לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

הגיע הזמן לומר את האמת- Second life

Homelander​(שולט)
לפני 13 שנים • 9 במרץ 2011

הגיע הזמן לומר את האמת- Second life

Homelander​(שולט) • 9 במרץ 2011
בתאריך שנשכח מהמערכת נכנסה ילדה בת 15 למקום-בילוי בלי-שם וביצעה פיגוע-התאבדות בו נפגעו עשרות אנשים.
כעבור כמה שעות נכנסה ילדה בת 15 לאתר-בילוי אחר לא-ידוע וביצעה פיגוע התאבדות נוסף, גם הפעם נפגעו עשרות אנשים.
בסוף היום התבצעו לפחות 6 פיגועי-התאבדות, על-ידי ילדה בת 15; אותה ילדה בת 15; בסופו של דבר נפגעו מלא אנשים, לא פיזית, נפשית. ה"אווטארים" שלהם נהרגו. רק כאשר המשתמש ששיחק את הילדה בת ה15 נחסם, הפיגועים במשחק- Second life הופסקו.
בדיעבד, המשתמש רצה להיחסם, הוא התאכזב כשגילה שנחסם רק ל- 24 שעות ולא (כדבריו) לשבוע.
אותו משתמש היה מתכנת-תוכנה שבחר לבצע צעד-קיצוני משום שהגיע למצב קיצוני:
הוא התמכר כל-כך למשחק Second life ולא יכול היה להפסיק לשחק בעצמו, אז הוא דאג להיחסם בכוונה. כל-זאת קרה אך ורק משום שארוסתו בחיים-האמתיים לא יכלה לסבול את העובדה שיממות שלמות הוא יושב מול המסך ומשחק ומעבר לזה... הגבר שלה, משחק ילדה בת-15?! היא ידעה שמדובר בסטייה רצינית.
אבל אחרי שנחסם לכל-כך מעט זמן, הוא חזר לשחק והמשיך להיות מכור. רק כשאיכשהו הצליח לעשות את ההפרדה ולראות איך בזמן שהוא שקוע כל הזמן בעולם-הווירטואלי, הוא מאבד הכול בעולם-האמתי (והיו לו חיים טוב, כך אמר); רק אז החליט לחסל סופית את האוואטר שלו.
הוא עשה מסיבת-פרידה ענקית שבמסגרת שיחק יותר מיממה רצוף במשחק וכל ה'חברים' שלו בעולם המדובר באו להיפרד ובכו במציאות ודנו דיונים פילוסופיים על התמכרות למשחק וקיבלו ממנו את כל הרכוש שהוא צבר במשחק וכן-הלאה, עד שהמשתמש כבר שם לב ש"אני מאחרת כבר 10 דקות למותי" ולבסוף הוא מחק את דמותו באיחור גדול יותר.
כאשר התראיין וסיפר את הסיפור הזה, הוא התייחס אל האווטאר שלו כאל מישהי אם ישות עצמאית לחלוטין- היא החליטה בשבילו, היא בחרה לעשות את מה שהוא עשה במשחק והיא, והיא...
כמובן שזה לא הסתיים בכך, הוא יצא משם אל ארוסתו מאוחר מדי והיא נפרדה ממנו; אני מנחש שכולם כבר ניחשו מה הוא עשה כתגובה- חזר למשחק.
הפעם בתור ילד. מעניין לגלות בהמשך שאביו התעלל בו ובאחיותיו מינית, אבל בזה אדון בהמשך.

זהו רק סיפור אחד מיני-רבים שראיתי בכשלושה-סרטים תיעודיים מצמררים על העולם-הווירטואלי של Second life.
רוב הסיפורים, עוסקים ברומן שהתפתח בין שני אנשים במשחק, לרוב מאחורי גבה של משפחתם, או פשוט כשהמשפחה סתם נמצאת ברקע והסתיים במפגש מציאותי (לפחות אחד) בין הנאהבים, שכמעט תמיד הסתיים רע.
בין השאר היה זוג אחד, שניהם התגרשו מבעלה ומאשתו ועברו לגור יחד זה עם זו, לבסוף הגבר ברח משם להודו. אבל הדבר הכי מזעזע לראות שם לא היה כל זה... אלא העובדה שכאשר הם עוד היו רחוקים גיאוגראפית זה מזו וכבר פרודים מבני-זוגם הקודמים, הם הלכו לישון עם מצלמת-רשת פתוחה מול הפנים ואוזניות על הראש, כדי לשמוע את הנשימות האחת של השני...
אם נתעלם מהעובדה שמדובר בזרמים אדירים של חשמל-סטטי שזורמים לראש ובמקומות אחרים פשוט גורמים לאנשים להשתגע, ניוותר עם העובדה שכל הנוכחות הפיזית של בני-אדם, הוחלפה במחשב.
מדובר בעצם בכך שכבר אין חום-ואהבה, אין אינטימיות אמתית, אין הפעלה-טבעית ונכונה של כל החושים כאשר אנחנו יחד עם מישהו ובוודאי שאין מה לדבר בכלל על אותו עומק-נפשי שבני-אדם מרגישים אחד במחציתו של האחר. האם אפשר באמת להביט למישהו בעיניים דרך מצלמת-רשת? לא נראה לי...

ב Second life כיום יש כ7.000.000 משתמשים! שבעה-מיליון! בעולם-וירטואלי שאפילו לא בנוי כמשחק- אין לו מטרות, או קווסטים, אתה לא באמת יכול להפסיק או לנצח, אתה יכול אך ורק לחיות שם; לקנות דברים, לבלות בכל-מיני עולמות-דמיוניים ואפילו לקיים יחסי-מין אם בא לך.
יחסי-מין! ווירטואליים! זה הרבה יותר גרוע מפורנוגרפיה אם תשאלו אותי.
אז בואו נתמקד רגע בסיבה שהביאה את כל האנשים האלה לשם.
העדויות השונות מראות שאנשים שלא היו מרוצים בחייהם-האמתיים- עקרת-בית ממושמעת ומשועממת, אישה שבעלה התעלל בה, בחור שבילדותו התעלל בו-מינית אביו, וכו'; כולם בחרו לחפש מפלט בעולם-הווירטואלי. בדומה לאותם קצינים ונגדים חלשלושים שכולנו ידענו שהם לא באמת-יכולים לפקד על אנשים, ובחרו בקריירה-צבאית רק כדי לברוח מחייהם האמתיים ולא להתמודד עם המציאות שבחוץ, כך גם גולשי Second life.
לדעתי מדובר באנשים מסכנים וחלשים ללא עמוד-שדרה שלא יודעים איך לחיות בשלום (או לפחות יחסית) עם המציאות.
אבל עדיין נשאלת השאלה למה?
מה כל-כך נורא במציאות שלנו שאנשים כה רבים קורסים-תחתיה ומבקשים לברוח? האם נכונות התיאוריות-העתיקות שמדובר בהישרדות-החזקים? ואם כן, אז איך זה מתיישב עם העולם-הווירטואלי כיום? האם מצאנו פתרונות גם לחלשים? או האם אנחנו פשוט מחלישים יותר ויותר את החברה שלנו?
לדעתי מדובר בעניין השני.
כבר שנים שאני צופה בבני-אדם מסביב, חוקר את הליכותיהם, התנהגויותיהם, מביט באיך אנחנו משפיעים על העולם ובאיך הוא מנסה ללא-הצלחה-מרובה להשפיע עלינו.
ומה שאני רואה זה איך התרחקנו כולנו מהמקורות-האמתיים שלנו, מהטבע בו חיינו וממנו התקיימנו; וכיצד החלפנו את כולו בטכנולוגיה, בפתרונות-קלים לקיום וכיום, גם במציאות-מקבילה.
אתם יודעים לאן זה הוביל אותנו? אפילו אנשים כמוני שעושים את המרב כדי לחיות בשלום וכמה שיותר בטבע, יודעים שפשוט אין לנו את האמצעים לשרוד בעולם הזה בלי הטכנולוגיה.
אז לשמחתי אני שייך לאלה שמשחזרים בעזרת הידע שצברנו מתרבויות-קדומות ולומדים איך, אבל האם די בזה?
בכל הסרטים והסדרות הפוסט-אפוקליפטיים אנחנו רואים דבר אחד ברור והגיוני לחלוטין, היחידים שיישארו פה אחרי שכולנו נשמיד את עצמנו, או שהטכנולוגיה תשמיד אותנו או כל דבר כזה הם האנשים הקשוחים, קשי-היום שמעולם לא הסתמכו אך ורק על הטכנולוגיה; אנשים שחיו את חייהם בפשטות ובסיטואציה הזו של סוף-העולם הם מתבססים על הדברים הכי ראשוניים כדי לשרוד. אז זה מעודד... קצת.
אבל, כדי באמת לשרוד בעולם שלנו ולא משנה באיזו סיטואציה מדובר, אנחנו צריכים סיבה טובה לחיות, סיבה טובה להילחם מעבר לאינסטינקט הראשוני של להישאר-בחיים שהרי אנשים-נואשים מוותרים עליו בסוף.
אז אני שואל- האם מציאות לא-אמתית, זו סיבה טובה לחיות למענה?
לשמחתנו בארץ אין הרבה כסף לאנשים, אז התכנים של עולמות-וירטואליים כמו Second life לא נגישים לנו כמו שהם נגישים לאחרים ולכן הבאז שיש סביב הדברים האלה בארצות-אירופה ובמקומות כמו אמריקה לא קיים באותה-מידה אצלנו בארץ. אבל זה רק עניין של זמן...
בזמנו לא נתנו לBEATLES להופיע בארץ, ה- British-evasion לא הגיעה עד אלינו באותה קנה-מידה כמו בשאר המקומות. האם זה היה דבר חיובי?
בגדול ברור שהייתי שמח לדעת שהביטלס הופיעו פה לפחות פעם אחת... אבל התרבות הזו שהם גררו אחריה (אם מרצון ואם לא), לדעתי היא הייתה מביאה כליה על החלום החלוצי כבר אז ואף-אחד מאתנו לא היה יכול לשבת פה בשקט-יחסי ולהתעסק בפלפולים של עניינים-וירטואליים...
אבל למה בעצם לנו לעסוק בעולמות-ווירטואליים אם הללו עוד לא ממש פשטו על מחוזותינו?
והתשובה היא שם נביט כעת, נראה שהם כבר מתדפקים על דלתותינו.
בדיוק פה במקומות בהם אני מפרסם מאמר זה, אנשים משוחחים זה אם זה דרך צג של מחשב, בין אם מדובר בצ'ט או בפורומים, או בבלוג ואולי בכלל באי-מייל או תוכנות-מסרים..
אנשים פה מכירים בני-אדם דבר ראשון דרך המחשב, בלי-פנים, בלי לשמוע את קולותיהם של חבריהם לשיחה, בלי אישיות-אמתית בעצם שהרי הרוב אפילו לא נוקטים בשמם; ובצדק. עולם-וירטואלי כזה שלא קיים-באמת, מקל הרבה יותר על אנשים לעשות מעשים שפוגעים באחרים.
הרי זה שממולך לא-בהכרח נתפס כבן-אדם אמתי, זו האמת המרה, ואם מתחילים מכאן ויוצאים מכאן, אז למה שזה השתנה? לא רק בחו"ל קל לאנשים לערבב בצורה פסיכית בין מציאות לדמיון והרי כאשר העולם-הווירטואלי הולך ונעשה כל-כך דומה לזה האמתי, האם אפשר להאשים מישהו?
ומה בעצם מביא את כולם למחוזותינו הווירטואליים, האם כולם חווים קשיים קשים-מנשוא בחייהם האמתיים?
כאן זה כבר עניין של איך אתה מביט בדברים...
החיים שלי לא היו דבש, זה ברור, אבל האם אני מחפש תחליף? אני מודה ששקלתי את זה כמה וכמה פעמים בחיי, אבל התשובה תמיד מסתכמת בלא, כי אני יודע להתגבר על הקשיים שלי במציאות, איפה שאנחנו באמת קיימים ונושמים ואוכלים ושותים...
אבל אין-ספק שכמעט כל מי שדיברתי אתו ברחבי-הרשת באתרים שונים ומשונים וגם סתם כאלה רגילים באופיים, עבר חוויות-קשות בחייו האמתיים וחלקם עדיין מתמודדים איתם או עם פידבקים מהם.
וככה אנחנו רואים תיעודים מצמררים בבלוגים ברשת על דברים שחשבנו שקיימים רק בסרטים, וככה אנחנו רואים אנשים שמחליפים את כל חבריהם בחברים וירטואליים בין אם נפגשו עמם בחיים-האמתיים בעבר ובין אם לא; וזוגות שהכירו באינטרנט (שלרוב מסתבר הרבה יותר קל להם גם להיפרד- כי הרי את כל ההיכרות הראשונית שלך עם הבן-אדם זו שעליה אתה צריך לבסס את הכול, הייתה שקרית.) ועוד תופעות שונות ומשונות.

אז מה המסר בעצם?
בגדול, נאמר פה כבר הכול:
חולשת-האדם, הריחוק מהמקורות האמתיים, ובעקבות חוסר השורשים במציאות, כך הערבוב עם עולמות-מקבילים שקיימים בסה"כ רק בזיכרון של איזו מכונה; וכו'.
אבל מה שלי באמת חשוב להגיד כאן... זה שבעידן המידע אנחנו יודעים בעצם הכול ולמרות זאת אנשים מתנגדים לחושים שלהם או למה שהם שמעו ונכנסים לאיזה עולם-ווירטואלי כזה או אחר בתואנה ש"לי זה לא יקרה", אני יודע לעשות את ההפרדה ואדע גם בהמשך.
אם תשאלו אותי, אני מציע שכל אחד ואחת יבדקו את עצמם פה, יסתכלו בעצמם וישאלו- האם לי זה לא קרה כבר?
ובאותה מידה יכול להיות שפשוט תגידו לעצמכם: "מי זה בכלל? הרי הוא רק דמות-וירטואלית" והכל יחלוף לכם מעל הראש.
Lakshmi​(נשלטת)
Lakshmi​(נשלטת) • 9 במרץ 2011
הרבה טענות העלת פה.

אממ..אני חושבת שבאמת הדבר העיקרי שגורם באמת להתמכרות, זו הקלות שבעולם הוירטואלי
הקלוּת "לחיות את החיים" כמו שאנשים באמת היו רוצים, או לחילופין, פנטזיה שלא יעזו להגשים במציאות - וכל זה בלי לקום מהכיסא.

אפשר להבין מדוע בוחרים במקום מפלט כל הלא מרוצים מעצמם, הלא מרוצים מהחיים שלהם והלא מרוצים. טענת שזה מעיד על חולשה,
אני מניחה שיש דברים בגו, ועם זאת, לא חושבת שלכל אדם ניתנה היכולת או תכונת האופי, או האפשרות בחיים באמת להלחם להשיג את החיים שהם רוצים, אלו שהם מקיימים כיביכול באותו משחק.

שאלת מה כ"כ נורא במציאות שלנו, אני חושבת שזו אחת השאלות היותר ברורות וקלות למענהicon_smile.gif
המציאות שלנו לא פשוטה, והופכת מיום ליום הופכת ליותר לא פשוטה.
המציאות לא חסה על החלשים(נפשית/כלכלית וכיו"ב), על אלו שלא מצליחים לעמוד במירוץ ופשוט רומסת.
תראה, בנושא הטכנולוגיה, לאדם יש את הדבר החזק ביותר בטבע שזו האינטגלנציה.
שמאפשרת לנו להמציא לעצמנו, עולם נוח יותר, נגיש יותר.
כמובן שיש חסרונות, כמו בכל דבר בחיים.
אבל איפשהו, זה דרך העולם והטבע, אני מניחה
וכמו שנכחדו הדינוזאורים ונמחק עולם שלם שחי כאן לפני האדם, כנראה שגם לנו זה יקרה כדי לפנות מקום לעולם החדש.. וזה אני אומרת עם כל הכבוד לאותם סרטים אפוקלפטיים, כנראה שהיצורים היחידים שישארו על פני האדמה,לא יהיו זן של בני האדם..חח

עם זאת, אני לא חושבת שכל העולם הוירטואלי הוא תחליף למציאות. נכון להיום, הוא חלק בלתי נפרד ממנה. ולא כל מי שמבלה את זמנו בתארים כאלו ואחרים מעיד דבר כזה או אחר על החיים שלו..
אני חושבת שהתאוצה שתפסו אתרי ההכרויות הם רק קמצוץ לבאות, למען האמת.
מעבר לזה, כל עוד אתה יודע לשים את הגבול בין מציאות לדמיון והכל בגבול השפיות, אנחנו בסדר אני מניחה.
Bloody
Bloody • 9 במרץ 2011
TLDR
נולי
נולי • 9 במרץ 2011
היום גם לחלשים יש זכות קיום
וגם לנשים צרות אגן וסתומות חצווצורות יש זכות התרבות.
ככה זה
עולם מתקדם
לי רק לא ברור לאן....
נילי ונילי
נילי ונילי • 9 במרץ 2011
בקיצור, התיאוריה שלך פה היא שכל מי שגולש באינטרנט, בהכרח אבא שלו אנס אותו בילדותו?

אנשים "נורמלים" לא נהנים מלהמציא לעצמם זהויות בדויות?
Homelander​(שולט)
לפני 13 שנים • 10 במרץ 2011

TAKARA ונולי-

Homelander​(שולט) • 10 במרץ 2011
התשובה שלי תתבסס על דבריה של טאקרה אבל זאת משום שלדעתי היא גם תתאים לך, נולי icon_smile.gif

כמו שהשבתי לחבר שלי באחד האתרים האחרים בו פרסמתי את המאמר:
אין שוב דבר טבעי בישיבה מול המחשב שעות על-גבי שעות זו לא "דרך העולם והטבע". כאשר אתה יושב ככה מול מחשב כל-הזמן, השרירים מתנוונים, העיניים נדפקות, החושים לא מקבלים את הגירויים שיש להם בעולם האמיתי והם מתקהים וכן-הלאה; ואין שום-דבר טבעי בפגיעה כזו כוללת בגוף שלך וכמו-כן בשכל שלך, שהרי כשהל מוגש לך WELL_DONE (אפרופו אותה קלות בוירטואליה), אז גם המוח שלך נדפק.
כמו-כן את דיברת על אינטיליגנציה בתור הנשק החזק ביותר שלנו, הוא דיבר על מידע- זה מספיק מקביל כדי שאשתמש באותה דוגמה ואומר לך-
אם מישהו ברח' יתקוף אותנו בסכין (מה שקורה מסביבנו כל יום, יעידו הבורחים מהמציאות על כך) ולרשותנו יעמוד רק ידע או אינטיליגנציה, אזי שלא יעמדו לרשותנו חושים-חברתיים לראות מה קורה סביבנו כדי לשים לב בזמן, לא יעמדו לרשותנו חושים ואינסטינקטים כדי לברוח בזמן, לא יעמוד לרשותנו חוסן-גופני כדי לספוג את הפגיעה בלי שתגרום לנזק בלתי-הפיך (כי בגדול צריך להיות סכיני מעולה בשביל להרוג בפגיעה אחת יעילה), לא יעמדו לטובתנו היכולות הפיזיות להתנגד, להתגונן וכו'... אנחנו פשוט נפול על הרצפה שוטטי-דם ונמות, וכל הידע הגדול או האינטיליגנציה היפה שהיו לנו בראש, ילכו לעזזל; מה גם שבתור כאלו שכל-הזמן שיחקו במציאות לא אמיתית, אפילו הישגים גדולים לא יזכרו מאיתנו.

אז איך אני רואה את זה- אני לא רואה את זה התקדמות העולם, אני רואה את זה בתור התדרדרות החברה האנושית.
לשבת מול מחשב וללחוץ על כמה כפתורים זה לא שונה מהאדם הפרהיסטורי שישב במערות ודפק על כל-אבן.

הכוח של האדם הוא לא האינטיליגנציה, אלא השכל בכללותו- היכולות השכליות שפועלות גם על המנטאלי וגם על הפיזי הגופני.
אדם חכם לא בהכרח יכול-היה לברוח מלהקת זאבים רק כי יש לו אינטיליגנציה זה לא שזה היה עוזר לו, הוא יכל לברוח מהם לדוג' כי היכולות המוטוריות שלו (שעליהן גם השכל מנצח בסופו של דבר) יכלו לעזור לו לברוח ולתפס על עץ גבוה עד שהזאבים יעזבו.
הטכנולוגיה רק מובילה את כולנו למקום שבו אנחנו עצמנו לא נצטרך לעשות דבר וחצי דבר; זו התקדמות? לי זו נשמעת כמו התנוונות גלובאלית.
walking dead
walking dead • 10 במרץ 2011
אז השורה התחתונה של *כל* זה היא שאם מתקיפים אותך בסכין ברחוב פשוט תטיל כישוף של קרלוס קסטנדה?
מUחדת
מUחדת • 10 במרץ 2011
אמן החושים כתב/ה:
אז איך אני רואה את זה- אני לא רואה את זה התקדמות העולם, אני רואה את זה בתור התדרדרות החברה האנושית.
לשבת מול מחשב וללחוץ על כמה כפתורים זה לא שונה מהאדם הפרהיסטורי שישב במערות ודפק על כל-אבן..

תקרא שוב את המשפט הזה וראה אם אתה מבחין בכשל לוגי כלשהו.
walking dead
walking dead • 10 במרץ 2011
מUחדת כתב/ה:
אמן החושים כתב/ה:
לשבת מול מחשב וללחוץ על כמה כפתורים זה לא שונה מהאדם הפרהיסטורי שישב במערות ודפק על כל-אבן..

תקרא שוב את המשפט הזה וראה אם אתה מבחין בכשל לוגי כלשהו.

מה, האדם הפרהיסטורי לא היה מזמין משלוחי אוכל בדפיקה על כל-אבן? אני המומה!