ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מולד או נלמד?

doubt
לפני 14 שנים • 29 ביוני 2010
doubt • 29 ביוני 2010
רפאל -
הסכמתי מאוד עם התגובה שלך לגבי הדיסוננס. אני מאמצת בחום את הרעיון שהאתגר (והפתרון) הוא להיות מסוגל להכיר בקיומו של הדיסוננס, ולהמשיך לפעול בנוכחותו, על אף קיומו. בשבילי זה אתגר לא קטן, אבל אני משתדלת...

פחות הסכמתי עם התגובה השניה שלך, שמפחיתה קצת מקיומה של הפטריארכיה. אני דווקא כן חושבת שהסרט שם דגש לא רק על אלימות, אלא אלימות כלפי נשים, וההחפצה של נשים באמצעות הפורנו. אני בהחלט חושבת שמיניות האישה מעוצבת במידה זו או אחרת ע"י הפטריארכיה (מספיק לחשוב על ההבדל ביחס כלפי בת ששוכבת עם הרבה בנים, לבן ששוכב עם הרבה בנות כדי להתחיל להבין את גודל ההשפעה). זה אגב לא אומר שאני מתכחשת לקיומה של מיניות "נשית אותנטית". אני פשוט חושבת שיש פחות לגיטימציה לבטא אותה במגבלות העולם שבו אנחנו חיים.
יותר מזה - לאמירה שלך שההצגה של נשים באופן קורבני היא פרשנות (אחת מני כמה) יש שם - סקסיזם מודרני. הוא בדיוק טוען שהמצב כיום הוא שוויוני, וחוסר שוויון נקודתי נובע לא מאפליה אלא ממאפייני הסיטואציה.

היילני - נכון, לא כל פורנו מקדם אלימות גברית, לא כל פורנו בהכרח מעודד לאלימות, ויש פורנו אחר. אבל כשב-94% מהסצינות האלימות ב-50 מתוך 300 הסרטים הנצפים ביותר (בארה"ב), יש אלימות שמכוונת כלפי נשים, קשה שלא לתהות לגבי ההשפעה שיש לזה על הצופים.
ולגבי רצון חופשי - יש רצון חופשי, הבעיה במקרה הזה, היא שמרגע שבחרת להחשף לסרט, ההרצון בטל בשישים אל מול ההשפעות הפסיכולוגיות הלא מודעות שיש לסרט עלייך, בין אם את רוצה ובין אם לא. פה הבעיה.
doubt
לפני 14 שנים • 29 ביוני 2010
doubt • 29 ביוני 2010
אני חייבת להוסיף משהו בנימה אישית (כי פתאום הבנתי שאני ממש מופתעת מהתגובה האחרונה שלי) -
עד לפני חודש-חודשיים אני לא חושבת שבכלל ידעתי מה משמעות המילה פטריארכיה. הרעיון של פמיניזם היה זר לי ואפילו קצת מגוחך בעיני. כאילו, הבנות והבנים לא שווים וזהו. על מה בעצם נלחמים?
אבל אז התחלתי להיחשף לתכנים האלה, וביניהם הסרט, והרגשתי שחייתי עד עכשיו בחשכה... שהייתי עיוורת למציאות העגומה של חיי (בתור אישה). זאת אומרת, תמיד ידעתי שעדיף להיות גבר, אבל רק עכשיו הבנתי עד כמה...

הגיבוש של רעיונות פמניסטיים קרה במקביל לקבלה של (או משיכה ל) רעיונות בדסמיים (מהצד המזוכיסטי), ולכן ה"דרמה", והתחושה שהכל קורס.

מצחיק, זו כמעט התנצלות על זה שאני מכניסה לכאן תכנים פמיניסטיים.

טוב... רק כמעט icon_rolleyes.gif
פרלין​(נשלטת){ש}
לפני 14 שנים • 30 ביוני 2010

יש בכלל "מיניות אותנטית"?

פרלין​(נשלטת){ש} • 30 ביוני 2010
גברית או נשית?

ואיך מדברים עם אותה מיניות אותנטית? איך אפשר בכלל למצוא אותה? ומי אמר שהיא קבועה, נשארת במקום ולא דינמית? ואם את יודעת שהמיניות שלך "אותנטית" היא עכשיו לגיטימית? למה? למה מה שאותנטי הוא בהכרח לגיטימי? וזה כן משנה, הלגיטימציה?
ורגע, אם תגלי שזה "מולד" אז כן תקבלי את עצמך? למה? כי זה בלתי נשלט אם ככה? הרי אנשים נלחמים תקופות חיים שלמות בכל מיני "מולדים" כאלה...

נראה לי שבשביל לפתור את הדיסוננס (שאני מכירה כל כך טוב) בין להיות נשלטת לפמיניסטית, צריך משהו אחר. אולי באמת קבלת הקונפליקט, אין לי מושג.
רפאל
לפני 14 שנים • 4 ביולי 2010
רפאל • 4 ביולי 2010
doubt,

שתי הבהרות או תיקונים:

doubt כתב/ה:
פחות הסכמתי עם התגובה השניה שלך, שמפחיתה קצת מקיומה של הפטריארכיה. אני דווקא כן חושבת שהסרט שם דגש לא רק על אלימות, אלא אלימות כלפי נשים, וההחפצה של נשים באמצעות הפורנו.

זה לא מה שאמרתי. מה שאמרתי הוא שהבעיה באלימות כלפי נשים היא האלימות, ולא העובדה שהיא מופנית כלפי נשים. זאת אומרת, לא מדובר בבעיה של "העדר שוויון" שאפשר לפתור באמצעות אלימות נגדית כלפי גברים (למשל).

בעניין זה התייחסתי לדברים של היילני, שדיברה בשבחו של פורנו "אחר", שלא יהיה שותף ל"דיכוי הנשי". מתוך דבריה עולה שאין בפורנו בעייתיות כשהיא לעצמה, אלא שהבעייתיות היא בהקשר של דיכוי נשים בלבד. זאת אומרת, שהפתרון אינו מצוי בהתרחקות מפורנו באשר הוא, אלא ביצור של פורנו נוסף, שנגיד יעודד צריכה נשית ובו יתייחסו לגבר באופן אינסטרומנטלי.

אני חושב שמה שנאמר בסרט (וזו טענה שאני מסכים איתה לחלוטין) שפורנו, באשר הוא, בעייתי מבחינה ערכית. מפני שהוא ריק מאינטימיות. פורנו רק מראה איך אפשר להשתמש באנשים אחרים למימוש תשוקות פרטיות. ובמובן הזה הוא תמיד בעל מגמה אלימה. כי היחס לאחר כאמצעי/אינסטרומנט הוא אלים במהותו. והדרך היחידה לפתח ולשכלל פרונו, ולייצר ריגושים חדשים, היא באמצעות הרמת סף האלימות.

כלומר, איני מסכים עם היילני שיכול להיות פורנו אלטרנטיבי, שהוא במהותו לא-אלים (שוב: במובן של התייחסות לאחר באמצעי, ולאו דווקא במובן של להכניס מכות).

doubt כתב/ה:
אני בהחלט חושבת שמיניות האישה מעוצבת במידה זו או אחרת ע"י הפטריארכיה (מספיק לחשוב על ההבדל ביחס כלפי בת ששוכבת עם הרבה בנים, לבן ששוכב עם הרבה בנות כדי להתחיל להבין את גודל ההשפעה). זה אגב לא אומר שאני מתכחשת לקיומה של מיניות "נשית אותנטית". אני פשוט חושבת שיש פחות לגיטימציה לבטא אותה במגבלות העולם שבו אנחנו חיים.
יותר מזה - לאמירה שלך שההצגה של נשים באופן קורבני היא פרשנות (אחת מני כמה) יש שם - סקסיזם מודרני. הוא בדיוק טוען שהמצב כיום הוא שוויוני, וחוסר שוויון נקודתי נובע לא מאפליה אלא ממאפייני הסיטואציה.

לא אמרתי שההצגה של נשים כקרבנות היא פרשנות. אמרתי שיש הבדל בין מצב שבו אישה היא קרבן באופן עובדתי, לבין מצב שבו אישה מצוידת בפרשנות שמסבירה כל דבר שאינה מרוצה ממנו בחיים או במיניות שלה כתולדה של היותה קרבן ה"פטריארכיה".

לא כל הבדל בין המיניות הנשית למיניות הגברית נכון להסבירה, מבחינה עובדתית, כתולדה של דיכוי. למרות שתמיד אפשר "לפרש" כך את הדברים. ודבקות דוגמטית בפרשנות כלשהי אינה מציעה דרך לשינוי המצב העובדתי, רק מצדיקה את הכלת הפרשנות על כל שינוי שתעבור המציאות העובדתית.