צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

רציתן פמיניזם? תתחילו לשלם על עצמכן בדייטים

jesica​(שולטת)
לפני 12 שנים • 29 באוק׳ 2011

דיון ישן

jesica​(שולטת) • 29 באוק׳ 2011
זה באמת אחד הדיונים הכי ישנים בספר
אז הנה המציאות
לשלם בדייטים זה משהו שאינטואטיבית משייך גבר בעיניי אישה לזן הג'נטלמן.

ובואו נשים בצד סטודנטים וחיילים כי כשהייתי בגיל ויצאתי עם אלו רוב המקרים התחלקנו חצי בחצי, כול התפיסה שונה בגילאים האלו.

אצל אנשים בוגרים - יש הרבה גברים שלא יתנו לך לשלם, הם פשוט גודלו עם חינוך "אירופאי קלאסי" וכך נהוג שם, לא זכור לי שאיי פעם באירופה מישהו (ותמיד הצעתי) איי פעם נתן לי לשלם על משהו.
וכשאני אומרת חינוך אירופאי זה לא אומר שהאדם אשכנזי זה פשוט הביטוי שאני מכירה לסוג ההתנהגות מצידי תקראו לזה חינוך מסעודה אם יש לזה אותה משמעות בעינכם.
אני בדיוק בגלל זה לרוב קובעת פגישות ראשונות בבתי קפה, כך ה"נזק" לרוב מתחת ל50 ש"ח. מעבר לזה רואים עם מי יש לנו עסק ונעים בהתאם.

עם כול הכבוד לפמניזם, ויש כבוד, יש דברים שמצופים מאישה, להיות מטופחת בחלקי גוף שונים, ואגב, פדיקור - 100 ש"ח, מניקור - 50 ש"ח, שעווה - 150 ש"ח, ביקור במספרה (לא צבע או תספורת רק פן) - 100 ש"ח, ביקור מלא במספרה - עד 500 ש"ח,
הבגדים שלנו מצופים לרוב להיות יותר מגוונים ומותאמי אירוע מאלו של גברים וזה הרבה אבל הרבה יותר יקר מאיזו ארוחה במסעדה ויותר גם מ2 או 3.

ויש דברים שמצופים מגבר. לרוב אלו דברים כמו לאסוף אותך מהבית וללות אותך חזרה שזה משהו שגם גורם להרגשה שהוא שומר עליך וגם נותן את האופציה להזמין אותו למעלה.. לכול דבר הרי יש 2 צדדים..
אגב, לרוב קמצנות פיז\ית אצל גבר משוייכת לקמצנות רגשית ולאנוכיות מינית בעיניי נשים, אני אישית מסתכלת פחות על שילם או לא שילם אלא על כמה טיפ הוא שם למלצרית, כול אחת וה"שטיקים" שלה, כול אחת מצפה לדברים אחרים וכול גבר מוכן לתת דברים אחרים וכמו שנאמר, לכול סיר יש מכסה.

יאללה, בואו נעתיק דיון אחר מYNET ונדוש בו!
הרמאפרודיטה

Re: יוחזר הגבר הישן!

הרמאפרודיטה • 29 באוק׳ 2011
Jean Grey כתב/ה:

אני כמובן נגד להזמין פילה בדייט ראשון, גם בנינו- לאיזה נקבה יש אומץ לתקוע סטייק בדייט ראשון?.

לנקבה עם ביצים !!!
הדייט הראשון שלי עם המנכ"ל המרושל התרחש בתקופה הורמונלית מוזרה של כחודש, בה הייתי מתעוררת רעבה, שותה קפה, מקבלת בחילה למשך כל היום, ובשעה 20:00 (על השעון!) היה נוחת עלי רעב אימתני. סדר יום נורמלי לחלוטין.
אז נפגשנו, שתינו, צחקנו ונהנינו. בעיקר שתינו. אחרי שעה המחוג הראה 20:00, והרעב הכה בי. אחרי 26 דקות הונח מולי סטייק אנטריקוט גדול מימדים.
אמנם אני אכן נוהגת לאכול בדייטים, אבל לעולם לבד, גם לי יש גבול! זה בהחלט היה מקרה חריג.

לאור הדימוי שלי, אני בטוחה שאף אחד לא תוהה באמת מי שילם. כצפוי, זה גם לא היה אפילו אישיו. גם הפעם לא באתי עם ארנק - חצופה קמצנית נצלנית שכמותי, והאמת, הארנק שלי בכלל לא מסוגל פיזית להידחס לאף אחד מתיקי היד הקטנים שלי.

הוא מספר שהוא התאהב בי בזמן שפירקתי מולו, ועל חשבונו, סטייק עצום בלי לספור אף אחד.

לי לא נראה הגיוני לשבת בחברת גבר שהתכוננתי לכבודו שעות, ולשלם על עצמי. זה מעוות בעיני, כל החוויה נהרסת. אני גם לא טורחת להציג את השואו הקטן של כאילו להוציא את הארנק (שבכלל לא איתי) וכאילו להציע לשלם, ולא נו, אני מתעקשת וזה, ונו, טוב אתה בטוח?
ממש לא!
גם השואו יהרוס לי את החוויה. זו לא העובדה שהוא משלם בפועל, וזה לא הסכום שהוא מוציא מכיסו שמדבר אלי. זו העובדה שברור לשנינו שהוא משלם, לא כי אין לי כסף, אלא כי הוא גבר ואני אישה ולדעת שנינו זה אומר שהוא משלם. אותה סיבה שהוא תמיד ישב מאחורי ההגה ואני ליד הנהג, כי אין מצב שהוא עם בחורה ברכב והיא נוהגת (עיקרון שלא ברור לי אצל גברים, אבל אני זורמת).

אז אתם מוזמנים להזדעזע ממילותיי, ואני קריקטורה שוביניסטית של כאילו אישה או וואטאבר - ודרך אגב כולכם יכולים לקפוץ לי - אבל ג'יזס, בחיים לא נתקלתי בסיטואציה שבה הרגשתי שהגבר לא נינוח מהעובדה שהוא משלם, או שלא ברור לו שהוא משלם.
רוצים להתקומם עוד יותר? בכל התקופה שאני יוצאת עם גבר מסוים, מעבר לדייט ראשון, אני לעולם לא משלמת על עצמי ביציאות. ובכנות - אני גם לא חושבת שזו בכלל אופציה מבחינת הגברים שאני יוצאת איתם. וזה לא קורה רק לי, זו שיוצאת לרוב עם מנכ"לים, ואיננה מהווה דוגמה. חברה טובה שלי שדווקא כן כאילו עושה את המיני-שואו-שולפת-ארנק, יצאה עם בחור מאוד גברי ומאוד דומיננטי (וחתיך!), וגם אחרי חודשים, כשהיא אמרה לו בצחוק "היום אני מזמינה לבירה" ושניהם השתעשעו מהרעיון, כשהגיע החשבון והיא שלפה ארנק, הוא היה מזועזע מהרעיון וייתכן שהיא הייתה מקבלת סטירה לו הייתה ממשיכה לרמוז בחוצפה שעליה לשלם. אה, והוא כן סטודנט שגר לבד, עם רכב ועובד למחייתו.

אז יש נשים פמיניסטיות שנהנות מהדרור לשלם על עצמן,
ויש נצלניות זונות ארורות חצופות ערסיות קמצניות שלא מוכנות לרעיון,
ויש ענתיקות כמוני שעוד מתפלק להן איזה יום אפייה בסינר בלבד, עקבים ורולים בשיער.

אולי זה אומר שגם יש סוגים מסוימים של גברים?
אולי מצד אחד יש גברים מזן פור גוד שלא רוצים לשלם עלייך, או מזן הפוג שבסתר יתחרמנו אם תשלמי כי זה ממש פמיניסטי ופאמדומי ובלה בלה בלה,
ומהצד השני יש את הגברים, כמו אלו שאני יוצאת איתם, שבחיים לא יתנו לי לשלם על יציאה משותפת?
FOR GOOD

(:

FOR GOOD • 29 באוק׳ 2011
טרנסקסית - מה לא היה ברור? תביאי את הארנק איתך. אם את לא יכולה לדחוס אותו לתיק היד הזערורי שלך, תביאי ארנק ריק - באוונטה - ותעשי... תעשי לנו את המיני-שואו של ה"איכפת לי". לפחות פעם אחת.
אנחנו נשלם במילא. לא יהיה דיון. הדייט לא יהרס.
בתמורה, אנחנו נפתח לך את הדלת של האוטו, ניתן לך לאכול בשרמנטיות מכפית, ונעשה איתך עוד כמה דברים שהשתיקה יפה להם.
icon_biggrin.gif
The Fool

The Fool • 29 באוק׳ 2011
Mary Jane כתב/ה:
["]
FOR GOOD כתב/ה:
"]

מרי, מרי
את כמובן צודקת, אבל אני לא בטוח שהבנת את הנקודה. הנשים הענוגות מתגעגעות לגבר הישן ו"הטוב". אז הוא באמת היה "טוב" רק בסרטים אמריקאיים של הפיפטיז . ורק בהם הנשים נהנו ממנו. במציאות - הוא לא היה רק פותח דלתות, או "מחזר", או משלם עלייך בדייט
חנוך לוין רק מזכיר לכולנו איך הוא נשמע באמת. הוא היה מדבר במשפטים קצרים מאד, כך למשל -
"תני חביתה, מרי"
...
icon_biggrin.gif

דווקא הבנתי את הערגה לגבר הישן. עם זאת, אני לא חושבת שנכון להכליל. הנה, למשל, 'שוטרת', אשר נטיית לבה לשלוט בגברים והיא בכל זאת מעדיפה שישלמו עליה. כלומר, אין הכרח שאשה תבקש את כל מאפייני הגבר הישן כשהיא מצפה ממנו לשלם.

אני חושבת שדווקא יש בזה משהו מאוד משעשע - הוא משלם עלייך במסעדה כמו גבר גבר, ואחר כך חוטף ממך מכות בבית כמו גבר גבר.
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
זאלופון כתב/ה:
יש איזה סיפור ידוע על נורמה שהשתרשה, וכל מי שאי פעם ידע למה עשו את מה שעשו במקור מת, ועכשיו אלה שנשארו ממשיכים לעשות את מה שעשו פעם ולא באמת יודעים למה, אז הם ממציאים לעצמם כל מיני צידוקים שבינם לבין העניין אין דבר. מישהו מוכן להזכיר לי איך הוא הולך? זה הכאילו-ניסוי עם הקופים או שהיה משהו יותר טוב מזה?

יהיה הסיפור אשר יהיה, העניין הזה של תשלום בדייטים יכול להחליף אותו. ג'נטלמניות, חיזור, פערי שכר וכו' - כל אלו רציונליזציות. האמת היא שממש כמו השארת טיפ במסעדה, זה מנהג שהתקבע בנסיבות ספציפיות, הפך לנורמה, ונשאר כזה גם כשהנסיבות השתנו. מי שחורג מנורמה תמיד נראה מוזר, אבל לפעמים לא בגלל שום סיבה של ממש למעט העובדה שהוא חרג מנורמה.

1. מכניסים עשרה קופים למרחב מחיה תֶחום. על מדף גבוה מניחים בננה, ומעמידים סולם המוביל למדף. בכל פעם שאחד הקופים מנסה לטפס על הסולם ולהגיע לבננה, חוטפים כל הקופים מטח מים קרים. לאחר זמן מה, הקופים יפסיקו לנסות.
2. מוציאים מהחדר קוף אחד ומכניסים חדש תחתיו. הקוף ינסה להגיע לבננה. שאר הקופים יחזיקו בו ואף יחבטו בו, על מנת לעצור אותו. הקוף יבין שלא לוקחים את הבננה.
3. מוציאים אחד מהקופים הותיקים ומכניסים חדש תחתיו. הקוף החדש ינסה לטפס על הסולם. שאר הקופים, ובהם הקוף האחרון שנוסף, יקפצו עליו ויעצרו אותו.
4. ממשיכים להחליף את הקופים עד שלא נותר אף אחד מהקופים שהיו בקבוצה הראשונה. עכשיו יש לנו עשרה קופים שמעולם לא קיבלו מטח מים קרים, אך יודעים היטב שלא נוגעים בבננה מהמדף העליון.
5. היה וישאל אחד הקופים את אלו הותיקים יותר מדוע אסור לטפס על הסולם, יענו לו: "כך זה היה כאן תמיד".

וכך נוצרת מדיניות של חברה.

* * *
אבל אני לא חושבת שזה בדיוק המצב כאן. מאד דומה, אבל בהבדל קטן: בעניין התשלום בדייטים, רובנו יודעים מה הסיבה הארכאית, ורובנו גם יודעים שהיא כבר לא רלוונטית, ורק רוצים להמשיך עם ההצגה כי אנחנו נהנים ממנה.

כי הכל הרבה יותר פשוט כשכל אחד יודע בדיוק מה התפקיד שלו. עברנו מחברה שבה כולם יודעים מה לעשות, לחברה שמנהלת את הדיון הזה: כיצד ראוי להתנהג? אנחנו לא יודעים! כל אחד עושה מה שבא לו, ואז מגיע החשבון ואנחנו לא יודעים מה נכון לעשות. לשלם? להציע אך לא להתעקש? חצי חצי? להתחשבן? כל כך הרבה אפשרויות והכל לגיטימי! איך נדע?! מה עושים???

במקום חוקים ומוסכמות נוקשות, כל מה שנותר הוא האינטואיציה, התחושה, ההעדפה האישית. אבוי. פלא שאנחנו מתאבססים על הפרטים השוליים האלו?

* * *
ההגיון שלי אומר שמי שהזמין הוא זה שמזמין. זה שיזם את הבילוי ובחר את המקום, הוא זה שמשלם עליו. זה נראה לי הגיוני, כי ככה כל אחד יכול לתכנן את ההוצאות שלו ולא למצוא את עצמו מבזבז כסף על משהו שבכלל לא היה רעיון שלו. ואז כולם מרוצים, לא?

ובכלל, חלק מהתגובות פה עושות רושם שדייט הוא זירת מאבק כוחות ולא בילוי משותף. באמת חייבים לקבוע כלל, מה בדיוק צריך לעשות? מה קרה ללהיות חביבים ושוחרי טוב זה לזה? "כשאתה מסתדר עם השכנים שלך, אתה לא צריך גדר שאומרת איפה הגינה שלך נגמרת ואיפה שלהם מתחילה" (נגנב מפרופיל כלשהו כאן, לא זוכרת של מי).

* * *
טרנסקסית, איך אפשר לצאת מהבית בלי ארנק?! ומה אם יקרה משהו?
הרמאפרודיטה
הרמאפרודיטה • 29 באוק׳ 2011
יולי Yuli כתב/ה:

* * *
טרנסקסית, איך אפשר לצאת מהבית בלי ארנק?! ומה אם יקרה משהו?

כפי שציינתי - הארנק לא נכנס לקלאץ'... ואני לא יוצאת לדייט בתיק כתף של שיטוטי קניון.

כבר סיפרתי לך כי מבעוד מועד אני מצפינה 30 שקלת בת.ז,
למקרה שהוא יתגלה כפסיכופת ואזדקק לשירותי מוניות הביתה.
וזה קרה רק פעם אחת...
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 29 באוק׳ 2011
תודה יולי, אכן כך הולך הסיפור עם הקופים icon_smile.gif

אני חושב שדווקא לא אליו התכוונתי, כי "ככה זה היה תמיד" זו לא דוגמה טובה לרציונליזציה. כוונתי משתקפת טוב יותר במאמר שקראתי פעם ונזכרתי בו עכשיו (אולי גם אותו תמצאי לי?...), שטוען שקדושת הפרה בהודו התפתחה מכך שהאיכרים היו תלויים בפרות הספורות שלהם לשם חריש שדותיהם והפקת חלב, ואיכר ששחט את פרתו כדי לאכול אותה, סביר היה שימות בעצמו (או משהו כזה). עם הזמן הוסיפו שלא להעז לשחוט פרות, אבל הסיבה הפרקטית נהייתה פחות מוחשית, והוחלפה ברציונליזציות - לא שוחטים את הפרה כי היא קדושה.

לדעתי זה מאוד דומה. אני לא חושב שרוב האנשים יודעים מה מקור המנהג שהגבר משלם, לא כי זו כזו תעלומה גדולה, אלא כי רוב האנשים פשוט לא חושבים על זה. אין סיבה לתהות על מקורו של נוהג אם לא מטילים בו ספק ואם יש הסבר אחר עבורו (רציונליזציה כזו או אחרת). מה עוד שבדיוק כפי שלומר להודי שהפרה הקדושה שלו נובעת משיקולים פרקטיים לא יהפוך אותה לפחות קדושה בעיניו, כך יהיה עקר לספר לגבר או לאישה שרואים בתשלום בדייט אקט של ג'נטלמניות שבעצם מדובר בעניין כלכלי טהור ולא רלוונטי. לא בגלל ההנאה זה נמשך, ולא בגלל חמדנות נשית או אבירות גברית, אלא פשוט מכוח ההרגל.

מבחינתי זה תמיד היה טרן-אוף אדיר, לא בגלל עשרים שקלים לפה או לשם (שזה בערך מה שיכולתי להוציא בתקופת הדייטים שלי), אלא בגלל שלגלות שהאישה שמולי מייחסת כזו חשיבות, כאלה משמעויות תהומיות לעניין הקטנוני של עשרים השקלים הללו היה מאכזב.
Mary Jane

Mary Jane • 29 באוק׳ 2011
The Fool כתב/ה:
["]"]
אני חושבת שדווקא יש בזה משהו מאוד משעשע - הוא משלם עלייך במסעדה כמו גבר גבר, ואחר כך חוטף ממך מכות בבית כמו גבר גבר.

כן, אני מבינה...אך בכל הכבוד, עבור מי שרואה באקט זה הד מובהק לימים בהם שלטון הגבר באישה היה 'טבעי' ומובן מאליו, זה לא כל כך משעשע. ומעבר לכך, ה"גבר-גבר" לא מושך אותי בכלל, בלשון המעטה, הן בחזותו והן במחשבתו, קווי אופיו, מיניותו ועוד icon_smile.gif

מסכימה עם טרנסקסית. יש סוגים מסוימים של גברים, כמו שיש סוגים מסוימים של נשים, ימצא מין את מינו ובא לציון גואל.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך שבת אוק' 29, 2011 5:31 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
לא ידעתי שיש הסבר כזה לקטע עם הפרות. תודה icon_smile.gif
ומה שאמרת בסוף - מסכימה.
היה מוריד לי אם בחור היה מודיע לי מה החלק שלי בחשבון, אבל לא בגלל ש"הוא צריך לשלם" אלא מעצם זה שהוא טרח לחשוב על זה. באותה מידה היה מוריד לי אם הוא היה לוקח את החשבון לעצמו, ומתחיל לחשב את מספר השקלים המדוייק שצריך להיות בטיפ.