שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

שאלה בנוגע לשורשים פסיכולוגיים של פנטזיות למיניהן

Dark Mind​(שולט)
לפני שבועיים • 10 ביוני 2024
Dark Mind​(שולט) • 10 ביוני 2024
[quote="SupperNova"]לפי דעתי שורש העניין הוא יותר פרמטיבי ממה שאנחנו חושבים.
יש קשר בין מין, מיניות וחברה. אנחנו יצורים חברתיים היררכיים עם יכולות קוגניטיביות מאד גבוהות בהשוואה ליצורים דומים (קופים).

מין הוא גם בשביל התרבות וגם איתות חברתי ודרך להתאים את עצמינו במדרג החברתי.

אם נסתכל על הגרסה היותר פשוטה שלנו שזה קופים אפשר לראות את הדינמיקה החברתית שלהם והקשר שלה למין.

לפי דעתי יש מנגנון (לא ברור עדיין איך הוא עובד) שקושר בין ההיררכיה החברתית שבה אנחנו תופסים את עצמינו מינית.

למשל הפנטזיה לזיין שוטרת קשורה לזה שאתה בעצם מאותת באמצעות מין שאתה גבוה בהיררכיה החברתית מדמות שהיא בתפיסתך גבוהה בהירככיה החברתית ובכך מסמן שאתה גבוה יותר למעשה.

ילד שהייתה לו מורה קשוחה בזמן התפתחות המיניות שלו ונוצר קשר לא ברור ביניהם יכול לפנטז על מין עם שולטת כי המעמד החברתי שלו נצרב ככה ולקבל מין מגורם בעל מעמד חברתי גבוה יותר זה בעצם לקבל את החסות שלו[/quote

מסכים
לדעתי נטיות בדסמיות מובנות באלמנטים פסיכואבולוציוניים שקשורים להיררכיות השונות בקרב פרימאטים.
infamous
infamous • 10 ביוני 2024
אגב אם תרשו לי לשתף אתכם בעוד דבר-אני מטופל כרגע אצל מטפלת cbt בעקבות הדבר שציינתי,ואחד הדברים שהיא ייעצה לי הוא להתחיל לכתוב על דף רגשות(כל דבר,שברון לב, כעס,זעם) בטענה שזה בשביל שהרגש לא יישאר דחוס בפנים.אני זוכר שקראתי פעם שזה מבוסס מבחינה נוירולוגית שברגע שאדם מוציא בפועל או כותב את המחשבות שלו,המוח אכן מעבד דברים טוב יותר.בגלל האובססיה שלי שטיפול יהיה מבוסס כמה שיותר מבחינה "מדעית",חיפשתי עוד חיזוקים לזה והנה קישור מעניין:
https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=4073
כמובן שרק אני יודע שהתחלתי לכתוב 🤫
תחת כנפיך
תחת כנפיך • 10 ביוני 2024
infamous כתב/ה:
אגב אם תרשו לי לשתף אתכם בעוד דבר-אני מטופל כרגע אצל מטפלת cbt בעקבות הדבר שציינתי,ואחד הדברים שהיא ייעצה לי הוא להתחיל לכתוב על דף רגשות(כל דבר,שברון לב, כעס,זעם) בטענה שזה בשביל שהרגש לא יישאר דחוס בפנים.אני זוכר שקראתי פעם שזה מבוסס מבחינה נוירולוגית שברגע שאדם מוציא בפועל או כותב את המחשבות שלו,המוח אכן מעבד דברים טוב יותר.בגלל האובססיה שלי שטיפול יהיה מבוסס כמה שיותר מבחינה "מדעית",חיפשתי עוד חיזוקים לזה והנה קישור מעניין:

זה מגניב המאמר..
אבל, שאלה רצינית זה לא מחזק עוד יותר את הטענה של טיפול דינמי? שבו אפשר לדבר על מה שמציק לך ולעשות שיום לרגשות.. וזה עוד יותר טוב מכתיבה. לא?
פטריארך​(שולט)

Re: שאלה בנוגע לשורשים פסיכולוגיים של פנטזיות למיניהן

פטריארך​(שולט) • 10 ביוני 2024
infamous כתב/ה:
יצא לי לקרוא בתור אחד שמתעניין חובב בפסיכולוגיה כמה מאמרים בנוגע לסיבות פסיכולוגיות אפשריות לפנטזיות/פטישים של אנשים,בין השאר הבדסמ.הייתם סומכים על הפסיכולוגיה(שהיא מדע סטטיסטי-זאת אומרת נשען על מחקרים) ביכולת לפענח את הסיבות לדברים האלה?
מה גם,שהרבה מהמאמרים האלה נשענים על הפסיכואנליזה/הפסיכולוגיה הדינמית,שרמת הביסוס המדעית שלה מוטלת בספק,למרות שהיא מעניינת.

יש המון דברים שמשפיעים על התפתחות המיניות שלנו. גנטיקה, חינוך, זיכרונות וכו. הרבה קינקים ופטישים נוצרים פשוט כי בזמן ההתבגרות המינית המוח חווה פרץ אדרנלין ו\או דופאמין ברגע מסוים, מקשר אותו למשהו שהוא חווה באותו רגע, ואז ינסה לשחזר את החוויה שוב.

לאנשים על הספקטרום האוטיסטי יש פי 5 סיכוי לפתח נטייה ל-BDSM, פראפיליה (פטישים) ופיקסציה מינית על אינדיבידואל מסוים. למה? כי זה "מייצר" סוג של מסגרת שבה אנו מרגישים בנוח ומבינים את "תפקידנו" בזמן במפגש המיני.

אנשים שחונכו במסגרות מסוימות או באורח חיים מסוים לרוב יפתחו מיניות שתהיה קשורה או בחזרה מסוימת אליהם או להיפך, במרידה בהם. כך או כך ההשפעה של החינוך היא עצומה על הדרך בה אנו מתבגרים.
סווריןן
לפני שבועיים • 11 ביוני 2024
סווריןן • 11 ביוני 2024
"לאנשים על הספקטרום האוטיסטי יש פי 5 סיכוי לפתח נטייה ל-BDSM, פראפיליה (פטישים) ופיקסציה מינית על אינדיבידואל מסוים."

מעניין. לא ידעתי. תוכל בבקשה להפנות לביסוס לטענה הזו?
תחת כנפיך
תחת כנפיך • 11 ביוני 2024
זה נושא מעניין.. והיה באמת מעניין לדעת מה המקורות של המחקר. אולי נשתכנע גם.

בכול אופן זה מה שמצאתי בגוגל. אולי יש מחקרים אחרים

https://shavvim.co.il/2021/05/06/%D7%9E%D7%97%D7%A7%D7%A8-%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%91%D7%93%D7%A7-%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%A8-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%90%D7%95%D7%98%D7%99%D7%96%D7%9D-%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%A0%D7%98%D7%99/
תחת כנפיך
תחת כנפיך • 11 ביוני 2024
פטריארך​(שולט)
פטריארך​(שולט) • 11 ביוני 2024
infamous

לא בהכרח

infamous • 11 ביוני 2024
תחת כנפיך כתב/ה:
infamous כתב/ה:

זה מגניב המאמר..
אבל, שאלה רצינית זה לא מחזק עוד יותר את הטענה של טיפול דינמי? שבו אפשר לדבר על מה שמציק לך ולעשות שיום לרגשות.. וזה עוד יותר טוב מכתיבה. לא?

המטרה של טיפול דינמי הוא לא ממש לעשות שינוי לרגשות ממה שהבנתי,אלא יותר להגיע לשורש של הבעיות,מאיפה הבעיות מגיעות.בגלל זה בטיפול הזה מדברים הרבה על הילדות גם.לדוגמא אם יש הפרעה כלשהי כמו אגרופוביה ,השיטה הדינמית יוצאת מנקודת הנחה שאורך חייו גרמו למנגנונים הנפשיים שלו לחוסר יכולת לצאת מחוץ לבית.