בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

הדרת נשים במרחב הציבורי הכללי

*מנגינה*{התווים שלו}
לפני 12 שנים • 31 בינו׳ 2012
*מנגינה*{התווים שלו} • 31 בינו׳ 2012
לכל אלו שמאסו בדיווחים על הדרת הנשים.
רק לפני שבוע דווח על אישה שנכנסה לבית שמש כדי לתלות שלטי פירסום
וסיימה פצועה בבי"ח, אחרי לינץ' אכזרי שעשו לה "הצדיקים" לובשי השחור..

האישה זיהתה שלושה מתוך עושי הלינץ' הם נעצרו ושוחררו בערבות.
נו ברור
הישיבות שלהם שמקבלות תמיכה מכספי המיסים שלנו נרתמו וגייסו כסף כדי לשחררם.
כולם אומרים שזו בעיה כואבת
כולם זועקים שצריך לעשות משהו
לא רואה שמישהו עושה מעשה אמיתי למגר את התופעה.
ולא
זה לא הולך להפסק
זה אפילו יחמיר.
האם רק כשזה יגיע לת"א יחליטו שומרי החוק להתערב?
Madame T​(שולטת)
לפני 11 שנים • 20 בפבר׳ 2013

הדרת נשים באוטובוס - והנהג שותק

Madame T​(שולטת) • 20 בפבר׳ 2013
נהג אגד לא עשה דבר כדי למנוע הדרת נשים - משרד התחבורה פותח בהליכים נגד החברה. בעקבות חשיפת ynet, משרד התחבורה פותח בהליכים משמעתיים נגד חברת אגד, אשר נהגה לא מנע הדרת נשים באוטובוס. לאחר ששר התחבורה אמר בעקבות החשיפה כי ינהג באפס סובלנות ויעניש את המעורבים במקרה, הורה היום (ד') מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי, על פתיחה בהליכים משמעתיים כנגד אגד.

"שבי מאחור, את טמאה"
בתחילת השבוע דיווח ynet על מקרה הדרת נשים בו נתקלה נועה קנטמן, סטודנטית בת 22 שביקשה לנסוע באוטובוס אגד בקו 985 מצפת לאשדוד. במהלך כל הנסיעה ספגה קנטמן הצקות, צעקות וקללות, עד שהחליטה לבסוף כי תערב את המשטרה. "כדתייה, אני יודעת שמקום ישיבה באוטובוס הוא לא משהו שכתוב בדת, הם המציאו לעצמם הלכה", אמרה ל-ynet.

לדבריה, ברגע שהחלו לעלות נוסעים חרדים לאוטובוס, החלו הבעיות, שכן בחרה לשבת מאחורי הדלת הקדמית וליד הנהג. "עוד בצפת עלה מישהו וביקש שאעבור אחורה. בחצור עלו חרדים רבים והחלו הקריאות. כל מי שעלה אמר לי לעבור אחורה. הם אמרו לי שאני טמאה, וצעקו שכדאי להתפלל את תפילת הדרך ממש חזק כי יש טומאה באוטובוס", סיפרה ל-ynet.

לאחר שאחד הנוסעים החרדים נעמד קרוב מאד אליה, החליטה לפנות למשטרה. אחותה התקשרה למשטרת אשדוד, ובהפסקת הנסיעה בצומת מגידו המתינה ניידת. לאחר שדיברה עם השוטרים ושבה לאוטובוס, גילתה על מושבה פתק האומר: "כולנו יהודים כשרים, אנא עזרי לנו לשמור על כשרותינו ולעבור אחורה, היכן שהנשים יושבות". בכניסה לאשדוד המתינו לאוטובוס שתי ניידות וקנטמן מסרה עדות, בעקבותיה נחקר אחד הנוסעים בגין הטרדה ופגיעה בפרטיות.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4347433,00.html

בושה וחרפה. שכחו רק דבר אחד כל אותם גברים 'נכבדים', שהם ילודי אישה. שיש להם עצמם נשים, בנות, אחיות וכן הלאה. מענין איך היו חשים אם ככה היו נוהגים כלפיהן, או שה'קדושה' שלהם עצמם העבירה אותם על דעתם??
Brave Dwarf

Re: הדרת נשים באוטובוס - והנהג שותק

Brave Dwarf • 20 בפבר׳ 2013
Madame T כתב/ה:

בושה וחרפה. שכחו רק דבר אחד כל אותם גברים 'נכבדים', שהם ילודי אישה. שיש להם עצמם נשים, בנות, אחיות וכן הלאה. מענין איך היו חשים אם ככה היו נוהגים כלפיהן, או שה'קדושה' שלהם עצמם העבירה אותם על דעתם??

נשותיהם ובנותיהם יושבות מאחור כי אלו הם חוקי הקהילה שלהם. בכתבה שראיתי, הנוסעת נשאלה אם היו נשים באוטובוס והיא השיבה שהיו ושהן ישבו מאחור ושילחו כלפיה הערות נזעמות.

ועכשיו יש לי שאלה. בנאדם נכנס לאוטובוס שנוהג לשרת ציבור X המקפיד על חוקי Y. הוא לא מחויב להתחשב בציבור הזה מבחינת החוק, למעלה מזאת, החוק למעשה עומד לצידו ולציבור המדובר אין שום זכות לכפות עליו את חוקי הקהילה אליה הוא משתייך. כך שבתכל'ס, הוא צודק.

לפני מספר שנים ביקרתי בארץ האמיש. זה לא היה מתוכנן, איחרנו את המטוס ונאלצנו לחצות את גבול קנדה ארה"ב ברכב, וניצלנו את נסיעה. קהילת האמיש שומרת על חוקים שמעט דומים לחוקים של החרדים שלנו. אחד מהם הוא חוק הצניעות (נשים לבושות בחצאיות ארוכות, חל איסור על ענידת תכשיטים וכו') ולכן לפני שיצאנו מהרכבים, כ"א מאתנו שלף את המקטורן מהשקית ולבש אותו. אחת הנשים שהייתה לבושה בחצאית צמודה מעל הברך התעניינה אצל הנערה שניגשה לרכב אם זה בסדר שהיא תכנס לתחומי היישוב. בדומה לארץ האמיש, כאשר אני נוסע לבקר את הוריי בארץ הבני ברק בימי שישי, אני מחנה את הרכב באחת הסמטאות המקבילות של רח' בן גוריון ברמת גן. ואני לא עושה את זה מתוך כבוד להוריי שמן הסתם מודעים לאורח החיים שאני מנהל, ואפילו לא מתוך כבוד לשכניהם שעם ילדיהם למדתי וגדלתי, אלא מתוך כבוד לציבור הבני-ברקי שברובו דתי.

האדם המדובר, שהוא בעצם "היא", התבקשה לעבור למושבים זהים לאלה עליהם ישבה, רק מאחור. מתוך פרינציפ ולא מתוך שום סיבה אחרת, היא סירבה. בכך היא גרמה לאי נוחות לחברי קהילה X. היא לא הוכיחה דבר, כי לכולנו, לה, וגם להם, ברור שהחוק עומד לצידה. אז בשביל מה? כדי שידעו להם שיש אנשים חילוניים בעולם? הם יודעים. כדי שידעו שקיים חוסר אדיבות וחוסר התחשבות באחר במדינה? גם את זה הם יודעים. כדי שישנאו את הציבור החילוני וייראו בו אויב? אני חושב שאנחנו כבר שם. מה עוד שהיא ניצלה את הבמה הזאת כדי להתלונן על הטרדה מינית. נו באמת.

לא, הם לא בסדר, הם היו צריכים להסתפק בבקשה אחת ומשלא נענתה, להניח לה. זה אמנם לא כשר לנסוע באותו אוטובוס עם חזירה (סליחה, בשר אחר), אבל אף אחד לא מת מזה. בקשה בלשון: "כולנו יהודים כשרים, אנא עזרי לנו לשמור על כשרותינו ולעבור אחורה, היכן שהנשים יושבות", נשמעת לי מכובדת בהחלט. אבל מה לגביה?
nomorenomore
nomorenomore • 20 בפבר׳ 2013
אפיפל, האוטובוס הזה הוא לא אוטובוס חרדי.

אני מאד אשמח אם הציבור שלהם, שידוע בתרומות נדיבות מחול יפתח קו מהדרים ושם יעשו הדרת נשים כל היום, הרי זה מקובל אצלם.

אבל אם כל הכבוד, כשאני נוסע מערד לירושלים בקו 555, שהוא קו שנוסעים בו לרוב דתיים, אני אשב איפה שבא לי, מהסיבה הפשוטה שאין להם בעלות על הקו ושזהו קו של אגד שהוא קו ציבורי.

זהו.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 20 בפבר׳ 2013
Sparafucile כתב/ה:
אפיפל, האוטובוס הזה הוא לא אוטובוס חרדי.

אני מאד אשמח אם הציבור שלהם, שידוע בתרומות נדיבות מחול יפתח קו מהדרים ושם יעשו הדרת נשים כל היום, הרי זה מקובל אצלם.

אבל אם כל הכבוד, כשאני נוסע מערד לירושלים בקו 555, שהוא קו שנוסעים בו לרוב דתיים, אני אשב איפה שבא לי, מהסיבה הפשוטה שאין להם בעלות על הקו ושזהו קו של אגד שהוא קו ציבורי.

זהו.

באף מקום, לאורך כל התגובה שלי, לא טענתי שהאוטובוס הוא אוטובוס חרדי. למעשה טענתי את ההפך הגמור כבר במשפט השלישי.
Madame T​(שולטת)
לפני 11 שנים • 21 בפבר׳ 2013

Re: הדרת נשים באוטובוס - והנהג שותק

Madame T​(שולטת) • 21 בפבר׳ 2013
Brave Dwarf כתב/ה:
Madame T כתב/ה:

נשותיהם ובנותיהם יושבות מאחור כי אלו הם חוקי הקהילה שלהם. בכתבה שראיתי, הנוסעת נשאלה אם היו נשים באוטובוס והיא השיבה שהיו ושהן ישבו מאחור ושילחו כלפיה הערות נזעמות.

ועכשיו יש לי שאלה. בנאדם נכנס לאוטובוס שנוהג לשרת ציבור X המקפיד על חוקי Y. הוא לא מחויב להתחשב בציבור הזה מבחינת החוק, למעלה מזאת, החוק למעשה עומד לצידו ולציבור המדובר אין שום זכות לכפות עליו את חוקי הקהילה אליה הוא משתייך. כך שבתכל'ס, הוא צודק.

לפני מספר שנים ביקרתי בארץ האמיש. זה לא היה מתוכנן, איחרנו את המטוס ונאלצנו לחצות את גבול קנדה ארה"ב ברכב, וניצלנו את נסיעה. קהילת האמיש שומרת על חוקים שמעט דומים לחוקים של החרדים שלנו. אחד מהם הוא חוק הצניעות (נשים לבושות בחצאיות ארוכות, חל איסור על ענידת תכשיטים וכו') ולכן לפני שיצאנו מהרכבים, כ"א מאתנו שלף את המקטורן מהשקית ולבש אותו. אחת הנשים שהייתה לבושה בחצאית צמודה מעל הברך התעניינה אצל הנערה שניגשה לרכב אם זה בסדר שהיא תכנס לתחומי היישוב. בדומה לארץ האמיש, כאשר אני נוסע לבקר את הוריי בארץ הבני ברק בימי שישי, אני מחנה את הרכב באחת הסמטאות המקבילות של רח' בן גוריון ברמת גן. ואני לא עושה את זה מתוך כבוד להוריי שמן הסתם מודעים לאורח החיים שאני מנהל, ואפילו לא מתוך כבוד לשכניהם שעם ילדיהם למדתי וגדלתי, אלא מתוך כבוד לציבור הבני-ברקי שברובו דתי.

האדם המדובר, שהוא בעצם "היא", התבקשה לעבור למושבים זהים לאלה עליהם ישבה, רק מאחור. מתוך פרינציפ ולא מתוך שום סיבה אחרת, היא סירבה. בכך היא גרמה לאי נוחות לחברי קהילה X. היא לא הוכיחה דבר, כי לכולנו, לה, וגם להם, ברור שהחוק עומד לצידה. אז בשביל מה? כדי שידעו להם שיש אנשים חילוניים בעולם? הם יודעים. כדי שידעו שקיים חוסר אדיבות וחוסר התחשבות באחר במדינה? גם את זה הם יודעים. כדי שישנאו את הציבור החילוני וייראו בו אויב? אני חושב שאנחנו כבר שם. מה עוד שהיא ניצלה את הבמה הזאת כדי להתלונן על הטרדה מינית. נו באמת.

לא, הם לא בסדר, הם היו צריכים להסתפק בבקשה אחת ומשלא נענתה, להניח לה. זה אמנם לא כשר לנסוע באותו אוטובוס עם חזירה (סליחה, בשר אחר), אבל אף אחד לא מת מזה. בקשה בלשון: "כולנו יהודים כשרים, אנא עזרי לנו לשמור על כשרותינו ולעבור אחורה, היכן שהנשים יושבות", נשמעת לי מכובדת בהחלט. אבל מה לגביה?

יש הבדל גדול בין לבקר בתוך מקום בו שוכנת קהילה מסוימת כמו האמיש שתיארת לעיל, או ביקור בבני ברק או במאה שערים, לצורך הדוגמה, ולכבד את צניעות אותה קהילה או שכונה, לבין ישיבה באוטובוס *צ י ב ו ר י* המיועד ל*כ ל ל* האוכלוסיה ולא לפלח אוכלוסיה כזה או אחר. ההתנהגות שלהם כלפיה והדרישה הבוטה והאלימה שתשב מאחור היא דוחה, משפילה ומקוממת! איך אתה כגבר, אליפל, היית מרגיש אם היית עולה על אותו אוטובוס והיו מבקשים ממך לשבת במקום אחר כי אתה "טמא"??? אם כל כך מפריע להם לשבת ליד נשים 'טמאות' שכאלה מצידי שיסעו רק בתחבורה פרטית. לא יתכן שאישה תעלה לאוטובוס צ י ב ו ר י ותאלץ לשבת במקום אחר כי לקומץ חרדים זה 'מפריע בעיניים'!!!
מלכתא
מלכתא • 21 בפבר׳ 2013
נו ואני לא מתפלאת...
אם את "הבית היהודי" כינו גויים וסילקו ילד אתיופי מפנימיה כי הוא אתיופי "ויש בעיה עם היהדות של האתיופים"...
זה מזכיר לי תמיד את אחד הביקורים שלי על מדים בירושלים.
התגייסתי לצבא בתור דתיה טובה, לובשת חצאית צבאית ארוכה יותר משל החרדים. אבל צבאית.
בירושלים תמיד זכיתי למבטים נזעמים מחרדים, ובאחת הפעמים חרדי מבוגר (ויש לומר מסריח למדיי) אפילו דחף אותי ככה שנפלתי על חרדי אחר.
ואני מזכירה שהחובה לשמור נגיעה מאישה זה בכלל חובה של הגברים, והנשים "מצייתות" כדי לא להפריע להם.
אבל כנראה שבדומה לציבור החילוני שנזעק לשנאת חרדים, גם החרדים פשוט מתנהגים כמו עדר ונגררים אחרי הדרת נשים תוך רמיסת מצוות הרבה יותר חשובות- כמו כבוד האדם וכבוד האם.
מודה שגם אני נגררת לעתים... אחרי הנסיון שלי עם הפינגווינים- כשהייתי דתיה לאומית.
נ.ב.: האמור מכיל הכללה ואין לראות בכך הפלייה של ציבור מסויים שכן גם בציבור זה ישנם אנשים מקסימים כמו בכל ציבור.
אגב, לא מעטים גולשים כאן. אבל הם לא מגיבים בשרשורי שנאת חרדים גם מפחד לחשוף עצמם וגם כי הם רואים בכך קרב אבוד. אבל זה לא אומר שצריך להעליב אותם.
Madame T​(שולטת)

חשוב לי להדגיש

Madame T​(שולטת) • 21 בפבר׳ 2013
שאינני 'שונאת חרדים' ואינני מכלילה. ברור לי, שלא כל החרדים באשר הם מתנהגים כך כלפי נשים.

אני כן סולדת ומתנגדת לכל אלימות כלפי נשים - בין אם פיזית או מילולית - מעצם היותן נשים ובשם הדת כביכול. התנהגות זו פסולה ובלתי ראויה בעיני לחלוטין!