת שנשים יחשפו את הגבר החזק ביותר (לא בהכרח במובן פיזי) עם הגנים הטובים ביותר והסיכויים הרבים יותר שהצאצאים שלה ישרדו ויצליחו.
וכן, אינספור מחקרים מראים שנשים רוצות גברים אינטליגנטיים ובעלי חוש הומור. כשכמובן חוש הומור הוא דרך מעולה להצביע על אינטליגנציה.
בסופו של דבר, גבר אינטליגנט בעל סיכויי שרידות גבוהים יותר- הוא יצליח להסתגל למצבים משתנים, הוא יצליח לצבור יותר נכסים (מה שמעלה את סיכויי השרידות שלו+ את היכולת שלו לפרנס צאצאים), ולא פחות חשוב משני אלה- אינטליגנציה היא גנטית, כך שהתכונות החשובות הללו עשויות לעבור לצאצאים שלהם.

וישנן נשים כמוני, שרואות ערך מוסף רב בגבר אינטלקטואל (שכאמור, בד"כ מתלווה לזה גם סטטוס, מקצוע, תואר- לפעמים כסף וכן הלאה), לא כדי להתקשט בנוצותיו, אלא כי פשוט יותר מעניין לי להיות עם גבר כזה ולנהל איתו שיחה.

גברים פחות יגדירו שהם מחפשים נשים אינטליגנטיות, כי אם נמשיך בקו של הפסיכולוגיה האבולוציונית, מה שמשנה להם בעיקר זה כמה את צעירה, פוריה ויפה (כשגיל ומראה מצביעים על פוריות). זה לא באמת משנה להם כמה היא מרוויחה או במה היא עוסקת.
אבל בפועל, לדעתי, גבר אינטליגנט ירצה אישה אינטליגנטית כי הוא ירצה בריכת גנים איכותית יותר לערבב בה את הגנים שלו, ובחברה המונוגמית שלנו הוא גם צריך לבחור טוב טוב את האישה והילדים שהוא הולך להשקיע בהם את המשאבים שלו- הוא הרי לא הולך ומרבה כל אישה שהוא רואה ברחוב ואז זה לא באמת משנה מי ומה היא, כל עוד הוא הפיץ את הזרע שלו...

חפרתי יותר?
icon_wink.gif
שבת שלום
מיתוסית​(שולטת)

Re: שאלה טובה

אדון שפחון כתב/ה:
אני לא חושב שכל אדם יעיד על עצמו (בכנות) כאינטליגנט.
למעשה, אני מאמין שככל שאדם חכם יותר כך הנטיה שלו לראות עצמו כחכם פוחתת.

לא מסכימה.
ככל שאדם חכם יותר, הוא יכיר בכך שהוא חכם- אבל הוא גם יידע כמה עוד ידע יש לו ללמוד, כמה הוא לא יודע מספיק ויכיר בכך שיש אנשים חכמים ממנו.
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)

כמה יוצאים מן הכלל...

לא יודע, כחולית , זה נושא מורכב. כמובן, מה שאמרתי זה לא "מדע מדוייק" אלא נכון באופן כללי. ההגדרות של חוזקה\חולשה ביחס לאנשים גברים\נשים גם הם לא "מדע מדוייק". ותמיד יש יוצאים מן הכלל.
דוגמא קטנה: אמנים – סופרים, משוררים ,מוסיקאים, צייירים וכו' לרוב אהבתם היא אהבה מיוסרת. וזה כנראה לא מקרי. אין ספק שהגאונות של הלדרלין הקסימה ומשכה אליו נשים אבל מי תרצה לבסס קשר עם גאון חולה נפש? יש לא מעט מחקרים ביוגרפים על מוצארט שמעידים שהבחור כנראה סבל מסכיזופרניה. גם הסולן הראשון של הפינק פלויד – סיד בארט לא גמר מי יודע מה טוב – "זרח, יהלום מטורף שכמותך". אז כנראה שאין זה פלא שאנשים כאלה וכבודלייר , כל שנותר להם לעשות הוא לחפש פירורי אהבה בבתי זונות.
ככה זה, החיים אכזריים...
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)

נ.ב

וכל מה שאמרתי למעלה , הוא למרות העובדה "שבריכת הגנים" שלהם חשובה לאנושות כנראה הרבה יותר "מבריכת הגנים" של כל מתכנת או מהנדס זוטר (אם משהו מיזה כתוב בגנים)...
icon_smile.gif.
מיתוסית​(שולטת)
מי תרצה לצאת עם עבריין או אסיר או רוצח סדרתי פסיכופט?
אני לא יודעת, אבל בתי הכלא מלאים באסירים שנשים שולחות להם מכתבי הערצה, בפרט המפורסמים והיותר דפוקים מביניהם.

באופן כללי, אנשים נמשכים למפורסמים.

סביר להניח שאישה לא תמשך לסתם מוזיקאי מיוסר עם מחלה נפשית (וגם לא בלעדיה), אבל אם הוא מפורסם, היא תרוץ אליו. כך גם כל אומן אחר...

(כסף? כוח? כל הדרכים מובילות לרומא....)

למרות שגם מחלות נפש הן גנטיות, אז זה קצת חסר היגיון icon_smile.gif
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)

לא סותר

לא סותר. להפך - מתיישב יופי.
כפי שאמרתי - אינטלגנציה וכדומה אלה הגדרות תרבותיות פונקציונאליות לשרידות בחברה ותרבות מסויימת. כנ"ל משיכה לאדם "מפורסם" וכו'. אבל האם ההגדרות התרבותיות האלה בהכרח משרתות את ההתקדמות של המין האנושי באופן כללי למקום טוב יותר? בכלל לא!

מזמן כבר נאמר = ארוס וטנטוס , יצר המוות והחיים שלוב באדם באופן פרטי וכללי כאחד.
המשיכה לפרסום, לכסף, לכוח והרצון "להעמיד צאצאים" לחורבן מאין זה הוא הרס התרבות - "קץ תרבות המערב" היו שיאמרו וכבר אמרו.

טוב, אני צריך ללכת, ... בריכת הגנים שלי דורשת את מימושה במקומות אחרים מאשר מול המסך icon_smile.gif..
מיתוסית​(שולטת)
אני מנסה להבין למה אתה מתייחס לזה בצורה שלילית.
הזמר או הכדורגלנים המפורסמים של היום, הם לא זכרי אלפא כמו למשל מנהיג השבט או בן מלוכה שהם אטרקטיביים?
מה ההבדל ביניהם?
לא נראה לך סביר שאם אדם הופך למפורסם (נוציא רגע את כוכבי הריאליטי....), זה בגלל שיש לו כישרון יוצא דופן, והכישרון הזה הופך אותו לעשיר יותר, אטרקטיבי יותר בעיני נשים וכו', אז בעצם הוא השיג את מטרתו האבולוציונית, לא?
אני חושבת שבגדול, בכל החברות, בכל התרבויות ובכל הזמנים, נשים חיפשו פחות או יותר את אותם הדברים אצל גברים על מנת להגדיר אותם כאטרקטיביים, אלא שהתכונות האלה התבטאו מעט שונה (למשל הגדרת היופי, האומץ, הכוח, העושר וכן הלאה).
dror30
dror30 • 14 ביוני 2014
אניטלגנטי בעיני מושג סוביקטיבי וחסר תוכן, כמו גם חכם, כמו גם נראה טוב.
אם מישהי מחפשת אינטלגנט, זה יכול להגיד שהיא מעדיפה מישהו שלמד באונברסיטה, או מישהו שיודע לנהל שיחה ברמה גבוהה (סוביקטיבי), ועוד, כל אחת והמשמעות שלה.

מעבר לזה שפסיכולוגיה אבולציונית זה חרטא בעיני גם לא צריך להכנס לזה כאן , כולנו מעדיפים בן זוג יותר טוב כי למה שלא נרצה את זה? יותר טוב זה הגדרה אישית, אבל בהרבה דברים היא חופפת למה שנחשב יותר טוב בחברה, אז לרוב נעדיף משכילים עשירים מי שנראה כמו דוגמן וכו'.

לגבי מי שמעיד על עצמו חכם או נראה טוב, זה תלוי בבטחון עצמי, שחצנות ועוד אבל כן יש לזה קשר לאיך שהחברה מגדירה אותנו, מי שהחברה לא מכירה בו כחכם כי נגיד הוא לא סיים תיכון ועובד בבנין יש פחות סיכוי שהוא יראה את עצמו כחכם או יעיד על עצמו כך, אותו דבר נראה טוב, אם מעבירים לך מסר שאתה מכוער יש פחות סיכוי שתגיד על עצמך שאתה חתיך.
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)

אירוניה

כחולית, זו סתם התחכמות. מה, את באמת לא מבינה שלדוגמא תכנית כמו "האח הגדול" מורידה לאנשים את האיי-קיו? icon_smile.gif וזו בדיוק התכנית שמעודד את הערכים שאת מדברת עליהם.
בנוסף, תרבויות שלמות נחרבו עקב תאוות כח ושלטון מוגזמת. אבל ההשוואה בין אנשים -זכרים \ונקבות שהטמיעו באופן מוחלט את הערכים האלה לבין ההוא שיוצא מהמערה עם אבו-עגלה ונבוטה ביד בהחלט יכולה לפרנס איזה דוקטוראנט בסוציולוגיה באיזו אוניבריסטה נחשבת.