לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

אושר ע"י השרים: אשפוז כפוי

בלוסום​(לא בעסק)
לפני 12 שנים • 21 בפבר׳ 2012

מצטערת לומר, אבל

בלוסום​(לא בעסק) • 21 בפבר׳ 2012
מקבי כתב/ה:
ציטוט: אני מסכים גם שמי שבBMI חולני לכיוון ההפוך יקבל אותו יחס.

אם אותו אדם שמן גם במקרה חולה נפש המסוכן לעצמו או לחברה - בוודאי. אנורקסיה היא מחלת-נפש, לא סתם רזון.

סתם אדם שמן, הוא אולי חסר-אחריות ושליטה, אבל הוא לא סכנה מיידית וברורה לעצמו ולאחרים רק משום שהוא שמן. הוא גם לא חולה במחלת-נפש, ולכן אין מקום לאשפזו בכפיה.

האסוציאציה הראשונה שלי למקרא כותרת השרשור היתה

שהיא אשה שמנה.

זה לא תלוש מהמציאות שאכלנים כפייתיים אוכלים את עצמם לדעת. יש מספיק טריגרים שיכולים להביא לאכילה רגשית, ההתדרדרות לתהומות - קצרה.

מדובר בשתי מחלות שסובבות על שליטה / אי שליטה באוכל. האנורקסית שולטת שליטת יתר באוכל, האכלנית הכפייתית - לא שולטת בו כלל. לא אדבר על אנורקסיה כי קטונתי, אבל מהקצה של האכילה הכפיתית יכולה לומר, שגם היא מביאה למוות. מהיכרות עם שתי המחלות האלה אני יכולה לומר בוודאות מוחלטת, שבבסיסן יש בעיה / פגיעה נפשית, הן לא נוצרות בוואקום - הענין הוא ששתיהן לא חפות מהמקום הזה. גם האנורקסיה וגם האכילה הכפיתית הן רק תסמין. לא הבעיה עצמה.
Tobias​(אחר)
לפני 12 שנים • 21 בפבר׳ 2012
Tobias​(אחר) • 21 בפבר׳ 2012
מקבי כתב/ה:
ציטוט: אני מסכים גם שמי שבBMI חולני לכיוון ההפוך יקבל אותו יחס.

אם אותו אדם שמן גם במקרה חולה נפש המסוכן לעצמו או לחברה - בוודאי. אנורקסיה היא מחלת-נפש, לא סתם רזון.

סתם אדם שמן, הוא אולי חסר-אחריות ושליטה, אבל הוא לא סכנה מיידית וברורה לעצמו ולאחרים רק משום שהוא שמן. הוא גם לא חולה במחלת-נפש, ולכן אין מקום לאשפזו בכפיה.

אנורקסיה היא לא מחלת נפש, היא סימפטום של בעיה נפשית אחרת.
לרוב מגיעה אחרי התעללות,אונס,פגיעה מינית מכל סוג,ועוד ועוד.

השמנה חולנית. בדיוק כמו רזון חולני, הורגת.
ואגב, הורגת הרבה הרבה יותר מאשר אנורקסיה.
זה פשוט שאף אחד לא רואה שמנים ושמנות. הם לא באמת קיימים, למרות שאלו ברמת ההפרעה שני תגובות ששונות רק בפרט אחד קטן, והן באות כסימפטום לאותם דברים לרוב.

ולא אני לא מדבר על מי שאוהב לאכול.
אני מדבר על אכילה כפייתית. על להגיע למשקל שבו אתה כל הזמן בסיכון.
ועל לשנוא כל רגע של זה, כי אתה לא מסוגל לעצור אפילו שאתה יודע שאתה הורג את עצמך.

אגב, אני אומר דברים מתוך נסיון אישי, של אדם שאשפז את עצמו במחלקה להפרעות אכילה אחרי כמה שנים טובות של בולימיה.
מיתוסית​(שולטת)
לפני 12 שנים • 25 בפבר׳ 2012
מיתוסית​(שולטת) • 25 בפבר׳ 2012
טבאייס, מה זאת אומרת שאנורקסיה היא לא מחלת נפש?
היא הפרעה נפשית, יש קטגוריה שלמה שלה בDSM.
אף אחד לא דיבר על הסיבות לאנורקסיה וזה לא רלבנטי. גם דיכאון קליני וגם הפרעת אישיות אנטי סוציאלית וגם OCD, PTSD ועוד שורה של מחלות והפרעות אל נוצרו בוואקום אלא בגלל מצוקה...
זה לא אומר שהן לא הפרעות, ההיפך- הפרעה נוצרת בגלל טריגר מסויים...

השמנה חולנית היא לא סיבה לאישפוז כפוי ורוב האנשים השמנים לא חולים ברמה של הפרעת אכילה כמו אנורקסים ובולימים.
אני בעד החוק בגלל שבמקרה של אנורקסים בניגוד למכורים או לסתם שמנים, זה שיש להם בוחן מציאות לקוי, הם לא רואים את המציאות כפי שהיא. גם כשנשקפת סכנה לחייהם והם שוקלים 35 קילו, הם עדיין בטוחים שהם צריכים לרדת. הם לא מסוגלים לראות את המציאות ואת גופם והסכנות כפי שהיא, זה מעבר להכחשה...
לעומת זאת, רוב האנשים השמנים מאוד, יודעים שמה שהם עושים הוא לא בסדר, הם מנסים לרדת ואם הם לא- זה כי התייאשו. הם יודעים שזה מסכן את חייהם ויודעים שהם שמנים באמת ולא בריאים.
לכן אין סיבה לאשפז אותם באופן כפוי וזה גם לא ייתן לך כלום. מה תעשה? תאכיל אותם בתפריט דל קלוריות ותכריח אותם לעשות ספורט בהליכון עד שירדו? תעשה להם ניתוח לקיצור קיבה בניגוד לרצונם?
זה שונה מאנורקסים ובולמיים ששם ממש צריך להאכיל אותם בזונדה ולהשגיח שלא יעשו פעילות גופנית או יקיאו...