צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

זהירות אונס!

אחת כזו
לפני 16 שנים • 9 במאי 2008

זהירות אונס!

אחת כזו • 9 במאי 2008
אני מסתכלת על אורכו של שרשור הדום המסוכן, מבינה שאין לי באמת את היכולות הנדרשות כדי לקרוא את כולו, ולא נלחמת עם חולשותי.

אבל עיינתי בו קצת, והבנתי ממנו שדום מסוכן הוא כמה דברים: אחד מהם זה דום שהוא חסר אחריות. דבר נוסף הוא שמדובר בדום (גבר בעצם) אשר כופה סיטואציות המסכנות את נפשה ו/או גופה של הסאבית, בתמורה להנאתו.

ר"ל- סוג של אונס.

ואז ניסיתי לחשוב: מהיכן בעצם מגיעה התפישה הגורפת הזו שאונס מייצר נזקים קשים כל כך ובלתי הפיכים.

אונס זה לא דבר נעים, כי בהגדרתו זה משהו שנעשה בניגוד לרצוננו. משם זה מתחיל ונגמר.

אלא, שאם אני מסתכלת על החיים שלנו, הרי שאנחנו נאנסים יום יום ושעה שעה לעשות דברים שהם בניגוד לרצוננו, נשים וגברים כאחד: תשלומי מס, עצירה באור אדום, עמידה בתורים, ועוד. אם לא נבצעם, ברור לנו שנשפט ואולי גם נאסר. יש כאן גם פן של התעללות נפשית..

ויש גם את עניין התקיפה ללא "אונס מיני": תקיפה גופנית זו יכולה להיות הרבה יותר חריפה, משאירה נזקים גופניים. אלא שבגלל שלא מדובר בתקיפה מינית, לא מקטלגים את זה תחת נזק נפשי נורא וכו'

עכשיו תגידו: איך את משווה בכלל. שימוש במיניות שלך, ע"י אדם זר, או כזה שאין לך רצון שיעשה את זה, משאיר חותם של התעללות באופן שאינו נמחה, ואי אפשר בכלל להבין את תוצאותיו.

בעניין הזה אני רוצה להזכיר, שבניגוד ל1/3 מהנשים בארץ, שחוו אינוס או נסיון לאינוס, יש לנו כאן כ-97 אחוזים מהגברים שחוו אינוס בנסיבות מחמירות, בשיתוף פעולה מלא של האנשים הכי קרובים אליו, שהסתיימו בפציעה ומום גופני.

שם זה בסדר, כי ככה עושים לכולם? שם זה לא משאיר טראומות איומות?
אנחנו חיים בחברה שמחליטה למי ולמה יווצר נזק בלתי הפיך בנשמתו וגופו, ואצל מי זה חלק מהנורמה?

ובאותו עניין - כריתת דגדגן זה אונס?

יכול להיות שאם אונס לא היה נחשב לכזה עניין גדול, נפגעי ונפגעות אונס לא היו יכולים להתלות בכך, להסתמך על כך, והיו פשוט מחזירים את עצמם למסלול נורמטיבי..

מה נראה לכם?
זיקית

וואו

זיקית • 9 במאי 2008
שניה לפני שנהיים כאן 20 עמודים וכולם נכנסים בכולם, אני חייבת - למען ההגינות - לשאול אותך שאלה אישית, אבל מאחר ופתחת את תיבת הפנדורה הזו, אני מרשה לעצמי -

האם עברת אונס או תקיפה מינית אי פעם?
אחת כזו

Re: וואו

אחת כזו • 9 במאי 2008
זיקית כתב/ה:
שניה לפני שנהיים כאן 20 עמודים וכולם נכנסים בכולם, אני חייבת - למען ההגינות - לשאול אותך שאלה אישית, אבל מאחר ופתחת את תיבת הפנדורה הזו, אני מרשה לעצמי -

האם עברת אונס או תקיפה מינית אי פעם?

כן.
cai
cai
cai • 9 במאי 2008
נראה לי שאת מדברת שטויות.

להתגבר על תקיפה מינית זה עניין של אופי ותמיכה נפשית. "החברה" לא יודעת מי עברה אונס ומי לא, והיא לא מקלה או מקשה. בעניין הזה אין הבדל בין נשים לגברים. ההבדל הוא, כרגיל, שנשים מדברות על זה.

אני לא יודעת מאיפה הבאת את הנתון הזה, שיש לנו כאן 97% מהגברים שעברו אונס בנסיבות מחמירות.

אני גם לא יודעת להגדיר מה ההבדל בין תקיפה מינית לתקיפה לא מינית מבחינת אילו צלקות נפשיות כל אחד מהם משאיר. גם כאן, אני מעריכה שזה עניין של אופי. לכן, אני לא יודעת למה את מחליטה שהחברה החליטה שתקיפה מינית מצלקת יותר.

אני לא יודעת אם בשירות בריאות הנפש יש העדפה לנשים שעברו אונס על גברים שעברו אונס ו/או על אנשים שפרצו להם לבית ומאז הם בטראומה איומה כי כל תחושת הבטחון שלהם התמוססה. אולי יש ואת מתבססת על זה. בכנות, לא נראה לי.
עלומה​(אחרת)

האומנם?

עלומה​(אחרת) • 9 במאי 2008
אונס
כפייה, הכרחה, מעשה שנעשה לאדם בעל-כורחו, אילוץ, השגה בכוח; תקיפה מינית, בעילה בכפייה

אני חושבת שזה תלוי בחברה בה את מתקיימת.
בואי ניקח את החברה הישראלית, ולא דווקא את הכלוב.
אונס הוא ברור מאליו, ההגדרה ברורה, האיסור הוא ברור, אך, עדיין, העונש קל, המשפט ארוך, מייגע ומכוער.
ויש המון סיבות לכך.
כגון:
מהו אנושי?, מהי ההגדרה ללא?, מניעים?, אופי?, אישיות וכדו.
אם אנחנו לוקחים את ההגדרה עצמה, יש כ"כ הרבה מקרי אונס, כאלה, שאפילו בשם האהבה מטושטשים.
אדם מסוכן, לראייתי, הוא אדם שלא עושה לך להרגיש טוב, לא קהילה, לא חברה, יוכלו להגדיר לך מה טוב בשבילך, מה נכון, יוכלו לכפות עליך, כן. גם זה סוג של..

לגבי השאלה שנשאלה אותך לפניי, יש לי שאלה אחרת, בואי נגיד שהיא כן עברה אונס, תקיפה וכדומה.
את התיבה שלה, האם היא תפתח דווקא בפוסט שהיא פתחה?,השאלה היא מתוך התעניינות?, דאגה? כי עם כל הפתיחות שיש פה, למה אדם יחשוף את עצמו וכאבו ככה מול כולם?, בין אם הוא מכיר ובין אם לא..
זיקית

המממ..

זיקית • 9 במאי 2008
אני לא חושבת שאפשר להשוות מילה גברית לאונס. אם את רוצה להסתכל על זה בעין אמפירית - לא ניתן להסביר באופן קולקטיבי את הטראומה (לדבריך) והשלכותיה הנפשיות הבאות לידי ביטוי (נניח) בהתנהגות גברית תוקפנית ושאר רעות חולות בעובדה ש"הותקפו", ולא מהסיבה הפשוטה שיש הרבה מאוד גברים לא נימולים שעדיין מתנהגים כמו חרא.

ברמת הלינגוויסטית - אך גם הרעיונית הפשוטה ביותר אני חושבת שלהשוות תקיפה (כזו או אחרת) לאונס זה מופרך. אונס הוא אונס, תקיפה היא תקיפה. אני נכנסת כאן קצת ללופ תיאוטולוגי אבל אני בטוחה שמעבר לעובדה ששניהם נעשים ללא רצוננו מאחר ואונס הוא תקיפה מינית מהסוג הגרוע ביותר (ולא נכנס כאן להשוואות איזו תקיפה איומה יותר) הוא "רמה אחת מעל".

אי אפשר להשוות אמא שמכריחה את הילד שלה לסדר את החדר או לאכול תרד בניגוד לרצונו ושולחת אותו לעונש בחדר אם לא עשה את זה, לזו שמכה את הילד שלה במקל מטאטא מאותה סיבה - ולדעתי להשוות אונס להכרח זה מגוחך.

אני לא חושבת שנאנסים ונאנסות נתלים בטראומה שלהם יותר ממה שהם רוצים, וייתכן גם - שאלה העושים את זה עושים את זה כי זה חלק בלתי נפרד מהטראומה שלהם. חוצמזה לכל אדם מבנה נפשי אחר ואי אפשר לשפוט אדם שעבר טראומה נוראית כזו - בין אם עברת אחת דומה בעצמך או לא.
Lady Mod​(אחרת)

Re: המממ..

Lady Mod​(אחרת) • 9 במאי 2008
זיקית כתב/ה:
אני לא חושבת שאפשר להשוות מילה גברית לאונס. אם את רוצה להסתכל על זה בעין אמפירית - לא ניתן להסביר באופן קולקטיבי את הטראומה (לדבריך) והשלכותיה הנפשיות הבאות לידי ביטוי (נניח) בהתנהגות גברית תוקפנית ושאר רעות חולות בעובדה ש"הותקפו", ולא מהסיבה הפשוטה שיש הרבה מאוד גברים לא נימולים שעדיין מתנהגים כמו חרא.

ברמת הלינגוויסטית - אך גם הרעיונית הפשוטה ביותר אני חושבת שלהשוות תקיפה (כזו או אחרת) לאונס זה מופרך. אונס הוא אונס, תקיפה היא תקיפה. אני נכנסת כאן קצת ללופ תיאוטולוגי אבל אני בטוחה שמעבר לעובדה ששניהם נעשים ללא רצוננו מאחר ואונס הוא תקיפה מינית מהסוג הגרוע ביותר (ולא נכנס כאן להשוואות איזו תקיפה איומה יותר) הוא "רמה אחת מעל".

אי אפשר להשוות אמא שמכריחה את הילד שלה לסדר את החדר או לאכול תרד בניגוד לרצונו ושולחת אותו לעונש בחדר אם לא עשה את זה, לזו שמכה את הילד שלה במקל מטאטא מאותה סיבה - ולדעתי להשוות אונס להכרח זה מגוחך.

אני לא חושבת שנאנסים ונאנסות נתלים בטראומה שלהם יותר ממה שהם רוצים, וייתכן גם - שאלה העושים את זה עושים את זה כי זה חלק בלתי נפרד מהטראומה שלהם. חוצמזה לכל אדם מבנה נפשי אחר ואי אפשר לשפוט אדם שעבר טראומה נוראית כזו - בין אם עברת אחת דומה בעצמך או לא.

חד משמעית.
לא ניתן להשוות נזק של תקיפה
לנזק של תקיפה מינית
לנזק של אונס.

ובכלל, הנזק הנגרם
משתנה מאדם לאדם.
זה אינדיוודואלי.

נשבר לי הסטרפאון
מכל אלו המתיימרים לדבר על הנושא מבלי שעברו את זה על בשרם/ן.

חלס!!
Lady Mod​(אחרת)
Lady Mod​(אחרת) • 9 במאי 2008
הבהרה!

זיקיתוש, לא ציטטתי אותך כי התכוונתי אליך.
ציטטתי אותך כי התגובה שלך נכונה בעיניי.

}{
זיקית

Re: האומנם?

זיקית • 9 במאי 2008
עלומה כתב/ה:
אונס
כפייה, הכרחה, מעשה שנעשה לאדם בעל-כורחו, אילוץ, השגה בכוח; תקיפה מינית, בעילה בכפייה

לגבי השאלה שנשאלה אותך לפניי, יש לי שאלה אחרת, בואי נגיד שהיא כן עברה אונס, תקיפה וכדומה.
את התיבה שלה, האם היא תפתח דווקא בפוסט שהיא פתחה?,השאלה היא מתוך התעניינות?, דאגה? כי עם כל הפתיחות שיש פה, למה אדם יחשוף את עצמו וכאבו ככה מול כולם?, בין אם הוא מכיר ובין אם לא..

אני פה מספיק שנים בשביל לדעת לאן השרשור הזה הולך להתדרדר..

לשאלתך - היא לא חייבת לענות, היא יכולה לענות בקצרה שזה לא רלבנטי ולא ענייני.

השאלה נשאלה מתוך עניין מאחר וזה רלבנטי לדיעה אותה היא מביעה. לו הייתה כותבת פוסט ארוך ונוקב על גידול כריזנטמות הייתי שואלת אותה אם היא מגדלת כריזנטמות.
עלומה​(אחרת)

Re: המממ..

עלומה​(אחרת) • 9 במאי 2008
Lady Mod כתב/ה:
זיקית כתב/ה:

חד משמעית.
לא ניתן להשוות נזק של תקיפה
לנזק של תקיפה מינית
לנזק של אונס.

ובכלל, הנזק הנגרם
משתנה מאדם לאדם.
זה אינדיוודואלי.

נשבר לי הסטרפאון
מכל אלו המתיימרים לדבר על הנושא מבלי שעברו את זה על בשרם/ן.

חלס!!

ברמת הדיון, את לא יכולה לבוא ולומר, חד משמעית. ואז לומר משתנה מאדם לאדם.
כן, קראתי, את הכל.
אני לא חושבת שמישהו מתיימר, אני לא חושבת שמחובתנו לשתוק, כי לכן כואב.
אם מחר יקרה לי המצב הזה, איך אתמודד, איך אדע, איך אבין, איך אמשיך להיות?, איך כ"כ הרבה דברים..
כל שאלה היא רלוונטית, גם אם נשבר לך.
לגבי התיימרות, אני בטוחה שתמצאי המון תחומים שאת מתיימרת להם, גם אם לאחרים נשבר מזה.