סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

טיפוסי אישיות סדיסטים ומזוכיסטים

יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
לפני 13 שנים • 11 בינו׳ 2011
הנסיון להגדיר את התשובות הפשוטות האלה תמיד נשמע קצת טפשי, לא?
אם תאספי מלא מזוכיסטים ותבררי עבור כל אחד מהם מאיפה זה בא, ואז תעשי הכללות, אולי תגיעי למשהו. אבל את מנסה ללכת בכיוון השני: לקחת הכללה ולבדוק אם יש מקרים שממשים את ההנחה. ובכן, זה בדרך כלל לא אומר הרבה. מציאת מקרים שתומכים בתאוריה לא אומרת שום דבר על סך המקרים.

אימפולסיביות היא לא חוסר יכולת לדחות סיפוקים. הן הולכות טוב ביחד, אבל פזיזות לא תמיד קשורה לסיפוק. זה להחליט בלי לחשוב.

בקשר לפרויד - יש בתיאוריות שלו כל כך הרבה בעיות, שאני מתקשה לראות אפשרות לקבל אותן כלשונן. מה שכן, הוא חידש הרבה דברים ונתן לממשיכיו הרבה מושגים שמישים והרבה קצות חוט ראויים להתייחסות. התורה שלו מהווה סוג של בסיס, אבל זה מקום להתקדם ממנו. הפסקנות שלו מאד מושכת, אבל (בעצם, בגלל זה) עוד לא נתקלתי בטקסט שלו שלא דרש המון, המון, המון ביקורת ותיקון.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 11 בינו׳ 2011
אממ... יש לי הערה/ הארה:
משיחה נוספת עם המרצה שלי בנושא, מסתבר שכן נעשו מחקרים ונמצא קשר סטטיסטי בין הטיפוס האנאלי העצור לסדיסטים, אך לא נמצא קשר סטטיסטי בין הטיפוס האנאלי המשחרר למזוכיסטים icon_biggrin.gif
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 11 בינו׳ 2011
כחולית כתב/ה:

גמד, למה התכוונת בתכונה שלא היית בטוח אם פתולוגית או לא?

היה שם משהו על דייקנים פתולוגיים ואובססיביים לניקיון.
שומר על סדר וניקיון והם חשובים לי. אבל גם מבלה יממות מתחת לשיח אחד ואוכל מנות קרב עם ידיים שחורות מגריז ועם מכסה פחית מגולגל. את מבינה?
גם מה זה דייקן פתולוגי? כזה כמו אמא של אשתי השניה שהייתה הופכת להיות נכה אם לא הייתה עומדת בלוח זמנים ולא מגיעה חצי שעה טרם או כזה כמוני שאם אני קובע שעה אני מגיע בשעה שנקבעה כי מילה זאת מילה.

כאלו דברים.

אובססיה ופתולוגיה אצלי מאותתים מחלה ולי פרט לבעיות אלימות אין כאלה.
נוריתE
לפני 13 שנים • 12 בינו׳ 2011

כחולה..

נוריתE • 12 בינו׳ 2011
מאיפה בא הצורך
להכניס אותנו לנישות כאלו כוללניות
מסודרות וסגורות?
ולמה אנחנו צריכים לתרץ עצמנו בפנייך,בכלל
icon_rolleyes.gif
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 12 בינו׳ 2011
אין לי צורך להכניס אף אחד לאף מקום ואף תבנית.
הצגתי תיאוריה מעניינת לטעמי והיה מעניין אותי לדעת איך היא מתארת את המציאות בקרב אנשים כאן.
אף אחד לא צריך לתרץ כלום לאף אחד, מי שרוצה- משתף. לא רק אותי, אלא את כל הפורום.
רוצה- שתפי.
לא רוצה, אז לא ברור מאיפה הצורך הזה להתקיף.
L איה
L איה • 12 בינו׳ 2011
באופן כללי אני עקשנית כמו פרד,
דעתי נטרפת עליי באשר ללא ידוע,
אני קמצנית סלקטיבית,
חסרת טאקט,
ואפילו ללידות שלי הגעתי באיחור...
באשר לסדר וניקיון , יש תקופות בהן גרגר אבק במסילות החלון יחשב למחדל,
ותקופות בהן אני חוששת מביקורת של משרד הבריאות...
אני עלולה להיות מסוגרת, עצורה ריגשית חודשים,
ואז באחת לפזז בפראות על בימות ,להרעיף אהבה ותשומת לב,
יכולת הכלה, פתיחות ,וכנות.
כשאני אימפולסיבית, אני אחליף דירה, עבודה, וזוגיות-תוך יומים לערך,
כשאני מחושבת, יש לי תוכניות ב' ג' ד' וה' לכל מהלך, (שיעשה בקפדנות ויעילות גרמנית)
אני מוצאת שזה בהתאמה לכך שגדלתי בבית וחברה בדלנית ומסוגרת עם חוקים נוקשים
של פורעי חוק מטורללים ללא גבולות.
אך אם הנסיבות הללו הביאוני עד הלום- ז"א: סוויצ'רית, נשאלת השאלה, איך אחי,
וכל מכרי מאותה הקבוצה (אלו מהם שהגיעו לעולם השליטה) גדלו בתנאים זהים כמעט לחלוטין
והם סדיסטים גרידא.
איך ייתכן שאנשים שגדלו באותם תנאים, באותה התקופה , גילו נטיות של s&m שונות?
היש תיאוריה שתאיר את עניי?
ליל תענוגות,
ליבנת
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
לפני 13 שנים • 13 בינו׳ 2011
ליבנת כתב/ה:
אני קמצנית סלקטיבית,
חסרת טאקט,
כשאני מחושבת, יש לי תוכניות ב' ג' ד' וה' לכל מהלך, (שיעשה בקפדנות ויעילות גרמנית)
וכל מכרי מאותה הקבוצה (אלו מהם שהגיעו לעולם השליטה) גדלו בתנאים זהים כמעט לחלוטין
והם סדיסטים גרידא.
ליל תענוגות,
ליבנת

אני יודעת! אני יודעת! את... את... את בן אדם! ואם נבדוק היטב, אני חושבת שניתן יהיה לאשש את ההשערה כי את גם ממין נקבה. מעל מחצית הנתונים שציינת מצביעים על כך! מעל מחצית! מספרים לא משקרים, בובה.

שלך,
יולי "אבחון מקוון בן רגע בע"מ". בקרו באתר שלנו.
Gemmini​(לא בעסק)

Re: טיפוסי אישיות סדיסטים ומזוכיסטים

Gemmini​(לא בעסק) • 13 בינו׳ 2011
כחולית כתב/ה:
טוב, שמעתי היום בקורס פסיכולוגיה שיש תיאוריה שהיא כנראה חדשה יחסית על כך שמקור הסדיזם והמזוכיזם הוא לא בשלב הפאלי שבו מתעצבת המיניות של האדם, אלא מוקדם יותר בשלב האנאלי (גילאים שנה עד שנתיים).
בשלב הזה מתפתחים שני טיפוסים עקב קיבעונות (פיקסציה) בשלב הזה בהתאם לסוג הבית שבו הם גדלו, וכל אחד מהם אמור להתאים על פי התיאוריה לצד של הסאדיזם או המזוכיזם (חשוב לציין שמדובר בטיפוסים קיצוניים וייתכן שרק חלק מהתכונות יתקיימו או שיתקיימו באופן פחות קיצוני בסדיסטים/מזוכיסטים, לצורך העניין):

הטיפוס האנאלי העצור- גדל בבית עם גבולות נוקשים ותכונות האישיות שלו הן: קמצנים וחוסר יכולת לתת בכל מובן שהוא (רגשית, כספית...), עצורים, מופנמים, נוקשים, רכושניים, עקשניים, אובססיביים לסדר וניקיון, דייקנים פתולוגיים וחוסר יכולת לחיות עם עמימות ואי- ודאות. אמורים להיות תואמים לסדיסטים.

הטיפוס האנאלי המשחרר- גדל בבית ללא גבולות או גבולות עמומים, ותכונות האישיות שלו הן: לא רכושניים, נדיבים מידי, אימפולסיביים ללא יכולת בדחיית סיפוקים, חסרי טאקט, מאחרים פתולוגיים, בלגניסטיים ובעלי יצר הרס כלפי עצמם או אחרים. אמורים להיות תואמים למזוכיסטים.

מה דעתכם על כך? האם מישהו רואה את הנטייה שלו תואמת לחלק או לכל התכונות שמשוייכות אליה? האם אתם מכירים חבר או בן זוג שעונה על התכונות? אם למישהו לא נוח לענות ב"כן, אני", אז אפשר לכתוב שמכירים מישהו, כמובן לא צריך לציין מי.

נ.ב- אם לגמרי במקרה המרצה שלי קוראת את זה icon_redface.gif אז את גם רואה שאני לומדת למבחן icon_wink.gif וגם תשלחי לי אימייל, אל תסתירי את זה שאת פה. אני לא אגלה לאיש icon_smile.gif

אני יכולה להגיד לך רק דבר אחד..אחרי שאמא שלי סיפרה לי זהיא אף פעם לא התשמשה במוצץ איתי כשהייתי קטנה..פתאום הבנתי המון דברים icon_smile.gif

-אגב- התיאוריה לגבי לא משמ תקפה. גדלתי בבית שהוא היה די נוקשה ובכל זאת אני מזוכיסטית.
מה שכן גם שמתי לב שאצלי הכאב הוא לא נובע רק מהצורך של נתינה לשולט והתמסרות אלא לפעמים ובמקום מסויים זה קשור לעונש עצמי.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 13 בינו׳ 2011
ליבנת כתב/ה:
אני קמצנית סלקטיבית,
חסרת טאקט,
והם סדיסטים גרידא.
ליל תענוגות,
ליבנת

התיאוריות הפסיכולוגיות טוענות שלא ייתכנו 2 אנשים שגדלו באתם תנאים בדיוק, גם לא אחים. ישנה אפילו תיאוריה שגורסת שסדר הלידה חשוב ומאפיין כל ילד במשהו אחר ואם תחשבי על זה, זה נכון כי בכור מקבל יחס שונה מסנדוויץ' ומהכי צעיר, וגם השנים בין ילד אחד לשני משנים את כל התנאים בבית, שלא לדבר על מכרים שלך שמן הסתם גדלו בבית שונה.
אל תשכחי שמה שרלוונטי זה סוג התנאים באותה תקופה של שנים ספציפית. יש בתים שעם הזמן נהיים גמישים יותר או נוקשים יותר. למשל עם בכור הורים היסטרים כי הכל חדש ואח"כ יותר משחררים...
פסיכו לוג​(שולט)
לפני 13 שנים • 14 בינו׳ 2011
פסיכו לוג​(שולט) • 14 בינו׳ 2011
איי איי כחולית. שולטות גידלתי ורוממתי, והמה פשעו בי.
זוכרת את עבודת המחקר שלי מ2006 שהבאתי לך לקרוא? שם הראיתי בין היתר שלדעתי שליטה וכניעה הינם (ברוב המקרים) צידיה השונים של אותה המטבע? ומתוך כך אני מתקשה קשות להסכים עם הפוסט הפותח שלך.
בכל מקרה, אם תרצי להתחדד עם הנושא הזה, אני ממליץ על "סאדיזם ומזוכיזם" של וילהלם שטקל- בן דורו ומעריץ גדול של פרויד, שטיפל בסאדומזוכיסטים רבים וכתב על זה ספר.
מקסימום תכניסי ציטוט מהעבודה שלי במחקר שלך (פסיכו', 2006). יכול להיות מגניב. אולי אקבל דוקטורט על זה.
(בעבודה שם גם ציטטתי את אליס מילר שראובן הזכיר, בגנות ההיצמדות למונחים פסיכואנליטים. אני חסיד גדול של הגישה, אבל משתדל לא לכבול עצמי להגדרותיה)