שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

זה ממש מגעיל אותי

פרנקי
לפני 17 שנים • 27 במאי 2007

זה ממש מגעיל אותי

פרנקי • 27 במאי 2007
שבמהלך הדיונים או אפילו ויכוחים אנשים לא מצליחים להמנע מלזרוק אחד על השני שמות גנאי (טיפש, דביל, דפ"ר, פרחה, תולעת, אידיוט ועוד ועוד...) , להוציא כמובן כתיבה יצירתית או סאטירית.
עצוב שהתופעה נפוצה לא רק בין ילדים בני ה- 18 שרק עזבו את החצר של התיכון ולא ממש רכשו תרבות התקשורת, התופעה קיימת בין החברים הוותיקים, הידועים, הבוגרים והאינטלגניים באתר.

אמרתי כבר שמגעיל ?
ועצוב ?
הייתי כאן
הייתי כאן • 27 במאי 2007
טיפש מפגר וכו..
יחסית בסדר
שמעת פעם שידורים מהכנסת
חבר כנסת אומר לרעהו "ימזדיין בתחת"
ואלה הם נבחרי העם שלנו.
זה עצוב יותר.
Afroditi

אכן, דוחה ביותר

Afroditi • 27 במאי 2007
אני מסכימה לבדרי רננה, כי ,לצערנו, נבחרי העם ,הכנסת, גם הם חוטאים בסגנון דיבור עלוב

ביותר ובעלבונות אישיים, אבל, זה לא נותן הצדקה למה שקורה פה.

מתחיל שרשור, לעיתים על נושא מעניין (וגם אם לאוו, מי שלא מתעניין ,שלא יגיב) ומתחילות

תגובות מתלהמות ,עלבונות אישיים ותת רמה מוחלטת.

אגב, אני כתבתי על תופעה דומה, על כך שאנשים נכנסים לבלוגים של אחרים ושם מתחילים

לכתוב תגובות הרצופות עלבונות אישיים. הרי מי שהבלוג לא מעניין אותו, שלא יכנס, כמו בפורם,

אבל להתחיל בעלבונות וקללות, זה מפחית מהכבוד של המקלל ולא של המקולל.
huan
huan • 27 במאי 2007
הממ למען האמת אני רואה הבדל בין שימוש בקללות וביטויים כמו "אידיוט", "מפגר" ו"מטומטם" (הביטוי האהוב עלי) כאמצעי להבאת דעה לבין שימוש באותם מילים או מילים אחרות בכדי להשפיל או להעליב.

אני לא רואה שום דבר לא בסדר בלהגיד לבן אדם שהוא "מטומטם" כאשר אתה חושב שמה לעשות ומדובר בבן אדם שהוא..ממ..מטומטם! והדבר עדיף בהרבה מלא להגיד דבר או להשתמש בשלל ביטויים וניסוחים פוליטקלי קורקט.
אני כן רואה הרבה לא בסדר כאשר באים לא מיתוך כוונה להביא דעה אלה להשפיל ולהעליב את הבן אדם. דוגמא מצויינת לכך היא המילים המפלאות והירידות של קטסטרופה ולסעע על ויז - בהם לא היה גרם אחד של דעה אלה עלבון על טהרת הלהעליב.
פרנקי

חואן

פרנקי • 27 במאי 2007
עלבון הוא עלבון ומה לעשות
גם דברים כאלה הם חלק מהדינמיקה החברתית
לפחות אני התרשמתי שכאשר נעשה שימוש בהומור עוקצני בתגובות האנשים, ככלל הוא מופנה לאירוע או תגובה כלשהם של "המועלב", להבדיל מעלבון ישיר ובוטה עם שימוש בשמות גנאי אשר מופנים לאדם בכללותו , לרוב מבלי להכיר אותו טוב או בכלל.
בקיצור לקרוא לאדם שאינך מכיר "מטומטם" או "טיפש" בגלל תגובה שלא מצאה חן בעיניך זה ילדותי, מוביל לצרות אופקים ואנטגוניזם לא מוצדק ומיותר בדיונים הבאים.
pagosh​(שולט)
pagosh​(שולט) • 27 במאי 2007
פרענקי היפה,
בעקרון את מאוד צודקת. דיון לא אמור להגיע בשום מצב למצב בו מתדיין אחד קורא לשני דפ"ר או כל מילת גנאי אחרת. זה לא חברי ולא אלגנטי ובטח שלא מפרה את הדיון לחיוב. במישור הזה אין ספק שאפשר גם בלי ניבולי הפה.

אבל אנחנו באים מחברה ומתרבות מסויימת בה למילה הנאמרת יש משמעות דואלית במקרה הטוב ואספקט סביבתי במקרה הפחות טוב. אני אסביר: "מה המצב, יא חרא?" את זה אני אומר רק לחברים הטובים שלי. אני לא אבוא נגיד לאדם שאני לא מכיר או מכיר ולא אוהב ואגיד לו דבר כזה. זו הדואליות. האספקט הסביבתי מאידך הוא אספקט תרבותי שבו גם אם אמרתי למישהו דפ"ר אין הכוונה במלא מובן המילה שהדרוג בפסיכוטכני הראשוני שלו הוא נמוך מאוד ולכן עליו לקבל קצבת נכות מהמדינה כאילו היה חולה בתסמונת דאון. אני חושב שכמי שחיה בין בני אדם בכלל וכישראלית בפרט את מבינה את זה גם בלי לשים את הדברים בתוך מילים. דברים נאמרים בקונטקסט ומביעים את עצמם. כך למשל כשאני אומר "כלובי אתה דפר" אני בעצם מביע במילה אחת (לא יפה לא חברית ולא מפרה את הדיון) את האנטגוניזם שיש לי כלפיו.

בעולם התחתון למשל שמים מטען מתחת לאוטו. בעולם הנורמלי והרווח משתמשים בשפה אמוציונלית ודרוגטורית כדי להביע את התרעומת. ובעולם סופר אלגנטי ותרבותי נמנעים לחלוטין משפה רדודה. דרך האמצע היא הדרך הנכונה. ואני לא יודע אם מה שנורמלי היום (מה המצב יא חרא) היא דרך האמצע. אני רק יודע שהדרך מקובלת והיא לא פוגעת יותר מדי אם נאמרת בקונטקסט הנכון.

במקרה דעסקינן, בו קראתי לכלובי דפ"ר למשל, אני מאמין שכלובי לא נעלב. אף אחד לא היה אמור להעלב אם הוא חי בין בני אדם. גם כי אנחנו אנשים מבוגרים וגם כי זה מנהג רווח. אולי הסגנון לא לרוחך, אולי אפילו מגעיל אותך, אולי את לא מבינה לצורך מה דרושות מילים כאלו - אבל העובדה היא שזה חלק שגור בשפה ובתרבות. זה גם חלק שגור ודפוס התנהגות אנושי שמבטא ומתבטא אישיות. לפעמים אישיות רדודה, לפעמים אישיות שקשה לה להתבטא, לפעמים אשיות אמוציונלית, לפעמים אשיות אחרת.

אני מסכים עם חואן.
huan
huan • 27 במאי 2007
ושימוש בפוליטקלי קורקט, עידון מוגזם,רב תרבותיות ופוסט מודרניזם מובילים לצביעות הגרועה אלפי מונים מאנשים הנעלבים ממילים המגיעות להם בצדק.
לא צריך להכיר אדם בכדי לדעת שתגובה מסויימת או רעיון מסויים הוא מטומטם, וכאשר התגובות והרעיונות הם מגמה ניתן להסיק גם על האדם עצמו-במקרה זה מדובר באמצעי להבאת דעה.
הכירות אישית מובילה את רוב האנשים לשיבטיות וחוסר אוביקטיביות רעיונית כאשר האדם יהיה מטומטם או לא על סמך הרושם שהוא הצליח ליצור במקום על רעיונות ומחשבותיו הבלתי תלויות-במקרה זה מדובר לא פעם בעלבון.
פרנקי
פרנקי • 27 במאי 2007
פגוש,
יכולת להעביר את המסר לכלובי ולנפשות הנוספות המוערבות בעניין גם בלי לרדת לעלבונות אינפנטיליים. המסר לא היה מאבד מזה כלל, אם לא ההיפך . אתה בחרת מסיבות ששמורות לך להתבטא באופן שדורס את אישיותם של אנשים בגלל טעויותיהם ו/או בחירותיהם שלא נאות לך.
ושלא תבין אותי לא נכון. אני , באופן אישי חולה על כתיבתך השנונה ועוקצנית כאשר את מעביר ביקורת על נושא זה או אחר. לא תמיד אני אוכל להסכים עם דעתך בעניין כלשהו אבל לפחות התרשמתי שאם לא אסכים אתה תתקוף ותרמוס את דעתי בדרכך המבריקה אבל לא אותי באופן אישי.
אני לא יודעת אם כלובי נעלב או לא. אני יכולה לשער שאם לא גדלתם באותה שכונה ולא הולכתם לים כל שבת , והוא לא הספיק להתרגל לברכות מסוג "מה קורה יא חרא" או "יאללה ביי דפ"ר", אז סביר להניח שהוא נעלב ובצדק.
נ.ב. הפוסט הזה נכתב לא רק בעקבות הבלוג שלך אלא גם בעקבות התגובות בשירשור "הביקורת" על דנג'ן.

חואן,
יש דברים שמתקבלים בחוג צר של חברים, יש דברים שמתקבלים בחוג צר של אנשים שאינם חברים . אבל שימוש בשפה רדודה ועלבונות אישיים לא יכול להיות מקובל בפורום פומבי, בדיון מול אנשים שלא חברים שלך ואף לא מכרים שלך , פרט לניק, וגם בגלל החשיפה לקוראים נוספים.
הרי גם לחבר שלך שהתרגלת לקרוא לו "מפגר" כשאתם רואים משחק או הולכים לים, לא תפנה אליו ככה במקום ציבורי ליד אנשים שלא מכירים אותכם ואת הדינמיקה הפרטית שלכם.
pagosh​(שולט)
pagosh​(שולט) • 27 במאי 2007
פרנקי כתב/ה:
פגוש, יכולת להעביר את המסר לכלובי ולנפשות הנוספות המוערבות בעניין גם בלי לרדת לעלבונות אינפנטיליים.

פרענקי, כפרעליך, תראי איך אפילו לפוריטנים שבינינו אין אפשרות להתחמק משיח שכזה.
בעצם השימוש במושג אינפנטיליים את בעצם מביאה את השיח שלך בדיוק לאותו מקום.
תודי בזה או שלא, כרגע השתמשת בביטוי לא בונה ודרוגטורי כנגדי וכל זאת מבלי להעליב אותי.
להגיד למישהו מפגר זה כמו להגיד לו מטומטם או דפ"ר או... אינפנטיל. והנה - הנקודה שלי צפה ועולה אפילו כשראש וראשונה למביעות הדעה ההפוכה באה בדין ודברים ובאופן הכי תרבותי שרק אפשר. את חייבת להודות שההודעה שלי כמו כל ההודעות בשרשור הזה שפתחת הן מהוגנות. וגם שלך מהוגנת. לחלוטין. רק שבשלך יש שם גנאי קטן. לראשונה בשרשור זה. משוחח אחד אומר לאחר "אתה אינפנטיל" משמע רמת הבגרות שלך נמוכה, המיון הפסיכוטכני שלך נמוך, היכולות הקוגניטביות שלך רדודות וכל המשתמע מאינפנטיליזציה של אדם בוגר.

אין בזה שום פסול ואת לא עברת כאן על שום קוד אתי ולא חטאת כלל. אבל כן הוכחת את הנקודה של חואן ושלי ששיח נמצא תמיד בקונטקסט התרבותי שלו.
פרנקי
פרנקי • 27 במאי 2007
"אינפנטילי " זהו שימוש לועזי למילה "ילדותי" שבה השתמשתי מקודם ולא הערת לי על כך .
כמו שאמרתי , סוג העלבונות הוא אינפנטילי, יחד עם הסוג המתחכם, העוקצני והנמוך.
לא אמרתי שאתה אינפנטילי - רחוק מזה.