שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

מה היא קהילה?

Tish Adams
לפני 15 שנים • 28 בפבר׳ 2009

מה היא קהילה?

Tish Adams • 28 בפבר׳ 2009
שיחות של הזמן האחרון הביאו אותי לפתיחת דיון על קהילה.
מה היא קהילה עבורכן/ם ומה לדעתכם מייחד אחת כזאת.
השאלה הבלתי נמנעת:
האם יש כאן קהילת בדס"מ ואם כן, מה עושה אותה לקהילה ולא לעוד קבוצת אנשים בעלי אינטרס ועניין משותף?
Tame
Tame • 28 בפבר׳ 2009
אוו פתח לדיון מעניין, מקווה שזה יצבור תאוצה icon_smile.gif

אני חושב שאין דבר כזה קהילת בדסמ' אלא קהילה שכוללת בתוכה את הבדסמ כמשהו שמותר על פי הנורמות של הקהילה (אייזה מותר - רצוי וכמה שיותר icon_smile.gif )
אבל בסופו של דבר מה שיש לנו כאן זו קהילה שמספקת צרכים רבים ומגוונים בשביל אנשים רבים ומגוונים. אמנם מדובר בקהילה דיי אמורפית ופלסטית כי המצע שלה הוא מצע וירטואלי בראש ובראשונה, בניגוד לקהילות קלאסיות שהיו מבוססות על מצע פיזי של אדמה ובתים. ואם נמשיך מעט את המטאפורה הזו ניתן לומר שבעוד שקהילה קלאסית מבוססת על קרבה גיאוגרפית שמביאה להיווצרותם של קשרים, חיבה ולפעמים אפילו מחוייבות הדדית, אזי אצלנו מדובר על קירבה רעיונית (אולי אפילו פסיכולוגית או ערכית) והיא זו שיוצרת את החיבה והקשרים והמחוייבות.
בהסתכלות על הפורום שלנו בכלוב כתופעה נפרדת ניתן לראות ש"צורכי הבדסמ" של הקהילה לעיתים קרובות מקבלים מקום משני בפני רצונות וצרכים אחרים של הקהילה. בגלל שהקהילה בשלביה הראשוניים אנחנו עדיין רואים ניסיונות לגבש ולהשליט נורמות מסויימות או הסכמות פנימיות שיהיו תקפים לכל חברי הקבוצה. אנחנו יכולים לראות גם תהליכי פוליטיקה של מעמקים, כזו שקשה מאוד להיות מודעים אליה - גם לאלו שמבצעים אותה בכל רגע נתון (ואין כאלו שכן וכאלו שלא - כולנו כן).

זה משעשע לחשוב שכוחו של הבדסמ' הוא מה שמושך אנשים ל"סצינה" מלכתחילה אבל בחלקם אנשים נשארים בגלל הקהילה גם כשיש להם ליד הניק בסוגריים "לא בעסק" - ויש אפילו כאלה שמראש לא היו בעניין ועדיין מגיעים לכן והופכים לחלק מאיתנו. כנראה שיש כאן משהו מושך אחרי הכל וזה לא רק השוט או הקולר icon_smile.gif
מה שעוד משעשע זה שרבים מאיתנו מאמינים שאנחנו כאן רק בשביל הבדסמ - כי בסופו של דבר לא ניתן להתחמק מזה. כמו כוכבים שנוצרים מצבירי גז שנמשכו בכוח המשיכה אך הכוחות הגדולים הביאו להיתוך פנימי במרכז מה שגרם לתהליך לצבור תאוצה ולצביר הגז להפוך לשמש. אנחנו נמשכנו זה לזה מכוח הבדסמ' אך התהליכים הפנימיים שלנו הביאו ל"הצתתה" (יותר טוב לומר kick start) של קהילה וכעת לקהילה יש קיום בפני עצמה.
הדורבנים​(נשלט)
הדורבנים​(נשלט) • 28 בפבר׳ 2009
הרלוונטיות של השאלה לא ברורה.
מה זה *חשוב* אם יש פה או אין פה? אני לא שולל, אבל המשמעות הפרקטית של המילה "קהילה" בהקשר הבדסמי לא ברורה:

בדרך כלל קהילה זה משהו שנותן יותר כוח לפרטים להשיג את מטרותיהם - יעני יותר קל לגדל ילדים, להשיג אוכל, להרגיש שאתה לא לבד בעולם, לארגן מסיבות פטיש..

מהבחינה הזו - כן. יש בארץ קהילת בדס"ם.

אז מה?
הדורבנים​(נשלט)
הדורבנים​(נשלט) • 28 בפבר׳ 2009
עוד שתי הערות לtame:

נראה לי במובן הזה של קהילה - לא כלכך חשוב מי מגדיר את עצמו לא בעסק. ובוודאי לא חשוב שיהיו יחסים של חיבה בין חברי הקהילה. בד"כ גם אין, במקרה של הקהילה שלנו icon_smile.gif.

לעיניין המסה הקריטית: היא כמובן חשובה - אחרת פשוט לא יהיה מסיבות פטיש...
Tame
Tame • 28 בפבר׳ 2009
בקשר למסיבות - נכון מאוד icon_smile.gif

בקשר ליחסי החיבה בין חברי הקהילה - לא מסכים דווקא, יש המון אנשים שהתחברו אני אחד מהם (מצאתי אנשים מדהימים כאן) ואני דווקא חושב שכל ההתנצחויות והבוץ שבפורום הם לא התופעה הדומיננטית אלא תופעת לוואי שיש בהרבה קהילות וירטואליות (למרות שיש הרבה גם שאין בהן כך שזה לא מחייב) ושיש המון חיבה בין אנשי הקהילה שלא שמים אליה לב מכיוון שהיא מתרחשת יותר בתקשורת הבינאישית ולא בפורום שבו מתרחות המריבות ואת זה כולם רואים.
היילני
היילני • 28 בפבר׳ 2009
אני לא יודעת מה מגדיר 'קהילה' להבדיל מקבוצת חברים בעלי אינטרסים משותפים. אולי זו למעשה ההגדרה: קהילה היא קבוצה שלאבריה יש לפחות מכנה משותף אחד והיא קוראת לעצמה כך.

כשגיליתי את הבדס"מ ואת האתר הזה, ידידי ההומו אמר: "מעניין, לא ידעתי שיש לזה קהילה".
ההבדל בין הקהילה הזו לקהילה ההומו-לסבית, לצורך העניין, הוא שקהילת הבדס"מ הישראלית אינה פוליטית. נכון, שישנם בה אנשים שלא רואות בעצמן בדס"מיות, אבל הן עדיין חברות בקבוצה, כי אם כל הביקורת שמטיחות על קהילה שלנו (ואני מעיזה לומר 'שלנו'), היפה בה דווקא הוא שהיא מקבלת כל אחד וכל אחת לשרותיה ללא הבדלי דת/גזע/מין/מגדר/מיניות/ העדפות וכיוצ"ב. בגלל זה היא כביכול "פרוצה" ואולי מתקשות לכנותה 'קהילה'. יחד עם זאת היא תחומה ולו בשל השיום: "קהילת בדס"מ". יש לה ביטוי וירטואלי, יש לה מסיבות משלה, יש לה קודים התנהגותיים, טרמינולוגיה, לבוש ועוד. היא לא חייבת להיות מגובשת, ולבטח נוצרים בה זרמים שונים, כמו שניתן לראות גם בקהילות פמיניסטיות וגם בקהילות מדעיות למיניהן, וגם בה יש דמויות משפיעות יותר ופחות.
Lanya Colson

Re: מה היא קהילה?

Lanya Colson • 28 בפבר׳ 2009
Tish Adams כתב/ה:
השאלה הבלתי נמנעת:
האם יש כאן קהילת בדס"מ ואם כן, מה עושה אותה לקהילה ולא לעוד קבוצת אנשים בעלי אינטרס ועניין משותף?

who gives a damn?
מכשפונת ממתק

ואווווווו

מכשפונת ממתק • 28 בפבר׳ 2009
היילני כתב/ה:
אני לא יודעת מה מגדיר 'קהילה' להבדיל מקבוצת חברים בעלי אינטרסים משותפים. אולי זו למעשה ההגדרה: קהילה היא קבוצה שלאבריה יש לפחות מכנה משותף אחד והיא קוראת לעצמה כך.

כשגיליתי את הבדס"מ ואת האתר הזה, ידידי ההומו אמר: "מעניין, לא ידעתי שיש לזה קהילה".
ההבדל בין הקהילה הזו לקהילה ההומו-לסבית, לצורך העניין, הוא שקהילת הבדס"מ הישראלית אינה פוליטית. נכון, שישנם בה אנשים שלא רואות בעצמן בדס"מיות, אבל הן עדיין חברות בקבוצה, כי אם כל הביקורת שמטיחות על קהילה שלנו (ואני מעיזה לומר 'שלנו'), היפה בה דווקא הוא שהיא מקבלת כל אחד וכל אחת לשרותיה ללא הבדלי דת/גזע/מין/מגדר/מיניות/ העדפות וכיוצ"ב. בגלל זה היא כביכול "פרוצה" ואולי מתקשות לכנותה 'קהילה'. יחד עם זאת היא תחומה ולו בשל השיום: "קהילת בדס"מ". יש לה ביטוי וירטואלי, יש לה מסיבות משלה, יש לה קודים התנהגותיים, טרמינולוגיה, לבוש ועוד. היא לא חייבת להיות מגובשת, ולבטח נוצרים בה זרמים שונים, כמו שניתן לראות גם בקהילות פמיניסטיות וגם בקהילות מדעיות למיניהן, וגם בה יש דמויות משפיעות יותר ופחות.

icon_eek.gif
שאת חכמה!

<לא!לא הייתי צינית>
Tish Adams

Re: מה היא קהילה?

Tish Adams • 28 בפבר׳ 2009
Lanya Colson כתב/ה:
Tish Adams כתב/ה:
השאלה הבלתי נמנעת:

who gives a damn?

I Do
ולכן פתחתי את הפוסט הזה.
לא מעניין אותך, אל תגיבי.
Grey / Green
Grey / Green • 28 בפבר׳ 2009
אין כאן קהילה. פעם הייתה פה מעין קהילה, והיא הלכה בדרך כל בשר. האם הפסדנו משהו? בשביל מה צריך קהילה? למה אני, יעקב, שיש לו מקצוע מכובד בראיית חשבון, חברים ומנוי לשער 5 בבלומפילד, צריך להסתובב עם כל מיני מלחכי מגפיים?

יש כמה תשובות מקובלות לעניין הזה. התשובה הראשונה היא שאני צריך מקום שבו מבינים אותי. אם כל מה שמספק אותי זה שמישהי חודרת אליה מאחורה, במחילה, וכל החברים שלי הם הומופובים שותי מכבי, לכאורה הלחץ בחזה שיווצר לי מזה שאני אף פעם לא יכול לשתף אף אחד בתאוות שלי יגרום לי בסוף לניורוזות. וזה נכון, אבל להיות סוטה בישראל של 2009 זה לא בדיוק להיות הומו באנגליה האדוורדיאנית. לרובנו יש חברים שיודעים עלינו, ולחלקנו יש חברים שחולקים איתנו את הסטייה שלנו. לראייה, חפשי את המילים "אמא שלי יודעת" בפורום הזה ממש ותראי מה תקבלי.

התשובה השניה היא שאנחנו צריכים מקום לצוד בו למצוא בו פרטנרים שיעזרו לנו להגשים את עצמנו מינית. את הטענה הזאת מוכיח האתר הזה, שנותן שירותים מצוינים של היכרות, ודומני שזה רוב השימוש בו. החברים הוונילים שלי לא מכירים את בנות הזוג שלהם בקהילה של משעממים במיטה, אז גם אני לא צריך: אני יכול לפתוח פה פרופיל ולכתוב בו שאצלי המנטלי בא קודם ושיש לי זין ענק, ומתישהו מישהי תשמח להכיר אותי.

התשובה השלישית, ואני חושב שזאת תשובה שפחות מקובל לתת כאן, היא שעם התענוג האדיר של המין שלנו באה גם אחריות כבירה, ואני צריך לדעת הרבה, להבין הרבה, להתבגר הרבה לפני שנותנים לי שוט ביד. אני צריך לדעת מה אני עושה ואיך כדי לא לפגוע בבנות הזוג שלי; אני צריכה את רשת ההגנה הזאת כדי לא ליפול על איזה חולה נפש.

זה נכון, ויש קהילות שבהן לא יתנו לך לקרוא לעצמך דום לפני שתגיד מי חנך אותך, ושבהן קשה להכיר מישהי לפני שאתה פנים מוכרות בקהילה. זה לא היה כאן אף פעם, אולי בגלל שלא נולד המאניאק שיגיד לדום הארצישראלי שהוא לא יודע משהו. נדמה לי שהדבר הכי קרוב לרשת ביטחון ותמיכה הדדית שהיה כאן זה פורום הסאביות הסגור, והנה, הוא עדיין קיים (נכון?) למרות שאין פה קהילה.

ככה שאם יש אינטרנט ויש משוגעים כמו כלובי, תמיד יהיו רוב השירותים שאנחנו מצפים לקבל בקהילה: מידע, תמיכה, הדרכה; והם זמינים לי בלי הכפייה שמאפיינת קהילה. מה שמשאיר אותנו עם השירות היחיד שרק קהילה יכולה לתת: ההרגשה שאני חלק מקבוצה שבה אני לא צריך להסביר את עצמי לאף אחד. וגם זה נכון, אבל אני חושב שלגבי רובנו, הרעיון של חברות בקהילה שהמשותף לה היא משיכה מינית מזכירה את המשפט ההוא של אוסקר ויילד, על הרצון להיות חבר במועדון שמוכן לקבל אותי לשורותיו.