שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

בדס"מ כדרך חיים

newoldone
לפני 16 שנים • 8 בנוב׳ 2007

Re: כל אחד והדרך שלו

newoldone • 8 בנוב׳ 2007
שמפניה כתב/ה:
דווקא ההצעה שלך על רמת התודעה של השולט והנשלטת בעייתית בעיני יותר מהחלטות יומיומיות, שמגוונות את החיים בזוגיות בדסמית.

קבלה של שליטה ברמת העקרון וכפיפות מוחלטת בלי גבולות מציבה הרבה בעיות. אני מקבלת שיהיו זוגות שיקבלו ברמת העקרון שליטה טוטלית ללא גבולות, אבל הישום קשה.

ההשוואה לדת לא מקרית. התאור הדתי בספר הראשון בתנ"ך הוא "קח את בנך, את יחידך, אשר אהבת, את יצחק, והעלהו לי לעולה." האדם הדתי יקבל כל ציווי מהאלוהים, בלי חשיבה.

קשה לי להעלות בדעתי זוגיות בדסמית כזאת. אם השולט יודע מראש את הגבולות שלו, ההבדל בין אורח חיים בדסמי ובין החלטה אחרת הוא המינון.

השימוש שלי בדוגמה של הדת לא נועד להשוות את הבדסמ לדת (או את השולט לאלוהים).
הוא היה רק דוגמה למצב שבו התשתית התודעתית נותנת משמעות שונה לאותה פעילות, כשבעיני אורח חיים קשור יותר לתודעה מאשר לפעולות. כי הפעולות קיימות גם במשחק.

אני לא יודעת למה הכוונה בטוטאליות, אבל בטח לא דיברתי על העדר גבולות. לכל אדם יש גבולות, וכל קשר מתקיים בתוך גבולות. אלא שאצל אנשים שחיים בזוגיות קרובה ואוהבת הגבולות לא מופיעים בצורה של רשימה על דף, אלא הם ארוגים בתוך הקשר. קצת כמו כללי הדקדוק בשפה שאנחנו מצייתים להם בלי לנסח אותם במפורש.
בוודאי ובוודאי לא דיברתי על מצב של העדר חשיבה. אפילו אותו אברהם שהזכרת כסמל לציות דתי עיוור, חשב והתווכח עם אלוהים על סדום.
זאלופון​(שולט)

Re: בדס"מ כדרך חיים

זאלופון​(שולט) • 8 בנוב׳ 2007
IvoryDom כתב/ה:
יותר מפעם אחת שמעתי אנשים אומרים בגאווה

אצלי הבדס"מ הוא דרך חיים ולא משחק.

אני חייב לומר כי אין לי שמץ של הבנה למה הם מתכוונים.
.

ציטוט: יש מדענים דתיים. יש ביניהם אפילו חתני פרס נובל. הם לא עושים בפועל שום דבר שונה ממדענים חילוניים, אבל בתודעה שלהם הם לא רק חוקרים את העולם, הם חוקרים את הבריאה, את היצירה האלוהית, כחלק מעבודת האל. אותה פעילות, תשתית תודעתית שונה.
כך גם זוגות שחיים את הבדסמ כאורח חיים: כל מה שקורה בחייהם - בין אם הוא חלק מפעילות בדסמית ובין אם לא, בין אם הוא ביטוי גלוי של שליטה ובין אם לא - יושב על התשתית התודעתית שהיא שלו והוא אדונה (או להיפך) וכפוף לה.

אני חושב שהדוגמה של newoldone היא טובה ומבהירה, ואפשר להאיר באמצעותה היבט נוסף של היחס בין "דרך חיים" ל"משחק":

נניח שבעצם אין אלוהים. אין בריאה. אין את מי לעבוד. אובייקטיבית - אין.
האם זה משנה משהו מהיות עבודת האל דרך חיים של מדענים דתיים (או כל דתי הארדקור אחר)?
התשובה היא לא, משום שמדובר בעניין תודעתי סובייקטיבי שלא קשור בהכרח למה שנכון אמפירית או לוגית. אם הדתי מאמין שיש אלוהים, ועושה את מה שהוא עושה מתוך כוונה לעבוד את האלוהים הזה, הרי שעבודת האלוהים היא דרך חייו, וזה לא משנה בכלל אם יש או אין אלוהים.

כנ"ל לגבי בדסמ. דעתי היא שזה משחק (פירוט אפשר למצוא פה: http://www.thecage.co.il/blog/userblog.php?postid=58155&blog_id=1574 ). פשוט משחק. אבל זה לא אומר שאני לא חושב שבדסמ יכול להיות דרך חיים עבור אנשים. כמו בדוגמת הדתי, לא חשוב מה יש שם באמת, אלא מה הם מאמינים שיש שם. גם אם הם טועים וגם אם הם משלים את עצמם וזה אכן משחק מ-א' ועד ת', זו עדיין הדרך בה הם מפרשים את חייהם ולפיה הם מכוונים את פעולותיהם.
על כן לדעתי בדסמ יכול להיות משחק - וגם דרך חיים.
שמפניה
שמפניה • 8 בנוב׳ 2007
זאלופון, הדוגמא שלך שוב חוזרת לדת ולאמונה באלוהים כמשל.
הדתי חייב להאמין שהאלוהים קיים והוא עובד אותו. אם אלוהים קיים במציאות לא רלוונטית לאמונה של הדתי. הוא מאמין שהאלוהים קיים.
לפי הדוגמא שלך יכול להיות זוג שכמעט ולא מקיים סממנים בדסמים, אבל חושב שזאת דרך חיים עבורו במקרים המעטים שיש אצלו סממנים בדסמים, ויכול להיות זוג שבאורח החיים שלו יש סממנים בדסמים בכל יום, אבל מגדיר הכל כמשחק. אצל הראשון מדובר בדסמ כאורח חיים ואצל השני בבדסמ כמשחק.
אם הבנתי אתכם נכון הכל במצב התודעתי של ההחלטה מה מהווה הבדסמ בחיים וההחלטה שהוא גורם חשוב, הופכת אותו לאורח חיים.
תמונה כפרית

אורח חיים

תמונה כפרית • 8 בנוב׳ 2007
אייב,

כל אחד לוקח את ה BDsM שלו למקומות שבהם נוח לו להיות.
יש אלו המעדיפים להשאיר אותם בין ארבע הקירות של חדר המיטות ויש שהוא ממלא את אורח חייהם, והם מנהלים לפיו בקלות ובטבעיות בדיוק כמו לקום בבוקר ולצחצח שיניים.

מה ש RIS שמפניה וגמד אמיץ ניסו לומר ואני לא חושבת שבהתנשאות אלא כניסיון להבהיר את השקפותיהם, שאנשים שה BDsM עבורם הוא אורח חיים פשוט רואים את החיים אחרת. ואדם מן החוץ לא תמיד מסוגל להבין את סוג ההתנהלות הזו כי הוא פשוט לא שם. כמו לנסות לדבר איתי יפנית. אני הרי לעולם לא אבין אותך כי לא למדתי את השפה. אדם מן החוץ לא יבין זאת. לרוב רק מי שאכן זה עולמו, רק מי שחייו מתנהלים בצורה זו, מבין באמת את סגנון החיים הזה. אלו שזה אורח חיים עבורם מסתובבים לידך בשקט בלי להשמיע קול, אין להם צורך לנפנף, להפך הם חיים את חייהם בשקט. עבורם זה לא אישו, זה לא משהו מיוחד. עבורם זה פשוט כך, וזהו זה.

אין כאן שאלה של מי מוריד את הזבל או שוביניזם. יש פה מערכת יחסים נניח בין אדון לשפחה. שבו יש צד אחד מוביל מגן מנהל שומר וצד שני שמקבל מובל. אבל שני הצדדים תורמים את כל יכולותיהם לתוך המערכת. אם עולה בעיה הרי שהיא נדונה בין שני הצדדים כל אחד מעלה את נקודותיו. אבל אכן ההחלטה הסופית נמצאת בידיו של האדון, אך שיקול הדעת שלו אינו דווקא נוחותו האישית אלא מה טוב למערכת.

אייב לך יש גן חיות קטן בבית. אני מניחה שאתה אוהב את כל החיות הקטנות שלך את הארנבות ואת השרקנים, אתה דואג להם כשהם חולים, אתה מאכיל ומשקה אותם, ולא תתן לאף אחד לפגוע בהם נכון? ומן הסתם לא תפגע בהם בעצמך. נסה (בהבדל קטן הרי כולנו אנשים) להשליך את המערכת הזו על המערכת בין אדון לשפחתו. הוא רואה בה רכוש, עצם מעצמותיו, הוא יעשה הכל כדי לשמור ולהגן עליה, בשבילו זה טיבעי, זה ברור כשמש אין כאן שאלה בכלל. זה ממש על קוצו של יוד מהאורח חיים ה BDsM י
IvoryDom

Re: אורח חיים

IvoryDom • 8 בנוב׳ 2007
תמונה כפרית כתב/ה:
אייב,

כל אחד לוקח את ה BDsM שלו למקומות שבהם נוח לו להיות.
יש אלו המעדיפים להשאיר אותם בין ארבע הקירות של חדר המיטות ויש שהוא ממלא את אורח חייהם, והם מנהלים לפיו בקלות ובטבעיות בדיוק כמו לקום בבוקר ולצחצח שיניים.

מה ש RIS שמפניה וגמד אמיץ ניסו לומר ואני לא חושבת שבהתנשאות אלא כניסיון להבהיר את השקפותיהם, שאנשים שה BDsM עבורם הוא אורח חיים פשוט רואים את החיים אחרת. ואדם מן החוץ לא תמיד מסוגל להבין את סוג ההתנהלות הזו כי הוא פשוט לא שם. כמו לנסות לדבר איתי יפנית. אני הרי לעולם לא אבין אותך כי לא למדתי את השפה. אדם מן החוץ לא יבין זאת. לרוב רק מי שאכן זה עולמו, רק מי שחייו מתנהלים בצורה זו, מבין באמת את סגנון החיים הזה. אלו שזה אורח חיים עבורם מסתובבים לידך בשקט בלי להשמיע קול, אין להם צורך לנפנף, להפך הם חיים את חייהם בשקט. עבורם זה לא אישו, זה לא משהו מיוחד. עבורם זה פשוט כך, וזהו זה.

אין כאן שאלה של מי מוריד את הזבל או שוביניזם. יש פה מערכת יחסים נניח בין אדון לשפחה. שבו יש צד אחד מוביל מגן מנהל שומר וצד שני שמקבל מובל. אבל שני הצדדים תורמים את כל יכולותיהם לתוך המערכת. אם עולה בעיה הרי שהיא נדונה בין שני הצדדים כל אחד מעלה את נקודותיו. אבל אכן ההחלטה הסופית נמצאת בידיו של האדון, אך שיקול הדעת שלו אינו דווקא נוחותו האישית אלא מה טוב למערכת.

אייב לך יש גן חיות קטן בבית. אני מניחה שאתה אוהב את כל החיות הקטנות שלך את הארנבות ואת השרקנים, אתה דואג להם כשהם חולים, אתה מאכיל ומשקה אותם, ולא תתן לאף אחד לפגוע בהם נכון? ומן הסתם לא תפגע בהם בעצמך. נסה (בהבדל קטן הרי כולנו אנשים) להשליך את המערכת הזו על המערכת בין אדון לשפחתו. הוא רואה בה רכוש, עצם מעצמותיו, הוא יעשה הכל כדי לשמור ולהגן עליה, בשבילו זה טיבעי, זה ברור כשמש אין כאן שאלה בכלל. זה ממש על קוצו של יוד מהאורח חיים ה BDsM י

כפרית
אני בטוח שריס והגמד המנתח בטוחים בדעתם
הניסיון שלי מלמד
שמי שלא מצליח להסביר בפשטות מושגים שהוא נוהג להשתמש בהם
כנראה לא מסוגל להבין אותם לעומק או לרדת לסוף דעתו.
אין דין שפה אחרת כדין הסבר מושגים.
טענה כמו זר לא יבין איננה מקובלת עלי אלא כניסיון קל לא להתמודד עם ההסבר

אני כן יכול לקבל שההסבר דק עדין וארוך.
תמונה כפרית

Re: אורח חיים

תמונה כפרית • 8 בנוב׳ 2007
ציטוט:

כפרית
אני בטוח שריס והגמד המנתח בטוחים בדעתם
הניסיון שלי מלמד
שמי שלא מצליח להסביר בפשטות מושגים שהוא נוהג להשתמש בהם
כנראה לא מסוגל להבין אותם לעומק או לרדת לסוף דעתו.
אין דין שפה אחרת כדין הסבר מושגים.
טענה כמו זר לא יבין איננה מקובלת עלי אלא כניסיון קל לא להתמודד עם ההסבר

אני כן יכול לקבל שההסבר דק עדין וארוך.

אני חולקת על דעתך אייב, לא כל אחד רהוט מספיק או בעל סבלנות להסביר הסבר ארוך ועדין. ובאמת יש הרבה לאן להתפלפל כאן

ואני הרחבתי את המברק של ריס למשהו שאדם מן הישוב יבין.

אך לגופו של עיניין להסבר הדיי קצר שלי כלל לא התייחסת
RIS
RIS
RIS • 8 בנוב׳ 2007
.
בסך הכל ניסיתי בעדינות לספק סולם ירידה מהעץ הגבוה לאלה שמכחישים קיום יחסי שליטה מעבר למשחקי מין בדסמיים.

הכלל הוא שמי שמכחיש דבר - חובת ההוכחה (עקרון החזקה) עליו.

מי שעבורו בדסם הוא "דרך חיים" (מה זה בכלל?) או כמו שאני קורא לזה - יחסי שליטה, איננו צריך להסביר מה זה. זה מה שזה עבורו, לא ככה?

אבל מי שמנסה לצמצם (או לטמטם) ולהגיד - אין דבר כזה, הוא כמו האהבל הכפרי ההוא שרואה ג'ירפה בפעם הראשונה בחייו ואומר - אין דבר כזה!

ואני חוזר על דברי מקודם: ישנם אנשים שעבורם בדסם הוא רק "משחק". מעין אפריטיף או אמפליפייר מיני. אין לי טענות אליהם. מבחינתי הם פשוט חסרי היכולת להבחין בין אדום לירוק.
אבל זה אינו גורע מזכותם להתנהג בחייהם על פי ראייתם (הגם שעל פי תפיסתי היא מוגבלת ).

אבל, לחיות את חייהם אינו מספיק להם, האין זאת? משום מה נורא דחוף להם להגיד לאנשים אחרים שמה שהם, האחרים, חווים, הוא בולשיט, הוא דפוק, הוא לא קיים בעצם.

וזה בדיוק מה שאמרתי שיקרה - היטב חרה לכם שבאים ואומרים לכם - רבותי אתם פשוט חסרים את היכולת לחוות את הבדסם ברמה העמוקה שלו....

אז אתם רוצים לא רק שיניחו לכם להאמין שדרככם היא הדרך היחידה....אתם גם רוצים להוכיח לכל מי שחושב אחרת שהוא חי בסרט...

הנה דוגמא קלאסית לחוסר האינטיליגנציה שרמזתי לו קודם:

...
IO moon כתב/ה:
בדס"מ זה להיות קצת בספייס ואז לחזור לחיים השותפים. אפשר לעשות זאת לעתים קרובות או רחוקות, אבל בדס"מ זה בילוי, לא דרך חיים. זה משחק, מימוש דחפים, הנאה, סקס. זה לא "מטרת החיים", “מסע" (שגם כותבים לו יומן), “כל עולמי", “השקפת עולם", “תפקיד שמגדיר את האדם", ועוד כל מיני ביטויים שסאביות צובעות בהם את החוויה שלהן. אי אפשר לבסס את דרך החיים על חוייה נפשית אחת שדחפיים מיניים בצידה. זו דרך שתסתיים בהתפכחות מרה, ובהרבה פעמים - מאוחרת מדי. יש לי רושם שבכל מקום אחר רואים בבדס"מ מה שהוא קליל שיש להתייחס אליו בהתאם, ורק כאן הפכו את החוויה למצג מנופח הרבה יותר ממה שהיא באמת. צריך לחזור לפרופורציות. בדס"מ זה משחק. ואם בשבילכם זה לא – אתם בבעיה.

לזה קוראים בסוואהילי האינגה קוואילי - זה-אשר-השמש-זורחת- לו-מהתחת.

לבן אדם יש דיעה. דיעה אינפנטילית, שטחית וסובייקטיבית לחלוטין. אז מה? זה מפריע לו לכתוב כאילו היתה לו התגלות וכאילו דבריו הם דברי אלוהים חיים וכאילו כל מי שמרגיש אחרת הוא דפוק? (ואגב, סימן אופייני לרדידות כזאת הוא העדר מוחלט של כל הנמקה או ארגומנטציה מכל סוג שהוא).

וזו דוגמא מייצגת.

ומה היא מייצגת? שאנשים כאלה פשוט חסרים את האיברים הנחוצים כדי לחיות את חייהם בדיוק אחרת: שזה כן דרך חיים, שזה לא רק מימוש דחפים, הנאה וסקס. אבל הוא, חייו אינם חיים עד אשר ידחף את שתי המעות שלו לגרונו של כל מי שחושב אחרת ויצווח באוזנו: אתה בבעיה!

בשפה יפה קוראים לזה דוגמטיות.
בשפה שלי קוראים לזה לקות אינטלקטואלית קשה.

ולאור רמת הטיעונים לפחות של חלקם מאלה המצדדים בעמדה שבדסם זה רק משחק, אני מוצא את הכינויים "מתנשא" ו"מזיין את המוח" - בהתחשב במי שזיכו אותי בהם - כקומפלימנטים ראויים.
IvoryDom
IvoryDom • 8 בנוב׳ 2007
RIS כתב/ה:
.
בסך הכל ניסיתי בעדינות לספק סולם ירידה מהעץ הגבוה לאלה שמכחישים קיום יחסי שליטה מעבר למשחקי מין בדסמיים.

הכלל הוא שמי שמכחיש דבר - חובת ההוכחה (עקרון החזקה) עליו.

מי שעבורו בדסם הוא "דרך חיים" (מה זה בכלל?) או כמו שאני קורא לזה - יחסי שליטה, איננו צריך להסביר מה זה. זה מה שזה עבורו, לא ככה?

אבל מי שמנסה לצמצם (או לטמטם) ולהגיד - אין דבר כזה, הוא כמו האהבל הכפרי ההוא שרואה ג'ירפה בפעם הראשונה בחייו ואומר - אין דבר כזה!

ואני חוזר על דברי מקודם: ישנם אנשים שעבורם בדסם הוא רק "משחק". מעין אפריטיף או אמפליפייר מיני. אין לי טענות אליהם. מבחינתי הם פשוט חסרי היכולת להבחין בין אדום לירוק.
אבל זה אינו גורע מזכותם להתנהג בחייהם על פי ראייתם (הגם שעל פי תפיסתי היא מוגבלת ).

אבל, לחיות את חייהם אינו מספיק להם, האין זאת? משום מה נורא דחוף להם להגיד לאנשים אחרים שמה שהם, האחרים, חווים, הוא בולשיט, הוא דפוק, הוא לא קיים בעצם.

וזה בדיוק מה שאמרתי שיקרה - היטב חרה לכם שבאים ואומרים לכם - רבותי אתם פשוט חסרים את היכולת לחוות את הבדסם ברמה העמוקה שלו....

אז אתם רוצים לא רק שיניחו לכם להאמין שדרככם היא הדרך היחידה....אתם גם רוצים להוכיח לכל מי שחושב אחרת שהוא חי בסרט...

הנה דוגמא קלאסית לחוסר האינטיליגנציה שרמזתי לו קודם:

...
IO moon כתב/ה:
בדס"מ זה להיות קצת בספייס ואז לחזור לחיים השותפים. אפשר לעשות זאת לעתים קרובות או רחוקות, אבל בדס"מ זה בילוי, לא דרך חיים. זה משחק, מימוש דחפים, הנאה, סקס. זה לא "מטרת החיים", “מסע" (שגם כותבים לו יומן), “כל עולמי", “השקפת עולם", “תפקיד שמגדיר את האדם", ועוד כל מיני ביטויים שסאביות צובעות בהם את החוויה שלהן. אי אפשר לבסס את דרך החיים על חוייה נפשית אחת שדחפיים מיניים בצידה. זו דרך שתסתיים בהתפכחות מרה, ובהרבה פעמים - מאוחרת מדי. יש לי רושם שבכל מקום אחר רואים בבדס"מ מה שהוא קליל שיש להתייחס אליו בהתאם, ורק כאן הפכו את החוויה למצג מנופח הרבה יותר ממה שהיא באמת. צריך לחזור לפרופורציות. בדס"מ זה משחק. ואם בשבילכם זה לא – אתם בבעיה.

לזה קוראים בסוואהילי האינגה קוואילי - זה-אשר-השמש-זורחת- לו-מהתחת.

לבן אדם יש דיעה. דיעה אינפנטילית, שטחית וסובייקטיבית לחלוטין. אז מה? זה מפריע לו לכתוב כאילו היתה לו התגלות וכאילו דבריו הם דברי אלוהים חיים וכאילו כל מי שמרגיש אחרת הוא דפוק? (ואגב, סימן אופייני לרדידות כזאת הוא העדר מוחלט של כל הנמקה או ארגומנטציה מכל סוג שהוא).

וזו דוגמא מייצגת.

ומה היא מייצגת? שאנשים כאלה פשוט חסרים את האיברים הנחוצים כדי לחיות את חייהם בדיוק אחרת: שזה כן דרך חיים, שזה לא רק מימוש דחפים, הנאה וסקס. אבל הוא, חייו אינם חיים עד אשר ידחף את שתי המעות שלו לגרונו של כל מי שחושב אחרת ויצווח באוזנו: אתה בבעיה!

בשפה יפה קוראים לזה דוגמטיות.
בשפה שלי קוראים לזה לקות אינטלקטואלית קשה.

ולאור רמת הטיעונים לפחות של חלקם מאלה המצדדים בעמדה שבדסם זה רק משחק, אני מוצא את הכינויים "מתנשא" ו"מזיין את המוח" - בהתחשב במי שזיכו אותי בהם - כקומפלימנטים ראויים.

אני חושב שיש לך הזדמנות מצויינת להתנצל
אתה יכול לחלוק על דעתו
אבל לתרבות דיון יש גבולות
מעבר לזה שלמרות הבטחון העצמי הגדול יש אפשרות סבירה לא פחות שהצד השני צודק.

לגופו של עניין
מאחר ואין שוללים דבר או מכחישים את קיומו
הרי שאלתי למה אתה מתכוון שאתה אומר דרך חיים.
אז ננסה לוותר על הטיעון שאני זר ולא מבין
אני פחות זר מאשר נדמה
ועדיין אשמח לשמוע כיצד אתה רואה את הדברים עבורך.
RIS
RIS
RIS • 8 בנוב׳ 2007
.

צר לי. אני לא "חולק על דעתו" מפני שאין פה דיעה.
אני לא רואה כאן דיעה. אני רואה הכתבה. אני רואה מישהו שרואה רק את עצמו ואת מה שהוא חושב והוא דוחף את זה לגרון של העולם.
אם יש משהו חצוף - זו התנהלות חד צדדית מעין זו.
אם את רואה בזה דיעה - אני משתתף בצערך. לקרוא ולנתח טקסט לא לומדים בהתכתבות.

ואשר לתרבות דיון - עוד יש לי מה ללמוד בנושא, וטוב שהופעת בחיי כדי ללמד אותי. מההצעה התרבותית והמנומסת שהפנית אלי בתגובה שלך מעמוד 4 הבנתי שכללי ההתנהגות שלך האישיים שונים במשהו מכללי ההתנהגות שאתה דורש מאחרים.
בינתיים, איפוא, עד שאלמד ממך תרבות דיון ונימוסי שולחן אמשיך להתבטא כמו שאני מוצא לנכון, כלומר, לבטא את מה שאני חושב. ובדרך שאני מוצא לנכון. עם דגש על המילים "אני" ו"חושב".
ואם תצליח לקרוא את דברי בעיון במקום להיסחף אחר הבוטות תבין אולי גם את התוכן שלהם.
IvoryDom

עבור RIS

IvoryDom • 8 בנוב׳ 2007
פעם ישבתי בהרצאה של בגין באוניברסיטה
ישב בשורה הראשונה חכמולוג
שהציק לו בשאלה
בגין השיב מכסאו
הבחור ביקש אם יוכל להגביר את הקול ולעמוד.

בגין חייך ואמר
לא בשביל כל שאלה אני מוכן לקום.

אכן הייתי גס בתשובתי אליך ואני מתנצל על כך
אבל שכותבים כלכך הרבה ואני לא מוצא מעט תוכן אלא שחצנות
אני נוטה להיות גס.