צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם באמת אחריי זה אפשר להעשים צעירים בהשתמטות?

Brave Dwarf
לפני 12 שנים • 31 במרץ 2012

Re: למעט בודדים, אם יש זכרון קולקטיבי

Brave Dwarf • 31 במרץ 2012
הוא כתב/ה:

זה רק שאלה של זמן שהצבא יהיה מקצועי כמו בארהב .

אני לא מאמין בזה, הוא.
בימים אלה אנחנו מציינים עשור מאז מבצע חומת מגן. העתונות מלאה בכתבות בנדון, הבנתי שאפילו נחשפו לא מעט פרטים שלא היו ידועים לציבור הרחב עד כה. אני מנוע מלקרוא את הכתבות מסיבות אישיות אבל למעלה מבטוח שלפחות אחת מהן מציינת את סדר גודל של הכוחות שנרתמו למשימה, כולל החטיבות שכבשו את מוקטעה. בנוסף לכוחות הסדירים הוצאו אלפי (ואני לא חושב שאני מגזים אך אם כן, אודה על תיקון) צווי מילואים. 13 מילואימניקים נהרגו בג'נין במכה, גופותיהם נגנבו והחילוץ התבצע תחת הגנה של משוריינים וזאת כי הם לא היו מוכנים ללוחמה בקסבות. מה שאומר שסדר גודל כוחות זה + (לא לשכוח את העבודה השוטפת במחסומים ובגבולות) חייב להיות נגיש באופן תמידי.

א. אני לא מאמין שבקרב האכלוסייה הישראלית ימצא אחוז כה גבוה של גברים שיבחרו בקריירה צבאית.
ב. אין תקציב. נכון לעכשיו מסתובבים לאורך הגבולות (או עומדים) מרכבות ומשוריינים אחרים ללא מערכת נשק אקטיבית: אין תקציב למעילי רוח; לולי התרומה האדירה של ארה"ב, הדרום היה מתכסה בשטריימל מקרטון ולא בכיפת ברזל.
teacher​(שולט)
לפני 12 שנים • 3 באפר׳ 2012
teacher​(שולט) • 3 באפר׳ 2012
גם אני לא חושב שזה ישתנה.
feminine3​(אחרת)
feminine3​(אחרת) • 3 באפר׳ 2012
גם בבתי הספר יש אלימות ולפעמים גרועה יותר אז מה, לא נשלח את ילדנו לבית הספר?
ואני לא תומכת לרגע בהתעללות מכל סוג בכל מגזר
אבל בין זה לבין השתמטות יש פער גדול
barnit

עילעלתי ככה בתגובות

barnit • 3 באפר׳ 2012
ואני חושבת שכולם פה פחות או יותר סטו מהנושא
השאלה שנשאלת האם התנהגות זו, שמקבלת עידוד מהסגל הפיקודי, גורמת להשתמטות מקרבי.

פיליה נכון שאני נשמעת מוגזמת שאני משווה את זה למשטר הנאצי
אבל אם תחפרי טיפה בספרי ההיסטוריה תגלי הרבה סיפורים דומים
עצם הדימיון הזה נובע מהכוח שחיילים "ותיקים" שואפים לעצמם
ברגע שלבשו על עצמם מדים, דרגה וצורת חשיבה כזאת שהערך שלהם יותר גבוה מאותם "צעירים"...

בנוגע לנושא הדימוי העצמי,
כן עשיתי עבודה רק ל"בגרות" אך הייתה לי מורה שהיא כדרך אגב מרצה גם באונברסיטה לפסיכולוגיה והחליטה להרים לנו טיפה את "הרמה", מה שהוביל אותי לבלות שנה שלמה במכון סולד בירושלים אגב קריאת מחקרים שנעשו ע"י צה"ל (!) ובדקו את ההשפעה של דימוי עצמי נמוך על המוטיבציה לשרת בקרבי..

אני חושבת שכל עוד יש התנהגות שמשפילה ומבזה את החיילים/ילדים הללו
אין ספק שיש השפעה על הדימוי העצמי, וזה בהחלט מעודד השתמטות

היה פה מישהו שציין שעבד עם אוכלוסיות מיוחדות שהתגייסו
יש לשים לב שאוכ' מיוחדות בצהל מקבלות יחס מיוחד
אבל ילד שמגיע למקום שמצפים ממנו להיות "גבר" ולחטוף.. הוא לא בדיוק מקבל יחס מיוחד

יש גם סיפור מזעזע , מהתק' שאני התגייסתי, על חייל שסבל כנראה יותר מידיי הצקות וירה לעצמו בראש בזמן שמירה..
מוזר שאת הסיפורים האלה משתיקים
מלכתא
לפני 12 שנים • 4 באפר׳ 2012

Re: עילעלתי ככה בתגובות

מלכתא • 4 באפר׳ 2012
Barnit כתב/ה:

יש גם סיפור מזעזע , מהתק' שאני התגייסתי, על חייל שסבל כנראה יותר מידיי הצקות וירה לעצמו בראש בזמן שמירה..
מוזר שאת הסיפורים האלה משתיקים

אחד? אני מכירה לפחות שלושה.
ואני אישית נכחתי ביותר מתחקיר אחד בצבא על ההתאבדות של החייל מילואים ב2009.
אבל זה בתוך הצבא, לא יודעת מה קרה מחוצה לו בשנים האלו.
Tainted​(לא בעסק)
לפני 12 שנים • 4 באפר׳ 2012

Re: האם באמת אחריי זה אפשר להעשים צעירים בהשתמטות?

Tainted​(לא בעסק) • 4 באפר׳ 2012
kasandra כתב/ה:
כתבה מאוד מקוממת בעיניי, אני אשמח לשמוע את דעתכם.
גם של אלו ששירטו בקרבי וגם של אלו שלא.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4207710,00.html

כן.

משהו לא עובד?
בוא נשנה אותו.

התבוסתנות, עצלנות, פחדנות והתחושה ש''מגיע לי'' בנושא הזה לא יכולה להתקיים שאנחנו פיסת אדמה קטנה מוקפת באויבים ובאופן תמידי נלחמים על חיינו.
תמיד אפשר לתרום.
תמיד.

גיוס לכולם, זה החלום - לכולם.
חובה גם, לא רשות.
מסרבים?
שישבו בכלא את הזמן הזה. ניראה כמה גיבורים הם אז.

מי שרוצה קריירה צבאית שישאר בקבע.
שנאוצר​(נשלט)
לפני 12 שנים • 7 באפר׳ 2012
שנאוצר​(נשלט) • 7 באפר׳ 2012
כל העסק הזה של "בעיית ההשיתמטות" בכלל בעייתי מעצם קיומו. אין פה בעיית השתמטות. העשרים וחמש אחוז משתמטים שדיברו עליהם לפני שנתיים נובעים בגלל גידול אוכלוסיה אצל החרדים והערבים. אין שום תופעה של צמיחה בהישתמטות. ציבור הסרבני מצפון/סוציומטים נשאר מאוזן כשהיה. משנה לשנה אני רק רואה שהנוער יותר ויותר נלהב ופטריוטי ורוצה להתגייס. אפילו שנה שעברה ראיתי סקר בידיעות שיש שיא ביקוש לשרת בקרבי.
אני לא יודע ממש למה יש התעסקות בזה, אני מניח שזה כנראה איזשהו אלמנט הפחדה לאזרחים שיתעסקו בזה ולא ינסו לפתור את הבעיות האמיתיות של המדינה(אבל זאת רק הדעה שלי).
בכל מקרה ההיתעללויות האלה היו תמיד והם ממש לא גורם שמשפיע על משתמטים שתמיד מצאו למה להישתמט ואף פעם זה לא היה עקב התעללויות שהיה חלק בלתי נפרד מהמון יחידות קרביות. שדר"כ הרבה חיילים שפגשתי מחי"ר ששמה זה נפוץ יחסית גם אם היו צעירים שיבחו את התופעה וטענו שזה משמר את הפלוגה אבל זה כבר לא קשור לנושא.