ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

לגבי השוביניזם של השפה העברית - ואולי גם פתרון?

Tame
לפני 15 שנים • 16 בפבר׳ 2009
Tame • 16 בפבר׳ 2009
טוב זה היה מבחן דיי ארוך אבל הלך דיי טוב,
ועכשיו כמו שהבטחתי - תגובה icon_smile.gif

אז ככה- השפה המקראית זה ביטוי שקצת מחטיא את מטרתו, הכוונה העיקרית שלי היא לעברית העתיקה ואני אתן דוגמה.
כיום כשאנחנו אומרים ליטול המשמעות שאנחנו מתכוונים אליה היא "לקחת" משהו. אז מה זה נטילת ידיים? לקיחת ידיים? - לא
נטילה בעברית עתיקה זה החזרה של משהו שהיה תחת רשותך ונלקח ממך. כשאת משיבה לעצמך את מה שהיה אמור להיות ברשותך קודם לכן את נוטלת אותו ולא לוקחת. בנטילת ידיים המיים מאפשרים לאדם למסמס את החושך שאוחז בקצות האצבעות לאחר השינה ולהחזיר את הידיים חזרה לרשותו מתוך רשותו של החושך (סתם היבט רוחני).
גם המילה יתרון - אנחנו משתמשים בה כמילה נרדפת למילה עדיפות. האחד עדיף על השני. אבל המילה יתרון היא מאוד מדוייקת, יתרון של משהו על משהו אחר זה כשנשאר "יתר" לאחר שמשווים שני גורמים. לדוגמה לבית של שלוש קומות יש יתרון של קומה אחת על בית של שתי קומות. היתר שנשאר אחרי ההשוואה הוא הייתרון - זה ביטוי מאוד מתימטי.

העברית המודרנית שלנו היום איבדה את המשמעויות העמוקות של רוב המילים שלה, לא מדובר בהבדל בין שפה גבוה-ספרותית לשפה יומיומית. ההבדל הוא של השפה בכללותה והוא הבדל כמותי ואיכותי ברמת המשמעויות.
יש המוני המוני מילים ש"למדתי" מחדש בעברית והמשמעות שלהם, המשמעות המדוייקת, משמשת אותי בדיבור היומיומי שלי כמו גם בכתיבה, אלא מה? אף אחד לא מבין את הדברים שאני אומר בצורה מדוייקת משום שרוב האנשים לא מכירים את המשמעויות הדקות (דיווק - דקות - כמו שנתות של סרגל - כמה שהן יותר דקות וצפופות הן יותר מדוייקות, כך גם במשמעות של מילים) של המילים. או המשמעויות העתיקות.
אני עדיין משתמש במילים מתוך יחס למשמעויות העתיקות בהתבטאויות שלי מכיוון שאני מאמין שבתת מודע הקולקטיבי שלנו (היהודים) קיימים גורמים שכן מושפעים מההבדלים הללו של המשמעויות ולכן מתוך התקווה לעשות שינוי פנימי ולא מודע במקבל המסר אני מוכן לטרוח יותר (או פחות - תלוי איך מסתכלים על זה).
Geshem Black
לפני 12 שנים • 28 ביולי 2011

רימייק

Geshem Black • 28 ביולי 2011
החלטתי לעשות מעשה ולהחזיר למודעות הכלובית את השרשור הישן ישן הזה מימי הביניים או הבינתיים (שנתיים אחורה, רבותיי!)..

אז מה נשתנה מאז?
יש נשיא שחור ראשון לארצות הברית, מעניין כמה טוב זה עשה לנו.
האוטונומיה של האי גרינלנד מדנמרק התרחבה - הידד!
התרחש ליקוי חמה מלא וממושך בן 6:39 דקות בהודו, סין, והאוקיינוס השקט. באמת מרשים, חבל שלא ראינו את זה.
האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר הגיע לביקור בישראל וברשות הפלסטינית, וואטאבר.
ג'נרל מוטורס הודיעה על פשיטת רגל - כיף לדעת שחרא לאחרים, לא?
נחנך בדובאי בורג' ח'ליפה, גורד השחקים והמבנה הגבוה ביותר בעולם (828 מטר!!!), מתי הולכים לבקר?
רעידת אדמה בצ'ילה, בדרגה 8.8 בסולם ריכטר, אחת מרעידות האדמה הגדולות ביותר בהיסטוריה המתועדת! אומרים שאנחנו גם בדרך לשם. כמה זמן כבר צריך לחכות לאפוקליפסה?!
אתר ההדלפות ויקיליקס פירסם כ-91 אלף מסמכים אמריקנים סודיים על המלחמה באפגניסטאן, יופי טופי.
חיילי ארצות הברית השלימו את הנסיגה הסופית מעיראק לאחר 7 שנים, הגיע הזמן.
אקסטרה, אקסטרה...

ובכן, הכול טוב ויפה. אבל מה עם השפה העברית?
מה עם הכרה בזכויותיהם השוות של כל המינים והמגדרים השונים?
עזבו אתכם לרגע את הצורך להגיב בעוקצנות שבבדס"מ השוויון לא משנה.
אנחנו מדברים פה על הבסיס שבבסיס, צורות ההתבטאות, השפה, הזהות האישית.
אם לא נדע איך לדבר אחד עם השני, איך נוכל להסביר את עצמנו?