בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מסתננים? פליטים? - אשמח לדיון אינטליגנטי

נילי ונילי
לפני 12 שנים • 27 במאי 2012
נילי ונילי • 27 במאי 2012
בקיצור, אין לך נתונים, אין לך מידע, אתה מקשקש בנושא שאתה לא מבין בו וכשמעמתים אותך עם הבורות שלך בנושא- אתה בורח.

יש לי אקס כזה.
the rain song
the rain song • 27 במאי 2012
יש אצלנו בעבודה בחור מאריתריאה. בחור שהיה בן 17 כשהסתנן לארץ. הוא ישב בבית סוהר ולבסוף מדינת ישראל החליטה לאפשר לו להשאר ונתנה לו אישור עבודה. אין לו מ"ז, אין לו מספר דרכון. אין לו כלום. הוא איבד את כל המשפחה שלו. הוא נקלט אצלנו בעבודת נקיון כי הוא לא יודע לעשות שום דבר אחר. הוא לא יודע עברית, לא יודע אנגלית. והבחור הזה מתאמץ מאוד לבנות לעצמו חיים. גם הוא גר בהתחלה עם 30 שותפים בתחנה המרכזית אבל היום הוא גר בשכונה אחרת עם שותף אחד. הוא התאמץ מאוד כדי שהבנק יאפשר לו לפתוח חשבון כי הוא רוצה לחסוך. הוא לומד עברית וכדרכם של מהגרים חסרי כל הוא עובד חרוץ ומסור מאוד. והוא באמת מנסה לבנות לעצמו חיים כאן. כי ככה יצא. הוא הגיע לישראל.

אז הוא אחד וישנם עוד המונים ולא כולם ככה וכמה יש בכלל?

הבעיה שלי היא איך נכנסו כל כך הרבה מסתננים לא חוקיים? איך זה שהגבול כל כך פרוץ?
הישוו את המצב לבעיה בארה"ב. למיטב ידיעתי ארה"ב משקיעה הון בשמירת הגבול שלה ועם כל הכבוד, יש להם קילומטרז' הרבה יותר מכובד משלנו.
אז מישהו יכול להסביר לי בבקשה איך זה קרה? למה התעלמו במשך תקופה כל כך ארוכה? וממספר כל כך גדול של מסתננים?
האם בגלל שלפתע נודע ששניים מהם אנסו בחורה זו סיבה להתחיל בפוגרומים? כי ככה זה מרגיש.

אני לא חושבת שמי שלא רוצה אותם כאן הוא גזען או לא אנושי.
זו בהחלט בעיה מורכבת ולא פשוטה. התגובה הראשונה בשרשור החרידה אותי קשות כי היא נשמעה כאילו נלקחה ישירות מספרי ההסברה של הנאצים (אני מתנצלת).

אז למישהו יש תשובות?
אני אודה מאוד
נילי ונילי
שירגשם-
יש בין 35 ל 45 אלף מבקשי מקלט בישראל (רז רוצה לקרוא להם "עזרא"), המספרים לא לגמרי חד משמעיים מטבע הנסיבות. הבעיה התחילה בעשור האחרון והתגברה בשש השנים האחרונות בעקבות טבח העם בדארפור, מלחמת האזרחים בסודן ומשטר העריצות באריתראה. 65% מהעזראים בארץ הם אריתראים. 25% הם סודנים.

העזראים מגיעים לארץ דרך מצרים, שהפכה להיות נקודה מרכזת עבור כל העזראים מארצות אפריקה. אי היציבות השלטונית במצרים, שקדם לה שלטון טוטאליטרי, בתוספת הגזענות שם גורמות להם לברוח למדינות שכנות וישראל היא אחת מהם.

ישראל לא מגרשת את העזראים, כי היא מכירה (ואף מודה בריש גלי) בכך שנשקפת להם סכנת חיים במדינתם. אבל מהצד השני של זה, ישראל מסרבת לאפשר לאריתראים ולסודנים גישה לתהליך בחינת בקשות למקלט. כלומר, מצד אחד היא מאפשרת להם להישאר ולא מגרשת אותם אבל מצד שני היא מסרבת לתת להם מעמד של פליטים ובכך מסנדלת אותם מלקבל גישה למשאבים רפואיים, לעבודה מסודרת, להגנה, לדיור וכו'.

ישראל נמנעה במכוון (או בחלמאות, יגידו אחרים) מליצור מדיניות ברורה כלשהי לגבי מבקשי המקלט (סליחה, העזראים) ומספרם בארץ הולך וגדל עד לנקודת רתיחה.

יש שיסכימו עם התפישה לפיה נקודת הרתיחה הגיעה בעקבות מקרי האונס האחרונים. אני באופן אישי נוטה להאמין שמקרי האונס האחרונים עלו לכותרות רק בגלל שנקודת הרתיחה הגיעה, ולא להפך, אחרת - ככל מקרי האונס האחרים במדינה - הם לא היו מעניינים אף אחד ולא היו מגיעים לכותרות.

כך או אחרת, העדר מדיניות אחד (בנושא מבקשי מקלט) פגש העדר מדיניות אחרת (בנושא הקצאת משאבים שוויונית לתושבי השכונות, אפליית מזרחים ובעית הריבוד החברתי בישראל) ויצר בום טראח אחד שלם. ולא, גם אני לא חושבת שכל מי שרוצה אותם מחוץ לכאן הוא בהכרח גזען או לא אנושי.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך ראשון מאי 27, 2012 8:07 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
רז78{מלאך שחור}
רז78{מלאך שחור} • 27 במאי 2012
נילי ונילי כתב/ה:
בקיצור, אין לך נתונים, אין לך מידע, אתה מקשקש בנושא שאתה לא מבין בו וכשמעמתים אותך עם הבורות שלך בנושא- אתה בורח.

יש לי אקס כזה.

את פשוט מתעצלת לקרוא ולבדוק את המקורות שכבר הדבקתי כאן באשכול, אני לא מוצא סיבה להתחיל להדביק לך שוב את כל המקורות שלי, אם לא תתעצלי, תוכלי לקרוא את המידע שסיפקתי, אבל אם את מצפה שאתן לך הכל לפה, את טועה ובגדול.

להגיד שאין לי נתונים לאחר שסיפקתי לך כל כך הרבה, ולהגיד שאין לי מידע...
את מזלזלת באינטלגנציה של עצמך, הכל מפורסם בין האשכולות,
החל מנתונים של המכללה לביטחון לאומי.
ועד חוקי מדינת ישראל.

כמו כן בקישורים ישנם פרטים מדויקים כמה אשרות ניתנו מתי וכד',
אבל העצלנות יקירתי..העצלנות..לא תוביל אותך רחוק.
מידאס'
מידאס' • 27 במאי 2012
the rain song כתב/ה:
יש אצלנו בעבודה בחור מאריתריאה. בחור שהיה בן 17 כשהסתנן לארץ. הוא ישב בבית סוהר ולבסוף מדינת ישראל החליטה לאפשר לו להשאר ונתנה לו אישור עבודה. אין לו מ"ז, אין לו מספר דרכון. אין לו כלום. הוא איבד את כל המשפחה שלו. הוא נקלט אצלנו בעבודת נקיון כי הוא לא יודע לעשות שום דבר אחר. הוא לא יודע עברית, לא יודע אנגלית. והבחור הזה מתאמץ מאוד לבנות לעצמו חיים. גם הוא גר בהתחלה עם 30 שותפים בתחנה המרכזית אבל היום הוא גר בשכונה אחרת עם שותף אחד. הוא התאמץ מאוד כדי שהבנק יאפשר לו לפתוח חשבון כי הוא רוצה לחסוך. הוא לומד עברית וכדרכם של מהגרים חסרי כל הוא עובד חרוץ ומסור מאוד. והוא באמת מנסה לבנות לעצמו חיים כאן. כי ככה יצא. הוא הגיע לישראל.

אז הוא אחד וישנם עוד המונים ולא כולם ככה וכמה יש בכלל?

הבעיה שלי היא איך נכנסו כל כך הרבה מסתננים לא חוקיים? איך זה שהגבול כל כך פרוץ?
הישוו את המצב לבעיה בארה"ב. למיטב ידיעתי ארה"ב משקיעה הון בשמירת הגבול שלה ועם כל הכבוד, יש להם קילומטרז' הרבה יותר מכובד משלנו.
אז מישהו יכול להסביר לי בבקשה איך זה קרה? למה התעלמו במשך תקופה כל כך ארוכה? וממספר כל כך גדול של מסתננים?
האם בגלל שלפתע נודע ששניים מהם אנסו בחורה זו סיבה להתחיל בפוגרומים? כי ככה זה מרגיש.

אני לא חושבת שמי שלא רוצה אותם כאן הוא גזען או לא אנושי.
זו בהחלט בעיה מורכבת ולא פשוטה. התגובה הראשונה בשרשור החרידה אותי קשות כי היא נשמעה כאילו נלקחה ישירות מספרי ההסברה של הנאצים (אני מתנצלת).

אז למישהו יש תשובות?
אני אודה מאוד

* הערה: כל הנ"ל מבוסס על קריאה באינטרנט ושמועות מחברים שעושים מילואים. אני לחלוטין לא מתיימר להיות בסיס מהימן לנושא ויש לקחת את הדברים בעירבון מוגבל מאוד.

הסבר לאיך:

הגבול בין ישראל למצרים פרוץ למעבר, עוברים דרכו סמים, סרסורים שחוטפים נשים לזנות וגם עוברי אורח מאריתראיה. לפני שהתחילו לבנות שם גדר הדרך להגן על הגבול היתה סיורים רכובים של אנשי מג"ב & צה"ל. גיפ סיור אחד מכסה בדרך כלל גזרה של כ30 ק"מ. לוקח לגיפ בממוצע 20 דקות לעשות את הסיור הזה, וזה כמובן שלא לדבר על הפסקות אוכל וחיילים שעוצרים לעשן. זאת אופציית הסתננות מספר א' - פשוט לעבור את הגבול ולשכב על הקרקע מכוסה בשיחים כשהגיפ עובר. היה והגיפ תפס אותך, לפני שעברת את הגבול העניין הוא פשוט - בשונה מהצבא המצרי, חיילי צהל לא יורים באנשים לא חמושים וכל מה שנותר בידי החיילים לעשות הוא להפחיד את המסתננים לחזור אחורה, מה שהם אכן עושים, בדיוק עד שהסיור מתרחק, כלומר עד הניסיון הבא. היה ותפסו אותם כשהם כבר חצו את הגבול - להחזיר אותם אי אפשר, המצרים לא מוכנים לקבל אותם סתם כך, ולכן כל מה שנותר בידי מדינת ישראל לעשות הוא לכלוא את המסתננים http://goo.gl/lIfcS אולם בבתי הכלא גם כן אין מקום לכולם, ולכן משחררים אותם לתוך ישראל עם תעודות שהייה זמניות, מכאן עקבותיהם נעלמים.

הסבר ללמה:

אולי משום שאנחנו בישראל רגילים לטפל בבעיה רק בשלב שבו אין שום מוצא אחר.
אולי משום שחשיבה קדימה לא תמיד משתלבת יפה עם הפרוטה בכיס.
ואולי מכיוון שגם להחליט על פתרון ולממש אותו לוקח זמן, אלו פרוייקטים של שנים, לא משהו שפותרים ביום.
the rain song
the rain song • 27 במאי 2012
אני מודה לכם על התשובות
האם זו רק אני או שישראל מתנהלת בטפשות רבה מאוד?
עזבו, זו כבר סתם ציניותicon_smile.gif
רז78{מלאך שחור}
אל תגידי שאני לא משקיע בך

הנה במיוחד בשבילך...אפילו הרבה יותר מהנתונים שהיו ביידי.

מבוא
מסמך זה נכתב לבקשת חבר הכנסת יעקב כץ לקראת ישיבה בנושא "מסתננים" בוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים. המסמך בוחן את ההתמודדות של מדינת ישראל עם תופעת ההסתננות מגבול מצרים. בשנים האחרונות הולכת וגדלה בישראל אוכלוסיית המסתננים, רובם ככולם ממדינות אפריקה. מטרת המסמך היא בחינת דרכי ההתמודדות של המדינה עם הגידול באוכלוסייה זו בשנים האחרונות בנושאי עבודה, חינוך, בריאות והחזרה למדינות המוצא.

1. נתונים על מסתננים ומבקשי מקלט
מאז שנת 2007 חלה עלייה ניכרת במספרם של המסתננים דרך גבול ישראל-מצרים למדינת ישראל. בעקבות זאת נוצרה בישראל קבוצה קבועה של מסתננים מבקשי מקלט שקיבלו מעמד זמני מכיוון שאינם בני-הרחקה. חלק ממי שהוכרו כמבקשי מקלט זכאים להגנה קבוצתית הומניטרית זמנית.
בראשית שנת 2009 אמד ראש רשות ההגירה דאז יעקב גנות את מספרם הכולל של המסתננים שמוכרים למשרד הפנים ב-24,000. בישיבת הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים ב-2 במרס 2010 אמד ראש רשות האוכלוסין וההגירה אמנון בן-עמי את מספר המסתננים מגבול מצרים ב-21,000. בראשית מאי 2010 שהו בישראל 24,399 מסתננים ומבקשי מקלט; מספר הסודאנים והאריתראים מתוכם שאינם בני-הרחקה הוא 18,959 – 5,649 סודאנים ו-13,310 אריתראים.
מתוך 24,399 המסתננים, 16,766 קיבלו אשרת ס2א5 ו-2,179 קיבלו אשרת עבודה. 141 איש, רובם הגדול מאתיופיה, קיבלו מעמד פליט.

כמה אחוזים זה לדעתך?!
מקור:https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Fo0EISJreVgJ:www.shituf.gov.il/sites/shituf.gov.il/files/sites/e.shituf.gov.il/files/%2520%25D7%2591%25D7%259E%25D7%25A1%25D7%25AA%25D7%25A0%25D7%25A0%25D7%2599%25D7%259D.doc+&hl=iw&gl=il&pid=bl&srcid=ADGEEShg5pEX2qyDoVW9zbTjbdtjWMCFpt6UevD1fgkZ5EuzDi8BMsXwlX2IW8MO1sCWg_d7hTAZtbI8oP0JAbC--AKiGMvjNWH6xS0lHqdZR1kN4UxwH-MV62FkEROVlmIjyeFBbKS6&sig=AHIEtbTTJthxgtuvj1rTEOxuMF2YqvXv3w&pli=1

ואל תצפי ששוב אדביק לך את המקור הזה...
עייפתי ממך.
נילי ונילי
אני מודה שעשיתי רק 3 יח' מתמתיקה וזו לגמרי נקודה חלשה אצלי. אשמח אם תסביר לי איך 141 איש (מאתיופיה, לא מאריתראה. יכול להיות שעבורך כל השחורים נראים אותו דבר, אבל אנא שים לב לדקויות) שקיבלו מעמד של פליט מתוך 24,399 מבקשי מקלט מהווים את ה 13% שטענת שקיבלו את אותו מעמד.

רז78 כתב/ה:
לפי מה את מחליטה שלא הוגשו בקשות? אספר לך שכן הוגשו בקשות וכ - 13 אחוזים אם אינני טועה, קיבלו מעמד של פליט ללא אשרה ב1.
נילי ונילי
the rain song כתב/ה:
אני מודה לכם על התשובות
האם זו רק אני או שישראל מתנהלת בטפשות רבה מאוד?
עזבו, זו כבר סתם ציניותicon_smile.gif

אפשר לפתור את זה ב"טפשות" ו "חלמאות", אבל האמת היא שקיימים הסברים מטרידים מאד. הם אולי שייכים כבר לתחום הקונספירציות של השמאל ההזוי אבל כשקוראים אותם הם עוכרים את השלווה בגרעין די מוצק של ראיות.

שוב, אני מקפייסטת פה חלקים ממאמר וממליצה לקרוא את המאמר השלם, הוא מכיל לינקים לקריאת הרחבה.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3907690,00.html

רן כהן, מנהל מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ב"רופאים לזכויות אדם" כותב:

----------------------------

"דמיינו מדינה שכמעט ואין בה אינטרנט. השלטון מפעיל שני אתרים בלבד, אחד מטעם "המשרד לענייני אינפורמציה" והשני מטעם המפלגה השלטת. שיעור חדירת האינטרנט באוכלוסייה, המונה קרוב לשישה מיליון תושבים, עומד על שלושה אחוזים בלבד. דמיינו מדינה בה כל מוסדות העיתונות הכתובה העצמאית נסגרו כבר לפני למעלה מתשע שנים. במדד חופש העיתונות העולמי, דירג ארגון "עיתונאים ללא גבולות" את המדינה הזו במקום ה-175 והאחרון.

דמיינו מדינה בה חל איסור גורף להתאגדות פוליטית שלא מטעם המפלגה השלטת. אופוזיציה איננה חוקית ומאסר ללא משפט הוא הדין לגבי כל אדם המותח ביקורת פומבית על המשטר. במדינה זו אסור לתיירים לסטות מהכבישים הראשיים המחברים בין ארבע הערים המרכזיות. כל סטייה מהדרך מחייבת אישור מיוחד מהשלטון.

דמיינו מדינה שהשירות הצבאי בה חובה (טוב, זה לא קשה) והוא מתחיל בגיל 16 כחלק אינטגרלי משנת הלימודים האחרונה בתיכון. השירות הצבאי נדרש מנערים ונערות כאחד, למשך 18 חודשים לפחות, אולם הרוב נאלצים בהוראת השלטון להמשיך ולשרת ללא תאריך יעד לשחרור. דמיינו מדינה בה שירות זה הינו תנאי הכרחי לקבלה למוסדות להשכלה גבוהה. מדינה בה כל העם, גברים ונשים, מחויבים בשרות מילואים עד גיל 40. מדמיינים? ברוכים הבאים לאריתריאה.

עכשיו דמיינו מדינה נוספת, המקיימת עם אריתריאה שותפות אסטרטגית משמעותית ויחסים דיפלומטיים ענפים, כאילו לא מדובר בדיקטטורה מושחתת המדכאת את תושביה ביד רמה. דמיינו מדינה שבשנת 1993 קיבלה לטיפול רפואי את הדיקטטור השולט באריתריאה בזרועות פתוחות.

מדינה שעל פי מקורות זרים משתפת פעולה עם הצבא האריתראי ואף מחזיקה באריתריאה, שני בסיסי צבא ימיים שעל פי דיווחים זרים – האחד משמש לצרכי איסוף מודיעין במפרץ ים סוף והשני הוא בסיס אספקה לצוללות. דמיינו מדינה שעל פי דיווחים זרים מנסה להיפטר מהפסולת הגרעינית שלה, כמה קונספירטיבי, באריתריאה עצמה. דמיינו מדינה המונעת מאריתראים הנמלטים מאימת המשטר לבקש מקלט מדיני בשטחה, ושנבחריה מכחישים, מבזים ומשפילים את האריתראים השכם והערב.

דמיינתם? ובכן, ברוכים הבאים לישראל.

כן ישראל, זו הצודקת, המוסרית, שנבנתה על אתוס לאומי של פליטים. זו אותה ישראל התורמת להזנת המשטר הדיקטטורי המבריח פליטים אריתראים אל גבולותינו. ישראל שביד אחת מקיימת קשרים צבאיים עם דיקטטורה וביד השנייה דוחה את קורבנותיה. למעלה מ-9,000 מבקשי מקלט אריתראים נמצאים היום בישראל [המאמר נכתב ב 2010, המספרים עלו מאז. נו"ן]. אף לא אחד מהם הוכר כפליט, למרות שבמדינות העולם 96% מיוצאי המדינה הזו מוכרים ככאלה.

לאריתראים בישראל אין נגישות לזכויות חברתיות בסיסיות – לרובם אין אשרות עבודה, לכולם אין נגישות לשירותי בריאות או רווחה. נבחרי ציבור וטוקבקיסטים על טייס אוטומטי מבזים אותם השכם והערב וקוראים להם "מסתננים" ו"איום דמוגרפי". ברחובות הם בלתי נראים, שדופים, עלובים, עניים, שותקים. חוץ מכמה אוהבי פליטים יפי נפש, מי משתין לכיוון שלהם בכלל? מי מעז לראות את התמונה הגדולה? מי יודע שהם בורחים מהמשטר שישראל פועלת עמו בשיתוף פעולה אסטרטגי משמעותי?
[...]
רז78{מלאך שחור}
אולי כי...בואי נחשוב ביחד....על פי החוק בישראל והחוק הבין לאומי אין להם זכאות?

בכל אופן באחד המסמכים האחרים שהדבקתי לך כאן מצויין המספר 13 אחוז בשיעור מקבלי מעמד פליט, ייתכן והמסמך מטעה או נכון לשנים אחרות
(מתקדמות או מאוחרות, באמת שאין לי כח לבדוק), לכן התייחסי בבקשה לדבר האחרון שהדבקתי כאן שהוא נכון ל- 2010.
(מה שסביר להניח השתנה שוב)

בכל אופן, הם לא פליטים, הם לא זכאים למעמד פליט על פי חוקי מדינת ישראל ומדיניות ישראל וכו וכו...
שיגידו תודה שקיבלו אשרת שהיה.

כמה קשה לך להבין את זה?

אלו החוקים כאן, תאלצי להתמודד איתם, או לנסות להתמודד למושב בכנסת ולהשפיע משם,
בהצלחה!