שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

סוטה/ בדס"מי = חובה מדע בדיוני / פנטזיה?

מאדאם קירי​(שולטת){אהובי המתו}
לפני 13 שנים • 14 ביולי 2010
נורא מצחיקים אותי כל הקישורים הללו שאנשים עושים...
אז הנה הטענות שאני שמעתי: יש קשר הדוק בין חנונים לבין מד"ב, בין חנונים לבין פנטזיה, בין חנונים לבין מטאל, בין חנונים לבין בדס"מ. באשר לי - אני אוהבת את כל אלה, בעיקר חנונים.
Bloody
לפני 13 שנים • 14 ביולי 2010
Bloody • 14 ביולי 2010
אני חושב שמיותר שאני אגיד משהו icon_smile.gif
amy​(נשלטת)
לפני 13 שנים • 16 ביולי 2010

באותה הזדמנות...

amy​(נשלטת) • 16 ביולי 2010
אני מנסה להשיג את כל ספרי גור שיצאו עד כה. מין פרוייקט שכזה icon_smile.gif

אשמח אם אנשים שרוצים למכור או להחליף- יפנו אלי. לאחרונה הצלחתי להשיג 5 במכה בחנות יד שניה, וראיתי עצמי כבת מזל. אז בנוסף, אם מישהו יודע על חנות שמחזיקה אותם, אשמח גם למידע כזה. אבל חנות עם סדר מסויים במדפיה. אני לא יכולה להתחיל לנבור בערימות ספרים. שיהיו לפחות מסודרים לפי נושאים או סופרים icon_smile.gif
amy​(נשלטת)
amy​(נשלטת) • 16 ביולי 2010
Malana כתב/ה:
אני אוהבת מדע בדיוני. מה שמעניין אותי זה פחות כל מה שקשור לרובוטיקה וחידושים טכנולוגיים, ויותר מה שקשור לרעיונות מקוריים שמאתגרים לי את הדמיון.
אוהבת גם כל מה שקשור לזמן ומסעות בזמן, מימדים שונים וכו'.
לגבי פנטזיה- אני אוהבת פנטזיה מסויימת. לא כל פנטזיה. סיפורי ערפדים למשל- כל הספרים של אן רייס נפלאים בעיני. אני אוהבת גם את הפילוסופיה ששזורה בהם.

אני רוצה להוסיף שאני קוראת עכשיו ספר מ ד ה ים, ודווקא ספרות מקור (לא התרשמתי מהמדע הדיוני/ פנטזיה בעברית עד כה). הוא נקרא "בדידותו של קורא המחשבות", מאת דלית אורבך. לא יודעת לאיזה קטגוריה הוא נופל, אבל הוא עוסק באדם שנולד עם היכולת/ נכות לקרוא מחשבות. הסיפור מתחיל בילדותו, ושוזר תובנות מרתקות על אנשים ועל פסיכולוגיה. זו דוגמה, בעיני, לרעיון שמגרה את הדמיון והאינטלקט.

ממליצה על הספר בחום icon_smile.gif
מאדאם קירי​(שולטת){אהובי המתו}

איכס, סוטים!

איכס, חבורה של סוטים! קוראים מד"ב ופנטזיה? טפו, ערימה של מגעילים! צריך לכלוא אתכם, איכס, שלא תתקרבו לילדים קטנים! תיכף גם תרצו מצעד גאווה!

(לא איכפת לי שזה מפגר, זה מצחיק אותי. נה לכולכם!)
Inside your head
לפני 13 שנים • 27 ביולי 2010

Re: אני..

Inside your head • 27 ביולי 2010
לילימיי כתב/ה:

לא חובבת מד"ב .

ומה לגבי פנטזיה? icon_smile.gif
ראובן
לפני 13 שנים • 27 ביולי 2010

אסקפיזם נרקיסיסטי

ראובן • 27 ביולי 2010
היילני,

הבריחה לעולמות פנטסטיים מעניינת במיוחד בישראל - משום שישראל הינה מדינה צעירה, בה המצע התרבותי בשלב התפתחותי מוקדם - והרי אמנות פנטסטית הינה אחת מהסוגות הגבוהות (יחד עם סאטירה ואירוטיקה), אשר מחייבות שפה תרבותית משותפת עשירה - לכן גם, לא מפתיע שרוב התכנים הפנטסטיים נוצרים בחו''ל (הלהקות, הספרים, הסרטים).

כעת ציטוט מדבריך: ''בקהילה הגותית האלמנט הפנטסטי פורץ החוצה ומקבל ממשות חיצונית, כמו בלבוש ובמראה הכללי ואילו בקהילה הבדס"מית הוא מתממש עוד יותר בפרפורמטיביות. בשאלונים שחלקתי לגותים/ות מצאתי שאכן תחושת הזרות ואי-השייכות נכרת בקרבם...''.

במובן המחקרי, אני סבור שיהיה מעניין לבדוק את הקשר בין היסטוריה מוקדמת של אדם לבין נטייתו לאמנות ותרבות פנטסטית. לדעתי, היעדר תחושת הממשות האישית - שהיא תוצאתה של ילדות עשוקה או תנאים מגבילים אחרים (עקירה מארץ לארץ למשל) - מובילה לאסקפיזם נרקיסיסטי, שאחד מביטויו המובהקים הינו נהייה אחר רעיונות ערטילאיים.

הביטוי הביצועי של SM הינו מרתק במיוחד בהקשר זה, משום שאינו מסתכם בתרבות צריכה - אפילו לא במדינה מפגרת תרבותית כמו ישראל.

במובן האישי, בביתי שתי ספריות - קלאסית ומודרנית - ולהערכתי יש בהן כ-400 כותרים של מדע בדיוני קלאסי. מ-פנטזיה אני נמנע משום הרמה הספרותית הנמוכה המאפיינת את הז'אנר, אולם ''מפצה'' על כך בכ-100 כותרים של מיטב הספרות הסוריאליסטית. לטעמי, הכותבים הטובים ביותר בתחום המד''ב הקלאסי הינם קורדווינר סמית' והארלן אליסון. בתחום הסוריאליזם, הטובים ביותר הם בורחס, בורוז ו-לוטראמון.

R