צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם באמת אחריי זה אפשר להעשים צעירים בהשתמטות?

CantGetEnough​(נשלט)
לפני 12 שנים • 26 במרץ 2012
CantGetEnough​(נשלט) • 26 במרץ 2012
לא, חד וחלק אנחנו לא יכולים להאשים אף אחד בהשתמטות...

מה שאני גם לא מבין בכלל למה צריך להאשים בן אדם שבחר להשתמט? מאיפה זה בא? אני מאוד אוהב את הפתגם "חייה ותן לחיות" שכל אחד יתעסק בחיים של עצמו מאשר להתעסק בחיים של מישהו אחר.

כל אדם ואדם הוא אדון לגורלו, אף אחד לא יכול לקבוע למישהו איך לחיות ואם מישהו בחר להשתמט כנראה שיש סיבה מוצדקת מבחינתו וזהו..
barnit

אולי...

barnit • 26 במרץ 2012
כולם יפסיקו להיות כאלה פלצנים
ולבלבל ת'שכל על השגיאות כתיב

אני שמחה שמעלים גם דיונים שכאלה,
הכתבה הזאתי באמת נוגעת בנושא חשוב
במקרה, לבגרות שלי, עשיתי עבודת מחקר בפסיכולוגיה על השתמטות מצה"ל
עסקתי בסוגייה אילו גורמים משפיעים על המוטיבציה להתגייס לקרבי

אולי רבים ממכם לא רואים את הקשר,
אבל חייל שעובר על בסיס יומי השפלות מחבריו לפלוגה
בלי קשר לכך שמעשים אלו לא חוקיים ומזכירים יותר את המשטר הנאצי ולא מדינה הומנית
השפלה קבועה הלא רצויה משפיעה גם על הדימוי העצמי
ולדעתי יש לכך קשר ישיר לירידה במוטיבציה לשרת בקרבי
לא פעם שמעתי סיפורים מחברים ומכרים שברחו מקרבי כי "רע" להם שמה בגלל האנשים...

במדינה הזאת לא זז שום דבר שבאמת קורה אסון
צריך רק לחכות שמשהו קיצוני יקרה ואיזה "צעיר" יחטוף סיבוב
אולי אז יקרה משהו
מלכתא
מלכתא • 26 במרץ 2012
CantGetEnough כתב/ה:

מה שאני גם לא מבין בכלל למה צריך להאשים בן אדם שבחר להשתמט? מאיפה זה בא? אני מאוד אוהב את הפתגם "חייה ותן לחיות" שכל אחד יתעסק בחיים של עצמו מאשר להתעסק בחיים של מישהו אחר.

.

כי יש חוק במדינה הזאת שכולם צריכים לעשות צבא. ברגע שאחדים נהרגים למען המדינה הזאת או עוברים דברים לא קלים בצבא,
ואחרים עושים בטן-גב כי "לא מתאים להם", זה לא תקין. (ואני בכוונה מקצינה)
מי שעשה צבא או שלח את ילדיו לשם, יכול ורשאי להתלונן על משתמטים.
philia

Re: אולי...

philia • 26 במרץ 2012
Barnit כתב/ה:
כולם יפסיקו להיות כאלה פלצנים
ולבלבל ת'שכל על השגיאות כתיב

אני שמחה שמעלים גם דיונים שכאלה,
הכתבה הזאתי באמת נוגעת בנושא חשוב
במקרה, לבגרות שלי, עשיתי עבודת מחקר בפסיכולוגיה על השתמטות מצה"ל
עסקתי בסוגייה אילו גורמים משפיעים על המוטיבציה להתגייס לקרבי

אולי רבים ממכם לא רואים את הקשר,
אבל חייל שעובר על בסיס יומי השפלות מחבריו לפלוגה
בלי קשר לכך שמעשים אלו לא חוקיים ומזכירים יותר את המשטר הנאצי ולא מדינה הומנית
השפלה קבועה הלא רצויה משפיעה גם על הדימוי העצמי
ולדעתי יש לכך קשר ישיר לירידה במוטיבציה לשרת בקרבי
לא פעם שמעתי סיפורים מחברים ומכרים שברחו מקרבי כי "רע" להם שמה בגלל האנשים...

במדינה הזאת לא זז שום דבר שבאמת קורה אסון
צריך רק לחכות שמשהו קיצוני יקרה ואיזה "צעיר" יחטוף סיבוב
אולי אז יקרה משהו

באמת שלא יצא לי לצערי לקרוא עד לפה. אז אני מנועה מלהתייחס לשגיאות כתיב,
אלא רק למה שאת כתבת. מצטערת על מה שפספסתי.

אבל עם כל הכבוד. נעשו עוד כמה עבודות אפילו בפסיכולוגיה ואפילו קצת אחרי הבגרות,
זה שלך זה מזכיר משטר נאצי זה חביב. אבל קצת מרחיק לכת. ממש רק קצת.

וכן. גם השפלה בגיל הגן ו//או בכיתות בית הספר היסודי משפיעות על הדימוי העצמי.
[ ולא. לא עשיתי על זה עבודה בבגרות ואפילו לא חקרתי את זה לעומק בתואר ראשון . . .]
ההערה ו//או ההארה על ההשוואה לנאצים, היא אגב ה-הומאניות. שאת הזכרת. בעצמך,

צעירים חטפו. צעירים יחטפו.
עם כל הצער והכאב מחדלים קרו וכנראה עוד יקרו ולא רק בצבא.
חלק מהעניין זה ללמוד ממחדלים ולא רק לזעוק גוועלד.

.
teacher​(שולט)
לפני 12 שנים • 27 במרץ 2012
teacher​(שולט) • 27 במרץ 2012
כמה ספגטי בשרשור אחד...

השתמטות:
באמת? ''חיה ותן לחיות''? זה באמת נחמד כשמישהו אחר עושה את העבודה המלוכלכת.
להגיד את זה על השתמטות זה מאוד מיופי שלא לומר אגוצנטרי. זה מאוד נוח כשמישהו אחר עושה את זה...

שגיאות כתיב
אם זה היה המדד לאנטליגנציה.. יכול להיות שהיינו עדיין על העצים.

תלונות
מה לעשות שבלי ששמנו לב, יש לנו פה דור של מבקרים.
ובלי קשר לזה שזה טוב או לא, זכותו של אדם לומר דברי ביקורת על כל דבר. אם תחשבו על זה טוב, תראו שהשירות בצבא, במישרין ובעקיפין, מאפשר לנו להיות היכן שאנחנו ולבקר. את עצמנו, את העולם, את השכנים.
CantGetEnough​(נשלט)
CantGetEnough​(נשלט) • 27 במרץ 2012
מלכת האהבה כתב/ה:
CantGetEnough כתב/ה:

.

כי יש חוק במדינה הזאת שכולם צריכים לעשות צבא. ברגע שאחדים נהרגים למען המדינה הזאת או עוברים דברים לא קלים בצבא,

טוב קודם כל אני אומר שזה נושא מאוד מורכב ורגיש בחברה שלנו ותמיד יהיו תלונות למה כן להתגייס ולמה לא...
אבל אני חושב שבתוך כל ההקצנה אנחנו שוכחים שיש אנשים שמבחינה נפשית ומוסרית (עקרונות שהם מאמינים בהם) לא מסוגלים להתגייס לצבא, זה שיש קומץ שמנצל את זה לרעה אין מה לעשות עם זה חוץ מלבקר אותם... כמו בכל דבר בחיים תמיד יש את אלה שיתפסו טרמפ על גבם של אחרים וינצלו בעיות של אחרים בשביל לעזור לעצמם (אותם אנשים שהזכרת שעושים בטן-גב)
אני בתור אחד שמשרת כרגע בצבא לא אכפת לי מאותם אנשים אני מסתכל רק על עצמי, בגלל שאני יודע שאני עושה את התרומה שלי וזהו...

זאת הדעה שלי...
Bent

Re: האם באמת אחריי זה אפשר להעשים צעירים בהשתמטות?

Bent • 27 במרץ 2012
kasandra כתב/ה:
כתבה מאוד מקוממת בעיניי, אני אשמח לשמוע את דעתכם.
גם של אלו ששירטו בקרבי וגם של אלו שלא.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4207710,00.html

קסנדרה וכול המגיבים עד כה, איתכם הסליחה אם אני מביע משהו שכבר נאמר, קראתי עד הודעה מספר שלוש והחלטתי לקפץ על כול שאר המלל.

הכתבה לא מקוממת, הצהוב שבה מאוד מקומם.

אבל למרות הצהוב, ולמרות המעשים שנעשו ולא צריך שיעשו שכמוהם, אני לא מצליח להבין מה הקשר בין מקרי התעללות נקודתיים לתופעת ההשתמטות?

להשתמטות סיבות רבות, רובן ואולי כולן לא קשורות לדברים שכאילו.

ראבק אם היינו מפחדים משטויות שקורות במקום מסויים, מי היה יוצא מהבית לנהוג? את יודעת מה קורה על הכביש? (נשאל רטורית לגמרי וכדוגמא בלבד).

דרך אגב, למרות שאיני מקור מוסמך עד כמה שאני יודע הגיוס ליחידות קרביות ומובחרות נמצא בשיא יחסי של כל הזמנים. לפחות אני זוכר שקראתי משהו על הנושא.

בקיצור, מכוער, מגעיל, מקומם אבל לא קשור להשתמטות.

נ.ב. עני מט על כסנדרעה
מלכתא
מלכתא • 27 במרץ 2012
CantGetEnough כתב/ה:
מלכת האהבה כתב/ה:
CantGetEnough כתב/ה:

.

טוב קודם כל אני אומר שזה נושא מאוד מורכב ורגיש בחברה שלנו ותמיד יהיו תלונות למה כן להתגייס ולמה לא...
אבל אני חושב שבתוך כל ההקצנה אנחנו שוכחים שיש אנשים שמבחינה נפשית ומוסרית (עקרונות שהם מאמינים בהם) לא מסוגלים להתגייס לצבא, זה שיש קומץ שמנצל את זה לרעה אין מה לעשות עם זה חוץ מלבקר אותם... כמו בכל דבר בחיים תמיד יש את אלה שיתפסו טרמפ על גבם של אחרים וינצלו בעיות של אחרים בשביל לעזור לעצמם (אותם אנשים שהזכרת שעושים בטן-גב)
אני בתור אחד שמשרת כרגע בצבא לא אכפת לי מאותם אנשים אני מסתכל רק על עצמי, בגלל שאני יודע שאני עושה את התרומה שלי וזהו...

זאת הדעה שלי...

חוק זה חוק. אין כאן מקום ל"עקרונות שמאמינים בהם".
כשמישהו מחליט שהעקרונות שלו הם מעל לחוק, קורים מקרים מצערים כמו הפיגוע ב"בר נוער" או לינץ' בחיילים.
לאנשים "עם עקרונות" יש חלופות אחרות. רוב התפקידים בצבא הם לא תפקידי לוחמה, אני מכירה הרבה אנשים שיש להם בעיות עם נשק או בעיות כאלו ואחרות, וזה לא הפריע להם לתרום בעבודה משרדית כלשהי ואפילו להפוך לחיילים מצטיינים.
בשירותי הצבאי יצא לי לפקד לא מעט על אוכלוסיית "מכא"ם וחג"ם" ("נערי שוליים" בהגה היומיומי), אלו נערים ונערות שלא סיימו בגרות, שמה שהם מכירים זה ללכת מכות ו"להגן על הכבוד שלהם". אם אנשים כאלו מסוגלים לעשות צבא, אין שום סיבה שאנשים אחרים יעשו לעצמם הנחות.
בכלל לא מדברת על בעיות נפשיות או בריאותיות מוצדקות, אם לא יכולים לעשות צבא מסיבה מוצדקת- אין עוררין על כך. הבעייתיות היא כשלא עושים צבא "כי לא נוח". למי זה נוח?
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 27 במרץ 2012
kasandra כתב/ה:
אני מאוד אשמח גמד אם תגיב .
גם אם דעתך אינה ניטרלית.
הריי תחשוב על זה בגדול , אנחנו חיים במדינה שיש בה חוק שירות חובה.
כול מי שרגלו דרחה בצבא ודאג לשרת את המדינה בטוח זה השאיר בו חותם מסוים ,בין אם לטוב ובין אם לרע.
כך שלכולנו , או לפחות לרובנו צריך להיות מה להגיד בנושא , כי הנושא הזה לצערנו ישאר להיות עוד רלוונטי הרבה זמן.(המדינה לא תשנה את החוק בהקדם, כמו שגם מצבנו הפוליטי גמוגרפי מדיני לא ישתנה במהרה)

אני מאמין שנושאים כגון זה צריכים להיות נדונים מנקודת מבט אזרחית. אדם שנמצא במסגרת לא יכול להעביר ביקורת על המסגרת בה הוא נמצא. המשתמטים הם אזרחים וגיוס הינו נושא שעומד על הפרק טרם הם צועדים לתוך המסגרת הצבאית ולא להפך. אבל לו הייתי מגיב הייתי כותב את זה:

Dark Artist כתב/ה:
יהיו קוצים ועשבים שוטים אך מה עם כל החייילים הקרבייים שעוברים שרות חוויתי ומיוחד שלא לומר מחזק ובונה אופי?
למה תמיד להסתכל בזכוכית מגדלת רק על השלילי ולא לראות את החיובי.[/b][/color]

ואת זה:
bent_wordsmith כתב/ה:
הכתבה לא מקוממת, הצהוב שבה מאוד מקומם.
אבל למרות הצהוב, ולמרות המעשים שנעשו ולא צריך שיעשו שכמוהם, אני לא מצליח להבין מה הקשר בין מקרי התעללות נקודתיים לתופעת ההשתמטות?
נ.ב. עני מט על כסנדרעה

ואת זה:
מלכת האהבה כתב/ה:
לאנשים "עם עקרונות" יש חלופות אחרות. רוב התפקידים בצבא הם לא תפקידי לוחמה, אני מכירה הרבה אנשים שיש להם בעיות עם נשק או בעיות כאלו ואחרות, וזה לא הפריע להם לתרום בעבודה משרדית כלשהי ואפילו להפוך לחיילים מצטיינים.בכלל לא מדברת על בעיות נפשיות או בריאותיות מוצדקות, אם לא יכולים לעשות צבא מסיבה מוצדקת- אין עוררין על כך. הבעייתיות היא כשלא עושים צבא "כי לא נוח". למי זה נוח?

ומוסיף על כך שיצרנו מצב אבסורדי כי כבר מגיל קטן אנחנו מגוננים על הילדים במקום להעניק להם כלים להתמודד. אם ילד מגיע הביתה ואומר שהמורה חרא, אמא רצה לבית הספר וצורחת על המורה או על אמא של הילד שהעליב את הילד שלה. וזה ממשיך גם בגיל 18 כאשר אותו ילד מתגייס וניצב מול בעיה חברתית (כן, בריונות זאת לא בעיה צבאית אלא חברתית) ולא יודע איך להתמודד אתה. ויש כלים להתמודד. עובדה שכאשר חיילים אחרים התלוננו על הנעשה, פתחו בחקירה. אז מה היה קודם? פשוט מאוד, הם נכנעו. אני לא אומר שמי שנכנע לבריונות הוא האשם אבל חייב להיות איזשהו איזון משני הצדדים. כאן הצד הנפגע היה נטול כלים לחלוטין להתמודד עם המצב. הנפגעים לא הצליחו אפילו להתאגד ולהתלונן כקבוצה שלא לדבר על להתנגד.

כל ההתרחשות הזאת יש מה ללמוד ממנה והיא בעיניי אינה קשורה להשתמטות עליה דיברו אנשים עמם הסכמתי מעלה. אם אני נשמע נוקשה, אני מתנצל, אך לא מתכוון להתשנות כי זאת דעתי והיא משתייכת לקומץ דעותיי (אותן ניתן לספור על אצבעות כף-יד אחת וגם שם הן לא תחושנה בצפיפות) עליהן אני סגור.

רצ"ב מספר ציטוטים מהכתבה:

1. קשר השתיקה בגדוד החל קודם כול מצד הקורבנות. "אנחנו התלוננו והוותיקים קראו לנו מלשינים", סיפר לוחם שלא עבר התעללות פיזית. "אחרים העדיפו לשתוק כדי שזה לא יקרה להם שוב ואולי יום אחד יהיו ותיקים, אבל בינתיים יסבלו בשקט".

2. לפי העדויות, היחידים שניצלו מהיחס העוין היו החיילים הדתיים ממחלקת בני הישיבות, שם סירבו הוותיקים להתעלל בצעירים. הם גם אלו שפוצצו את הפרשה והתלוננו ראשונים.

3. האירועים נחשפו בדצמבר האחרון, ובתחילה טופלו במסגרת היחידה. חלק מהחיילים המעורבים נשלחו לעונשי מאסר לאחר שעמדו לדין משמעתי, אך בשל ריבוי העדויות והמתלוננים התערבה המשטרה הצבאית בבדיקת המקרים וערכה מספר מעצרים. => רק כאשר ראו שמספר חיילים התלוננו, התלוננו חיילים נוספים.

4. "לאחד מאיתנו קראו למועדון בפלוגה, כיבו את האור ואז הרביצו לו עד שביקש שיפסיקו. אז הם הדליקו את האור והעניקו לו פאוץ' לפלאפון".
נילי ונילי
נילי ונילי • 27 במרץ 2012
אגב, במחוזותינו קוראים לזה "סרבנות".