בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ברית מילה - כן או לא?

Anakin
לפני 13 שנים • 7 בנוב׳ 2010
Anakin • 7 בנוב׳ 2010
זו בהחלט נקודה רועשת.
ובאמת לא ברור לי עד כמה ברורה לי ההחלטה שאני אקח בבוא היום.

אני יכול לומר שיצא לי לפגוש חברה בוגרים, גם בצבא וגם לאחר מכן, שלא עברו ברית (מדובר על חברה שעלו בגיל יחסית מאוחר). הנושא מאוד רדף אותם.
לא זוכר שמישהו העיר להם, אני כן זוכר שהם חשו רע.

יש כל כך הרבה דברים כואבים שחווה תינוק, גזים במשך שלושה חודשים והאמת שאין לי מושג מה עוד כי מאיפה שאני אדע...

אבל בסופו של דבר, אם תחפש טוב טוב תמצא שזיכרון הילדות הקדום ביותר שלך הוא מגיל שנתיים ? שלוש ?

מבחינת היהדות, ברית הוא בהחלט נושא גדול. ואומנם אין הוא מופיע בעשרת הדיברות אך הדרישה לברית מילה מאוד ברורה והעונש עליה היא כריתה (אין הכוונה לפגיעה פיזית).

אני ארשה לעצמי להעלות נקודה נוספת. אתה חילוני. בחרת. לטעמי מותר לך.
למעשה אתה די מונע או מאוד מקשה עליו לקחת את הבחירה שאתה לקחת.

מזל טוב
מה שתבחר, רק שתהיה שלם עם ההחלטה.
kasandra​(מתחלפת){jegularis}

Re: ה''הסבר'' החילוני

kasandra​(מתחלפת){jegularis} • 7 בנוב׳ 2010
ראובן כתב/ה:
אוויר לנשימה,

הרשי לי להציע לך הסבר לאקט המילה אצל ישראלים חילוניים, מנקודת ראות פסיכו-ביולוגית.

על מנת לפענח אקט שרירותי שאין לו טעם מעשי, יש לזכור כי המוח עצמו הינו מבנה מרובד, היות וכל שכבה במוח האנושי התפתחה בהתאם לצרכים של אותו עידן. כיום, תהליך קבלת ההחלטות מחלחל בין שכבות המוח, מהעתיקה והחייתית ועד לגבוהה והמושכלת. בחלוקה מפושטת, ניתן לזהות שלוש שכבות עיקריות: המוח הקדום, המוח התיכון, קליפת המוח. להלן טיעוני ה''בעד ברית מילה'', אצל חילונים ישראליים, מחולקים לפי שכבות המוח:

המוח הקדום: טקס בעלות. האב חש פחד חייתי ותת-מודע מכוחו העתידי של בנו ומפגין בעלות צורבת על בשרו של הבן, כאשר עודו חסר ישע.

המוח התיכון: שכפול טראומה. ''מה שעשו לי, אעשה גם לאחרים'' (בעממית: ''זובור''). כך, הזכרון הטראומטי המודחק של השחתת הגוף אצל האב והאם, משתכפל בהשחתת הגוף של הבן. הדבר נעשה באצטלה של ''טקס חניכה מחשל'' (זה גם השורש של ה''הסבר'' בצורך בקבלה חברתית במקלחת המשותפת, אגב).

קליפת המוח: רקורסיה. רקורסיה היא תהליך של נסיגה מחשבתית. בהיעדר ערכים מוסריים ותחושת משמעות בהווה, מתרחשת נסיגה מתרפקת אל ערכי העבר. כך, האב הטרי והמבוהל אומר לעצמו, ''וואללה, אני יהודי וגם הבן שלי יהודי'' (ואחרי הברית נעצור ב''טיב-טעם'' ונקנה קצת שינקן לשבת). כך, גם האם הטריה אומרת לעצמה ''ישראל זה יהדות ואנחנו יהודים'' (וזאת למרות שבמשך שנים עשתה סקס אנאלי גם ביום כיפור... וקיים אצלה גם החשש האמפתי: ''מה אבא שלי יגיד אם לא נעשה ברית לילד..?''). עליך להבין כי רוב הישראלים החילוניים חיים בעוני רוחני ומחשבתי גדול, ואין להם את חוט השידרה המוסרי האישי, אשר יאפשר להם להתמודד עם הרגעים הגדולים של חייהם. או אז, מתרחשת נסיגה זמנית אל ערכים ישנים ומוכרים - שאמנם הם איומים ונוראים, אבל מפחידים פחות מאשר הריקנות הפנימית.

R

אני רק אשלים ואומר שאנשים נטולי עמוד שידרה ואינדיבידואל מספיק מפותך הם עם שאין מה לעריך בו ואין במה להאמין.
זה מזכיר לי מקרה של מישהו ששירת איתי בצבא והיינו אומרים עליו שהוא טילוני- חילוני כי נוח לו ודתי כשזה מתאים לו ויש לכך הטבות.
אותו חוסר בעמוד שדרה,פיתוח האינדיבידואל,שאלת שאלות והבנת האני מוליד המון תסכולים ואטימות שמאוד נוח לפרוק על הילד בטיעונים חסרי טעם כמו מתן כביכול חינוך טוב ודאגה לעתידו ,ובכך הולדת טראומה חדשה כמנגנון פיצוי על אלו שסבלו בטור ילדים בעצמם.
Lakshmi​(נשלטת)
Lakshmi​(נשלטת) • 7 בנוב׳ 2010
little pet כתב/ה:
כרובנו כאן עברתי ברית מילה,לא זכורה לי שום טראומה ועד היום אינני נושא עימי שום זיכרון רע מאותו אירוע
כמובן שפה להיות "כמו כולם" זה לא חשוב אבל אל תשכח לארגן לו מסיבת יום הולדת עם ליצן וקייטרינג בגיל 7 כדי שחו"ח לא ירגיש שונה מהאחרים...

ברור שאין שום טראומה,בכלל לא הבנתי מזה השטות הזאת
אז הוא בוכה קצת...אז מה.

אחרי שעתיים הוא לא יזכור שכאב לו

מה עדיף, שכל החיים שלו הוא יצטרך להתבייש ולהסתיר או שעתיים שאתה בכלל לא זוכר שהיית שם ועשו לך את זה..

לא הבנתי את התפיסה..
huan
huan • 7 בנוב׳ 2010
ציטוט: מה עדיף, שכל החיים שלו הוא יצטרך להתבייש ולהסתיר או שעתיים שאתה בכלל לא זוכר שהיית שם ועשו לך את זה

ואל איזה נתונים בדיוק את מבססת את התפיסה שהוא יצטרך להתבייש ולהסתיר כל החיים? מחקר מעמיק? פרקטיקה רחבה בתחום או שאולי מדובר בניסיון אישי מפוקפק ותהליך הסקת מסקנות מפוקפק עוד יותר?
במידה ואין לך ולאחרים נתונים בנושא או נתונים על מצבים דומים אליהם ניתן להתבסס מדובר בלא יותר מדעתכם האישית המצומצמת עד מאוד ולא אמת כלשהי כפי שאת ואחרים בוחרים להציג את הדברים.
כי אם לוקחים דעה זו צעד אחד קדימה ובוחנים את העלות-תועלת של היותם של ילדינו ישראלים ויהודים - עדיף יהיה לכולנו לפרק את המדינה ולהתאסלם כי הדעה המקובלת היא שאין אכלוסיה שנוא ומושמצת יותר מיהודים.

מעבר לכך, גם ילדים שהתעללו בהם יום יום עד גיל שנה לא יזכרו דבר מהחוויה - הגוף והשינויים בנויורולוגיה ובאיזון ההרמונלי בגופם תהיה חזקה מכל זיכרון. השימוש בטיעון הזה מעיד על טיפשות ובורות גם במידה, כפי שציינתי, אין באקט היחיד של ברית המילה, על כל הברבריות שבה, בכדי לגרום לנזק ארוך טווח.
פסיכיאטר מתורבת

יאאא!!!

פסיכיאטר מתורבת • 7 בנוב׳ 2010
יותר מידי זיוני מח על זין שעוד לא נולד . לכו תעשו משהו מועיל . לאונן למשל .
שלגי

איזה יופי אלקטרו

שלגי • 7 בנוב׳ 2010
מזל טב icon_smile.gif

ביחס לסוגייה - לא משהו שאני רוצה לדון בו כאן.
Lakshmi​(נשלטת)
Lakshmi​(נשלטת) • 7 בנוב׳ 2010
huan כתב/ה:
ציטוט: מה עדיף, שכל החיים שלו הוא יצטרך להתבייש ולהסתיר או שעתיים שאתה בכלל לא זוכר שהיית שם ועשו לך את זה

ואל איזה נתונים בדיוק את מבססת את התפיסה שהוא יצטרך להתבייש ולהסתיר כל החיים? מחקר מעמיק? פרקטיקה רחבה בתחום או שאולי מדובר בניסיון אישי מפוקפק ותהליך הסקת מסקנות מפוקפק עוד יותר?
במידה ואין לך ולאחרים נתונים בנושא או נתונים על מצבים דומים אליהם ניתן להתבסס מדובר בלא יותר מדעתכם האישית המצומצמת עד מאוד ולא אמת כלשהי כפי שאת ואחרים בוחרים להציג את הדברים.
כי אם לוקחים דעה זו צעד אחד קדימה ובוחנים את העלות-תועלת של היותם של ילדינו ישראלים ויהודים - עדיף יהיה לכולנו לפרק את המדינה ולהתאסלם כי הדעה המקובלת היא שאין אכלוסיה שנוא ומושמצת יותר מיהודים.

מעבר לכך, גם ילדים שהתעללו בהם יום יום עד גיל שנה לא יזכרו דבר מהחוויה - הגוף והשינויים בנויורולוגיה ובאיזון ההרמונלי בגופם תהיה חזקה מכל זיכרון. השימוש בטיעון הזה מעיד על טיפשות ובורות גם במידה, כפי שציינתי, אין באקט היחיד של ברית המילה, על כל הברבריות שבה, בכדי לגרום לנזק ארוך טווח.

השאלה שלך באמת מיותרת, או שאתה לא שם לב מה קורה מסביבך או שאתה בוחר להתעלם
אני ואתה יודעים, שאנשים שקצת שונים מהחברה אלו אנשים שבתור ילדים, נערים ואפילו בתור חיילים וכאנשים בוגרים..יסחבו איתם את השונות וההרגשה שהיא מקנה להם לפעמים גם במשך כל החיים
אף אחד לא רוצה להיות שונה, זו לא הרגשה נעימה שגוררת אחריה הרבה טריגרים פסיכולוגים.

בנוגע לאקט עצמו, איך אתה משווה את זה להתעללות? בחייאת רבאק.
ברור שהגוף זוכר, אבל כל החיים שלך אתה עובר דברים שהם לא בהכרח נעימים...אז מה?!
זה לא שמישהו לקוח לתינוק אוזן, חלילה,חותכים חתיכת עור חסרת כל ערך שיכולה למנוע הרבה תסביכים מיותרים בעתיד
ואם הברבריות שבמעשה מפריעה לך, יש מספיק ניתוחים שנעשים באופן מסודר..

וברור שמדובר בדעתי האישית...

אני עשיתי חיסון בכיתה א' כדי למנוע מחלות
אני מאמינה שברית מילה, מונעת תסביכים פסיכולוגים...
אתה רוצה לקחת את הריזיקת סיכון הזאת על הילד שלך? הוא יחיה אח"כ עם ההשלכות אח"כ, לא אתה.

וקצת תרבות דיון לא תזיק לך, לרמוז על בורות וטיפשות לעבר אדם שאתה לא מכיר..כאילו, מי אתה?!
Cauchy{Venus Blue}

שונות

Cauchy{Venus Blue} • 7 בנוב׳ 2010
עניין השונות אינו מדבר על אישיות נונקונפורמיסטית בלבד. הרי כל אדם בחברה המערבית רוצה להיות מיוחד באיזה אופן, כל שוני יכול להוות חולשה או חוזק תלוי בנסיבות.

במקרים בהם אין דעה חד משמעית לכיוון אחד, נוח לכל הנוגעים בדבר לזרום עם הרוב. כמה מבין האנשים שמתנגדים לברית מילה חותמים על כרטיס תרומת איברים? כמה אנשים בכלל חותמים על כרטיס זה? הפרקטיקה לעיתים קרובות יותר חשובה מהתאוריה, ופה הפרקטיקה השכיחה היא ישראלי נימול. הפרקטיקה נבנית על גבם של חלוצים ונטייתי היא לא להפוך את הבן לחלוץ מהבחינה הזו, למרות שכנראה כן אדחוף אותו להיות חלוץ במקומות אחרים - זה עניין אישי.

סתם נקודת מחשבה קונספטואלית- הרבה אנשים פה הזדעזעו מהברבריות של הטקס ומההתעללות. אני אתן דוגמא מעולם העכברים (לא ידוע לי שהיא נכונה לבני אדם): עכבר המקבל שוק חשמלי בטווח גילאים מאד מצומצם (כמה ימים אחרי שנולד), מפתח בלוטה (שאיני זוכר את שמה, אך מטרתה להתמודד עם לחץ) גדולה יותר מאשר עכבר שלא קיבל שוק חשמלי. גם לטראומות עשוי להיות תפקיד חיובי ובהעדר מחקר מדעי חד משמעי, ההסברים הרגשיים תורמים רק לחוּת לחלל האוויר.
TV_Eye​(שולט)
TV_Eye​(שולט) • 7 בנוב׳ 2010

אני מאוד אוהב אנשים, שאוהבים לשמוע את עצמם מדברים.
לא משנה אם הם מדברים שטויות או דברי טעם העיקר לדבר. לפני שאגיד את דעתי כמה עובדות מאוד חשובות לדעת.

דבר ראשון, תינוק בן יומו לא זוכר דבר וזה מוכח. אין לו עדיין את התפיסה הקוגניטיבית בשביל לפתח בכלל חשיבה ברמה הזו, תינוק אפילו לא מודע לעצמו עדיין בטח לא לנעשה סביבו, הוא פועל על פי אינסטינקט בלבד בשלב זה של חייו. הוא מרגיש כאב הוא בוכה בשביל להבהיל תוקף אפשרי ובשביל למשוך את תשומת ליבו של אמו שתבוא להגנתו, לא יותר מזה.

דבר שני מישהו כאן דיבר על כך שאנחנו יציר של אבולוציה ושאבולוציה יצרה אותנו בתהליכי דורות על גבי דורות כיציר מושלם, או שלם. אין דבר רחוק מזה, היום אנחנו יודעים כבר שדרווין טעה. השערה שלו הייתה נכונה אך העובדות מסתבר הן קצת אחרות. לא החזק שורד, ואף מסתבר שזה גם לא הישרדות המותאמים ביום (Survival of the fittest ). זה רנדומלי לגמרי, הגוף שלנו מלא בג'אנק גנטי וגופני. הגוף שלנו הוא לא הדבר הכי מותאם והכי טוב לסביבה שלו, הוא משפוט מה שהוא. אם אני לא טועה מי שטען כאן לשלמות האבולוציה הוא בעצמו חבוש משקפים, כנראה שהאבולוציה לא כזו מושלמת.

עכשיו בנושא השאלה, התשובה עליה היא מעוד פשוטה בעיני. השאלה איך אתה רואה את עצמך בשרשרת הארוכה של העם היהודי? אם אתה רואה את עצמך בתור מישהו שמתנתק מהשרשרת הזו, או כחוליה נוספת? אין כאן קשר לקונפורמיזם או לחץ חברתי, כי אני בטוח שהייתה מתחבט באותה שאלה בדיוק גם אם היית מתגורר בחברה שלא כולם שם נימולים.
ברית המילה הוא חלק מהמוסרת היהודית העתיקה ביותר, אם לא העתיקה ביותר. אם אתה רואה את עצמך כמישהו שמחליט להיפרד מהעם ולהפריד את משפחתך מהקשר הכובל הזה, אז זו אחת הדרכים העיקריות לנתק קשר כזה, לנתק את העתיד שלך מהעבר שלך. לפחות כך אני תופס את זה. כל זה נאמר ללא שום נקיטת עמדה אם זה טוב או רע, כל אחד והשרשרת שהוא סוחב על גבו.
Mary Jane
לפני 13 שנים • 8 בנוב׳ 2010
Mary Jane • 8 בנוב׳ 2010
TV_Eye כתב/ה:

...
ברית המילה הוא חלק מהמוסרת היהודית העתיקה ביותר, אם לא העתיקה ביותר. אם אתה רואה את עצמך כמישהו שמחליט להיפרד מהעם ולהפריד את משפחתך מהקשר הכובל הזה, אז זו אחת הדרכים העיקריות לנתק קשר כזה, לנתק את העתיד שלך מהעבר שלך. לפחות כך אני תופס את זה. כל זה נאמר ללא שום נקיטת עמדה אם זה טוב או רע, כל אחד והשרשרת שהוא סוחב על גבו.

צודק בעניין זה. יידעו ההורים, כי מחדלם משמעו כריתה מעם ישראל, אין-ברית, ויחליטו אם טוב הדבר בעיניהם, ומה חשוב יותר בעולמם: הקשר היהודי והקבוצה הייחודית הזו, המתעקשת להתבדל משאר העמים ולהיות האחר הצופה מן הצד תמיד, מופקד על צווי עשה ואל תעשה כנושא בשורה ואור לגויים, או ערכי הנאורות, הומניזם, מחשבה חופשית ושלמות גוף העולל חסר הישע, הנתון לחסדי הוריו.

ובל נשכח, שמחדל הינו הפיך והבן יכול לבחור בכל עת, מרגע שעמד על דעתו, למול את עצמו, ואילו הברית אינה הפיכה, היא חקוקה בבשר, מספרת את סבלו של העם 'הנבחר' במשך אלפי שנים עברו, את גלות בבל, חומות מצדה שנפלו, האינקוויזיציה הספרדית והפורטוגלית, תאי הגזים והמשרפות...והולכים אלו ונמשכים חוטים חוטים מן העבר העגום אל העתיד, והברית היא היא ההתחייבות שלא לשכוח ולהמשיך, ולהמשיך.