צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

טרקטט על מגדרים

FrozenLips
לפני 17 שנים • 21 במרץ 2007
FrozenLips • 21 במרץ 2007
Tom. כתב/ה:

עשית לי חשק לראות את "קזבלנקה" שוב.
מותר לפנטז.
icon_biggrin.gif

למי למי, יש יותר כבוד icon_razz.gif
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 21 במרץ 2007
זה "קזבלן" icon_wink.gif
סרט נחמד.

אני יותר התכוונתי לסרט
עם האמפרי בוגארט ואינגריד ברגמן
מ-1942.

icon_biggrin.gif

גם "בצהרי היום" עם גארי קופר וגרייס קלי.
FrozenLips
Tom. כתב/ה:
זה "קזבלן" icon_wink.gif
סרט נחמד.

אני יותר התכוונתי לסרט
מ-1942.

icon_biggrin.gif

שמופסי.
נתפסתי עם החצאית למטה icon_smile.gif

אני מודה, בושה ונכלמת ובראש מורכן, שלא ראיתי.
עכשיו מוטל עליכם לבחור את העונש ההולם icon_wink.gif
אבל בכל אופן, הוספתי לרשימת הסרטים שאני צריכה לראות.

תודה.
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 21 במרץ 2007
ציטוט: ('ניטחים' במקום 'ניתכים') נ

'ניטחים' - מלשון מטח, פרץ, ירי.
'ניתכים' - מלשון התכה, הפעולה הכימית-פיזיקלית בה חומר משנה מצב צבירה, ממוצק לנוזל.

לפיכך, מטבעות לשון ושאר חוכמות ניטחות (או מוטחות) לכל עבר, ולא מותכות, שכן הן אינן קוביות קרח בוויסקי חמים. icon_smile.gif

לגבי הקטע עצמו... התחברתי להרבה ממנו, ובעיקר לכנות. אני מציע לך, פרוזן יוגורט, לא להשחית זמנך במאמץ להתייחס לתגובות המתלהמות, ואולי יותר להתענג על התגובות הענייניות (גם אם הן בעצמן ביקורת).

לגבי 'קזבלנקה' - הסרט הזה הוא כמו אלכוהול טוב, גינס נניח (יש עוד משהו?)... בהתחלה, אתה לא מבין מה רוצים ממך ולמה זה בכלל טוב. אחרי כמה פעמים זה מתחיל להיראות יפה יותר, נעים יותר, חלק ממך. קזבלנקה הוא סרט מדור אחר, אבל מייצג גאה ומעולה של אותו דור.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 21 במרץ 2007
מקבי כתב/ה:
ציטוט: ('ניטחים' במקום 'ניתכים') נ

'ניטחים' - מלשון מטח, פרץ, ירי.
'ניתכים' - מלשון התכה, הפעולה הכימית-פיזיקלית בה חומר משנה מצב צבירה, ממוצק לנוזל.

לפיכך, מטבעות לשון ושאר חוכמות ניטחות (או מוטחות) לכל עבר, ולא מותכות, שכן הן אינן קוביות קרח בוויסקי חמים. icon_smile.gif
.

להינתך:
(פ') להישפך, לרדת במבול, לקלוח, לזרום בעוז, לשטוף, לשצוף; ליפול, לנחות, להינחת, לצנוח, להיות מורעף, להיות מומטר; לעבור המסה, להיעשות מותך, להפוך לנוזל, לעבור התכה.

להינטח:
לא נמצאו תוצאות עבור המונח 'להינטח'.

ואם התכוונת ל"הוטח" הרי שמלה זו משמשת במקרים בהם בטיח עסקינן או במכות.

שפתיים קפואות,
למרות שהייתי רוצה להיות יותר חזק ויותר יפה מכל המגיבים כאן שהתמודדו על תואר זה בחירוף נפש, אין לי הרבה מה לומר (ולא הייתי אומר כלל לולא האיש שלמעלה הרביץ פה הרצאה מטעה)

אני, אישית, נהניתי ממה שכתבת. ראיתי בקטע זה זכות גדולה להציץ אל תוך מחשבה אינטימית של אישה ספציפית ולמרות שלא עם הכל הסכמתי (כי אני לא הניק הכפול שלך מן הסתם, השפתיים שלי מופשרות וניתכות ואם צריך אף מטיחות) לא הרגשתי דחייה מאף טענה שהעלית. אך גרוע מכך, גם אחרי קריאת התגובות שפקחו את עיני לעובדות נסתרות שאליהן התכוונת (והם הרי יודעים יותר טוב ממך למה התכוונת, כאילו דא...) עדיין נותרתי באותו מקום של אסירות תודה לך על כך שחלקת.

ואמת שזה הזכיר סרט הוליוודי, וואללה, חבל שרק בהוליווד ניתן להגשים חלומות, אבל עובדה זו אינה מורידה, גם לא במקצת מהרוך, העדנה והכנות שבדבריך. נהפוך הוא, כי אם יש מי שחולם, אולי יהיה מי שיגשים.
מקבי​(מתחלף)
ציטוט: ואם התכוונת ל"הוטח" הרי שמלה זו משמשת במקרים בהם בטיח עסקינן או במכות.

או כל עצם אשר נזרק בעוצמה או נורה. לפיכך, המטאפורה עובדת - הגבר המתואר בקטע 'יורה' את כל אותם מטבעות-לשון וכו'.

דרך-אגב, לרוב לא מטיחים טיח, אלא מטייחים בעזרתו. אני אמנם לא שיפוצ'ניק מהולל, אבל את זה אני יודע. icon_razz.gif
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 21 במרץ 2007
עוד פעם אחת ולא מתוך אהבתי אליך, אלא מתוך כבוד לשפה בה אתה כותב.

מקבי כתב/ה:
ציטוט: ואם התכוונת ל"הוטח" הרי שמלה זו משמשת במקרים בהם בטיח עסקינן או במכות.

או כל עצם אשר נזרק בעוצמה או נורה. לפיכך, המטאפורה עובדת - הגבר המתואר בקטע 'יורה' את כל אותם מטבעות-לשון וכו'.

דרך-אגב, לרוב לא מטיחים טיח, אלא מטייחים בעזרתו. אני אמנם לא שיפוצ'ניק מהולל, אבל את זה אני יודע. icon_razz.gif

הוטח
(פ') טויח, נמרח בטיח, סויד; הושלך, נזרק, הוטל; הוקש, הוכה

השורש "טוח" בלשון עבר - הֵטִיחַ
בלשון העברית לא נהוג להשתמש בשורש זה במשקל נפעל (דהיינו: ניטח) ומה שלא מקובל יכול אולי לעבור בין החברה על כוס בירה, אך בשום פנים לא יקרא "מטבע לשון" ויהווה טעות. וזאת למרות שבמשקלים אחרים יש לו שימוש, כמו למשל: הטחת דברים של איוב כלפי אלוהים.

תכניס את הלשון פנימה, בבקשה, זה לא יאה לגבר בוגר להסתובב כשהוא חורץ לשון וטוען להיותו אברהם אבן-שושן.
מקבי​(מתחלף)
ציטוט: עוד פעם אחת ולא מתוך אהבתי אליך, אלא מתוך כבוד לשפה בה אתה כותב.

עדיף כבוד לבני-אדם ובין בני-אדם, מאשר כבוד לשפה, אינך חושב?

ציטוט: בלשון העברית לא נהוג להשתמש בשורש זה במשקל נפעל (דהיינו: ניטח)

לא על זה כלל הוויכוח.

ציטוט: ומה שלא מקובל יכול אולי לעבור בין החברה על כוס בירה,

גם על מה עובר בין חברים על כוס בירה אין הוויכוח.

ציטוט: וזאת למרות שבמשקלים אחרים יש לו שימוש, כמו למשל: הטחת דברים של איוב כלפי אלוהים.

וזו בדיוק הכוונה. הגבר מטיח מטבעות לשון, יורה אותם, עושה שימוש בלשונו ובדבריו כבכדורים. איוב מטיח דבריו באל, וכך גם הגבר בקטע שנכתב מטיח מטבעות לשון (יהיו אלו אשר יהיו) בסביבתו הקרובה, תהא זו אשר תהא. אני באמת לא מבין מה אי-ההבנה פה.. הוא לא ניטח, ניתך או מטייח, אלא מטיח.

ציטוט: תכניס את הלשון פנימה, בבקשה, זה לא יאה לגבר בוגר להסתובב כשהוא חורץ לשון וטוען להיותו אברהם אבן-שושן.

א. לא ממש מעניין אותי מה יאה ומה לא יאה, ובוודאי שלא אקח עצות בנוגע לאטיקטה מאדם שאיני מכיר כלל, על גבי פורום ברשת.
ב. לא התיימרתי להיות דבר. אני מנהל איתך פה וויכוח\דיון. חורה לי מעט שהחלטת להביא אותו לפסים אישיים, אבל אני יודע שזו כבר הנורמה פה בכלוב (ובמקומות רבים אחרים), ולכן איני מתרעם על כך. אם זאת, מקריאה בעבר של הודעותך, ציפיתי לרמה אישית מעט יותר גבוהה. ניחא.
FrozenLips
בויז בויז בויז. לא לריב.

בואו נסכם בכך, שאמדובר במשחק לשוני שנתפס שלא כהלכה. אני אוהבת מאוד להשתעשע עם השפה העברית, כדוגמת מילים כמו "הפנקתי" או "להתקזל" (מלשון "KOZYOL" ברוסית).
אז בואו ונאמר כי "ניטחים" היא עוד אחת מהוריאציות החביבות עלי על השפה העברית היפה.

הסכמנו?

icon_wink.gif
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 21 במרץ 2007
Tom. כתב/ה:
זה "קזבלן" icon_wink.gif
סרט נחמד.

אני יותר התכוונתי לסרט
מ-1942.

icon_biggrin.gif

the beginning of a new friendship?