בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מישהו/י יכול להסביר לי איך רוב של 61 חבריי כנסת זו דמוקרטיה

מפית​(אחר)
לפני שנה • 8 במרץ 2023
מפית​(אחר) • 8 במרץ 2023
פרלין כתב/ה:
לא נכון. איזה כיבוש יש בארהב?

הם כבשו את האינדיאנים
bondman​(נשלט){FLR}
לפני שנה • 8 במרץ 2023
bondman​(נשלט){FLR} • 8 במרץ 2023
מפית כתב/ה:
פרלין כתב/ה:
עם הממשלה הנוכחית ובלי בגץ, ישראל לא צריכה להפוך לדיקטטורה פר אקסלנס כדי שהסבל יהיה רב.

לדעתי חלק מהמאפיינים הברורים של הדמוקרטיות שתיארת הם הפרדה בין דת למדינה. כמו כן, הן הומוגניות יותר והשסעים בחברה פחות מדממים. אני לא אוהבת להכניס את מילת הכ׳, חלילה, אבל הן גם לא שולטות על עם אחר. אין להן אתגרים ביטחוניים כמו של ישראל ובגדול, קשה להשוות בינן לבין ישראל כמעט בכל פרמטר.

ארהב דמוקרטיה מפוארת ואפילו כ יש שם.

גם שם המצב נפיץ. תכלס אם טראמפ חוזר לשילטון וזה די אפשרי, יש מצב שהוא ינסה להקים דיקטטורה גם שם.
למרות ששם יש חוקה שאולי תצליח להגן על האמריקאים מפניו, לך תדע איך יתפתח.
זאלופון​(שולט)
לפני שנה • 8 במרץ 2023
זאלופון​(שולט) • 8 במרץ 2023
בסופו של דבר, הכל לא יהיה בסדר גמור. כי ככה זה בדמוקרטיה, וככה זה בישראל.

בסופו של דבר, הפחדים משלטון דתי אינם משוללי יסוד, רק מקדימים את זמנם. דתיים אינם מהווים כל איום כבני אדם. הדתיים-לאומיים שהכרתי הם מחלקיה הטובים יותר של החברה הישראלית. גם חרדים הכרתי וגם להם אין קרניים. עם חלקם אפשר לנהל שיח פתוח ומחכים יותר מאשר עם חלק מהחילונים.
אבל כמגזר, הציבור החילוני והמסורתי בהחלט מאוימים מן המגזר החרדי והחרד"לי. אם המגמות הדמוגרפיות יימשכו, בתוך כמה עשורים יהוו מגזרים אלו לא 15% אלא 50% מן הציבור פה. איך תיראה מדינה שחלק גדול כל כך מאוכלוסייתה אינו משכיל, אינו יצרני ואינו מתגייס להגן עליה? וזה עוד בלי לדבר על כפייה דתית. לא, אני לא עיוור לכל זה. ללא שינוי, יהיה פה רע מאד.

אלא שהפתרון אינו יכול להיות הדיקטטורה הספק-נאורה של בג"צ. לא רק שלטווח הארוך היא לא תועיל, אלא שגם לטווח הקצר היא מזיקה: במקום שהחילונים יתאחדו סביב בג"צ היכן שזה באמת חשוב, הם מפולגים בגלל התנהלותו היהירה, האטומה, המגלומנית והפוליטית. רוב הציבור כיום, גם הימני, מסכים עם הערכים הבסיסיים שעליהם אתם מבקשים לשמור. בג"צ הוא שמנכר אותם. לו היה בג"צ מחיל דין שווה לשמאל ולימין, נמנע מלנכס לעצמו סמכויות מופרכות כגון פסילת חוקי יסוד, מגן על הערכים היפים הללו כשבאמת נדרש ולא כדי להגן על זכויות מחבלים ומשפחותיהם ומניח גם לשופטים שאינם "חלק מהמשפחה" מבחינה אידיאולוגית להצטרף לשורותיו - אזי לא היתה הרפורמה הזו באה לעולם. בג"צ ידע לעשות זאת בעבר. הוא איבד את הדרך.

איש לא יגזול זכויות ממיעוטים בטווח הקרוב. אין לזה התכנות ואף אחד לא מדבר על כך. הדבר הכי גרוע שיקרה הם חוקים כמו חוק החמץ - שהם מעצבנים ומקוממים, אבל לא הופכים אותנו לאיראן. אלא שמה שהולך לאיבוד בתבהלה שפופוליסטים חסרי אחריות מתדלקים בזמן האחרון הוא הרבה יותר יסודי - והרבה יותר מאיים - מכל חוק שהדתיים יצליחו להעביר בעתיד הנראה לעין. חבל.
dark enlightment​(שולט)
לפני שנה • 8 במרץ 2023
dark enlightment​(שולט) • 8 במרץ 2023
אז יצאו הרבה אנשים לרחובות והפגינו נגד הרפורמה.
עוד יותר אנשים נשארו בביתם והם היו בעד הרפורמה.
את ההפגנה(השקטה) שלהם הם עשו בקלפי.

יש שיטה דמוקרטית של הצבעה בקלפי
(בקלפי כל הבכירים בכלכלה, צבא, שבכ, הייטק, טייסים, תקשורת, משפטים ושאר תארי אצולה מקבלים פתק אחד
להצבעה כמו כולם)

ויש את שיטת הרחוב של "מי בא עכשיו ל-X ו-Y לשבש את החיים התקינים במדינה? כי אני צודק"

---------------------------------------

ואם תשאלו אותי, צריך לדרוש שכל "המכתבים הפתוחים" למיניהם יכתבו בכתב יד כמו פעם וישלחו בדואר רגיל בארץ לנמען.
ככה שיקח איזה שבועיים עד שזה יגיע ליעדו(אם בכלל)
דין מכתב פתוח כדין מכתב רגיל. כל המכתבים שווים. מה זו האפלייה הזו?
ושישימו בול בעצמם ולא בדואר. להקשות עליהם icon_smile.gif

על הרפורמה בדואר היה דיון פה?
Butterfly Effect
לפני שנה • 8 במרץ 2023
Butterfly Effect • 8 במרץ 2023
זאלופון כתב/ה:
תאמיני או לא פרלין, אבל אהרן ברק בכבודו ובעצמו חולק עלייך נמרצות.

בנוגע לחסימת צירים כתב ברק כי:
"חופש הביטוי אינו היתר להתפרעות... חופש הביטוי אינו מגן על החופש למנוע מיולדת להגיע לבית החולים, חופש הביטוי אינו מגן של החופש למנוע ממכבי האש להגיע למקום שריפה, חופש הביטוי אינו מגן על החופש לשתק את המנגנונים לאכיפת החוק ולהביא לקריסתם, חופש ההפגנה אינו מגן על החופש לעצור את המדינה ולסכן את ביטחונם של הפרט והכלל".

דברים כדרבנות. אלא שברק כתב אותם בתקופת פינוי גוש קטיף, כאשר הימין הוא זה שביקש לחסום כבישים. אז, משום מה, זה היה לא חוקי. היום, משום מה, זה כן.

ברור, "כי זה אנשים אחרים"
זאב פטיש{סאדיסט}
לפני שנה • 8 במרץ 2023
זאב פטיש{סאדיסט} • 8 במרץ 2023
בתקופתי כשעבדתי בתעשיית המין, הלקוחות הכי טובים שלי היו החרדים..

אני לא חושש כל כך מכפייה דתית כרגע, יהיה להם קשה מאוד להתקיים בלי משכורת מההיטקיסטים..

יותר מודאג מצוות בן גביר וחבריו, לדעתי הם אנשים מסוכנים לאוד ותת רמה...
bondman​(נשלט){FLR}
לפני שנה • 8 במרץ 2023
bondman​(נשלט){FLR} • 8 במרץ 2023
לכל אלו שמאמינים שאנחנו ממציאים ושאנחנו סתם עדר שמפחידים אותו,
אז היום אפילו חלקים בפורום קהלת האולטרה שמרני קיצוני, שעומדים מאחורי חבר הכנסת רוטמן, מודים שמדובר בהפיכת ישראל לדיקטטורה:

הרפורמה המוצעת במערכת המשפט "תייצר מצב שבו לא תהיה הפרדה בין הרשויות, ותכפיף את המערכת לרצון הקואליציה", כך קובע ד"ר מיכאל שראל, ראש פורום קהלת לכלכלה, בנייר עמדה יוצא דופן שפורסם על ידו. שראל מציין כי נייר העמדה "משקף אך ורק את דעתי האישית", אך להתבטאותו הפומבית יש משמעות רבה, שכן הוא נושא בתפקיד בכיר בפורום קהלת שנחשב לאחד המנועים האידיאולוגיים מאחורי הרפורמה המשפטית הנוכחית.

ד"ר מיכאל שראל יוצא באופן חריג נגד הרפורמה שקהלת, שהוא אחד מבכיריה, הובילה מאחורי הקלעים. בנייר עמדה שלדבריו משקף את עמדתו האישית הוא קובע כי הרפורמה עלולה לפגוע בהפרדת הרשויות בישראל ובקיום של בחירות חופשיות. לדבריו, "אם הרפורמה תגרום לפגיעה קשה בדמוקרטיה הליברלית - תהיה בטווח הבינוני גם פגיעה קשה בכלכלה״.
mister z​(שולט)
לפני שנה • 8 במרץ 2023
mister z​(שולט) • 8 במרץ 2023
bondman כתב/ה:
לכל אלו שמאמינים שאנחנו ממציאים ושאנחנו סתם עדר שמפחידים אותו,
אז היום אפילו חלקים בפורום קהלת האולטרה שמרני קיצוני, שעומדים מאחורי חבר הכנסת רוטמן, מודים שמדובר בהפיכת ישראל לדיקטטורה:

הרפורמה המוצעת במערכת המשפט "תייצר מצב שבו לא תהיה הפרדה בין הרשויות, ותכפיף את המערכת לרצון הקואליציה", כך קובע ד"ר מיכאל שראל, ראש פורום קהלת לכלכלה, בנייר עמדה יוצא דופן שפורסם על ידו. שראל מציין כי נייר העמדה "משקף אך ורק את דעתי האישית", אך להתבטאותו הפומבית יש משמעות רבה, שכן הוא נושא בתפקיד בכיר בפורום קהלת שנחשב לאחד המנועים האידיאולוגיים מאחורי הרפורמה המשפטית הנוכחית.

ד"ר מיכאל שראל יוצא באופן חריג נגד הרפורמה שקהלת, שהוא אחד מבכיריה, הובילה מאחורי הקלעים. בנייר עמדה שלדבריו משקף את עמדתו האישית הוא קובע כי הרפורמה עלולה לפגוע בהפרדת הרשויות בישראל ובקיום של בחירות חופשיות. לדבריו, "אם הרפורמה תגרום לפגיעה קשה בדמוקרטיה הליברלית - תהיה בטווח הבינוני גם פגיעה קשה בכלכלה״.

א. זו מדינה חופשית וכל אחד זכאי להחזיק בדעתו אפילו מי שטועה...
ב. מדובר בכלכלן ומעיון זריז ולא מספיק מעמיק בדבריו נראה שהוא מדבר על הנזק שייגרם לכלכלה כתוצאה מאובדן הפרדת הרשויות
דברים שגם אם הם נכונים עדיין לא רלוונטיים לדיון האם ברפורמה המשפטית יש פגיעה בהפרדת הרשויות או באופי הדמוקרטי של המשטר בישראל
ג. לאחר כל זאת ויחד עם השרשור הארוך בנושא אני עדיין לא מצליח להבין נקודה חשובה:
לדעת המתנגדים לרפורמה מהי בכלל ההגדרה לדמוקרטיה וכיצד מתן יכולת לבית המשפט לפסול חלקים מהחוקה יכול להחשב להפרדת רשויות?