סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם זאת קהילה? V 2.0

- ריקוד מושחת -
לפני חודש • 17 בספט׳ 2024

לדעתי, קהילה זה לא רק צורך במאבק! אלא גם צורך ב"שייכות

- ריקוד מושחת - • 17 בספט׳ 2024
אל

מתמסר כתב/ה:
איכשהו אני מגיע לדיונים המעניינים האלה אחרי שיש לפחות תגובה אחת (לרוב יותר) של ArchAngel ולרוב כל מה שנכתב אחריה מיותר...
אבל לדעתי העיקר פה הוא הצורך בקיום של מאבק משותף מהסוג הזה ואני לא באמת רואה אותו. בניגוד לקהילה ההומוסקסואלית שתופסת את העין חזק במרחב הציבורי - אצלנו אפליה, בטח על יסוד החצנה עובדת אחרת. למרות שברור שהחברה שלנו, עד כמה שלא תהיה ליברלית, מבחינה מינית עדיין מאוד שמרנית.
בפועל, את רוב ההישגים בתחום של קבלת האחר, שוויון זכויות והעדר אפליה אנחנו מקבלים במילא ברכיבה על ההישגים (האדירים) של קהילת הLGTBQ ויכולים לשחק יפה מאוד את תפקיד הטרמפיסט החופשי שזוכה בהישגים בלי לתרום את העבודה הקשה הנדרשת לצורך כך (לחובבי תורת המשחקים).
כן, יש דברים שהם נישתיים עבורנו וכבר לא מעניינים את ה-LGTBQ כמו שינוי הגדרות ב-DSM אבל המאמץ שנדרש לצורך העניין גדול, דורש התארגנות ובמילא עבור 99% מאיתנו, הצורך לא באמת רלוונטי.
אז במסגרת המאבקים העקרוניים אני אמשיך להנות מהצד כטרמפיסט חופשי מההישגים של הקהילה האחרת ואשמור על מה שחשוב לי הרבה יותר כתוצאה - השמירה על הזהות האישית שלי והשיתוף בנטיות שלי רק עם מי שארצה לבחור.
Ofan
Ofan • 17 בספט׳ 2024
בתור משכיר דירה, אני אשתף את הדילמות שלי לגבי זוג לא נרמטיבי.
זוג גברים - מה לעשות, מהנסיון שלי כמה וכמה פעמים הגבר היה מאוד סתום בהתנהלות שלו, בעוד שאישתו התנהגה לעניין.
זוג נשים - מה לעשות, שנשים עדיין מקבלות משכורת יותר נמוכה, הדילמה היא תמיד אם הם יוכלו לשלם.
בתור משכיר אתה רוצה שקט, והסטיגמה החברתית (צודקת או לא), היא שזוג ונילי יביא הכי הרבה שקט למשכיר ולסביבה. אגב, יכול להיות שזה פשוט כי הזוג מפנה את כל המריבות פנימה icon_smile.gif

זה הדילמות, ונעזוב לרגע את השורה התחתונה.

לגבי זוג ״בדסמי״ - אין לי שום התלבטות. מה בדיוק ההגדרה של זה? שהאישה מצליפה בגבר כשהוא נעול? אורח חיים שבהם האישה מקבלת את ההחלטות? זה בקלות משהו שאפשר להחליק לדברים מאוד וניליים. באמת, לא רואה איך להשוות את זה לגבר הומו.
mister z​(שולט)
mister z​(שולט) • 17 בספט׳ 2024
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:
גם אם ניקח את ההגדרה הכי רחבה של קהילה קשה להגדיר את משתמשי האתר בתור קהילה אין פה מטרה משותפת או ערכים משותפים או אפילו תחומי עניין משותפים
מה מחבר בין סדיסט מזוכיסטית ואדם שמלקק רגליים או מתלבש בבגדי נשים?
הקשר היחיד הוא שכולם מתחברים לאתר הזה וזה עדיין לא קהילה

איייייפפפפ...
אתה יכןל להגיד את אותו הדבר על אנשים שגרים באותה עייריה שהדבר היחיד שמקשר ביניהם זה המיקום הגאוגרפי.
ועדיין זו "הקהילה" הקלאסית שכולם מדברים עליה.

באמת מגורים באותו אזור לא בהכרח יוצרים קהילה
אם נסתכל על שכונה גנרית במרכז או אפילו מגדל מגורים שכנראה מכיל יותר משפחות מכמה מהישובים במדינה הם לרוב לא יוגדרו כקהילה
לעומתם לאנשים שחיים בעיירה מרוחקת לרוב חולקים אורך חיים דומה והיסטוריה משותפת דבר שכבר יותר מזכיר קהילה
בנוסף לרוב לאנשים שגרים בישוב קטן מחוץ למרכז יש לרוב ערכים משותפים ומטרה משותפת זאת הסיבה שוועדות קבלה לקיבוצים ויישובים קיימות
Bluecollar​(שולטת)
Bluecollar​(שולטת) • 17 בספט׳ 2024
mister z כתב/ה:
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:
גם אם ניקח את ההגדרה הכי רחבה של קהילה קשה להגדיר את משתמשי האתר בתור קהילה אין פה מטרה משותפת או ערכים משותפים או אפילו תחומי עניין משותפים

איייייפפפפ...
אתה יכןל להגיד את אותו הדבר על אנשים שגרים באותה עייריה שהדבר היחיד שמקשר ביניהם זה המיקום הגאוגרפי.

אם נסתכל על שכונה גנרית במרכז או אפילו מגדל מגורים שכנראה מכיל יותר משפחות מכמה מהישובים במדינה הם לרוב לא יוגדרו כקהילה
לעומתם לאנשים שחיים בעיירה מרוחקת לרוב חולקים אורך חיים דומה והיסטוריה משותפת דבר שכבר יותר מזכיר קהילה
בנוסף לרוב לאנשים שגרים בישוב קטן מחוץ למרכז יש לרוב ערכים משותפים ומטרה משותפת זאת הסיבה שוועדות קבלה לקיבוצים ויישובים קיימות

אז מה שהופך קהילה זה ערכים משותפים ואורך חיים דומה.
כי אני די בטוחה שתחומי עניין לכל אחד יש משלו. ומלקק רגליים ונחדר מטונף יכולים למצוא את אותם ערכים/מסגרת תחת הגג של הבדסמ. גם אם הם לא קוראים את אותם ספרים וכל אחד במקצוע שונה וזה עכבר העיר וזה עכבר הכפר
ואני אטען שההגדרה של קהילה מאז האינטרנט ןהגלובליזציה התרחבה מעבר לפיזי.
וחבל לשאר בשנות ה-50
mister z​(שולט)
mister z​(שולט) • 17 בספט׳ 2024
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:

איייייפפפפ...

כי אני די בטוחה שתחומי עניין לכל אחד יש משלו. ומלקק רגליים ונחדר מטונף יכולים למצוא את אותם ערכים/מסגרת תחת הגג של הבדסמ. גם אם הם לא קוראים את אותם ספרים וכל אחד במקצוע שונה וזה עכבר העיר וזה עכבר הכפר
וחבל לשאר בשנות ה-50

לא טענתי שהם לא "יכולים להיות חלק מאותה קהילה"
רק שהפלטפורמה שאנחנו משתמשים בה כעת לא נחשבת קהילה
בנוסף ערכים משותפים זה בהכרח לא תנאי מספק אחרת נצטרך לטעון שחצי עולם חלק מאותה קהילה .. בשביל להגדיר מי חלק מקהילה מסויימת נסתכל על רשת הקשרים החברתיים בתוך הקהילה והארועים המשותפים אחרת נהיה חייבים לומר שאדם טבעוני מתל אביב וקהילת העבריים מדימונה חברים באותה קהילה
Bluecollar​(שולטת)
Bluecollar​(שולטת) • 17 בספט׳ 2024
mister z כתב/ה:
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:
Bluecollar כתב/ה:
mister z כתב/ה:

איייייפפפפ...

ובכן, מאנצים, קבוצות פייסבוק, אתר, מסיבות...
קהילה כיום לא מוגדרת רק כל כל החלק הפיזי. ובבדסמ יש המון תוכן, ערכים והגדרות שסביבן אנשים מתלכדים.

וחבל לשאר בשנות ה-50

לא טענתי שהם לא "יכולים להיות חלק מאותה קהילה"
רק שהפלטפורמה שאנחנו משתמשים בה כעת לא נחשבת קהילה
בנוסף ערכים משותפים זה בהכרח לא תנאי מספק אחרת נצטרך לטעון שחצי עולם חלק מאותה קהילה .. בשביל להגדיר מי חלק מקהילה מסויימת נסתכל על רשת הקשרים החברתיים בתוך הקהילה והארועים המשותפים אחרת נהיה חייבים לומר שאדם טבעוני מתל אביב וקהילת העבריים מדימונה חברים באותה קהילה
teacher​(שולט)
teacher​(שולט) • 17 בספט׳ 2024
דיון של עשרים שנה, שהייתי אומר שעצם הדיש העקבי בו, לוקח אותנו עוד צעד לעבר הקהילה icon_smile.gif
בעיני התשובה ברורה מאליה -
*אם מישהו צריך עזרה באיזה עניין, יהיו כאן אנשים שיסייעו לו רק מתוקף היותו כאן.
*אם מישהו יבצע משהו שנוגד את הערכים הבסיסיים שלנו כאן, תוך דקה ייצא עליו כרוז פולסא דנורא, למען יראו ויראו.
(בשנים האחרונות זה אולי נראה שקט על פני השטח, אבל שלא תתבלבלו, השמות והכינויים רצים במקומות הנכונים כדי שאנשים לא יפלו בפח.)

יש לנו עולם שלם של מונחים, קיצורים ומילים שיהיו ג'יבריש למישהו מבחוץ
יש לנו צורת לבוש מקובלת (בעיני "שחור" זה מאוד דל, אבל אתם יודעים למה הכוונה)
ויש לנו ערך עליון אחד מוסכם.
תחומי עניין משותפים אין? I beg to differ
יש ועוד איך יש, ואני מפנה אתכם לעשרים שנה של היסטוריית דיונים מתועדת פה. לדידי קהילתיות אינה רק הסכמה על נושא מסויים, אלא עצם הויכוח עליו, שכל עוד אינו מיינסטרימי ונוגע ספציפית לנו, מספיק כדי לתמוך בטיעון הקהילה הקיימת.
מקום בילוי משותף? כיכר השוק? איך אתם קוראים לאתר הזה? הרי מאז המצאת האינטרנט, הרבה דברים עברו מהפיזי לוירטואלי, וכך גם הכיכר בה אנחנו נפגשים כדי לדבר. אגב, לא צריך הרבה. מספיק מקום אחד.

אז מה לא בסדר? למה יש התנגדות כל כך אמוציונלית לקהילתיות השכונתית הקטנה הזו?
קושית כתבה בחכמה, שאולי זה החשש ממסגרתיות יתר, מכללים שצריך לעמוד בהם, משיפוטיות. אבל אני מזכיר שזו לא כלילה, אלא קהילה icon_smile.gif וחלק מהכללים הם שאין הרבה כללים. ואין משטרה, זו שכונה. ויחד עם זאת אי אפשר להתעלם מהשיפוטיות שכבר קיימת פה גם ככה. אתם מוזמנים לשאול את הכספומטים ואת האנשים שנהנים מביזאר כבד כחלק מה-BDSM שלהם. כך שלא פלא שאנשים מנסים להתרחק מהקהילתיות.
אגב, בקהילת הטבעונים יש הרבה מאוד ויכוחים פנימיים, עד כדי נידוי אנשים שאינם מספיק טבעוניים בשביל החברים שלהם (לפחות ככה זה היה לפני כמה שנים טובות)
וכמה אנשים אתם מכירים שלא חברים באף אתר BDSMי, לא הולכים לשום מפגש חברתי יהא זה מאנצ' או ממש מסיבה, ועושים BDSM? התשובה תהיה - 0
הרי אם הם לא עושים את זה, איך נדע שהם בכלל קיימים. הם עדיין לא בקהילה icon_smile.gif כלומר כל מי שאתם מכירים (להוציא אי אלו יוצאי דופן שוליים) לקח חלק באחת מהפעילויות האלה.

מה שכן, יש פה רוחב יריעה לא מבוטל, שלדעתי ניתן לצמצם בפשטות, כדי לזקק את ההבנה מי ומה היא קהילת ה-BDSM.
מה הערכים שלה, תחומי העניין כו'. לדעתי בגלל שהיא הקבוצה הכי מסודרת וותיקה אחרי הגייז, הצטרפו גם מי שאינם BDSMים אבל קרובים (פטישיסטים, קוקוהולדים, מחליפי זוגות ועוד) וגם זה מוסיף לבלבול.

וכמה עניינים פילוסופיים קצת -
האם צריך לרצות להיות שייך כדי להיות חלק מקהילה? או שזה יכול להיות בכלל לא וולנטרי?
האם חברות בקהילה אומרת שאני צריך להפסיק להיות שיפוטי כלפי החברים בה? למה?

אוף טופיק - העציב אותי מאוד לקרוא את הבחור שמשכיר דירה ושיקוליו. עצם התעוזה לגלוש פה באתר ויחד עם זאת לצקצק בלשון לגבי זוגות "לא נורמטיבים"? מה זה אם לא לירוק למקפצה ממנה העוגה נשארת שלמה? והומוסקסואליות זה שיקול בבחירת דיירים? למה? זה חוקי בכלל? ואם זה חוקי זה מסריח.
לסיכום - חפרתי.
קהילת הבדס"מ לא עשתה את הדרך שעשו הלהט"בים, ואולי גם לא תעשה. אבל להסתכל על קבוצת אנשים עם מכנה משותף חזק וברור, שנפגשים מדי פעם ועוזרים זה לזה בשעת צרה, שנמצאים פה בעקביות יותר מעשרים שנה, שאיכפת להם זה מזה עד שהם רבים ומתווכחים כאחרוני התימנים פה בפורומים, ואם יש להם שאלה הם יודעים היכן לכתוב אותה, ולהגיד שזו לא קהילה, זה פשוט להתעלם מהכלוב שבחדר.