שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

זה ממש מגעיל אותי

זאלופון​(שולט)
לפני 17 שנים • 28 במאי 2007
זאלופון​(שולט) • 28 במאי 2007
אני מסכים עם ונוס ש"ההעלבות המתוחכמות, הרמיזות הדקות, משעשעות הרבה יותר מההטחות הגסות". לדעתי הרבה יותר כיף לקרוא למישהו אידיוט באופן עקיף ולא ישיר - כלומר לא להשתמש במילה עצמה, אבל לגרום לכך שמי שקורא את דבריך (המתייחסים לדבריו) לא יוכל אלא להסיק שהוא כנראה אידיוט.

מה שכן, אני מסכים במידה מסוימת גם עם חואן. המילים ה"מלוכלכות" גם הן צורה לבטא דיעה, צורה שחונכנו להאמין שלא בסדר להשתמש בה בערך באותו אופן שבו חשבנו פעם שלא יפה להגיד "תחת". ובערך באותו אופן שבו החלפנו פעם "תחת" במילים כמו "ישבן" או "טוסיק", בדרך כלל מה שקורה אצל אלו שלא רוצים להשתמש במילים כמו "מטומטם" איננו המנעות מן המשמעות אלא רק מצירוף ההברות המסוים, כלומר מכבסת מילים. אז לא נגיד שדעתו של פלוני מטומטמת, נגיד שהיא עלובה ונחותה. ולא נקרא לו מפגר, נקרא לו ילדותי (אני יודע, זה לא קרה בפוסט הזה). לא חשוב שבעצם אנחנו מכוונים למשמעות דומה, העיקר שהמילים שלנו יפות.
והאמת? זה ממש ככה. שווה לכבס מילים, זה צורם פחות בעין. אפילו עליי זה עובד. ההתנייה הזו חזקה מדי.
Venus in Furs​(מתחלף)
Venus in Furs​(מתחלף) • 28 במאי 2007
יש עוד נקודה שאני חושב שלא הועלתה.

השימוש בעלבונות ובשמות גנאי מתפרש כחוסר כבוד בסיסי.

אני לא מדבר על כבוד במובן של ערסים.

אם בפורום אתה אומר למישו שהוא אדיוט או מפגר, אתה בעצם שולל את זכות קיומו, כי הרי ברור שאין בכלל מה להתייחס לדעתו של מטומטם. ובפורום דעתו של אדם היא הקיום שלו, היא הוא עצמו.

אותי מצער שיש מעט מדי הבנה לעובדה שפורום נועד כדי להציג דעות שונות. דעות שונות ואף מנוגדות הן נשמת אפו של הפורום. אף אחד לא היה קורא שרשורים שבהם כולם מסכימים כל הזמן. אז אנחנו צריכים אחד את השני, במיוחד את אלו שאנחנו לא מסכימים עם דעתם, ולו רק בגלל שהם אלו שמאפשרים לנו לבטא את דעתנו.

נקודה נוספת היא, שאנחנו כקהילה נדרשים להקפיד אפילו עוד יותר בעניינים של כבוד הדדי, מטבע העיסוק שלנו בכאב והשפלה. חשוב להפריד בין אלימות מילולית ופיזית "במיטה" לבין איך שאנחנו מדברים זה עם זה מחוץ ל"מיטה".

וגם כאן, פגוש , הגבול שדיברת עליו עובר בדיוק כמו בבדסם - בגבול ההסכמה. כל עוד מישו מסכים שתדבר אליו בצורה מסויימת, זה קביל, גם אם לא אסטתי בעיני אחרים. ברגע שמישו נפגע, סימן שעברת את הגבול. והיות ואין בהכרח דרך לדעת מראש אם הוא יפגע או לא, כדאי להימנע לחלוטין מדיבור פוגעני עם אנשים שהם לא חברים שלך.
פרנקי
פרנקי • 28 במאי 2007
huan כתב/ה:
עך כך מקרה מה שבאמת מגעיל ומעליב - זה לא המילים עצמם אלה הרעיונות שהם באים להציג והרעיונות שהם באים לגנות....שינוי הדיון מהרעיונות המגעילים והמפגרים שאנשים מציגים פה בכלוב כמו: אטימות, עדריות, שבטיות, פאשיזם, מלחמות אגו, העדר מינמלי של ליברליזם ופרורליזם ועוד....זה מה שמדאיג ומגעיל אותי ולא המילים.

להגן על חברים שלכם גם במקרה שהם אנסו, התעללו ודפקו חיים, לסתום לאנשים את הפה ולצלוב אותם כי הם אמרו משהו פרובקטיבי על השואה, לרדת ולהשפיל אדם רק בגלל שפתח ליין חדש זה מגעיל ורדוד גם עם יכתב בעברית הכי גבוה שאפשר.

הבעת דעה על רעיון או בן אדם וגם לדעת לנמק אותה ענינית-יכול להיכתב גם בשפת רחוב והיא אף פעם לא תהיה רדודה, מגעילה או לא במקום...ובטח ובטח בעלת ערך רב יותר מהעברית הגבוהה שנוצלה בכדי לכתוב על הדברים האחרים שציינתי

יופי חואן
הצלחת להצביע על העובדה שיש דברים יותר גרועים מלנל את הפה בפורום ציבורי תוך הבאת דוגמאות שלא שייכות לנושא הדיון כלל ולא שייכות אחת לשניה ול "חברים שלנו" (לא ידעתי שאתה מכיר אותי או את החברים שלי).
תזרוק עם זה גם סחר בסמים, בנשים, אלימות במשפחה, קריטת יערות הגשם וחציית רמזור באור אדום ותמשיך לשכנע את עצמך ששימוש בשמות גנאי במהלך דיון בפורום ציבורי זה ראוי לתרבות הדיון, לא אינפנטילי, לא משפיל את שני הצדדים ולא מצביע על רמה רדודה.
pagosh​(שולט)
pagosh​(שולט) • 28 במאי 2007
אם את רוצה משהו קונקרטי פרנקי אז הנה נקח את הדוגמה האחרונה בלי להכנס לפרטים שלה.
מישהו רצה להגן על מישהו והזדרז לערוך בעבורו איזה תוכן של גולש אחר ובסוף התברר שאותו מישהו בכלל לא צריך את הגנת היתר הזו והיה כאן סתם מצב שבו באמת דפ"ריותו נראת למרחוק.

אז או קיי, זה לא אלגנטי להגיד "מישהו - אתה דפר", זה עניין של טעם, סגנון, תרבות וכו'
אבל בתכל'ס - "מישהו" באמת יצא דפ"ר. אני חושב שעל זה אין עוררין.

כך, במקרה דעסקינן, השימוש במילים יפות ומהוגנות להביע את דפריותו של הזולת (אם יש בהן צורך או אין זו כבר שאלה אחרת) זו באמת מכבסת מילים.
מביט לרגע

Re: זה ממש מגעיל אותי

מביט לרגע • 28 במאי 2007
מה שמפתיע אותי איך פוסט כל כך אלמנטרי מתפתח לשרשור בן 3 עמודים ועוד היד נטויה ...

אני אזכיר לכולנו מה היה הפוסט הפותח :

פרנקי כתב/ה:
זה ממש מגעיל אותי שבמהלך הדיונים או אפילו ויכוחים אנשים לא מצליחים להמנע מלזרוק אחד על השני שמות גנאי (טיפש, דביל, דפ"ר, פרחה, תולעת, אידיוט ועוד ועוד...) , להוציא כמובן כתיבה יצירתית או סאטירית.
עצוב שהתופעה נפוצה לא רק בין ילדים בני ה- 18 שרק עזבו את החצר של התיכון ולא ממש רכשו תרבות התקשורת, התופעה קיימת בין החברים הוותיקים, הידועים, הבוגרים והאינטלגניים באתר.

אמרתי כבר שמגעיל ?
ועצוב ?

עכשיו תגידו לי אתם , איך אפשר לא להסכים לזה ?
אושה{אוש}
אושה{אוש} • 28 במאי 2007
אבל ערן - אם לא יהיו שרשורים כאלו (הנוכחי אנמי מידי לטעמי - כנראה שחסרים בו דפ"רים ופרחות) ממה ירוויחו מוכרי הפופקורן?
walking dead
walking dead • 28 במאי 2007
אושה כתב/ה:
אבל ערן - אם לא יהיו שרשורים כאלו (הנוכחי אנמי מידי לטעמי - כנראה שחסרים בו דפ"רים ופרחות) ממה ירוויחו מוכרי הפופקורן?

icon_lol.gif

אושה, חכי... אנחנו רק בדף השלישי של השרשור. כשנגיע לדף השביעי או השמיני... אני בטוחה שכבר יהיה משעשע למדי.

ולגבי הנושא עצמו:
אין ספק שעלבון הוא עלבון הוא עלבון. בין אם מדובר בניסוח ישיר ובין אם מדובר בניסוח כה מעודן עד שכל משמעות העלבון הולכת לאיבוד. תחת הגנתה החמימה של אצטלת הוירטואליה, אנשים פשוט מרשים לעצמם להגיד דברים ולהתבטא כמו שלא היו מעיזים במסגרת אחרת.

אבל מנגד, מה שווה פורום בו לא ניתן להחליף באמת דעות? בו לא ניתן להגיד "דעתי שונה" או "אני לא מסכים". לעתים, מתלהטות הרוחות ונאמרים גם דברים יותר אישיים ופחות ענייניים. אבל שוב - זהו הטבע האנושי. אני אישית לא אוהבת להשתמש במילים כמו "מטומטם" או "פרחה" ואין זה קשור האם מדובר בעלבון או בהבעת דעה שאותו מביע דעה גם באמת מאמין כי היא נכונה. לטעמי ניתן להביע דעה גם בלי להשתמש במילים שמסיטות את תשומת הלב מהמשמעות הכוללת של דבריי למילה אחת מעצבנת. כל עוד אני יכולה להימנע מכך אני עושה זאת.
dragon fly

Re: אוי נו, מפגרים.

dragon fly • 28 במאי 2007
[quote="קטסטרופה"]אולי תסתמו קצת?[/quote

אם הם מפגרים מה אתה? rffl.gif icon_lol.gif rffl.gif
walking dead
walking dead • 28 במאי 2007
הנה זה מתחיל... icon_rolleyes.gif

מלאכתם של צדיקים אכן נעשית בידי אחרים.