ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

הפרעת אישיות נרקיסיסטית

JunkyRuby{MyLexicon}
לפני שנתיים • 15 באפר׳ 2022
JunkyRuby{MyLexicon} • 15 באפר׳ 2022
לא מסכימה עם אף מילה שכתבת.
למה?
כי כשאומרים למישהו "אתה נרקיסיסט" לרוב מתכוונים לזה ממש כמו זה -שמע, היכולת שלך לראות את העולם לא תקינה ולא תפקודית. אתה פוגע באחרים וגם בעצמך. יש לך פה נורת אזהרה, שווה לטפל בזה.

גם לאנשים עם ptsd אגב אומרים שנשמע שהם במצוקה ושהם צריכים טיפול ועזרה. גם להם בהחלט אומרים, כשהם פוגעים, שמובן לחלוטין שלעיתים הדיבור הוא מתוך הקושי האישי שלהם, אבל בכל זאת זה פוגע.

אני מאמינה שגם אנשים עם הפרעות/אבחנות וכדומה צריכים, ולרוב גם יכולים, לקחת אחריות על ההתנהגות והיחס שהם מפגינים. אני לא מאמינה בלהתייחס בכפפות של משי כי זה לא יעיל ולא מקדם.
(לא מדברת על מצבים בהם יש אובדן בוחן מציאות או שיפוט, סבבה?)

גם לגבי ה"מתאם" בצורך בשליטה. לא כל שליטה היא בהכרח בדסם…
אני חושבת שאת מאוד מותחת כאן את הדברים כדי שיתאימו לאיזו אמונה שיש לך, לדעתי.
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 15 באפר׳ 2022
Wild Bear כתב/ה:
כמה סיבות.
קודם כל נורמות. בני אדם כקבוצה הם עדר שמתנהג בהתאם למה שמקובל באותה נקודת זמן. עם כל הפלורליזם וקבלת האחר, נרקיסיזם עדיין לא נתפס כחלק מהנורמה. נורמות משתנות, ודוגמה טובה לכך היא באמת ptsd, שבמלחמת וייטנאם למשל היתה מחוץ לנורמה ולכן אנשים עם זה לא התקבלו בהבנה, והיום הנורמות השתנו והמצב שונה.

סיבה נוספת היא שבאחד יש פוטנציאל לפגיעה באחרים, ובאחר יש פוטנציאל לפגיעה עצמית.

תודה,זה נכון.
בקשר לפוטנציאל הפגיעה באחרים, צריך להתנהל מול אדם ptsd ולהבין את הקושי הרב. כרגיל, אין ילד רע, יש ילד שרי לו. הסבל הוא אישי ומגיע בין היתר לתקשורת החברתית.
בכוח המוח{Aion}
free bluebird כתב/ה:
יש הבדל מהותי בין אם זה מאפיין אישיות לערך אהבה עצמית לבין נרקסיזם כהפרעת אישיות,
שכן אם הדבר היה סביר הוא לא היה מוגדר כהפרעה מלכתחילה.
הבעיה בנרקסיזם הוא לא האדם עצמו כלפי עצמו , הבעיה מתחילה במעורבות של אדם המאופיין כנרקסיסט במערכות יחסים ושם יכול להיות הרס גדול.
אהבה עצמית כולנו חווים וזה נפלא.
ברגע שזה עובר רף מסויים זה כבר נרקסיזם ולא..זה ממש לא בריא לא לאדם עצמו ולא למי שסביבו.
מאפייני אופי בפסיכולוגיה הקלאסית של אדם נרקסיסט הם מאפיינים שאינם בריאים.
וזה לא קשור לשיפוט חברתי כזה או אחר
נרקסיסטים באמת פוגעים בסביבה שלהם.
אגב בעולם שלנו כאן יש לא מעט הסובלים מהפרעה זו.
כמו הפרעות נוספות כגון פסיכופתים וקרימינלים
על אותו משקל עם מאפיינים שונים כאשר האדם שעדיין יש לו מעט מצפון כלפי אנשים אחרים מבין שלושתם הוא הנרקסיסט. עדיין אך במידה מאוד נמוכה.
ההשוואה לPTSD כל כך לא נכונה במקרה הזה שכן אין קשר בכלל בין הדברים.
הפרעת אישיות פוגענית מול טראומה מורכבת..
לא מצאתי קשר.

מסכימה מאוד שנרקיסיזם מתחיל להיות בעייתי רק כשהוא הפרעה, ולא חלק ממבנה אישיות.
התפיסה כאילו נרקיסיסט לא סובל, היא לא נכונה. זה נכון שגם הסביבה סובלת, אבל גם בהפרעות ותסמונות אחרות, הסביבה סובלת. אני מסכימה שכאן יש מקבץ גדול יותר של כאלה שהזכרת, זו גם הסיבה לשאלה שלי, תודה.
סנטוריון
סנטוריון • 15 באפר׳ 2022
הדיון הזה יכול להתפתח לכל מיני כיוונים - אני באופן אישי מעדיף להשאיר אותו ממוקד בשאלה המקורית שלך.

"למה Ptsd זה כאילו סבבה, ואף אחד לא יזרוק את זה לחלל כעלבון או האשמה, ואילו נרקיסיזם הם מוקצים, כאילו מדובר באיזה רוע מניפולטיבי שיש להם שליטה עליו, וצריך להעניש אותם על כך?"

קודם כל, את בחרת להגדיר נרקיסיזם על סמך התחושות שהנרקיסיסט חווה. זאת הגדרה אישית שלך. ההגדרה המסודרת ב-DSM מגדירה נרקיסיסטים בעיקר על סמך הפעולות שלהם כלפי הסביבה:
https://narcopath.info/about-npd/overview/dsm-5/
וההשלכות של ההתנהגויות האלה על הסביבה הרסניות.

במאמר מוסגר אני אוסיף שגם אם הייתי מקבל את ההגדרה (השגויה) שלך שמתבססת רק על התחושות הפנימיות של הנרקיסיסטים ולא על הפעולות שלהם, אז הייתי אומר שבני אדם מאד טובים בהערכת סיכונים ומעדיפים להקיא מתוכם פריטים עם פוטנציאל להתנהגות הרסנית על החברה. חלק מההקאה הזו מערבת דמוניזציה (מוצדקת, לדעתי). למשל, אם היית מגלה שהגננת בגן שאליו הולכת הילדה שלך היא פדופילית ללא הרשעות קודמות (נגיד, על סמך פוסטים בפורום כלשהו בו היא מספרת איך היא רוצה לבעול ילדות קטנות), לא היית אומרת, "הגננת המסכנה הזו, איש לא מבין אותה, אני מרחמת עליה כל כך," אלא סביר להניח שהיית ניגשת לחפש את סכין המטבח שלך ורצה לגן תוך כדי תגובת Fight or Flight כדי לקחת את הילדה שלך במהירות שיא. כל זה לא נכון לגבי PTSD, שההרס שהוא מייצר בעיקר מופנה כלפי הלום הקרב עצמו ולא האנשים סביבו.
JunkyRuby{MyLexicon}
סנטוריון - בול.
קשה לנהל דיון על סמך מערכת תחושות ואמונות פנימיות שגויות.

לגבי ptsd ספציפית, ההרס יכול להיות לא רק כלפי עצמו, אבל מרגישה שזה לא בדיוק המקום לדיון הזה.

ובמאמר מוסגר, חולה עליך. חג שמח!
בכוח המוח{Aion}
סנטוריון כתב/ה:
הדיון הזה יכול להתפתח לכל מיני כיוונים - אני באופן אישי מעדיף להשאיר אותו ממוקד בשאלה המקורית שלך.

"למה Ptsd זה כאילו סבבה, ואף אחד לא יזרוק את זה לחלל כעלבון או האשמה, ואילו נרקיסיזם הם מוקצים, כאילו מדובר באיזה רוע מניפולטיבי שיש להם שליטה עליו, וצריך להעניש אותם על כך?"

קודם כל, את בחרת להגדיר נרקיסיזם על סמך התחושות שהנרקיסיסט חווה. זאת הגדרה אישית שלך. ההגדרה המסודרת ב-DSM מגדירה נרקיסיסטים בעיקר על סמך הפעולות שלהם כלפי הסביבה:
https://narcopath.info/about-npd/overview/dsm-5/
וההשלכות של ההתנהגויות האלה על הסביבה הרסניות.

במאמר מוסגר אני אוסיף שגם אם הייתי מקבל את ההגדרה (השגויה) שלך שמתבססת רק על התחושות הפנימיות של הנרקיסיסטים ולא על הפעולות שלהם, אז הייתי אומר שבני אדם מאד טובים בהערכת סיכונים ומעדיפים להקיא מתוכם פריטים עם פוטנציאל להתנהגות הרסנית על החברה. חלק מההקאה הזו מערבת דמוניזציה (מוצדקת, לדעתי). למשל, אם היית מגלה שהגננת בגן שאליו הולכת הילדה שלך היא פדופילית ללא הרשעות קודמות (נגיד, על סמך פוסטים בפורום כלשהו בו היא מספרת איך היא רוצה לבעול ילדות קטנות), לא היית אומרת, "הגננת המסכנה הזו, איש לא מבין אותה, אני מרחמת עליה כל כך," אלא סביר להניח שהיית ניגשת לחפש את סכין המטבח שלך ורצה לגן תוך כדי תגובת Fight or Flight כדי לקחת את הילדה שלך במהירות שיא. כל זה לא נכון לגבי PTSD, שההרס שהוא מייצר בעיקר מופנה כלפי הלום הקרב עצמו ולא האנשים סביבו.

ראשית, לא נכון: ההגדרה מתבטאת בצורך המעוות שלהם, שהם מתקשים לתת לו מענה, וצומח מהטראומה שלהם. שבין היתר מייצר גם להם בעיה. תקרא בעצמך את הלינק שצירפת.
אני לא חולקת על הבעיתיות והצורך של החברה להגן על עצמה. למעשה, אולי כדי להגן על עצמה, ובעיקר כאן, היא צריכה ללמוד לזהות שני דברים: את האנשים בעלי ההפרעה, כמו כן את המשיכה שלה, אם מתקיימת, לבעלי ההפרעה.
JunkyRuby{MyLexicon}
קודם את כותבת
"גיליתי שההתייחסות להפרעה הזו היא מגמתית, נאמרת כחלק מהאשמה, מלגלוג או נסיון להעליב."

שזה איזשהי אמונה אישית שלך לגבי כוונות של אנשים אחרים כשהם כותבים משהו.

ואחרי זה את כותבת
"היא צריכה ללמוד לזהות שני דברים: את האנשים בעלי ההפרעה..."

אז צריך לזהות.. וכשמזהים ומכנים מישהו נרקיסיסט זה גם לא טוב…

לא הבנתי כלום 😂😂
בכוח המוח{Aion}
JunkyRuby כתב/ה:
קודם את כותבת
"גיליתי שההתייחסות להפרעה הזו היא מגמתית, נאמרת כחלק מהאשמה, מלגלוג או נסיון להעליב."

שזה איזשהי אמונה אישית שלך לגבי כוונות של אנשים אחרים כשהם כותבים משהו.

ואחרי זה את כותבת
"היא צריכה ללמוד לזהות שני דברים: את האנשים בעלי ההפרעה..."

אז צריך לזהות.. וכשמזהים ומכנים מישהו נרקיסיסט זה גם לא טוב…

לא הבנתי כלום 😂😂

תראי,
הבנו כבר מזמן, עובר לדיון הזה, שאת לא מבינה מה שאני כותבת, ואני לא מבינה מה שאת כותבת. בנסיבות האלה אני לא מבינה למה את מתעקשת לנהל דיון מולי. אני אישית, חושבת שזה מיותר. חג שמח. (:
JunkyRuby{MyLexicon}
נראה לי שאני דווקא כתבתי דברים מאוד ברורים icon_smile.gif
למעשה את הקו שלי המשיכו פה בתגובות עוד כמה...
אבל לפעמים סתם נוח לקחת את מה שמסתדר לך עם הדעות שלך, כי קלירלי זה לא דיון פה כבר.

ולעניין ההתעקשות, כנראה פספסתי ואנחנו לא בפורום פתוח בכלוב אלא בחוג הבית החודשי של בכוח המוח לקפוצים 😉