ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

לגבי השוביניזם של השפה העברית - ואולי גם פתרון?

Geshem Black
לפני 15 שנים • 23 בינו׳ 2009

לגבי השוביניזם של השפה העברית - ואולי גם פתרון?

Geshem Black • 23 בינו׳ 2009
אני אפתח בהקדמה לפני שאסביר את דבריי.

בתור גבר שמגדיר עצמו כאחד שתומך מאוד בפמיניזם, וגם אחד שמתעסק הרבה בכתיבה,
לא יכולתי שלא לא להתעלם מהשוביניזם הניכר מן השפה. החל מסיומות שמשתמשות במין זכר, המשך בפניות של מערכות אלקטרוניות המשתמשות בקולן כפונה למין זכר, וכלה במבחנים או טפסים הפונים אל מין זכר (אך מציינים, כדי להיות פוליטיקלי קורקט, שהעניין פונה לשני המינים).

עכשיו - פגשתי עם השנים כמה פמיניסטיות שהחליטו לפי דבריהן "לאזן" את השפה, ולדבר בלשון נקבה לכולם. בהתחלה התלהבתי מהעניין, נראה לי דיי חדשני, ואף מיוחד. אבל עם הזמן, העניין התחיל להעיק עליי. לא רק משום שהתרגלנו, אנו הגברים (ושמעתי גם על הנשים שהתנגדו לעניין) לדבר בלשון זכר - נושא שיכול בסופו של דבר להיפתר, משום שלכל דבר חדש אפשר איכשהו להתרגל עם הזמן, אבל גם משום שבעיניי, השימוש בלשון נקבה עושה אפלייה למין הגברי לא פחות מזה שעושה השפה כיום למין הנשי.
והאם פתרנו בזה משהו? אני חושב שלא כלום.

אותה פמיניסטית, שהיא בעיניי גם חברה קרובה ואדם מאוד מוערך, בעת שפניתי אליה בדברים לגבי העניין, התנערה מרצוני ליצור שוויון בין המינים,
וטענה כי יש לאזן את השפה השוביניסטית ולהטות אותה לכיוון הנשים.

על אף שאני מבין ואף מכבד את דבריה, והמטרה שלה מאוד נעלה בעיניי, אני חושב (ואף אמרתי זאת בפניה) כי זו טעות לפמנז את השפה במובן של "שוביניזם" כלפי הגברים, במקום למצוא איזשהו פתרון שיצור שיוויון.

אני למדתי באחד מהשיעורים של קורס שיש לי שנקרא "שפה ותקשורת" כי הפמיניזם מצאו פתרונות לכל מיני מילים, מונחים וביטויים שהפכו אותם מ*רק גבריים* לפונים לשני המינים, כגון - במקום לומר "ביה"ס לאחיות" שהרי זה אומר שהביה"ס מיועד רק לאחיות, ועליהן מוטל להיות רק נשים, נקרא מחדש כ"ביה"ס לסיעוד" והרי הוא פונה לשני המינים, כי הרי יש גם אחים במקצוע. כלומר, האקדמיה לעברית קיבלה כל מיני ביטויים חדשים בשפה.

אם כך, ומאחר ואיני איזה בלשן מכובד, בסה"כ אדם שמתעניין וחוקר את השפה על מגוון היבטיה, וגם אדם שאינו מעוניין להמשיך לקיים את הדינמיקה העברית הזו תוך כדי אפלייה של איזושהו אחד מן המינים, אני מעוניין ליצור שפה חדשה.

ידוע, כי העברית היא שפה שמית, כמו ערבית. ארמית, אמהרית, וכן הלאה, ובעיקר לשפות שמיות יש בעיית הטיות זכריות ונשיות שונות. לעומת זאת, באנגלית, כשאומרים You מתייחסים גם ל'את' וגם ל'אתה'. אם כך, צריך למצוא איזשהו פתרון שיכחיד את הבעיה השמית לעברית, ויביא אותה להיות יותר אירופאית.

ידוע לי שפעם הייתה יותר נפוצה שפת האספרנטו. קראתי קצת עליה היום, שהיא עדיין דיי נפוצה בקרב העולם, ואפילו מלמדים אותה בארצנו לא מעט. אולי היא תוכל להיות איזשהו עמוד תווך להבניית השפה החדשה.

אני לא מתכוון ליצור שפה חדשה לגמרי, אלא להחיות אותה מחדש.
משהו בסגנון מה שעשה אנתוני ברג'ס בספרו 'התפוז המכני', שהמציא את שפת 'הדרוגז' שגיבוריו מדברים, כאשר יצר סלנג של מילים רוסיות, גרמניות (ועוד כמה שפות) יחד עם האנגלית. אני אומר, למה לא לנטרל את השוביניזם מן השפה העברית וליצור משהו שיהיה ראוי להגות?

שאלתי אליכם\ן היא כזאת - ראשית, מי מעוניין\ת לקחת בפרוייקט הזה חלק?
שנית, האם אתם\ן מכירים\ות בלשנים\ות שיכולים\ות לתת דעתם\ן או רעיון כלשהו על איך ליישם זאת? אני מאוד רציני בנוגע לעניין הזה, ואשמח לשמוע עוד דעות מתלהבות, אם יהיו כאלה בכלל.

- אגב, שמה של הפמיניסטית לא מוזכר בכדי לא לעשות לה אאוטינג, ולא בגלל שמהותה הממשית אינה רלוונטית או חסרת חשיבות. ההיפך הוא הנכון.
הוא​(שולט)

זה קשור

הוא​(שולט) • 23 בינו׳ 2009
לפורום לא קשור
הפוסט הבא - גידול חסה בשטחים
Geshem Black
אולי בעינייך זה לא קשור ולא רלוונטי,
אבל בעיניי אחרים זה מאוד חשוב ואף מציק.

אתה זכר, ולכן אינך רואה את ההשלכות של השפה העברית ובכלל של המדיניות והדינימיקה השוביניסטית על הנשים וכיצד זה פוגע בהתנהלות חיים תקינה.

אז בבקשה, אם אין לך משהו חשוב להגיד ואתה סתם רוצה לקנטר, תעשה את זה במקום אחר.
Tame
Tame • 23 בינו׳ 2009
"הוא" התכוון שיש פורום "לא קשור" שבו מתפרסמים דברים שאינם קשורים לבדסמ, למרות שאנחנו כבר 10 עמודים דנים באלוהים בפורום הזה ועל אף שניתן לומר שאלוהים קשור להכל הוא לא באמת קשור לבדסמ icon_smile.gif
בכל מקרה הוא לא התכוון לקנטר אותך.

בהקשר למה שאמרת על השפה, אני מסכים איתך וגם אני חשבתי פעם על ההבדלים שהשפה עושה בין המינים. עם זאת הייתי מעדיף להשתמש תמיד בלשון נקבה לפני שהייתי מוכן לשנות את השפה שלנו למשהו יותר אירופאי. לא שאני חושב שלהטות את השפה לכיוון השני זה רעיון טוב.
דבר אחר שניתן לעשות הוא אולי לשנות את ההקשרים שאנחנו תופשים את השפה בהם וזאת ע"י שינוי טרמינולוגיה יסודי - לדוגמה במקום בעל ואישה נשתמש באיש ואישה או בבני זוג או בכל מיני מילים אחרות. כשפונים לקהל ניתן פשוט לפנות לפי המין הנפוץ יותר באותו קהל ואם מניחים שיוויון בין המינים אז לפנות בחלק מהזמן בלשון זכר ובחלק האחר בלשון נקבה. בנוסף את הפרשנות שאנחנו נותנים למילים שהן כביכול שוביניסטיות אפשר לשנות - במקום לומר עקרת בית ניתן לומר עיקר הבית או מנהלת משק בית (כי בסך הכל מדובר בתפקיד ניהולי לוגיסטי לכל דבר) ואם שינינו את הטרמינולוגיה בצורה כזו זה גם מכליל בתוכו גברים שיכולים גם הם להיות עיקר הבית או מנהל משק הבית.
אפשר לעשות עוד הרבה שינויים קוסמטיים שישפיעו עלינו מאוד מבחינה פסיכולוגית מבלי לפגוע לרעה בשפה הנחמדה שלנו.
מה דעתך?
Geshem Black
אני מסכים עם דברייך,
ואף נתתי דוגמא לזה עם העניין של ה'ביה"ס לסיעוד' שהחליף את ה'ביה"ס לאחיות'.

בכוונתי להפוך את השפה ליותר אירופאית, הכוונה לא הייתה שעכשיו נתחיל לדבר בפסאודו-לטינית,
אלא רק במובן המטאפורי, להפוך אותה ליותר מזוקקת מבחינת התחביר, ופחות בעייתית.

כאמור, הבעייתיות אינה רק במונחים, כפי שאמרת - בעל ואישה במקום 'איש ואישה', או איזושהי משמעות נרדפת אחרת.
הבעיה היא גם בהטיות, ואותה פמיניסטית מוכשרת ציינה זאת לא אחת בפניי ובפניי אחרים -
למשל, כשיש 20 אנשים בחדר, ומתוכם שני גברים, עדיין ימשיכו לומר - 'מה שלומכם?', או 'מה אתם רוצים לעשות היום', במקום 'מה שלומכן?' או 'מה אתן רוצות...', מבין?
עם זאת, לדבר בלשון נקבה לא פותר בעיניי את הבעיה כלל, אלא רק מחמיר את השסע המיני בין השניים, שגם ככה הוא קשה מנשוא. עכשיו יהיו שתי דיאלקציות שונות, נשים מדברות *ככה* וגברים מדברים *ככה*, זה נורא בעייתי בעיניי.

חייבים למצוא איזושהו פתרון. ואם למצוא קונספט חדש להטיות, לסווג אותן כמשהו אחד,
כמו באנגלית - 'You are going to the mall' שיכול להיות גם 'אתה הולך לקניון' וגם 'את הולכת לקניון' מבלי לכפות את הזכריות או הנשיות - אז אדרבא.

נכון לעכשיו, לדבר בפימנוז זה לא עוזר לפתרון הסוגיה.
Tame
Tame • 23 בינו׳ 2009
כמו שאמרתי קודם, אם יש פחות גברים מנשים בקהל אז מן הראוי להשתמש במינוח של נקבה לכולם, אם יש יותר גברים אז בזכר, אם יש חצי חצי אז בחלק מהזמן ככה ובחלק מהזמן ככה.

בקשר להטיות, איך לדעתך תוכל לפרוץ את הגבול הלינגוויסטי שמפריד בין שני המינים מבלי "לפצוע" את השפה עצמה? כרגע השפה היא דיכוטומית אז או שנצטרך "לשבור" את הקיר המפריד, או שנצטרך "לבנות" עוד נדבך כמו מרפסת משותפת לשני החדרים המופרדים. האפשרות השניה נראית לי פחות פוגענית אבל זה עדין לא אומר שזה ישים. זה גם לא אומר שזה לא ישים, אולי כדאי לנסות לגשת לזה בדרך של ניסוי וטעייה.

עלו לך רעיונות שאתה רוצה לבחון?
אנדרפוט
אנדרפוט • 23 בינו׳ 2009
באמת בעיה קשה, אפילו בית-חולים הוא מושג שמזניח את זהות הג'נדר של החולות, אולי נשנהו לבית-מחלות וכך נמנע אפליה.

השפה והשיח מבטאים את הנורמה החברתית ולכן אפילו שאנגלית היא שפה פחות מגדרית היא עדיין מבטאת אפליה נגד נשים. מנחה הפונה לקבוצה מעורבת של גברים-נשים יאמר - OK GUYS
כך שהמרצע יוצא מהשק למרות הנייטרליות של השפה.

בתקופת החלוצים בישראל קמו קיבוצים רבים ששמו להם את השוויון כמטרה חברתית עליונה. הקפידו לקרוא לכולם "החבר" או "החברה" ושמו לב לשפה שביטאה שאיפה לשוויון. אבל בפועל כמובן שלא היה שוויון ונשים לא השתתפו בהנהגה ובתפקידים היוקרתיים על פי כמותן היחסית. השפה השוויונית לא ביטאה את הנורמה בפועל אולי משום שהנורמה הקיבוצית היתה מעל לכל סוג של יומרה אידאולוגית.

ואולי גם הפמניזם הרדיקלי הוא מעט יומרני ומעורר אנטגוניזם, בעיקר כאשר הוא מאיים על השפה היומיומית בצורה כל כך שרירותית. לרבים מהחפצים בעברית יש זהות מינית, אז נתחיל להתעסק איתם עכשיו? ואם להתייחס לדיון הפילוסופי (והדי משמים לטעמי) על אלוהים, אז כמובן שמדובר ביישות קוסמית נטולת ג'נדר אז למה מתייחסים אליו כאל זכר? והאם יש בכלל הבדל בין שולחן לבין אלוהים, הרי שניהם זכרים (לפחות בגוף יחיד) נטולי איבר.

הרבה יותר מעניין אותי, מהנקודה הפמיניסטית, אם אישה יכולה להבחר השנה לראש-ממשלה מאשר העובדה ששמו של התפקיד הוא בעל זהות זיכרית מובהקת.
amy​(נשלטת)
amy​(נשלטת) • 23 בינו׳ 2009
שפה יוצרת מציאות.

מרגש אותי שיש גבר שהנושא הפמיניסטי כה קרוב לליבו.
נכון, הרעיון שהעלית- על פניו נשמע הזוי, ויש להניח שיעורר לא מעט אנטגוניזם, אבל זה רק מפני שאנשים לא רגילים.
אני מאוד בעד. למרות מאות בשנים של אפליה מתמשכת, אני לא סבורה שהפיתרון הוא להפוך את השפה לנקבית (על אף שבתור פמיניסטית אדוקה, הוא כן קוסם לי icon_smile.gif )
יש ליצור שוויון בשפה. האם יש בלשנים שיכולים לסייע? לא יודעת. אולי אין, עדיין, ויהיו בעתיד.
כל מהפיכה מתחילה מ "משוגעים לדבר". פעם ה "ירוקים" נחשבו לרעיון מטורף בארץ, ותראה אותם היום. יש ליצור לובי.
אשמח לסייע icon_cool.gif
Bloody
Bloody • 23 בינו׳ 2009
ריין, אין לך משהו יותר טוב לעשות?
האמפרי
האמפרי • 23 בינו׳ 2009
אנחנו כבר 60 שנה דורכים במקום והמבצע האחרון בעזה רק חידד זאת עבורנו.
צריך לדבר עם החמאס כי זה דבר שלא נוסה עדיין ובכלל שישכחו מימית. קדחת
נחזיר להם אותה.

אופס, סליחה..זה לא הפוסט הנכון...מחילה באמת..(זה לא 5489824 ?)

בכל אופן, מירב, אני באופן אישי קרוב יותר בדעתי ל Tame שמדבר על כמות
הגברים מול הנשים (ולהיפך, לצורך השיוויון) אשר נוכחים בפורום מסוים - ריבוי
נשים - שפה ניקבית וריבוי גברים - שפה זכרית ("ריבוי נשים" לכשעצמו הוא דבר
מבורך אבל אני אתרכז בנושא).
מילותיו האחרונות של בן יהודה אלי לפני שהחזיר ציוד היו:

"והאמפרי, כפרה, אל תשכח (קפה), כשעומדים מולך אחד גבר ואחת אשה פנה
אליהם תמיד בלשון - שתיכם. לעולם לא שניכם או שתיכן. ככה אתה ממקסס"
(ואז פתאם נשבר לו והוא הלך ולי נשארה כל העבודה עם איתמר).

היו יצירתיים בעניין. בכלל היו יצירתיים. בכלל נעים לי להשתמש בציווי "היו"
ככה ערב שבת. אל תשאלוני למה.