לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מאמר מתוך Psychology Today בענייני BDSM

Mary Jane
לפני 10 שנים • 16 במאי 2014
Mary Jane • 16 במאי 2014
תודה על התשובה. צפיתי אתמול בלילה, בעקבות השיחה כאן, בסרט תיעודי על DMT ואיוואסקה, בשם The Spirit Molecule, שחלקו הנכבד הוקדש לעדויות, ועכשיו דברים קצת יותר ברורים. אבל רק קצת. כי זו עדיין מצטיירת כמו חוויה מאוד משונה (:
משונה ומעניינת...
רפאל
רפאל • 16 במאי 2014
[quote="James Bondage"]
[quote="פור גוד"]
היום, אפילו אם אתה מטריאליסט פאנאטי, אתה חייב להודות שלאור תורת הקוונטים כל השאלה "מה זה חומר" כבר קיבלה משמעות חדשות לגמרי... וכנראה שנכון לעכשיו רק אלוהים יודע מה זה בדיוק "חומר"...
[/quote]
מישהו יודע איך מתרגמים cop-out לעברית? בתור קוואנטולוג חובב, מאוד מפריע לי היחס המיסטי לתורת הקוונטים שאתה חוטא בו פה. התורה עצמה היא מאוד פשוטה (כל זמן שאתה יודע לפתור משוואות שרדינגר מסובכות, ואני לא, אבל זה לא רלוונטי). פילוסופים יכולים להתווכח שנים על פירושים של "עולמות מקבילים" ו- "מודעות שמכתיבה את היקום", ו-"המדידה היא זאת שגורמת לקריסה" וכאלה דברים. אבל בגדול כל מה שנובע ממנה הוא "כשתמדוד, באופן אקראי תקבל אחת מהתשובות הבאות...", במקום הפיזיקה הקלאסית שאומרת "כשתמדוד, תקבל באופן ודאי את התשובה הבאה" - כל השאר פירושים, קירובים וקיצורים. ברשותך, אני מבקש למחוק את האזכור של תורת הקוונטים מכל דיון על תודעה ומודעות. (וגם בלי רשותך, אני מבקש למחוק סרטים כמו What the blip do we know, לפני שהם גורמים עוד נזק). כן, אני מודע ומסכים להצהרה של פיינמן: "אם אתה חושב שאתה מבין את תורת הקוונטים, סימן שאתה לא מבין את תורת הקוונטים". אני לא חושב שאני מבין אותה, אבל יש כמה בליפים שאני כן יודע.
[/quote]

אני שותף ליחס שלך למסטיפיקציה של תורת הקוונטים. ובפרט, לסרטים כמו What the blip do we know. אבל האמת צריכה להיאמר, והיא שחלק בלתי מבוטל מאבות תורת הקוונטים תמכו בפרשנות האידיאליסטית שלה (פרשנות קופנהגן וכו'), ונטו לכיוונים מיסטים. ולמרות שאני חושב שהגישה הזו שגויה, אי-אפשר לבטל אותה כשטות גמורה.

גם אם רוצים לשמור על פרשנות ראליסטית של תורת הקוונטים (שאני נוטה לתמוך בה), אני חושב שחייבים להסכים עם פור גוד: חומר זה לא מה שחשבנו (בוודאי לא מה ש"האינטואיציות הניוטוניות" שלנו אומרות).
פור גוד
פור גוד • 16 במאי 2014
אני מסכים עם מה שרפאל כתב. והזכרתי קודם ( באסוציאציה חופשית ) את תורת הקוונטים רק בהקשר לשאלה "מה זה חומר ?" ( אלקטרון זה לא כדור-ביליארד, הא ג'יימס ? ). אבל אפילו מעבר לזה אני חושש, ג'יימס, שעד שלא יוכח מעבר לכל ספק שאין לאירועים קוונטים כל השפעה על המוח, ניאלץ לדחות את בקשתך לקבל אישור לפיו יהיה עלינו להימנע לגמרי מכל איזכור של תורת הקוונטים בהקשר של מחקר-התודעה. אם כי נהיה מוכנים להתחשב בך ולצמצם את ההתייחסות אליה עד למינימום האפשרי. ( הערה: אבל אני בטוח שאתה מכיר למשל כיווני-מחשבה כמו אלו של הפיזיקאי רוג'ר פנרוז, שבשל המזג הבריטי כבד-הראש שלו לא ניתן לחשוד בו בנטיייה למיסטיפיקציה, שמאמין שאירועים קוונטים משפיעים על תהליכי החשיבה במוח. ושמכאן נובע בין-היתר ההבדל בין חשיבה לבין חישוביות ). אני כמובן לא יודע אם זה נכון. אבל אני יודע לבטח שנכון מה שפיינמן ( שציטטת קודם בעצמך ) היה אוהב לומר : שכאשר אנחנו עושים מדע, אנחנו חייבים לתת לטבע להחליט מי היא. כי בסוף היום זו רק היא שמחליטה מי להיות, לא אנחנו. ואנחנו לא אומרים למשל : “חופש בחירה הוא לא בבית ספרנו". אלא אנחנו מחכים לראות מה יש בבית-ספרה... אנחנו לא יודעים עדיין אם בטבע ( או במוח ) יש מקום לחופש-בחירה או אין.
בל נשכח שתמונת העולם הניוטונית לגבי החומר החזיקה מעמד מאתיים שנה לפחות. תורת הקוונטים היא רק בת מאה שנה. נחכה ונראה מה ילד יום.
אבל הייתי רוצה, אפרופו הסרט שמרי צפתה בו אתמול, לעודד אותך לפנות 15 דק' מחייך ( העמוסים לעייפה בחובות ומחוייבויות. אני יודע, אני יודע...) כדי לעשותDMT. די. אמ. טי, בניגוד לאייוסאקה, מעשנים ( לא שותים ). והטריפ שלו נמשך בסך הכל חמש עשרה דק' גג. ואין בנאדם שלא יכול לפנות 15 דק מהחיים שלו. ואוהבים לתאר אותו בדר"כ כמו קפיצת-באנג'י במהירות האור לתוך "העולם הרוחני המוזר הזה"... כי אני רוצה שתראה בעצמך מה מולקולה אחת כל-כך פשוטה מסוגלת לעשות לתהליכי התודעה שלך.
אני מתאר לעצמי שלמשמע הצעתי ליבך מתמלא כרגע על גדותיו בחששות כבדים ההולכים והופכים במהירות לבהלה נוראית ( "אמא'לה, אמא'לה, ומה יקרה אם אני אשתגע? מי ידאג לי ? “ ), ולכן אני רוצה לצטט לך את האמירה הנפלאה של טים לירי מהסיקסטיז בנוגע לLSD (ושמגיעות לו עליה מחיאות-כפיים ): " גיליתי של-LSD יש את היכולת לגרום להתקפים-פסיכוטיים אצל אנשים שמעולם לא לקחו אותו..."
אבל אל חשש, DMT זה לא LSD. ועל שאלתך "האם יש לי מה לפחד מטריפ כזה ? ", אנחנו נענה לך את התשובה הידועה :" רק אם אתה מפחד למות מרוב תדהמה.”

נ.ב – אבל אני רוצה להזהיר אותך מראש שהישויות בטריפ של DMT ( בניגוד לאייואסקה ) יכולות גם להיות לא ממש חביבות ואוהבות. הם בדר"כ נורא עליזותם ושמחות כאשר אתה בא לבקר אותם, אבל יש להם לפעמים איזה וויב של נוכלים. האמת שהם קצת מזכירים את הוויב שאתה מקבל לעיתים מסוחרי-סמים שרוצים לעשות עלייך פארטייה. או סתם מכל מיני סוחרים אחרים שרוצים למכור לך כל מיני דברים... (:
רפאל
רפאל • 16 במאי 2014
יש איוואסקה בארץ, או שצריכים להפליג לדרום אמריקה בשבילה?
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 16 במאי 2014
אני היחידה שחושבת שזה ביזארי שיש פה שידול לעבירה של שימוש בסמים (גם שידול וגם שימוש בסמים לא חוקיים שנמצאים בפקודת הסמים המסוכנים הם עבירה בישראל) ועוד על ידי מישהו שמנחה קבוצה של אנשים שמתמודדים עם התמכרויות לסמים? icon_eek.gif
פור גוד
פור גוד • 16 במאי 2014
כבר התייחסתי קודם לעניין הזה כחולית. חלק גדול מבעיית הסמים בארץ נובע מהבלבול המצער בין קטגוריות הסמים השונות. לא כל הסמים הם היינו הך. והגישה שלך לבעייה היא במקרה הטוב מאד לא אינטילגנטית. וחלק אחר מהבעייה נובע גם מגישות מוסרניות-וצדקניות אליה ( כמו זו שלך, במידה מסויימת ) - המבוססות בעיקר על היסטריה ובורות. ובכל מקרה, כל משפחת החומרים מרחיבי-התודעה הללו, שאנו משוחחים עליהם כעת, אינם ממכרים בשום-מובן. אם כבר, כמו שכבר ג'יימס ציין, הם יכולים אפילו לסייע בהתמודדות עם התמכרויות.
ודי לחכימא..
ורפאל, מאד מסובך להתארגן על אייואסקה בארץ. על DMT הרבה יותר קל. והכי טוב באמת אם אתה יכול לנסוע לדרום-אמריקה. שם זה לא רק חוקי וזמין, אלא גם מלוווה בהדרכה שמאנית מצוינת...
מיתוסית​(שולטת)
אני מרגישה מחוייבת מבחינה אתית לכתוב אזהרה.
במהלך עבודתי בבריאות הנפש, נתקלתי במקרים רבים של אנשים עם מחלות נפשיות (במיוחד סכיזופרניה) שיש להם עבר ואף הווה של שימוש בסמים- כל סוגי הסמים. מה"קלים" ועד הקשים, בין אם היה שימוש של חצי שנה ובין אם היה שימוש של חמש שנים בטרם התפרצות המחלה.
היו גם כאלה של שימוש תכוף ויומיומי, היו על בסיס שבועי או מזדמן והיו כאלה שהגיעו לאחר שימושים בודדים בסמי הזייה עם דגש על פטריות.

אומנם הפסיכיאטריה מתייחסת לקשר בין סמים למחלות נפשיות כעל שאלת הביצה והתרנגולת. לא ברור, וכנראה שיהיה קשה להוכיח, קשר סיבתי בין סמים למחלה נפשית ומה קדם למה, אך נראה שבהחלט ישנו קשר (גילוי נאות- לא קראתי מחקרים בתחום, כך שלא ידוע לי האם נמצא קשר מובהק ומה עוצמתו. אני מדברת בעיקר של נסיבות בשטח בעבודה מקצועית ושיחות עם אנשי מקצוע בתחום, במיוחד פסיכיאטרים). ייתכן שהסמים היוו טריגר להתפרצות המחלה בקרב מי שהייתה להם מוכנות לזה (גנטית/ביולוגית/אישיותית/סוציולוגית), וייתכן שעצם קיומה של המחלה היווה סיבה לשימוש בסמים כדי לא להתמודד עם המחלה והסימפטומים שלה, בין אם באותו זמן אובחנו ובין אם לאו.

אומנם הגילאים השכיחים ביותר הם מגיל ההתבגרות ועד תחילת- אמצע שנות השלושים, אבל הייתה לי גם מטופלת שבגיל 48 (!) המחלה התפרצה לראשונה (לא קשור לסמים).

רוצה לומר, שאין לנו אפשרות לדעת מי מאיתנו מועד לפורענות ומי לא.
היסטוריה משפחתית של מחלות והפרעות נפשיות במשפחה הן תמרור אזהרה, אך אינן הכרחיות להתפרצותה של מחלה.
שלא לדבר על סיכונים בריאותיים- פיזיים אחרים בשימוש סמים שונים.
כך שראוי לקחת את כל אלו בחשבון ולחשוב האם ההשלכות הצפויות משתלמות או לא (כולל אפשרות להתמכרות, בפרט אם יש לכם נטייה להתמכרויות ויש לא מעט אנשים שמכורים לסיגריות, שלא לדבר על מעבר לזה).
כמובן, בהחלט ייתכן שיהיה לכם אחלה "טריפ" ותיהנו והכל יהיה סבבה.
אבל ייתכן שגם לא.
ובניגוד לסיגריות, לא מצורפות לסמים אזהרות בנוגע לסיכונים.
מיתוסית​(שולטת)
הסתייגות אחרונה- הסם היחיד שידוע לי עליו שהוא יכול להועיל מבחינה נפשית, זה מריחואנה רפואית להלומי קרב ואנשים שלוקים בPTSD.
פור גוד
פור גוד • 16 במאי 2014
את פשוט לא יודעת על מה את מדברת. לא רק במריחואנה "רפואית" מטפלים היום ( וגם זה היה לא-חוקי עד לפני זמן מה ). בסילסוייבין, אייוואסקה ודי.אמ.טי כבר מטפלים בחולי סרטן בארה"ב ( זה עוזר לך פחות לפחד מהמוות ועוזר לעוד הרבה דברים אחרים וכולי ). מטפילם בהם - וגם באיבוגאין, כמובן, כפי שג'יימס כבר ציין - אפילו בכל מיני התמכרויות, במיוחד בהתמכרויות מזעזעות וכרוניות לאכוהול ( שהוא כמובן חומר חוקי ) כנ"ל גם מטפלים בהן כבר בהפרעות של דיכאון וחרדה ועוד-ועוד. חלק מהטיפולים הללו עדיין אינם קונבנציונליים, אבל הם עוד יהיו קונבנציונליים, תאמיני לי. אפילו ל-LSD כבר נמצאו שימושים רפואיים, כמו למשל בטיפול באנשים שסובלים ממיגרנות כרוניות ( ושאין להם חיים בגללן, פשוטו כמשמעו ). גם אייואסקה מעלים מיגרנות די בקלות. ואני יכול להמשיך עוד-ועוד, אבל אין טעם. רק בשנים האחרונת התחדש המחקר עליהם, אחרי שהוא ננטש למשך עשורי שלמים בגלל הבורות וההיסטריה
פור גוד
פור גוד • 16 במאי 2014
אה, ועוד דבר כחולית. מאיפה המצאת את העברה של "שידול לסמים " ? לא בזנות עסקינן כחולית, בחיאת זומזום. יש אולי בחוק הפלילי עבירת שידול רק ביחס לקטינים.
אז אני שואל כדי להיות בטוח: ג'יימס, האם אתה קטין ?
יש בחוק הפלילי עבירה על שימוש, תיווך, ייבוא, סחר ומכירה של סמים לא-חוקיים. לא עשיתי אף אחד מהם כרגע. אפילו לא שימוש... אבל האם "שידלתי" ? חופשי שידלתי ! אבל במטוטא, כחולית, מותר לשדל כמה שרק רוצים. אל תהרסי לנו גם את חופש המחשבה. וגם לא את חופש הדיבור, הדיון, החלפת החוויות והדיעות, ואת החופש ללמוד מן הניסיון אחד של השני. במטוטא. לא בכלוב, ולא מחוץ לכלוב..(-: