לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

DREAMING LHASA

SPENKY{שייכת}
לפני 16 שנים • 16 במרץ 2008

DREAMING LHASA

SPENKY{שייכת} • 16 במרץ 2008
*פרסמתי בבלוג וראיתי לנכון לפרסם גם כאן.

עד 1950 הייתה טיבט מדינה עצמאית שנשלטה רוחנית ומדינית ע"י טנזין גיאטסו - הוד קדושתו הדלאי לאמה ה14.
המדינות השכנות לה ראו אותה כמדינה ריבונית המנהלת את חייה בשלווה בודהיסטית. היה לה ממשל, טריטוריה , מערכת משפט - הסממנים למדינה עצמאית, היא לא היתה חברה באו"ם אומנם, ועובדה זו היתה בעוכריה כשפלש צבא סין למזרח טיבט ב1950 והביס את הצבא הקטן - 8000 חיילים.
למה אני מספרת לכם את זה? פשוט כי היום הזכיר לי טאבי את יום ההתקוממות של העם הטיבטי המצוין ב10 במרץ. ולמה זה מעניין אתכם? כי בטיבט מתבצע מזה עשרות שנים רצח עם וגרוע מכך הרס תרבות מהגדולים והרחבים שנעשו - והעולם? שותק.

"הזהות הלאומית הטיבטית קשורה בזיקה הדוקה לבודהיזם הטיבטי. הביטוי המובהק לזיקה עמוקה זו היא דמותו של כבוד הדלאי לאמה, המנהיג הרוחני והפוליטי של טיבט.
האסטרטגיה הסינית גרסה לפיכך שפגיעה מוחצת בבודהיזם הטיבטי ומוסדותיו תביא לפגיעה אנושה בשאיפות הטיבטיות לאוטונומיה ועצמאות. האידיאולוגיה הקומוניסטית לא יכולה הייתה לסבול את האמונה הדתית. "ההבדל בין השניים", נכתב במסמך רשמי "הוא כמו בין חושך לאור, שקר ואמת. השניים לא יכולים לדור באותו מקום באותו זמן". וכניסתו לטיבט של הדייר החדש, הקומוניסטי והאתאיסטי, סימן את תחילת המערכה להכחדתו של הדייר הוותיק, הבודהיסטי." (מתוך האתר של ידידי טיבט בישראל)
הדת נאסרה בטיבט, מנזרים נסגרו, הוצתו , נחרבו, אונס ורצח אכזרי של נזירים היו דבר שבשגרה - לפני עשור בערך השתנתה המדיניות בביג'ין וחלק מהמנזרים חזרו לתפקד- בעיקר למען יראה העולם שהכל בסדר בטיבט.
מדיניות העברת האוכלוסיה שנקטה ממשלת בייג'ין גרמה לכך שעוד מספר שנים הטיבטים יהיו מיעוט בארצם שלהם.
כל זה יחד עם רצח, הרג הרס, השחתה של מרכיבי תרבות, נסיון גורף להעלמת התרבות הטיבטית.
המשטר מראה שהכלכלה פורחת בטיבט - אך זה נכון רק למהגרים הסינים ולא לטיבטים שהפכו לאזרחים סוג ב' בארצם. עוני , רעב ומחסור הוא גורלם.

עדיין אתם יכולים לשאול , מה אכפת לך בכלל? בבית שלך כל כך טוב שאת הולכת לתקן עולם?
הדלאי לאמה מלמד אותנו אחריות אוניברסלית , חמלה ואהבה- בנימה אישית יותר בזמן הטיול בהודו היה לי הכבוד להיות נוכחת בשלושה ימי לימודים שהוד קדושתו ערך בלאדאק.בהם דיבר על אהבת הזולת וחמלה, לא הזכיר במילה את הכיבוש הסיני- ובשלושת הימים האלה גיליתי כמה האדם הזה שהערכתי מאוד עוד קודם הוא אשיות דגולה- האיש מפזר סביבו את הטוב שכמעט אפשר לגעת בו.
בספרו חירות בגלות עונה הדלאי לאמה על השאלה שצצה לי מייד כשקראתי את הזוועות- אז מה אני יכולה לעשות? הדלאי לאמה אומר שקודם כל צריך להביא למודעות אזרחי העולם את הפשעים המתרחשים שם, לא רק כשהם בכותרות אלא גם מדי יום. הסתובבתי בדרמסלה, עירם של הגולים בהודו לא רק כדי להנות ממה שיש לה להציע אלא גם כדי ללמוד ולהקשיב.
בספרייה הטיבטית הלאומית של הגולים בדרמסלה שמורים כאודים מוצלים מאש שרידי התרבות הטיבטית שהביאו איתם הגולים, אם תגיעו לשם אי פעם - השיעורים מענגים במיוחד.
עוד בדרמסלה החלטתי שעל אולימפיאדת בייג'ין 2008 אני מוותרת. (לא שזה נורא קשה כשאין לך טלויזיה) אבל אם מישהו יוכל לענות לי במה שונה האולימפיאדה הזו מהאולימפיאדה ההיא בברלין 1936?
זה לפני שדיברתי על כליאתו של הפאנצ'אן לאמה הילד, רצח עם, העברת אוכלוסין, פשעים אקולוגים מהחמורים ששמעתי ועוד.
הדאלאי לאמה כבר לא צעיר, הפאנצ'אן לאמה כלוא והסינים מינו פאנצ'אן לאמה משלהם. לאור העובדה שהפנצ'אן לאמה אמור למצוא את הגלגול של הדאלאי לאמה החדש , יש להניח שהוא יהיה משלהם. כאן יגיע הקץ על שרידי התקווה לחירות בטיבט.
קבלו את הלינק ליטי"ב ידידי טיבט בישראל
http://www.tibet.org.il/

המלצה על ספרו של הוד קדושתו הדלאי לאמה ה14 "חירות בגלות" ששופך אור על הפשעים ועל האג'נדה "מאבק לא אלים" (שבטח לא עוזר)

וסרט מוצלח במיוחד שיצא כשאני הייתי בדרמסאלה - DREAMING LHASA , סרט קטן שצולם בדרמסלה על חייהם של גולים . סרט עלילתי מאיר עיניים.

עוד סרטים: שבע שנים בטיבט, קונדון שיכולים לשפוך אור על האפילה הטיבטית.
האמפרי

Re: DREAMING LHASA

האמפרי • 16 במרץ 2008
SPENKY כתב/ה:
* אבל אם מישהו יוכל לענות לי במה שונה האולימפיאדה הזו מהאולימפיאדה ההיא בברלין 1936?

הייתי עונה לך שאז זה היה בברלין ועכשיו בבייג'ין ורק בגלל שזה אולי נשמע דומה לא
רואים הבדל אבל אני לא ממש מצליח להצחיק את עצמי כאן.
(אגב, בקרתי באצטדיון ההוא בברלין ואם עוצמים את העיניים ו"מקשיבים" השערות
בגוף עוברות לדום).

ספנקי,
תודה שהעלית. הדבר מתסכל כי הוא חלק אחד מהמפלצת האנושית הכוללת שלא ממש
ברור איך להתמודד מולה. אני באופן אישי אחרים את האלימפיאדה ושקוקה קולה
יתחננו מצידי.
מלך הארץ​(לא בעסק)

Re: DREAMING LHASA

מלך הארץ​(לא בעסק) • 16 במרץ 2008
SPENKY כתב/ה:
*..................
........................................................עוד בדרמסלה החלטתי שעל אולימפיאדת בייג'ין 2008 אני מוותרת. (לא שזה נורא קשה כשאין לך טלויזיה) אבל אם מישהו יוכל לענות לי במה שונה האולימפיאדה הזו מהאולימפיאדה ההיא בברלין 1936?
........................
...................................................

נדמה לי שאולימפיאדת ברלין 1936 הייתה הראשונה עם שידורי טלויזיה חיים מה שמצמצם את ההבדל בין האולמפיאדות שהיו לפניה לאילו שאחריה וזו שתהיה בסין.

להבדיל מאולימפיאדת ביג'ינג, בברלין של 1936 המשחקים היו לאחר חקיקת חוקי הגזע של נירנברג כך שהייתה אפליה נגד יהודים וצוענים, מה שלא קיים בסין המודרנית, לפחות לא באופן רישמי.

"רדיפה" עוד לא הייתה באופן ברור (ליל הבדולח יתרחש קצת יותר משנתיים לאחר מכן).

אלא שאפליה גזעית/אתנית הייתה באותה תקופה עניין לא כל כך חריג בהרבה מדינות "נאורות" כולל ארה"ב.

ברוח אותה תקופה אני חושב שלא הייתה סיבה מספקת להחרים אז את אולמפיאדת ברלין, אם כי כיהודי לא הייתי כמובן נוסע לשם ומשחק לידי התעמולה הנאצית.

כך גם לגבי סין. אין מקום להחרים את האולימפיאדה באופן רישמי ע"י מדינות אבל ספורטאים יכולים לעשות את זה על בסיס אישי.

משחקים אולימפים אמורים לגשר על המריבות והבעיות בין העמים בעולם ואם כל מדינה תחרים את המשחקים עפ"י מה שנראה בעינייה צודק - אז לא יהיו יותר משחקים וזה רק יפגע באפשרות לגשר על הפערים ולקדם שלום.

לא צריך ללכת עד 1936. הרי ארה"ב ועוד מספר מדינות החרימו את האולימפיאדה בברית המועצות ב-1980 (נדמה לי) בגלל הפלישה לאפגניסטאן. ואח"כ הגוש המזרחי החרים את אולימפיאדת לוס אנג'לס בגלל הפלישה לגראנאדה.

היום נראה שיש עוד כל מני פלישות, סכסוכים, כיבושים וסיבות אחרות להחרים הרבה מדינות אחרות ואם כל אחד יתחיל להחרים את השני אז נקבל פחות ספורט ופחות שלום.

אני מאחל לטיבטים שיזכו באוטונומיה, זה מה שהדלאי למה רוצה בכל אופן ואני לא רואה צורך להיות פטריוט טיבטי יותר ממנו, אבל אין שום סיבה להחרים את האולימפיאדה.

עם כל הביקורת על סין צריך לזכור שבשביל 1.2 מילארד אנשים הם די שלווים ואנשי שלום.

מעניין איך הייתה מתנהגת מדינה של 1.2 מיליארד ישראלים?
SPENKY{שייכת}

sigi

SPENKY{שייכת} • 16 במרץ 2008
אני לא קראתי להחרמה כלל עולמית של האולימפיאדה.
בתור אזרחית העולם, אחת הדרכים שנראות לי אישית להביע מחאה היא להחרים (אני - תעשו מה שבא לכם) את האולימפיאדה.
יש המון דרכים לעזור לעם הטיבטי:
לאמץ ילד
לנסוע לעזור לפליטים בהודו
לתרום כספים לאגודה
להפיץ את הפשעים הנוראים שנעשים שם מ1950.
המדיניות הגזענית הסינית מעולם לא היתה במוצהר כמו בגרמניה הנאצית- זו הבעיה בדיוק - בגרמניה הנאצית הקלפים היו על השולחן , הסינים לעומתם זורים חול בעיני הבריות- מתחיל מכך שיש איזושהי טענה מפוקפקת לבעלות סינית הסטורית על טיבט (שטות מוחלטת - למעשה אי שם בנכבי ההסטוריה הטיבטים כבשו חלקים גדולים מסין) כתוצאה מהסכם ידידות שנחתם בין הקיסר השמיימי לדלאי לאמה החמישי (נדמה לי) . ממשיך מהשקרים שהסינים מפיצים על הדלאי לאמה בלאהסה (אנס רוצח מרגל הומו וכו') ובעולם (מצית מהומות בלאהסה- זו שטות מוחלטת הדאלאי לאמה התחנן עד דמעות בעבר ממי שנותרו השרידים של המחתרת לפרוק את נשקם).
המושל הסיני הראשון בטיבט צ'ו אן לי icon_razz.gif היה מסב על שולחנו של הדלאי לאמה הצעיר , מבטיחו שהכל יבוא על מקומו בשלום ומורה על מעשי זוועה.
הממשל הסיני הוא אלוף אחיזת העיניים.
הקריאה להחרמת האולימפיאדה יצאה מביתו של הדלאי לאמה , הוא רוצה לא רק בעצמאות לטיבט אלא בהפסקת המעשים האיומים שנעשים שם.
נוריתE
נוריתE • 16 במרץ 2008
הכל פולטיקה ואל תשלו את עצמכם ש"זה רק ספורט"
כל עוד אין חרם של הא''ום על סין בגלל הפשעים שהם ביצעו ומבצעים עד היום בטיבט
אף מדינה לא תחרים אותם
יכולים להיות ספורטאים שיביעו מחאה אישית ולא יבואו
אבל זה יעלה להם בקריירה שלהם

וFYI בגרמניה הנאצית ממש לא היו הקלפים על השולחן,כלפי חוצ לגבי ההשמדה המאסיבית.
והנסיך אדוארד,היה מעריץ נילהב של היטלר
שלא לדבר על כמה וכמה אישים בארצות הברית כמו פורד ולינדברג שתמכו בו בגלוי
ואל תשלו את עצמכם שבעלות הברית תקפו את הנאצים בגלל היהודים
בדיוק כמו שמדינות העולם שזקוקות לסין לא יתקיפו ולא יחרימו אותה בגלל הטיבטים.
זה העולם שאנחנו חיים בו ,כסף ופוליטיקה ות''ו לא.
SPENKY{שייכת}
לפני 16 שנים • 17 במרץ 2008
SPENKY{שייכת} • 17 במרץ 2008
וול כל זה לא ממש חדש- כסף ופוליטיקה מריצים את העולם מקדמת דנא.
זה לא אומר שאנחנו- אזרחיו של העולם - צריכים להשקיע את הראש בחול (או בביצה שלנו)
חומר למחשבה - זה הכל...
בא מהשתיקה

לא רק חומר למחשבה

בא מהשתיקה • 17 במרץ 2008
הכסף הגדול נבנה עלינו הצרכנים הקטנים ויש לנו כוח אם כל אחד יסכים לפעול.

אני יודע שתמים לחשוב שכל אחד מאיתנו יכול לשנות, אבל אני לא קונה מוצרים שיוצרו במזרח בעבודת ילדים.

ואם אצפה בכמה תוכניות מהאולימפידה אחרים את המורים שיפורסמו שם.

כל מפרסם עוזר לסין, שמדכאה את חופש הביטוי של העם הסיני ואת העם הטיבטי.

בנוסף חלק גדול מרעיון האולימפיאדה הוא שוביניסטי ולאומני. אני לא מוצא סיבה שאנשים ירגישו גאווה כי ספורטאי מהמדינה שלהם או יהודי ממדינה זרה הגיע למקום רביעי או חמישי או זכה במדליה.
אם אני מכיר את הדרך של הספורטאי או מעריך אותו לא מעניין אותי מאיפה הוא הגיע.

כל הרעיון של ההמנונים והמדינות מפספס את המטרה הראשית של האולימפיאדה והיא שכולם אזרחי העולם.
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 17 במרץ 2008
ציטוט: המדינות השכנות לה ראו אותה כמדינה ריבונית המנהלת את חייה בשלווה בודהיסטית.

או-הו... טיבט הייתה אוטוקרטיה אכזרית וחשוכה, שהלכה לפי מסורות עתיקות עוד במאה ה-20. שום שלווה ושום בטיח - החזקים שלטו בחלשים, הייתה היררכיה מעמדית ברורה, ניצול של מעמד האיכרים, פיאודליזם כמעט קלאסי.

אני לא אומר שזה בסדר שסין סיפחה לעצמה את חבל הארץ של טיבט. אין לי שום סימפתיה כלפי סין, להיפך. אבל אני באמת לא חושב שכל האידאליזציה הזאת של המצב, כאילו נעשה פה עוול נוראי, זה נכון.

בקיצור, זה לא ענייננו. אני מניח שאף-אחד כאן הוא לא סיני או טיבטי, ולאף-אחד אין פה קרובים או חברים באיזור של כדור-הארץ.

בוודאי שהדלאי-למה רוצה להשתחרר מעול סין - הוא יהיה השליט היחיד של טיבט 'המשוחררת'! הוא ובניו ובני-בניו. אני מציע לא ליפול למניפולציות כל-כך מהר, בייחוד כשלא מכירים את ההיסטוריה ואת האינטרסים של הצדדים.

גם אנחנו לא אוהבים לשמוע כל מיני דברי-שטנה כנגדנו, אשר מקורם בעיקר בתעמולה כנגדנו בעולם, שמגיעה בעיקר לאנשים בורים שאינם מכירים את המצב, את ההיסטוריה שעומדת מאחוריו, את המניעים והדמויות הפועלות.

בקיצור, נראה לי מעט יומרני לקבוע עמדה כל-כך נחרצת בקונפליקט שכל-כך רחוק מאיתנו, בהתבסס על משהו שרק צד אחד מאכיל אותנו בו..
האמפרי
האמפרי • 17 במרץ 2008
[quote="מקבי"]
ציטוט: בקיצור, נראה לי מעט יומרני לקבוע עמדה כל-כך נחרצת בקונפליקט שכל-כך רחוק מאיתנו, בהתבסס על משהו שרק צד אחד מאכיל אותנו בו..

יתכן באמת.
אם אני לא טועה טיבט לבשה מיני קצר מדי ומתגרה וגם היא אשמה במידת מה.
אפשר בהחלט להבין את ידידנו הצהובים לכיבוש.

בואו נתרכז במה ולמה כן ולא להיפך.
נראה לי הרבה יותר בריא לנשמה.
שושנה אבן
שושנה אבן • 17 במרץ 2008
מקבי כתב/ה:
בוודאי שהדלאי-למה רוצה להשתחרר מעול סין - הוא יהיה השליט היחיד של טיבט 'המשוחררת'! הוא ובניו ובני-בניו.

הדלאי- למה הוא למה. נזיר.