ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ניקים כפולים: האם זה משנה?

מאדאם קירי​(שולטת){אהובי המתו}
לפני 13 שנים • 15 ביולי 2010

ניקים כפולים: האם זה משנה?

העליתי את התהייה הזו בשרשור אחר, אבל אני מניחה שהיא מתאימה יותר לכאן.

התהייה שלי פשוטה מאוד: נתון משתמש א'. באופן כלשהו מתגלה לי, שמשתמש א' נוהג להציג עצמו גם כמשתמש ב', מה שנקרא "ניק כפול". עכשיו, השאלה שלי היא זו: האם זה אמור לשנות לי, באיזושהי צורה או אופן? אם א' ואנוכי משתתפים בדיון מסוים, למה צריך להיות לי איכפת שיש לו כמה כינויים? מה שחשוב, מבחינתי, זה הדברים ש-א' אומר, הנימוקים שהוא מעלה וכולי. למה עובדת היותו מרובה כינויים אמורה לשנות במשהו?

הקריאה: "שימו לב, ל-א' יש ניק כפול - ב'!" מזכירה לי את התגובה מוואינט "מגיב מס' 74 הוא ערבי". לא איכפת לי אם הוא ערבי או לא, איכפת לי רק מה הוא אמר. בצורה דומה, לא ממש איכפת לי אם ל-א' יש ניק כפול או לא, איכפת לי רק מהו תוכן דבריו.

אשמח לשמוע דיעות נוספות.
GlenRoth
GlenRoth • 15 ביולי 2010
גם אותי מעניין התוכן, ולא פרטים שוליים כמו ניק כפול כן או לא.
למעט, כמובן, מקרים בהם הניקים הכפולים משמשים לרעה, כמו למשל לתקוף מישהו אחר תחת כמה ניקים וכו'.

אבל מה שמשך את עיניי בדיון שעורר את השאלה שלך, זה דוקא העובדה שמישהי שם טענה שכלובי משתף אותה במידע לגבי האם ניקים שונים שייכים לאותו אדם או לא.

ומאחר וכלובי הכחיש, ומסיבות דיי מובנות אני בוחר להאמין לו, הדבר מעלה בעיניי שאלה מעניינת לא פחות, האם מי שמשקר בפורום בצורה בוטה אינו אלא מניפולטור, לא פחות ואולי אפילו יותר גרוע ממי שמשתמש בניקים כפולים על מנת להזיק?

נק' למחשבה...
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 15 ביולי 2010
הנה דעה נוספת, מבלי לדעת על איזה "שרשור אחר" מדובר:

לי זה דווקא כן משנה. מבחינתי את, RIR, וכל אחד אחר פה, הוא לא כינוי או סך הדברים שהוא כותב, אלא קודם כל אדם, שיושב וכותב את הדברים האלה תחת כינוי מסוים. ניסיון של אדם ליצור מראית עין של שני אנשים שונים הוא סוג של אחיזת עיניים, גם אם הדבר נעשה ללא כל כוונה רעה. מורכבויות וסתירות יכולות להתקיים בתוך אותה זהות. הן עושות זאת בעולם שבחוץ כל הזמן, ואין סיבה שכאן יהיה צורך ליצור דמות חד מימדית עבור כל היבט של אדם מסוים.

מעבר לכך, אני חושב שזהות הכותב היא פרמטר חשוב ולגיטימי להערכת דבריו. היא כמובן לא צריכה להיות הפרמטר היחיד, וגם לא החשוב ביותר, אבל היא כן מאפשרת תובנות והערכות בעלות השפעה. למשל, אם אני מעריך כותב מסוים, וקראתי משהו משלו שנראה לי מגוחך בקריאה ראשונה, סביר שאטרח לקרוא שוב בחיפוש אחר מה שלא הבנתי. או למשל, אדע מראש לא לבזבז את זמני המוגבל על כתביהם של אנשים שמעולם לא היו שווים את הזמן הזה.

בסופו של דבר, התשובה לשאלה "עד כמה זה רע?" תלויה בשימוש שעושים בכינוי הכפול הזה. אפשר להשתמש בו בדרך שהיא יחסית בלתי מזיקה, ואפשר לנצל אותו לטרוליזציה או רמייה של ממש. מבחינתי, אם שני הכינויים מנהלים אינטראקציות עם אותם אנשים מבלי לחשוף בפניהם את הכפילות, זה כבר בגדר רמייה גועלית. הייתי בהחלט מתעצבן אם הייתי מגלה שהתכתבתי עם כינוי שאת האדם שמאחוריו אני מכיר תחת כינוי אחר מבלי שהייתי מיודע על כך מראש.
איש תשוקתך​(שולט)

מסכים עם כל מילה שלך , כאילו דיברתי מגרוני הפעם, זאלפון

איש תשוקתך​(שולט) • 15 ביולי 2010
זאלופון כתב/ה:
הנה דעה נוספת, מבלי לדעת על איזה "שרשור אחר" מדובר:

לי זה דווקא כן משנה. מבחינתי את, RIR, וכל אחד אחר פה, הוא לא כינוי או סך הדברים שהוא כותב, אלא קודם כל אדם, שיושב וכותב את הדברים האלה תחת כינוי מסוים. ניסיון של אדם ליצור מראית עין של שני אנשים שונים הוא סוג של אחיזת עיניים, גם אם הדבר נעשה ללא כל כוונה רעה. מורכבויות וסתירות יכולות להתקיים בתוך אותה זהות. הן עושות זאת בעולם שבחוץ כל הזמן, ואין סיבה שכאן יהיה צורך ליצור דמות חד מימדית עבור כל היבט של אדם מסוים.

מעבר לכך, אני חושב שזהות הכותב היא פרמטר חשוב ולגיטימי להערכת דבריו. היא כמובן לא צריכה להיות הפרמטר היחיד, וגם לא החשוב ביותר, אבל היא כן מאפשרת תובנות והערכות בעלות השפעה. למשל, אם אני מעריך כותב מסוים, וקראתי משהו משלו שנראה לי מגוחך בקריאה ראשונה, סביר שאטרח לקרוא שוב בחיפוש אחר מה שלא הבנתי. או למשל, אדע מראש לא לבזבז את זמני המוגבל על כתביהם של אנשים שמעולם לא היו שווים את הזמן הזה.

בסופו של דבר, התשובה לשאלה "עד כמה זה רע?" תלויה בשימוש שעושים בכינוי הכפול הזה. אפשר להשתמש בו בדרך שהיא יחסית בלתי מזיקה, ואפשר לנצל אותו לטרוליזציה או רמייה של ממש. מבחינתי, אם שני הכינויים מנהלים אינטראקציות עם אותם אנשים מבלי לחשוף בפניהם את הכפילות, זה כבר בגדר רמייה גועלית. הייתי בהחלט מתעצבן אם הייתי מגלה שהתכתבתי עם כינוי שאת האדם שמאחוריו אני מכיר תחת כינוי אחר מבלי שהייתי מיודע על כך מראש.
זאלופון,
כרגיל, תענוג לקרוא את דבריך.

1. מצד אחד אתה צודק. מצד שני, כשאתה קורא הודעה, עדיין נראה לי חשוב יותר להגיב למה שכתוב ולא למי שכתב. יש כאן משתמש אחד שאני לא טורחת בכלל לקרוא את ההודעות שלו. פרט אליו, כשאני קוראת הודעה מסוימת, אני משתדלת להתייחס תמיד לתוכן הדברים ולא לזהות הכותב. לא אתיימר להיות מושלמת, ברור שיש אנשים שאני מעריכה יותר. אבל עדיין, אני משתדלת להתייחס לכל הודעה כעומדת בפני עצמה. או, לכל היותר, כהמשך של מה שכתב אותו אדם באותו שרשור.
(כהערה אציין, שלרוב אני לא ממש שמה לב מי כתב מה, בטח שלא מסוגלת לזכור את כל הדברים. אולי בגלל זה זהות הכותב פחות חשובה לי.)

2. חשבתי על כמה מקרים שיכולים לגרום לאדם לפתוח יותר ממשתמש אחד:
א. נניח שאדם מסוים לא לגמרי סגור על עצמו. ישנם מספר נושאים בהם הוא מתלבט, בהם יש לו מגוון דעות והוא אינו יכול להחליט איזו מהן היא הנכונה.
אותו אדם לוקח חלק בשרשורים, במטרה לעזור לעצמו להגיע לתובנות. כאשר הוא מציג את עצמי בתור א', הוא מביע דיעה אחת, ואילו כאשר הוא מציג את עצמו בתור ב', הוא מביע דעה אחרת. הבחור קורא את התגובות לדעה א', קורא את התגובות לדעה ב', והתגובות עוזרות לו לגבש דעה משלו.
תשאל כמובן, ובצדק, למה הוא כותב הודעה בסגנון: "מצד אחד אני חושב כך, מצד שני אני חושב כך. אני מתלבט, אשמח אם תעזרו לי להכריע". וכמובן שאין לי מושג למה. השאלה היא: האם במקרה הזה, שימוש בניק כפול נראה לך לגיטימי?

ב. אדם מסוים מתבייש לשאול דברים שהוא לא יודע עליהם. לשם כך, הוא פותח משתמש נוסף, איתו הוא שואל את כל מה שהוא מתבייש לשאול. נשאלת השאלה האם זה לגיטימי; אישית, אין לי בעיה לשאול שאלות מטופשות, אני אף עושה זאת לא אחת. מה גם, שבעיניי חוסר היכולת להודות באי-מושלמות היא תכונה בעייתית. ובכל זאת, לא חסרים כאלה שיש להם את הבעיה הזו.
במקרה הזה, מה היית אומר על שימוש בניק כפול?

ג. אחרון ודי: שולט מגלה שהוא רוצה גם להישלט, או להיפך. בשל הסטיגמה הלא מוצדקת שיש למתחלפים, הוא מחליט לפתוח משתמש אחד לשולט ומשתמש אחד לנשלט. מה דעתך במקרה זה?
*מנגינה*{התווים שלו}

מנסיון

*מנגינה*{התווים שלו} • 15 ביולי 2010
בתחילת התנהלותי בעולם הקהילות, ניהלתי קהילה באתר אחר.
השתמשתי שם בניק כפול מתוך מחשבה שניק נוסף יעזור להפריח את הקהילה ולהראות יותר פעילות בה, לכאורה.
למרות שמלכתחילה זה עזר והביא לעוד פעילות בקהילה, בסופו של דבר זה היה בעכרי.
מנסיון
כמה שמנסים להסתתר בסופו של דבר מתגלים ורק גורמים לחברים להפגע מעצם הרמיה.
ניק כפול- מיותר וממש לא כדאי!
גם אני נפגעתי מאחד הידידים שהשתמש בניק כפול וניצל זאת לשחק איתי.
הפרטים כאן-
http://www.thecage.co.il/blog/userblog.php?postid=225326&blog_id=31351
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 15 ביולי 2010
RIR כתב/ה:
זאלופון,
כרגיל, תענוג לקרוא את דבריך.

1. מצד אחד אתה צודק. מצד שני, כשאתה קורא הודעה, עדיין נראה לי חשוב יותר להגיב למה שכתוב ולא למי שכתב. יש כאן משתמש אחד שאני לא טורחת בכלל לקרוא את ההודעות שלו. פרט אליו, כשאני קוראת הודעה מסוימת, אני משתדלת להתייחס תמיד לתוכן הדברים ולא לזהות הכותב. לא אתיימר להיות מושלמת, ברור שיש אנשים שאני מעריכה יותר. אבל עדיין, אני משתדלת להתייחס לכל הודעה כעומדת בפני עצמה. או, לכל היותר, כהמשך של מה שכתב אותו אדם באותו שרשור.
(כהערה אציין, שלרוב אני לא ממש שמה לב מי כתב מה, בטח שלא מסוגלת לזכור את כל הדברים. אולי בגלל זה זהות הכותב פחות חשובה לי.)

2. חשבתי על כמה מקרים שיכולים לגרום לאדם לפתוח יותר ממשתמש אחד:
א. נניח שאדם מסוים לא לגמרי סגור על עצמו. ישנם מספר נושאים בהם הוא מתלבט, בהם יש לו מגוון דעות והוא אינו יכול להחליט איזו מהן היא הנכונה.
אותו אדם לוקח חלק בשרשורים, במטרה לעזור לעצמו להגיע לתובנות. כאשר הוא מציג את עצמי בתור א', הוא מביע דיעה אחת, ואילו כאשר הוא מציג את עצמו בתור ב', הוא מביע דעה אחרת. הבחור קורא את התגובות לדעה א', קורא את התגובות לדעה ב', והתגובות עוזרות לו לגבש דעה משלו.
תשאל כמובן, ובצדק, למה הוא כותב הודעה בסגנון: "מצד אחד אני חושב כך, מצד שני אני חושב כך. אני מתלבט, אשמח אם תעזרו לי להכריע". וכמובן שאין לי מושג למה. השאלה היא: האם במקרה הזה, שימוש בניק כפול נראה לך לגיטימי?

ב. אדם מסוים מתבייש לשאול דברים שהוא לא יודע עליהם. לשם כך, הוא פותח משתמש נוסף, איתו הוא שואל את כל מה שהוא מתבייש לשאול. נשאלת השאלה האם זה לגיטימי; אישית, אין לי בעיה לשאול שאלות מטופשות, אני אף עושה זאת לא אחת. מה גם, שבעיניי חוסר היכולת להודות באי-מושלמות היא תכונה בעייתית. ובכל זאת, לא חסרים כאלה שיש להם את הבעיה הזו.
במקרה הזה, מה היית אומר על שימוש בניק כפול?

ג. אחרון ודי: שולט מגלה שהוא רוצה גם להישלט, או להיפך. בשל הסטיגמה הלא מוצדקת שיש למתחלפים, הוא מחליט לפתוח משתמש אחד לשולט ומשתמש אחד לנשלט. מה דעתך במקרה זה?

תודה icon_smile.gif ולענייננו:

1. אין ויכוח על כך שתוכן ההודעה חשוב יותר מזהות הכותב, אלא שגם היא אינה נטולת חשיבות כשלעצמה.

2.
א+ב. ממש מאותן סיבות שציינת, אני חושב שבמקרים אלו האופציה העדיפה, וזו שאעריך יותר את הנוקטים בה, היא להשאר עם אותו כינוי. עם זאת, אלו הם לדעתי מקרים "קלים" של ניק כפול. השאלה היא לאן הם מתפתחים. אם זה משהו שנעשה חד פעמית, לצורך שאילת השאלות בלבד - ניחא. אבל אם מדובר במשחק מתמשך של ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד, שבמהלכו אותו כותב אינו מסתפק בהצגה בסיסית של שאלות או עמדות אלא מגיב, מתפלמס ומסתחבק תחת שני הניקים שלו - זה כבר בעייתי בעיניי.

ג. פחות לגיטימי בעיניי מהמקרים הקודמים. כשלעצמי, אני לא מאמין בשום סטיגמה על מתחלפים (תעיד על כך המתחלפת הפרטית שלי), אבל מי שמאמין - זכותו שלא יציגו לו מצג שווא. כאן גם מן הסתם הניק הכפול יהיה הכל מלבד "ניק כפול לצרכי כתיבה בלבד". במצב בו הניק הכפול משמש לצרכי ציד, ובהנחה שהניק המקורי פעיל גם הוא, לא הוגן בעיניי למנוע מהניצודים הפוטנציאליים ליישם את מה שהם יודעים אודות ניק אחד לגבי הניק האחר.
גברים​(שולט)

צימצום מספר הניקים.

גברים​(שולט) • 15 ביולי 2010
לא כולם כאלו.

יש כאן גם כאלו, שעשו מעשה והחליטו, ממניעים אידיאולוגים ולמען טובת הכלל, כמובן, לתרום לצימצום מספר הניקים באתר.
DanaDomme​(שולטת)

ניק כפול

DanaDomme​(שולטת) • 15 ביולי 2010
בעיקרון אני ממש נגד ריבוי ניקים. אם מדובר במישהו שיש לו כינוי מסוים שמהווה הכינוי הספרותי שלו, איתו הוא כותב בלוג והוא מעוניין להישאר בסוג של "עילום שם" אז בסדר, אבל אם זה סתם בשביל הכיף שבלשנות ניק זה סתם מבלבל ואף לא הוגן. במיוחד כשמדובר במישהו שכבר פנה אלי פעם ובפעם השניה פונה אלי בניק אחר ולא טורח להגיד לי שמדובר באותו אחד.
אני מאוד חשדנית כלפי אלה שמשנים את הניק שלהם לעיתים קרובות וחושבת שזה מיותר, צריך לבחור ניק ולדבוק בו תמיד.

Re: צימצום מספר הניקים.

גברים כתב/ה:
לא כולם כאלו.

יש כאן גם כאלו, שעשו מעשה והחליטו, ממניעים אידיאולוגים ולמען טובת הכלל, כמובן, לתרום לצימצום מספר הניקים באתר.
אפשר הסבר למתקשים, בבקשה?