אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

חסך חושי מוחלט

JabberwockY​(שולט)
לפני 13 שנים • 16 בפבר׳ 2011

חסך חושי מוחלט

JabberwockY​(שולט) • 16 בפבר׳ 2011
האם מישהו יודע כמה זמן אפשר להחזיק נשלט ב- Total Sensory Deprivation?
המדובר בחסך של כל החושים: כולל כיסוי עיניים (או כדורי פינג-פונג לאפקט גנצפלד), רעש רקע לבן/ורוד וכפפות.
רוב הספרות שמצאתי מדברת על כחצי שעה עד שעה (!) בסך הכול; זה נראה לי, על פניו, קצת מגוחך - בייחוד כשהשולט נמצא שם ועוקב מקרוב.

האם למישהו יש ניסיון בחסך חושי מוחלט שכזה?

[בבקשה רק תשובות מיודעי דבר.]
    התגובה האהובה בשרשור
נילי ונילי
נילי ונילי • 16 בפבר׳ 2011
אני הייתי פחות מחצי שעה (כיסוי עיניים, רעש לבן באזניים, עם הגבלת תנועה אבל בלי כפפות). חוויה מאד מפחידה תוך כדי, אבל במבט לאחור זכורה כחיובית בסופו של דבר. הרעש היה מעצבן.
JabberwockY​(שולט)
JabberwockY​(שולט) • 16 בפבר׳ 2011
נילי ונילי כתב/ה:
אני הייתי פחות מחצי שעה (כיסוי עיניים, רעש לבן באזניים, עם הגבלת תנועה אבל בלי כפפות). חוויה מאד מפחידה תוך כדי, אבל במבט לאחור זכורה כחיובית בסופו של דבר. הרעש היה מעצבן.

תודה, נילי. שאלותיים:

- האם חצי שעה גירדה אצלך את הגבול העליון או שהיית מסוגלת לעוד (במבט לאחור וגם תוך כדי)?

- החשש שלי הוא, באופן עקרוני, מההשפעות הפיסיולוגיות של החוויה. בין השאר מדובר בעיוות תפיסת הזמן, תחושת "תלישות" כללית, הזיות ועוד.
כל אלו אמורים להתחיל רק אחרי זמן מה של חסך חושי, שכן המחסור גורם למוח להשלים לעצמו, מעצמו, את הקלט לו הוא מצפה.

האם חווית משהו מכל אלו? או שהחוויה סבבה בעיקר סביב תחושת חוסר האונים?
נילי ונילי
נילי ונילי • 16 בפבר׳ 2011
אני אישית לא חוויתי השפעות פיזיולוגיות כמו אי התמצאות או עיוות בתפיסת זמן, אבל זה לא אומר שהן לא קיימות. או שאשה אחרת לא תחווה אותן. וכאמור, זה היה פחות מחצי שעה.

התחושה המרכזית שלי היתה פחד. ממש פחד. כאילו, פחד כמו בקלישאות ספרותיות שחוקות ("פחד משתק", "פחד מוות", "פחד מחלחל לעצמות"), כזה פחד, רק באמיתי.
חוסר האינפורמציה מהחושים שלי גרם לי להכנס לכמעט פאניקה ממה שעומד לבוא. ולא שבא משהו כל כך קטסטרופלי, כן? כולה כמה מכות קיין. לא שום דבר שלא ראינו קודם. אבל החסך החושי העצים את החרדה הזו לכדי פחד ממש גדול שהוא התחושה היחידה שחוויתי שם.

וכאמור, ברגע שהחושים שלי הוחזרו לי- הכל היה בסדר וחזר לפעול כרגיל. אבל אני מניחה שזה טוב שאתה מוכן לאפשרות של דיס-אוריינטציה.
ראובן

חסך חושי

ראובן • 16 בפבר׳ 2011
JY,

חסך חושי הוא תחום מורכב. העמידה בו מושפעת גם מהנסיבות של הכניסה אליו: יש הבדל ניכר בין כניסה מרצון למיכל ציפה (float tank) למשך 45 דקות, באחד ממכוני הספא, לבין סיטואציה של סשן ו/או כפייה. מעדויות שקראתי, עולה כי לאחר שלוש שעות של חסך חושי מוחלט, יש סכנה מוחשית לבריאות הנפש, עקב הזיות קשות.

אישית, לא החזקתי נשלטת במצב של חסך חושי מוחלט לפרק זמן העולה על שעה וחצי. יחד עם זאת, ניתן ליהנות מנשלטת המוחזקת בחסך חושי חלקי, למשך פרקי זמן ארוכים בהרבה. למשל: מניעת חוש הראייה. אין הכוונה למניעת ראייה בזמן סשן, אלא למשך סופשבוע רצוף. במצב כזה, הדיסאוריינטציה הראשונית חולפת לאחר כשעה עד שלוש, לאחריהן יש עלייה בקואורדינציה תחושתית. קואורדינציה תחושתית מוגברת אצל הנשלטת עשויה להסב לך עונג במובנים של מגע, כגון עיסוי, ליטוף, רחיצת גופך וכדומה. תן לעיוורת הקטנה לענג אותך.

לאחר יום ולילה בו הנשלטת שרויה בחסך חושי חלקי כזה, לרוב היא תחווה משבר דיסאוריינטציה חדש (כאשר היא קמה מן השינה, ועיניה עדיין סומות), אולם גם זה יחלוף עד מהרה. בהתאמה, גם היציאה ממצב החסך החושי (החלקי או המלא), עליה להיעשות בהדרגה, על מנת למנוע הצפה.

בהצלחה,
R
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 16 בפבר׳ 2011
לפי מה שאתם מתארים, לא מדובר בחסך חושי באמת, עד כמה שאני מבינה אותו.
הרי שומעים רעש כלשהו (האם הרעש ממסך את כל רעשי הרקע לחלוטין?), מריחים, טועמים, מדברים....
אם פשוט נכניס מישהו לחדר חשוך לחלוטין ושקט והוא קשור, אז חצי שעה זה המקסימום? נשמע לי קצת מידי, לא?
הרי כשאנחנו הולכים לישון, אנחנו גם נמצאים בסביבה שקטה וחשוכה, אז ההבדל העיקרי הוא זה שהידיים לא קשורות, עד כמה שזה נראה...

התיאור של ראובן נשמע מעניין, אבל בעצם הוא מדמה עולם של עיוורים...
JabberwockY​(שולט)
לפני 13 שנים • 17 בפבר׳ 2011

ראובן וכחולית,

JabberwockY​(שולט) • 17 בפבר׳ 2011
ראובן, תודה על התגובה והרעיון. אין ספק שגזילת אחד החושים היא כיף גדול ומדהים לראות עד כמה פלסטי המוח שלנו, באיזו קלות הוא "מחליף" חוש אחד באחר וכמה נעים זה יכול לעשות לכל המעורבים.

אופי החוויה שאני מחפש, ברם, הוא מעט שונה -- מה שמוביל אותי לתשובה לכחולית.
הרעש, כחולית, מנוגן בעצמה בינונית לאוזניות הנמצאות בתוך האוזן כך שהוא אכן ממסך את רעשי הרקע. אבל להבדיל מאטמי אזניים שמנמיכים (פאסיבית) את עצמת הקלט לה המוח רגיל, "רעש ורוד" (http://en.wikipedia.org/wiki/Colors_of_noise) מדמה רעש רקע בספקטרום התדירויות של השמיעה האנושית -- כך שהמוח שומע, באופן אקטיבי, כלום. יש הבדל גדול בין "כלום" אקטיבי ל"שקט" פאסיבי: לאחר זמן מה המוח מבין שחוש השמיעה כבר לא עובד ומפנה את תשומת הלב לחושים אחרים, בעיקר ראיה. כשגם אלו חסומים [ראיה על ידי כיסוי עיניים או יצירת שדה ראיה אחיד ללא הבחנה בפרטים (מעין אנלוגיה ויזואלית לרעש הורוד), מגע על ידי כפפות, טעם וריח בדרכים המובנות מאליהן] - המוח מתבלבל לחלוטין וברגע שעוברים את שלב הפאניקה (שגם הוא תופעה פיסיולוגית) התוצאה אמורה להיות מעניינת מאד. ניסיתי מעט על עצמי והתחושה מוזרה למדי כבר אחרי דקות ספורות.

מעניין לציין בהקשר זה שהיסטורית, חסך חושי כזה שימש לא רק לעינויים (מה שקרוי "עינוי לבן" וכולל חסך חושי מוחלט לזמן ארוך) אלא גם בתחום הפאראפסיכולוגיה - הדבר מכניס את המוח לסוג של "טראנס" שאמור לשפר את היכולת לקרוא מחשבות. זה מה שקרוי אפקט גנצפלד (http://en.wikipedia.org/wiki/Ganzfeld_experiment). אני לא בטוח לגבי קריאת המחשבות, אולם הזיות (ויזואליות בעיקר) אמורות להיות תופעה פיסיולוגית ידועה ובדוקה.

ראובן, אודה לך אם תוכל לפרט מעט על החסך החושי המוחלט.
איך הייתה הנשלטת שלך אחרי שעה וחצי? מה היא סיפרה? כמה זמן (אם בכלל) לקח לה להתגבר על הפאניקה ולהכנס ל"טראנס"? האם ראית תופעות דמויות-דכאון אחרי הסשן?

כל מידע מנסיון אישי יעזור לי מאד.
walking dead
walking dead • 17 בפבר׳ 2011
רק נדחפת להגיד שזה אחד הדברים היותר מדליקים ששמעתי עליהם מזה זמן רב.

אשמח גם לשמוע חוויות וסיפורים icon_smile.gif
אופק קסומה

מעניין, ואפילו מאוד

אופק קסומה • 17 בפבר׳ 2011
חשבתי שכבר שמעתי, קראתי וראיתי הכל כאן, מסתבר שיש עוד מה ללמוד icon_smile.gif
קייסי

וואו, ג'אברווקי

קייסי • 17 בפבר׳ 2011
נשמע מגניב.
לא כל כך מבינה איך נשמע הרעש הלבן הזה, ואם הוא לא סתם מעצבן את האוזן. איך מתארגנים על רעש שכזה בכלל אם ארצה לעשות כזה דבר לנשלט שלי?
אתה חייב לספר איך הרגשת בדקות האלה שניסית את זה על בשרך.