ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

לגבי השוביניזם של השפה העברית - ואולי גם פתרון?

אחותופל
לפני 15 שנים • 24 בינו׳ 2009

פמיניסטית

אחותופל • 24 בינו׳ 2009
בתור הפמיניסטית שפתחה את עיניו של ריין לעניין הזה - אז קצת {הרבה} מקומם אותי ריין, שאתה אומר שהתחלת לשים לב לעניין עם הזמן - אתה לא התחלת לשים לב לבד - אני הפניתי את תשומת לבך לכך, ואני לא בטוחה שבתור גבר היית שם לב לכך לולא אופן הדיבור שלי שכה קומם אותך ועדיין מדיר שינה מעיניך.
והפניית תשומת הלב לא היתה על ידי דיבור על כך, או כתיבת מאמר נלהב - אלא ע"י דרכי השקטה - שהיא פשוט דיבור פמיניסטי (כן, כמו מירב מיכאלי - וכמו הפוסט האחרון שכתבתי בבלוג שלי - והוא זה שהעלה את הנושא לכאן עכשיו).

אני לא מטיפה לאף אחת. אני פשוט עושה את מה שנעים לי ואת מה שנכון בעיני - ומדברת באופן הזה כי כך מרגיש לי הרבה יותר נכון - והשימוש בשפה באופן הזה מגיע להרבה יותר אנשים ומקומות. משם כל אחת יכולה לקחת את זה לאן שהיא רוצה ולעשות עם זה מה שהיא רוצה.

מאוד הייתי רוצה לגרום לשינוי שאתה מציע, אבל מודעת גם למגבלותיי. אני לא עכשיו אתחיל להמציא שפה חדשה ואתעסק עם זה, אבל אני כן עושה את מה שאני יכולה במסגרת השינוי שאני רוצה להיות ולהביא - ופשוט מדברת את אשר אני מאמינה בו. וכמו שכתבתי בפוסט - העבודה הקשה מניבה תוצאות יפות ומעניינות.
עכשיו שים לב! אני לא מדברת כך על מנת להשיג תוצאות, אני מדברת כך כי כך הרבה יותר נכון לי ותואם את מהותי המבקשת שוויון מלא - כן, גם בדיבור. העובדה שמתלוות תוצאות לעניין - ותוצאות חיוביות בעיניי - זה מבחינתי בונוס שמן בצד.

ותום - אתה יכול לקפוץ לי - ההיסטוריה רצופה באנשים כמוך שניסו להיאחז בקיים" וב"מוכר" למרות שלא התאים יותר עבור חלקים הולכים וגדלים באוכלוסייה. אבל הזמנים המתחדשים הובילו לשינויים המתבקשים - ומה שנתפס בעבר כ"אופנה חולפת" היה לשינוי שריר וקיים.

בחורה אחת(!) כמוני שמדברת וכותבת ככה - מגיעה לעוד מלא אחרות, האחרות שמושפעות מגיעות בתורן לעוד הרבה אחרות - כמו השרשור הזה שריין פתח -וגלגלי השינוי מסתובבים ותופסים תאוצה.

ריין, לבך וראשך במקום הנכון, אבל אני חוששת שמכיוון שהרעיון הוא כה קולוסאלי פאקינג להמציא שפה! ולגרום לה לתפוס ולהשתרש - קצת מועד מראש לכישלון. ואז זה תפסת מרובה לא תפסת.
והרעיון יעלם. בדרך שלי - אני גם משנה את השפה והופכת אותה לדינמית יותר ונכונה יותר (בעיני - האקדמיה והחוקים שלה לא מעניינות אותי) וגם מעלה את המודעות להפלייה הקיימת.
Geshem Black

זה ייתכן, זה אפשרי, כל עוד אנחנו כאן שרים.

Geshem Black • 24 בינו׳ 2009
אחותופל היקרה. אולי אותך מקוממים דברים רבים, אותי יותר מקומם העודף נרקיסיזם הלא מרוסן שלך.

אז על אף שהיית רוצה לתת לעצמך וגם אני הייתי רוצה לתת לך את הקרדיט של זאת ש"פתחה" את עיניי העיוור - אין זה כך, ואני מצטער שאני מונע ממך זאת.

כפי שכתבתי בתגובותיי הקודמות לנושא זה, אומנם אני גבר, אבל לא נולדתי אתמול, וגם לא גדלתי כל חיי בלהלהלנד. התוודתי לעניין הפמיניזם זמן רב עוד לפני שפגשתי אותך, והכרתי בעברי בחורות שדיברו בצורה הזו - מעטות אומנם - אך עדיין קיימות. לא, אחותופל, לא המצאת את הגלגל, צר לי.

הקרדיט שאני מוכן לתת לך מלבד המאמצים שלך לתקן את המעוות (בצורה קצת מעוותת משלך), והזיק שהבריק בראשי בהשראת הפוסט שלך לעשות את מה שאני מתכוון לעשות בהמשך דרכי, הוא גם המאבק העיקש שלך בלא לראות את המאבק שלי כצודק או הוגן.
זה נכון שאני ממשיך לדבר לפי השפה השוביניסטית, וזה גם נכון שאני לא מסכים איתה.
אני ממשיך לדבר כך משום שאני חושב שזה מיותר להתחיל להרגיל את עצמי במשך תקופה ארוכה לדבר בשפה מפומנזת כשאני ממילא מתכוון למצוא פתרון הגון וטוב יותר אחר עם הזמן.

לא אמרתי שאת מטיפה לאף אחד, למרות שעכשיו את דווקא כן קצת עושה את זה (בתגובה לזו שאני מגיב לה עכשיו). אני בטוח שאת מדברת כך כי את מרגישה שזה הכי נכון, וגם כי יש אידיאולוגיה שעומדת מאחורי זה, ועל כך, בשיא הכנות, אני מוריד לך את הכובע.
אבל עם זאת, את לא רואה את השגיאה האיומה שאת עושה כעת בשימוש הזה.

אני מסכים שהגברים המשתמשים יומיום בשפה העברית השוביניסטית זקוקים לטלטלה,
ואני מבין את הצד שלך שמנסה לעשות זאת, ממש כמו ראיון שראיתי עם מירב מיכאלי לפני הרבה מאוד זמן בה דיברה בדיוק על זה. ברגע שגברים ישימו לב להבדלי השפה בצורה מודגשת, הם יבינו עד כמה חמורה שגיאתם.

עם זאת, אני לא מנסה לעשות הליך של אפלייה מתקנת, אני חושב שזו טעות - מה שאת ומיכאלי בוחרות לעשות - כי אתן מצדדות בצד השני במקום לצדד בשני הצדדים.
הגברים לא חפים משגיאות, אבל לדבר רק במין נקבה תוך כדי השטחת הזכויות הגבריות זו טעות בעייתית לא פחות מזו שקרתה עשרות שנים רבות כלפי הנשים.
אני חושב שזה לא פתרון אלא "לעשות לחברך מה ששנוא עלייך".

אני מבין את טענתך כי את מודעת למגבלותייך, ואת לא מתכוונת להתחיל להמציא שפה חדשה ולהתעסק עם זה, ואני מבין ומקבל זאת. את יכולה להמשיך לעשות את מה שאת עושה הכי טוב, ואני מעריך את המאמצים. אני חושב שזה לשווא מעט, משום שהפתרון רק מעיב עוד לסכסוכים בין המינים ולשיסוע הקשה שביניהם. למה זה כל-כך קשה להבין שכולנו קורצנו מאותו החומר?
למה להוסיף לשיסוע, במקום להלאים אותו ולגרום להבנה הדדית ושיוויון?

את טועה בדברייך שאת מבקשת שיוויון מלא, כי בשיסוע שאת תורמת לו, נוצר ההיפך משיוויון, אלא הטייה לכיוון הצד הנשי. ובתור פמיניסטית, עלייך להבין את הבעיתיות בהטיית המאזניים כלפיי צד אחד בלבד.

אחותופל, מה שאת עשית עם פימנוז השפה - לא נחשב להמציא שפה חדשה? אני חושב שכן.
וכמה זמן לקח לך לעשות זאת? אני חושב שכמה חודשים טובים, אבל הצלחת, וזה עדיין אפשרי.
המאמץ שלך מוכיח שזה אפשרי. אני לא מדבר על להשקיע מאמצים קולוסיאלים בלהמציא שפה מוחלטת חדשה. אני אוהב את השפה העברית, המטאפורות והתיאורים שלה, אני רק לא אוהב את הדיכוטומיה השמית הבעייתית בין המינים, וזה משהו שצריך לחשוב על פתרון עבורו.

אולי את לא מעוניינת למצוא לבעייה בין המינים פתרון נורמטיבי, אבל אני כן.
ואני לא אשקוט. כזה עקשן אני.
אחותופל
אחותופל • 24 בינו׳ 2009
אני ממש מבינה את מה שאתה אומר ובאמת שמעריכה את מה שמנסה לעשות... שיהיה לך הרבה בהצלחה!
אני יודעת שאני עשיתי שמיניות באוויר לעיתים בנסיונות למצוא שפה נייטרלית או דיבור נייטרלי לעיתים כשלא התחשק לי לדבר בלשון ריבוי נקבה, אבל גם מאוד לא רציתי להשתמש בריבוי הזכרי הנהוג. ופתרונות כמו ביה"ס לסיעוד טובים עד גבול מסויים - לא תמיד הם תקפים ולא תמיד הם מדוייקים מספיק בשביל מה שרציתי לומר.
אז אני באמת מקווה שתמצא פתרון שישביע את רצונך. מקווה גם שתוכל לראות שהפתרון שאני מצאתי (הדיבור הפמיניסטי) הוא כרגע מה שהכי הכי מתאים לי ומה שהכי משביע את רצוני בזמן הזה בתרבות ובארץ שלנו. בדיוק ככה.
מקווה שתוכל לקבל את זה בלי להאשים אותי בנרקסיזם, עקשנות, הטפה ובחוסר צדק.

זכותך לחשוב שאני ומירב טועות, אבל אולי יהיה לך קל יותר להבין שזו דרכנו ולכבד אותה.

שא ברכה.
קטסטרופה{Adonai}

תהיה.

קטסטרופה{Adonai} • 24 בינו׳ 2009
אני בתוך עמי יושב ובאתר הזה הרבה דברים יכולים לקרות.
כמו, כמו שנניח שיש לי גם עבד וגם שפחה, כן?
היא באה אלי הביתה והעבד התעכב לרכוש לי בונבוניירה.
הוא הגיע.

התחיל הסשן, היא התפשטה והוא, עבד חדש, חיכה להוראות ממני וקיבל.

על 4 היא והוא ערומים כביום היוולדם ומחכים להוראות.

"תמצי כלבה"
היא מוצצת.
תחזרי לשם מיד.
חוזרת.

פה מתחילה הבעיה.
אם אגיד לעבד "תמצוץ כלב" אז אני שובניסט.
אם אגיד לו "תמצצי כלב" זה יעורר בלבול אצלם.
אם אגיד לו "תמצוץ כלבה" כנ"ל.
אם אגיד לו "תמצצי כלבה" אז השפחה תעוט בעליצות לעשות כן.
ואני בכלל רציתי את העבד.

שאלה לי לריין ולאחותופל:
מה אעשה לעזאזל?
Geshem Black
Geshem Black • 24 בינו׳ 2009
אחותופל - הביקורת שהייתה לי כלפייך וכלפי הפתרון שמצאת אינו מסיר כבוד שיש לי כלפייך.
ויש הרבה כבוד. כפי שאמרתי ואני חוזר ואומר שוב - אני מאוד מעריך את המאמצים שלך,
ואת הפתרון הנוכחי שלך. אני מקווה שביום מן הימים תביני כי אין זה מספיק, וכי זה יוצר יותר בעיות מאשר פתרונות, אבל גם אם לא תביני זה בסדר. אני עדיין מת עלייך icon_smile.gif

קטסטרופה - אני חושש שהבעיה אצלך היא לא כזו של שוביניזם של השפה, אלא פשוט סדר עדיפויות מעוות, אתה לא יודע למי לאפשר לתת לך Blowjob מהר יותר, ואתה נכנס לבלבלות.
זה בסדר, עם הזמן זה יעבור.
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 24 בינו׳ 2009
אחותופל,

את לא רצינית, אפילו לא במעט.
כפי שריין כתב על הנרקיסיזם שלך, אני מסכים לגבי זה.

רק אני ואני ואני.
זה באמת קשור לפמיניסטיות או קשור בך?

ובכלל, לא נראה לי שמשהו בגישה שלך (לא האידיאולוגיה) "סופר" גברים....
אחותופל
אחותופל • 24 בינו׳ 2009
קטסטרופה - על מי אתה עובד?? לא שפחות ולא סולר, מקסימום חולר. ובתשובה לשאלתך - תביא ביד.

ריין - חולה עליך בחזרה.

תום - אפפעם לא התיימרתי להיות רצינית.... אני לא רופאה, אך ממליצה בכל זאת על מנוחה - תנוח (זו עבודה מאומצת לקדוח כל היום)
נילי ונילי
לפני 15 שנים • 25 בינו׳ 2009
נילי ונילי • 25 בינו׳ 2009
סחתיש על הקומונה. יישר כח.
Tish Adams
לפני 15 שנים • 25 בינו׳ 2009
Tish Adams • 25 בינו׳ 2009
נילי ונילי כתב/ה:
סחתיש על הקומונה. יישר כח.

בט' כפרולה (שומרת על זכויות).

אני בהחלט מסכימה שיש להחדיר זאת למודעות. בזה אני מסכימה עם אחותופל.
לדבר בלשון נקבה כן תורם לדעתי למודעות כשזה מתאים כפי שציינתם אבל, זה רק חלק קטן ממכלול רחב.
לעומת זאת, לתקוף (מה שכונה כאן נרקסיזם) בכל הזדמנות ומקום יוצר אנטגוניזם.
חבל.
Tame
לפני 15 שנים • 26 בינו׳ 2009
Tame • 26 בינו׳ 2009
זה פוסט נחמד, חבל לתת לו להתדרדר.
בסך הכל טיש צודקת לחלוטין: גם הדרך של אחותופל וגם הדרך (שעדיין לא התגבשה) של ריין הן חלק מאותו המכלול.
כל אדם זכאי לדעתו ולאפשרות ללכת בדרכו - גם אלו שאנחנו לא מסכימים איתם ובכלל זה אני מכליל גם את מי שלא מעוניין מכל וכל בשום שינוי בשפה העברית, גם זוהי דרך וככזו היא לגיטימית בין אם אני מסכים איתה או לא.

בסופו של דבר ההיסטוריה נכתבת תמיד בדיעבד, היא אף פעם לא נכתבת בהווה, כך שמה שנראה היום כסוג של קוריוז יכול מחר להיות היסטוריה. אם נסתכל על הסופרג'יסטיות המפורסמות שנחשבו בזמנן למשוגעות ואף נעצרו על כך שרצו לשנות את הנורמה ולאפשר לנשים זכות הצבעה נוכל לראות שמה שנראה בעבר כקוריוז מוזר הפך לנורמה חברתית ברוכה שאין אנו כיום מקדישים לה ולו מחשבה שניה מאחר שזה כה מובן מאליו.

ורק עוד דבר אחרון - לקבוצה השלטת תמיד מחכה מכשול סמוי, יש המכנים זאת גזענות מודרנית. זהו סוג של גזענות שלא רק שלא רואה בעצמו כגזענות אלא גם מתנגד לגזענות או לאפלייה, אלא מה? שאנשים כאלה נוטים לחוש שמאבקי שיוויון הזכויות של קבוצות חלשות כבר הסתיימו והשיוויון הושג (על אף שהמציאות מראה אחרת). אי לכך נראה להם שכל הישג נוסף למען אותן קבוצות חלשות הוא בגדר פריבילגיה לאותה קבוצה (אותה הם לא תופסים כחלשה יותר) ובעצם מקפח את הקבוצה שלהם עצמם (אותה הם לא תופסים כחזקה יותר). זהו מכשול מסוכן מהסיבה הפשוטה שהוא סמוי מעין (אנשים כאה לא מודעים לכך שהם מפלים על בסיס מגדר או גזע או מעמד וכו') ולכן קל מאוד ליפול בו.