סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

עצרת גברים למאבק באלימות נגד נשים

נילי ונילי
לפני 13 שנים • 4 בינו׳ 2011
נילי ונילי • 4 בינו׳ 2011
נשים לא חשובות יותר או "ראויות" יותר להגנה, מקבי, הן פשוט הקורבן השכיח ביותר, הנפוץ ביותר והנגיש ביותר לאלימות.
סטטיסטיקה. לא סולם ערכי.

אין לי שום כוונה למחוק את חשיבות המאבק באלימות כלפי ילדים או כלפי גברים מוכים (שהתיוג החברתי שלהם הוא כל כך נוראי שהם מעדיפים להמשיך ולספוג את האלימות כלפיהם מאשר להתלונן ולחשוף אותה החוצה). ועל אף החשיבות במאבקים הללו, פעמים רבות "אלימות במשפחה" הוא שם קוד שמסווה, מטשטש, משכיח את המציאות הסטטיסטית האיומה. "אלימות במשפחה" הוא על פי רוב אלימות של גברים כלפי הנשים בחייהן.

אתה יכול לסובב את זה איך שאתה רוצה, אבל סטטיסטיקה היא סטטיסטיקה.
נילי ונילי
לפני 13 שנים • 4 בינו׳ 2011
נילי ונילי • 4 בינו׳ 2011
ועיקר שכחתי-
בהקשר הזה יש חשיבות להפגנה של גברים כנגד אלימות כלפי נשים, שזה מה שבא השרשור לדבר עליו.

מ.ש.ל
T O M​(שולט)
לפני 13 שנים • 6 בינו׳ 2011
T O M​(שולט) • 6 בינו׳ 2011
אלימות היא אלימות.

גם אם סטטיסטית האישה היא הקורבן השכיח, אין זה אומר שצריך להתמקד בזה ולזנוח את השאר.
אתן אומרות שזה לא כך אבל העצמת תת נושא(אלימות נגד נשים) והפיכתו לנושא בפני עצמו מעל
לנושא המרכזי(אלימות לשמה) חוטאת לדעתי מטרה למנוע אלימות. בעיני זה אפילו משדר מסר:
"אלימות נשים הרבה יותר חשוב למנוע מאשר אלימות כללית".
ולכן הגברים בואו ותתמכו במניעת אלימות כ-ל-פ-י-נ-ו
(ולא במניעת אלימות בכלל על כל סוגיה כפי שפירט מקבי...)

באותה מידה יכולתם לעשות מאבק על
"אלימות כנגד נשים אשכנזיות/מזרחיות" (תלוי מה מופיע בסטטיסטיקה כרוב....)
"אלימות כנגד נשים ממעמד גבוה. או נמוך.

אפשר לתת כל מיני דוגמאות אבל הנקודה היא שאתן מחלקות את האלימות למשהו יותר
שווה ואחר פחות שווה במעמד, וכל זאת על פי מגדר בלבד.

חלוקת אלימות לתת נושאים זה משהו מתבקש כי יש צורות שונות של אלימות
אבל חלוקה כזאת באופן כזה בולט על פי מגדר והעצמתו על חשבון הכלל היא פסולה בעיני.
זה תת נושא ולא צריך להעצים אותו על חשבון הנושא המרכזי (מניעת אלימות)

ובכלל, הרושם המרכזי שמתקבל הוא שהדגש הוא על "טובת הנשים" מאשר "מניעת אלימות".
נילי ונילי
נילי ונילי • 6 בינו׳ 2011
יודע מה, בוא נספור תקציבים ממשלתיים-

מערכת החינוך מממנת תכנית שלמה לחינוך למניעת אלימות בבתי ספר

מערכת הרווחה מממנת תכנית להתמודדות עם אלימות במשפחה

משרד הפנים מממן את "עיר ללא אלימות" המפורסמת של ד"ר אורלי אינס, תכנית גרנדיוזית במסגרתה הוצב שלט אין כניסה בכניסה לעיר בה גרים ההורים שלי המודיע שבעיר שלהם כולם הפכו לפתע להיות גנדי (המהטמה, לא רחבעם)

שלושה משרדים שמממנים תקציבים ממשלתיים ומקצים את מיטב המוחות לנושא האלימות בחברה הישראלית.

...ולעומת כל זה, באה ההפגנה הקטנה ההיא של גברים נגד אלימות כלפי נשים. תת סעיף, כדבריך, בתוך נגע האלימות הכללי. אפס תקציבים. אפס מימון. שלושים משתתפים. במקסימום שלושים וחמישה. ועדיין, מקבי זועק "מיזאנדריה" עד לב שמיים.
למה?
T O M​(שולט)
"אלימות נגד נשים" היא ממש לא נושא קטן כהגדרתך.
אולי להפגנה הנוכחית כן אבל התת-נושא עצמו זוכה בכותרות לא פחות מכל
המערכות האחרות שציינת.

אני לא יודע לגבי מקבי
בעיניי הקריאה לגברים ספציפית לבוא ולהפגין נגד אלימות נשים היא מוזרה.
כי השאלה הראשונה שאני שואל היא: "מה הקשר? למה קריאה לגברים ולא בכלל לכל האוכלוסיה"
מה זה משנה אם גבר או אישה יבואו להפגין נגד אלימות נשים?

במערכות האחרות שציינת אין הכרזה שיבואו להראות מעורבות רק גברים/נשים/ילדים.
הרצון הוא שכולם יבואו למטרה עצמה, לא חשוב המגדר.
שוסי
שוסי • 6 בינו׳ 2011
נילי ונילי כתב/ה:
יודע מה, בוא נספור תקציבים ממשלתיים-

מערכת החינוך מממנת תכנית שלמה לחינוך למניעת אלימות בבתי ספר

מערכת הרווחה מממנת תכנית להתמודדות עם אלימות במשפחה

משרד הפנים מממן את "עיר ללא אלימות" המפורסמת של ד"ר אורלי אינס, תכנית גרנדיוזית במסגרתה הוצב שלט אין כניסה בכניסה לעיר בה גרים ההורים שלי המודיע שבעיר שלהם כולם הפכו לפתע להיות גנדי (המהטמה, לא רחבעם)

שלושה משרדים שמממנים תקציבים ממשלתיים ומקצים את מיטב המוחות לנושא האלימות בחברה הישראלית.

...ולעומת כל זה, באה ההפגנה הקטנה ההיא של גברים נגד אלימות כלפי נשים. תת סעיף, כדבריך, בתוך נגע האלימות הכללי. אפס תקציבים. אפס מימון. שלושים משתתפים. במקסימום שלושים וחמישה. ועדיין, מקבי זועק "מיזאנדריה" עד לב שמיים.
למה?

אני כ"כ שמחה שכשאני כבר מתעייפת את עדיין עושה.
Mephisto​(שולט)
Mephisto​(שולט) • 6 בינו׳ 2011
נילי ונילי כתב/ה:
...
ועדיין, מקבי זועק "מיזאנדריה" עד לב שמיים.
למה?

למה? בשביל הפרובוקציה.
סתם היתממות מטופשת שלו ושל תום/טום, שני לוחמים גדולים וידועים נגד אלימות באשר היא, בעלי רקורד לא מבוטל של השתתפות וארגון הפגנות נגד אלימות וכן לוביסטים מצליחים שאחראים למספר עצום של הצעות חוק וחוקים שעברו בנוגע לעינייני אלימות במשפחה, נגד גברים, נגד ערסים ונגד יס"מניקים ומג"בניקים.
עם הרקורד העצום הזה את מתפלאת שהם מתמרמרים על זה שאת מתמקדת באלימות כנגד נשים דווקא?
T O M​(שולט)
לא ידעתי שצריך רקורד עצום של פעילויות למניעת אלימות
והוכחה שמספר חוקים בכנסת עברו רק בזכותי בכדי לענות בשירשור הזה.

כנראה שאתה עשית זאת ולכן אתה "ראוי" לענות.

אתה יכול להשאיר את הפלצנות בחוץ, מפיסטו.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 6 בינו׳ 2011
פחות חשוב לדעתי אם מפגינים נגד אלימות כנגד נשים או כנגד אלימות בכלל. זו מטרה ראויה וזו מטרה ראויה והן לא מוציאות זו את זו. אבל הן גם חסרות ערך כשהן ברמת הסיסמה. כולנו, למעט כמה תפוחים רקובים, נגד אלימות (אלא אם כן... אתם יודעים), גם באופן כללי וגם נגד נשים. השאלה היא לא האם אנחנו נגד, אלא מה תכל'ס מציעים לעשות בעניין האלימות הזו שכולנו נגדה. שם צריך לבחון את ההיגיון שבהפרדה בין אלימות כללית לאלימות נגד נשים.
לפחות לפי המעט שראיתי בעצומה שבלינק, ההפרדה המוצעת נראית מגוחכת, ואת זה אני אומר למרות שאני חושב שיש מקום לעסוק ספציפית בתתי סוגים של אלימות כגון אלימות נגד נשים, ואם יש פתרונות ספציפיים להם, מוטב ליישם אותם מאשר להמנע מכך רק משום שלא האלימות בכללותה היא שמטופלת.
כך נראים החלקים הרלוונטיים:

ציטוט: תכנית מעין זו צריכה לכלול מגוון רחב של פעולות חינוך והסברה בקרב נערים וגברים, במטרה לטפח ולעודד בקרבם תפישת עולם שוויונית ומכבדת ביחסים בין המינים, ולהציע להם דרכים לא-אלימות להתמודדות עם מצוקות וקשיים.

זה רעיון נפלא לחנך לתפיסה שיוויונית ומכבדת בין המינים ולדרכים לא אלימות לפתרון בעיות. אני בעד להפוך זאת לחלק אינטגרלי מהחינוך החברתי בבתי הספר. אבל מה ההיגיון לעשות זאת רק בקרב נערים וגברים? הרי הארץ מלאה נשים שתפיסתן רחוקה מלהיות שיוויונית, וחלקן יודעות דבר או שניים על אלימות. למה לא ללמד גם אותן?
ואיך בכלל יעשו את זה? ירכזו את הבנים לשיעור שבו יסבירו להם שבגלל שהם שייכים למין אלים ומסוכן צריך ללמד אותם ספציפית לא להיות כאלה בבונים בזמן שלבנות יש שיעור חופשי? או שאולי באותו זמן ילמדו את הבנות שלא יפה לרכל? ההפרדה כאן נראית לא ריאלית ולא סבירה.

ציטוט: כמו כן צריכה התכנית לכלול מגוון של פעולות לאיתור, תמיכה וסיוע לגברים שנקלעים למצבי מצוקה שונים (פיטורין, אבטלה, קשיי קליטה, משברים אישיים ומשפחתיים וכו'), במטרה למנוע מהם להתדרדר לנקיטת אלימות, וזאת לצד הרחבת הטיפול בגברים שכבר נקטו אלימות בעבר נגד נשים במטרה לשקמם.

זה אפילו עוד יותר מגוחך. מדובר פה על שירותי רווחה! ברור שכל שירות שיתמוך בגברים ראוי וחייב שיינתן גם לנשים (וגם לגברים לא אלימים), ומסיבות שמניעת אלימות איננה הראשונה שבהן.
טיפול בגברים שנקטו אלימות במטרה לשקמם הוא רעיון ראוי (בהנחה המוטלת בספק שאכן יש מה לעשות), אך מה הסיבה להגביל את השיקום לגברים שהפגינו אלימות במסגרת המשפחה ולא להכלילו לאנשים שנקטו אלימות באשר הם?

כל עוד ההצעות הן כאלה, מדובר בסתם עוד הפגנה שלא תעשה כלום, וחבל. אוקיי, אז אנחנו נגד. אבל מה עושים?
לדעתי הנושא מספיק חשוב כדי לשלב אותו באופן ספציפי בחינוך ובהסברה. אבל לא במסגרת של "בואו נחנך נערים לא להיות אנשי מערות". גם נערות יכולות להפיק הרבה מלימוד כזה, גם כדי לרסן נטיות אלימות ותפיסות מגדריות מפלות שלהן עצמן, וגם כדי לסייע להן להימנע מתפקיד הקורבן.
Tobias​(אחר)
לפני 13 שנים • 7 בינו׳ 2011
Tobias​(אחר) • 7 בינו׳ 2011
זה נושא מורכב הקטע המגדרי הזה...
אני חושב שכולנו גדלנו עם המסר הברור הזה של "אסור להרביץ לבנות" ואחר כך גם עם המסר המאוד רעוע של "בעיקרון זה גם לא בסדר להרביץ לכל שאר האוכלוסיה אלא אם כן זה הגיע להם כי הם חרגו מהנורמה\פגעו בכבוד שלך\היית צריך להוכיח משהו\הם פשוט היו שם וזרמת עם זה"

ועדיין הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה בנושא,
לדעתי האישית, ברגע שמורידים מהסטטיסטיקה את האנשים עם הפרופיל הנפשי הנוטה לאלימות(אנשים שהסברה וחינוך פשוטים לא יעשו את העבודה שם וצריך לטפל פרטנית) או אנשים שמכורים לחומרים משני תודעה, אז נשארים עם חתך מסויים שבו כמו שזאלו אמר, יש אוכלוסיה שבא האלימות היא פסולה נקודה, ויש אוכלוסיה שבא יש מה שאני מגדיר "כאלימות נורמטיבית" אלימות שהיא חלק "הגיוני וטבעי" מהחברה, ושם זה תכף גם לגברים וגם לנשים.

אני מדבר רק על אלימות פיזית כמובן.
השאלה היא באמת אם האלימות הזו חודרת לתוך הבית מתוך ההתנהגות של אוכלוסיה אלימה יותר ביום יום, או שהסטטיסטיקה אולי תראה שיש אחוז זהה של אלימות משפחתית בלי קשר לאוכלוסיה(נילי, מידע בנושא?)

בגדול אני לא רואה הבדל בין אלימות כלפי נשים, לכלפי כל אחד אחר, כי אלימות היא משהו שמישהו נוקט כלפי מישהו --שחלש ממנו-- ולעולם לא כלפי מישהו שחזק ממנו.
אלימות(בניגוד להגנה עצמית) היא בהחלט נשק של פחדנים.