שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

בדסמ ככלי טיפולי

DOM Perignon​(שולט)
לפני 18 שנים • 21 בדצמ׳ 2005

Re: טיפול

DOM Perignon​(שולט) • 21 בדצמ׳ 2005
יחסי שליטה כהגדרתם יכולים, וכאן הסכנה, להיות כלי טיפולי יוצא מהכלל.
בואו לצורך הדיון נחשוב על פסיכולוג שלא חלות עליו שום הגבלות של מוסר ו/או אתיקה. הוא יכול לעשות כל מה שהוא חושב שנדרש כדי לטפל בפציינטית שלו. כולל הצלפות, סקס, השפלה, רוממות... שליטה מלאה בפציינטית שלו. אם נוסיף על זה שהוא מקדיש לטיפול בה זמן בלתי מוגבל (ולא רק ארבעים דקות כמקובל) הרי שהוא יכול לחולל פלאים בנפשה.
אז כן. יש ביחסי שליטה את הפוטנציאל להיות כלי טיפולי ממדרגה ראשונה.

דא עקה שרוב רובם של השולטים, כפי שכתבו כבר לפני, אין להם לא את הכישורים, לא את ההכשרה ולא את היכולת לתמוך ולהוביל תהליך כל כך עמוק ולכן האזהרה הכל כך נמרצת הזהרו ממי שמתיימר "לטפל" בכן, לפרק ולהרכיב אתכן. לא כי הוא לא יכול, אלא דווקא משום שהוא כן יכול.

גם מי שאין לו את הכישורים לכך, יצליח אם ירצה "לפרק" את מי שתמסור עצמה לידיו. גם ללא כל כישורים והכשרה מתאימים. כשיגיע השלב של "להרכיב מחדש" שם עלול להתגלות חוסר הידע, ההכשרה והכישורים הדרושים. דבר שישאיר אותך מפורקת לחתיכות.
אפשר לצערי לקרוא בפורום הזה על יותר מדי נשלטות שמצאו את עצמן פגועות, מרוסקות לרסיסים וללא יד תומכת. ולו רק מהסיבה הזו, עדיף לא להשתמש ביחסי שליטה למטרות טיפול נפשי.

למען הסר ספק: אני עושה BDsM על פי דרכי ואין בדברי משום המלצה, הצעה, או שידול מכל סוג שהוא לנהוג כדרכי.

DOM Perignon.
ליהי_​(נשלטת)

ברשותכם...

ליהי_​(נשלטת) • 21 בדצמ׳ 2005
לפני שרצים קדימה לדיון ב"בריא", או "לא בריא", במה מדובר? מהו טיפול נפשי? מהו טיפול? האם לספר לחברה הכי טובה שנאנסת ולקבל ממנה חיבוק זה "טיפול"? האם היא צריכה תואר שני בשביל להיות רגישה מספיק ולהגיד לנאנסת שזו לא אשמתה, לשאול אותה מהיכן נובעים רגשות האשם, לתרגם אותם יחד למילים ולהבין יחד כמה תחושת האשם שלה, בהסתכלות רציונאלית, אינה "נכונה"... האם אדם שמשפר את ההערכה העצמית של חברו על ידי פירגון, או על ידי כך שיוצר עבורו מצבי התמודדות בהם החבר לא יכול להיכנע לפחד ולברוח, אז נאלץ להתמודד... וככל שהוא מתמודד יותר כך הביטחון העצמי שלו גדל. האם זה "טיפול"? האם זה פסול ללא תואר בפסיכולוגיה?

נכון להיום סאדו מאזו מוגדר בעולם הפסיכולוגיה כהפרעה ממשפחת הפאראפיליות. בדומה להרבה דברים אחרים שפשוט לא מצאו להם עדיין הסבר חד משמעי, או הבחנה מדוייקת. האם לפסיכולוג יש בהכרח הכשרה לעזור לאדם במצוקה? האם אדם במצוקה בהכרח מסוגל להעזר בפסיכולוג? האם הביטוי "לפרק ולהרכיב" הוא ביטוי בעל משמעות אחת שמתייחסת לדריסת כל הקיים ובניה מחדש, שמא ניתן גם להסיק שבין השחור ללבן יש הרבה אפור, שבדומה להרבה דברים אחרים שמהווים סימבולים במערכת בדס"מית גם פה יש הקצנה במילים, כשהמהות הרבה יותר מתונה ממה שהמילים מתיימרות להעביר?

לא שאני בעד תרופות אלילים, אבל אני חושבת שהדיון הזה כללי מכדי לבחון דברים בצורה מדוייקת, שכן מדובר במשהו מאוד אינדווידואלי.
Yosefus​(שולט)

Re: ברשותכם...

Yosefus​(שולט) • 21 בדצמ׳ 2005
ליהי_ כתב/ה:
לפני שרצים קדימה לדיון ב"בריא", או "לא בריא", במה מדובר? מהו טיפול נפשי? מהו טיפול? האם לספר לחברה הכי טובה שנאנסת ולקבל ממנה חיבוק זה "טיפול"? האם היא צריכה תואר שני בשביל להיות רגישה מספיק ולהגיד לנאנסת שזו לא אשמתה, לשאול אותה מהיכן נובעים רגשות האשם, לתרגם אותם יחד למילים ולהבין יחד כמה תחושת האשם שלה, בהסתכלות רציונאלית, אינה "נכונה"... האם אדם שמשפר את ההערכה העצמית של חברו על ידי פירגון, או על ידי כך שיוצר עבורו מצבי התמודדות בהם החבר לא יכול להיכנע לפחד ולברוח, אז נאלץ להתמודד... וככל שהוא מתמודד יותר כך הביטחון העצמי שלו גדל. האם זה "טיפול"? האם זה פסול ללא תואר בפסיכולוגיה?

נכון להיום סאדו מאזו מוגדר בעולם הפסיכולוגיה כהפרעה ממשפחת הפאראפיליות. בדומה להרבה דברים אחרים שפשוט לא מצאו להם עדיין הסבר חד משמעי, או הבחנה מדוייקת. האם לפסיכולוג יש בהכרח הכשרה לעזור לאדם במצוקה? האם אדם במצוקה בהכרח מסוגל להעזר בפסיכולוג? האם הביטוי "לפרק ולהרכיב" הוא ביטוי בעל משמעות אחת שמתייחסת לדריסת כל הקיים ובניה מחדש, שמא ניתן גם להסיק שבין השחור ללבן יש הרבה אפור, שבדומה להרבה דברים אחרים שמהווים סימבולים במערכת בדס"מית גם פה יש הקצנה במילים, כשהמהות הרבה יותר מתונה ממה שהמילים מתיימרות להעביר?

לא שאני בעד תרופות אלילים, אבל אני חושבת שהדיון הזה כללי מכדי לבחון דברים בצורה מדוייקת, שכן מדובר במשהו מאוד אינדווידואלי.

מה שהיא אמרה...
וגם: השתגעתם ? בדסמ זה לא כלי טיפולי. לא. לא טיפולי, לא כלי, לא, לא, לא.
מה כן ? חיבוק אוהב של חברה טובה שמסייעת.
electro-z
electro-z • 21 בדצמ׳ 2005
מדברים פה הרבה על לפרק ולהרכיב בני אדם.

מדוע שלמישהו יהיה אינטרס לבלות את זמנו עם אחר שנדרש בעיניו לפרק אותו ולהרכיבו מחדש?
כאילו השולט רואה בו את הפוטנציאל של חלקיו אבל מבחין שהם לא מורכבים נכון?

יסלחו לי מכונאי האדם הללו, אבל בעיני זו שטות גמורה.
אם מישהו חושב שבדס"מ זו שיטה טיפולית, אז אני לא מכיר שום שיטה טיפולית שגורסת שיש להרכיב אדם מחדש כדי שיתאים לאיזשהו ויז'ן אותו רואה מישהו אחר כ"נכון".
אפילו בצה"ל פעם חשבו שכדי להפוך ילד לחייל טוב יש לשבור אותו ולהרכיבו מחדש, גם הם ירגו מזה.

דום, כאדם הלוקח אחריות במסגרת יחסי שליטה על אדם אחר אשר הוא רואה בו נשלט שלו, טוב יעשה אם יהיה קשוב למצוקות ולבעיות של אותו אדם, בין אם מתהוות בהווה ובין אם שורשיהן נמצאים בהיסטוריה שלו.
אני הייתי מצפה שמעבר לקשב הדום גם יתרום מזמנו וממרצו לעזור, ליעץ, להושיט יד, כתף, נסיון, תמיכה ועוד. (באופן אישי אני מאמין שקרבה וחברות בין שולט לנשלט אמורות להפוך את תשומת הלב הזו למשהו הדדי, על אף הההגדרה החד סיטרית לכאורה של יחסי שליטה)
לקרוא לזה טיפול? זה עניין סמנטי
אבל מטפל הוא אדם שהוכשר לטפל, ולוקח גם אחריות המקצועית על כוונותיו להעניק טיפול.

מה ערכה של אחריותו "המקצועית" של דום, האם ישנה כזו בכלל? מה קורה כשהיומרה נכשלת?
האם מישהו נותן את הדין? האם אפשר לכמת את הנזק? האם ניתן יהיה לקבוע רשלנות מצידו?

התשובה על רוב השאלות הללו היא "לא"

לכן, גם אם מישהו חושב שניתן להעזר באדם אחר ע"י קיום מערכת יחסי שליטה עימו (ואני חושב שניתן לעזור - כאדם לאדם במגוון רב של צורות ש מערכות יחסים) עדיין עליו לקחת את ההבטחה הזו בערבון מוגבל מאד.

לנסות לעזור - כן. רצוי.
להבטיח לטפל - ממש לא.
ליהי_​(נשלטת)
ליהי_​(נשלטת) • 21 בדצמ׳ 2005
אני חושבת שאפילו פסיכולוג לא יתיימר לחזות התקדמות בקרב המטופל, באותה נשימה בה הוא מציין בפניו את התעריף שהוא גובה לשעת טיפול. ברור שלא ניתן להבטיח הישגים, אך אני לא מסכימה עם ההנחה שפסול להבטיח לנסות.

כתבת: "מדוע שלמישהו יהיה אינטרס לבלות את זמנו עם אחר שנדרש בעיניו לפרק אותו ולהרכיבו מחדש? כאילו השולט רואה בו את הפוטנציאל של חלקיו אבל מבחין שהם לא מורכבים נכון? "

מה בעצם אתה שואל? למה לשולט לבלות את זמנו עם מישהי שאינה מושלמת ושלמה? או למה לשולט לנסות לסייע לה להשתפר במקום פשוט לקבל את מחדליה?

אני בהחלט רחוקה מלהיות מושלמת, אם כי קרובה יותר מרוב האנשים שאני מכירה icon_smile.gif
אך עדיין, יודעת שיש בי פגמים ברי שינוי, יודעת שיש דברים חיצוניים שיכולים לסייע לי לשנות.

בהמשך כתבת: "לקרוא לזה טיפול? זה עניין סמנטי, אבל מטפל הוא אדם שהוכשר לטפל, ולוקח גם אחריות המקצועית על כוונותיו להעניק טיפול. "

כמו שאמרת בתחילת המשפט, למרות שקצת סתרת בהמשך, עניין סמנטי.

כמו שכתבתי לפני כן, אני לא בעד תרופות אלילים, בטח לא במקום טיפול רפואי כשבאמת צריך כזה. אבל יש פה כמה "אבלים"... הראשון הוא השאלה מה מבטיח אותו רופא אלילים, האם הוא מבטיח לרפא סרטן, או להעניק לגוף חיוניות שתסייע לו להתמודד עם המחלה. במושגים שלנו אני נגד הבטחות כגון "בזכותי את תתגברי על הכל", אבל אני בעד הצעות כמו "אני אהיה לצידך, אלווה אותך, אתמוך בך, אנחה אותך, בזמן שאת מתמודדת עם הכל - בזכותך". אני נגד החלטות נחרצות מידי לגבי מוכנותה של הנשלטת להתמודד, אבל אני בעד רגישות ויכולת להיות קשוב מספיק על מנת לזהות מתי היא רוצה עזרה בהתמודדות שלה. אני נגד הבטחות שאין להן פירעון, אך בעד מתן תקווה על ידי הבטחה לנסות.
Queeny​(מתחלפת){being}
לפני 18 שנים • 22 בדצמ׳ 2005

מאמר בנושא

Queeny​(מתחלפת){being} • 22 בדצמ׳ 2005
בלינק הזה http://sexuality.org/l/bdsm/pfiow.html
יש מאמר בשם "לחטט בפצעי העבר: מחשבות על האופן בו דברים עלולים להסתבך כשמתעקשים להשתמש בבדס"מ לצורכי פסיכותרפיה".

המאמר הזה בעיקר מזהיר. המחברת היא מטפלת והיא מספרת רבות על ההתנסויות שלה - על חוויות שעברה ובעיקר על חוויות תיקון.
במאמר הזה יש בעיקר אזהרות על למה ל א כ ד א י להשתמש בבדסמ ככלי טיפולי, ומה הסכנות הכרוכות בכך, אבל הוא כולל גם סימני-דרך והמלצות למי שמחליט לעשות כך בכ"ז.[B]

מי שרוצה תרגום של המאמר בעברית יכול/ה לפנות אלי בפרטי.
electro-z
electro-z • 22 בדצמ׳ 2005
ליהי_ כתב/ה:
כמו שכתבתי לפני כן, אני לא בעד תרופות אלילים, בטח לא במקום טיפול רפואי כשבאמת צריך כזה. אבל יש פה כמה "אבלים"... הראשון הוא השאלה מה מבטיח אותו רופא אלילים, האם הוא מבטיח לרפא סרטן, או להעניק לגוף חיוניות שתסייע לו להתמודד עם המחלה. במושגים שלנו אני נגד הבטחות כגון "בזכותי את תתגברי על הכל", אבל אני בעד הצעות כמו "אני אהיה לצידך, אלווה אותך, אתמוך בך, אנחה אותך, בזמן שאת מתמודדת עם הכל - בזכותך". אני נגד החלטות נחרצות מידי לגבי מוכנותה של הנשלטת להתמודד, אבל אני בעד רגישות ויכולת להיות קשוב מספיק על מנת לזהות מתי היא רוצה עזרה בהתמודדות שלה. אני נגד הבטחות שאין להן פירעון, אך בעד מתן תקווה על ידי הבטחה לנסות.

אני מסכים איתך לחלוטין.

עם או בלי קשר לבדס"מ אני לא חושב שאפשר לסייע לאדם ע"י הרכבה ופירוק שלו, באופן כללי אני פחות מחזיק משיטות טיפול שמשאירות אדם פאסיבי. אני כן מאמין בשיטות שמעניקות למטופל כלים לטפל בעצמו. אלה הן השיטות שהשפעתן ניכרת לטווח ארוך.

ליהי_ כתב/ה:
"מדוע שלמישהו יהיה אינטרס לבלות את זמנו עם אחר שנדרש בעיניו לפרק אותו ולהרכיבו מחדש? כאילו השולט רואה בו את הפוטנציאל של חלקיו אבל מבחין שהם לא מורכבים נכון? "

מה בעצם אתה שואל? למה לשולט לבלות את זמנו עם מישהי שאינה מושלמת ושלמה? או למה לשולט לנסות לסייע לה להשתפר במקום פשוט לקבל את מחדליה?

אני בהחלט רחוקה מלהיות מושלמת, אם כי קרובה יותר מרוב האנשים שאני מכירה
אך עדיין, יודעת שיש בי פגמים ברי שינוי, יודעת שיש דברים חיצוניים שיכולים לסייע לי לשנות.

אני שואל מדוע מישהו ירצה באחר כאשר הוא כולו שגוי בעיניו ומצריך פירוק לגורמים והרכבה מחדש. אני נוטה לבלות את זמני עם אנשים שאני מוצא מרתקים בפוטנציאל שלהם וביכולתם האישית לממשו. אני לא נוטה להמשך לאנשים שכל ערכם הוא שהם עשויים לחדש את העניין שלי במשחק בלגו.

אולי אני יודע היטב שאת קרובה להיות מושלמת וגם יכול להיות שמצאתי בך פגמים אלו או אחרים, אבל הייתי מעדיף להעניק לך כלים (בהנחה שיש לי כאלה שאת יכולה לעשות בהם שימוש) לעשות את השינוי בעצמך במקום לצפות שאני אשנה אותך. אני מאמין שכאן שוב אנחנו מסכימים.
פרנקי

"המטופלת"

פרנקי • 22 בדצמ׳ 2005
מדוע קיבלתי רושם שהרוב יוצאים מנקודת הנחה שנשלט/ת דווקא אלה שזקוקים לעזרה או טיפול
ושולט הוא באופן טבעי מאוזן , ויציב, ורגוע.. אין לו בעיות בחיים? הוא לא זקוק לטיפול ? או עצה? או הכוונה? ולמה לא מנשלטת דווקא? כל זה לא רלוונטי כמובן ל"סשן באדי'ס" , שלא מנהלים מערכת יחסים עם תשתית רחבה יותר.

לא זכור לי שבנוסף ללהיות כנועות ומתמסרות אנחנו (הנשלטות) חייבות להיות חלשות וסתומות .

הייתי שמחה לזכות בטיפול משולט שהוא פסיכולוג מוסמך , אבל למיטב הבנתי , זה נוגד את כללי האתיקה (שלהם, של הפסיכולוגים).

רכבי זקוק לטיפולים תכופים יותר אפילו .. והוא לא כפוף לשום כללי אתיקה.. יש מתנדבים ?
aka BODYGUARD

על "מטפלים"....

aka BODYGUARD • 22 בדצמ׳ 2005
BDSM הוא כלי שיתופי,לא טיפולי...
על ידי השיתוף כל צד מקבל את מה שצריך/זקוק/מבקש..

נתקלנו כבר ב"מטפלים" למינהם...זו שרלתנות רעה,
ללא בסיס וללא אחריות.

כתבלין, ואפילו אם הוא תבלין של אורח חיים, הבדס"מים שבנו,
נהנים ומשלימים בתוכנו חלומות ,פנטזיות,יצריות ומשאלות גוף ונפש.

כטוען ל-BDSM ריגשי וחם, אני לא אסתדר עם מצב בו אתן,כביכול,
שירות פסיכולוגי מיקצועי כי איני כזה, ולא הוסמכתי לכך..

כאן המקום והבמה לומר זאת בגלוי ובלי בושה:
כשולטים אולי קיבלנו ויש לנו ובנו כלים לתרום ולהעביר,
אולם מכאן ועד התיימרות לעזרה רפואית מיקצועית-
הדרך מאד ארוכה...

ומי שמתיימר לכך הינו שרלתן (מיקצועי..)
ליהי_​(נשלטת)
ליהי_​(נשלטת) • 22 בדצמ׳ 2005
אני זוכרת פוסט שלך בודיגרד, בו הסברת שאם תהיה לנשלטת שלך בעיית אלכוהול בכוונתך לגמול אותה מההתמכרות. האם זה אומר שתאסור עליה לשתות אלכוהול במינון מסויים או בכלל? מה לגבי בעיות אחרות? לא תנסה להשתמש בכוח שהיא בחרה להעניק לך על מנת לעזור לה להפוך לאדם שלם יותר ומאושר יותר?