ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

צעדת השרמוטות - יום ה' ב-18:00 בגן מאיר ת"א.

בחורה פשוטה
לפני 12 שנים • 21 במרץ 2012

צעדת השרמוטות - יום ה' ב-18:00 בגן מאיר ת"א.

בחורה פשוטה • 21 במרץ 2012
האירוע מתקיים ביום חמישי ה-22.3

למי שמתעניין, מידע מדף האירוע בפייסבוק:

כשמכל עבר נשמעת הטענה כי נשים שמתלבשות חשוף, בוחרות לשתות אלכוהול, או בוחרות להתנהג בצורה מסויימת, אחראיות ואשמות באונס ובהטרדות המיניות שלהן עצמן - אנו חייבים למחות. ההנחה הזו פוגעת הן בקורבנות האונס וההטרדה, אשר גורמת להן להרגיש אשמות, הן בנשים באופן כללי, אשר מרגישות פגיעה בבטחונן ובזכותן הבסיסית לבחור את דרך החיים בה הן רוצות לחיות, וגורמת להן להרגיש מוחפצות, והן בגברים, אשר גישה זו מתייחסת אליהם כאל יצורים בעלי אפס מודעות עצמית שאינם יכולים לשלוט בעצמם.
לא כל גבר הוא אנס בפוטנציה. אישה יכולה לשלוט על גופה ומעשיה בלי הצורך לחשוש מתגובה חברתית פוגענית. מיניות נשית היא לא טאבו, היא קיימת וטוב מאוד שהיא קיימת! גישה זו פוגעת בנו כחברה, ועליה להיפסק.
בואו בבגדים חושפניים, או שלא בבגדים חושפניים. בואו כפי שהייתן רוצות לבוא. אף אחד או אחת לא תשפוט או ישפוט אתכם. זו המטרה. זכותכן וזכותכם להתלבש לפי רצונכםן. אנו צועדים לא נגד אנסים, אלא נגד האשמת הקורבנות באונס שלהן עצמן.

*הערה בנוגע למסלול: נצעד מגן מאיר, דרך טשרניחובסקי, בוגרשוב, בן ציון, תרסט, שד' ח"ן, עד לכיכר רבין.

ב-24 בינואר, 2011, בטורונטו, קנדה, שוטר במשטרת קנדה העיר שבכדי
"להישאר בטוחות ולא להפוך לקורבנות", על נשים "להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות". משפט שכזה, שנאמר בכנס רשמי של משטרת קנדה, מתאר מצב עגום ורחב הרבה יותר בחברה העולמית - הפיכת קורבנות הטרדה מינית ואונס לגורם ולא לקורבן, האשמתן והתעלמות מהגורם האמיתי לאונס - חברה המקדשת אובייקטיפיקציה של נשים, והתייחסות לנשים כאל צעצועי מין ללא רגשות או רצונות.

גם בארץ המצב דומה. נאנסות ומוטרדות מינית אוטומטית נהפכות לכאלה ש"ביקשו זאת", כשאישה אוזרת אומץ ומתלוננת על הטרדה היא הופכת מיד לשעירה לעזאזל, כשראשי מדינה וצבא מעירים הערות מיזוגניות על ימין ועל שמאל, כאשר נשים הן חפץ לקישוט ולא בנות חזקות עם רגשות, רצונות וצרכים - ואפילו שכל - גם אנחנו צריכות לעצור לרגע ולומר - די!

בתקופה של הדרת נשים ומשמרות צניעות, כאשר נשים נתפשות כאובייקטים מיניים נטולי כישורים, נרצה לציין שעירום איננו בהכרח משחרר - אך הוא לגיטימי לחלוטין. שלטי חוצות גרנדיוזים של בחורות עירומות אינן התשובה לדיכוי מגדרי דתי, אך עם זאת הגוף שלנו הוא שלנו ומכך בחירת הלבוש שלנו היא שלנו בלבד - גם אם היא לא מוצא חן בעיני אחרים; ואינה מהווה תירוץ להטרדה, אונס או כל דבר אחר.

בעקבות היוזמות העולמיות ל"צעדות שרמוטות" - SlutWalks - שהתחילו בקנדה והתפשטו לכל העולם, ובעקבות היוזמות החדשות לצעדות בחיפה ובירושלים, נרצה לערוך צעדה משלנו גם בתל אביב. בואו נוכיח שהלבוש שלנו הוא ענייננו הפרטי, וביכולתינו להתלבש כמו שרמוטות חושפניות אם נרצה, ואחרת אם לא. יחד (שרמוטות או לא) נצעק - אף אחת מאיתנו לא "מבקשת את זה" - זכותנו להתלבש (או לא להתלבש) כפי רצוננו בלי להיפגע מינית! מיניותינו וזכותינו לביטחון אינן תלויות באורך המכנסיים שלנו!

מדוע עלינו להסתיר את מיניותנו, ולהתנגד לה? מדוע להיות "שרמוטה" זה רע? ומדוע זה לגיטימי לטעון שמכיוון שאנחנו נשים מיניות דמינו מותר והאונס שלנו לגיטימי? מדוע, גם אם בתור שרמוטות, אסור לנו לבחור את הפרטנרים המיניים שלנו? מדוע יש למישהו זכות לומר לנו מה ללבוש ומה לא? גם עם מחשוף עמוק וחצאית שלא נותנת מקום לדמיון מגיע לנו הכבוד שלנו והזכות הבסיסית שלנו לבחור באיזו תדירות, היכן ועם מי אנו רוצות לחלוק את תחושותינו המיניות.

ההנחה שנשים המתלבשות באופן חושפני "מבקשות" שיאנסו אותן ואחראיות לכך, פוגעת הן בנשים, אשר מוחפצות בצורה יומיומית, והן בגברים, אשר אליהם מתייחסים בתור יצורים מיניים אך חסרי שליטה עצמית. יחד נצעד, גברים, נשים, שרמוטות וכל השאר, ויחד נתנגד לקונספציה המוטעית הזו, ונקרא - הסיבה היחידה לאונס היא האנסים!

בואו לצעוד איתנו ב-16 במרץ, יום שישי, בשעה 11:00, נצעד מגן מאיר לכיכר רבין בבגדים חושפניים (אך, כמובן, לא חייבים לבוא חושפני), לא נתבייש במיניותינו ונראה לכולם שהעובדה שיש לנו יצר מיני לא אומרת שמותר להתעלם מהרצונות האחרים שלנו.

גם אם אתןם לא מתכוונותים להגיע, עשו SHARE כדי שחברותיכןם וחבריכםן יוכלו להגיע!

אם ביכולתכןם לארגן צעדה בקרוב לאיזור מגוריכןם, עשו זאת ונשתדל לעזור ככל שנוכל!

המצעד החיפאי:
https://www.facebook.com/events/340540415990036/

המצעד הירושלמי:
https://www.facebook.com/groups/189367134498603/196096447159005/

"הכצעקתה", אתר לנפגעות הטרדות מיניות
http://israel.ihollaback.org/

פרוייקט "אנברייקבל"
http://projectunbreakable.tumblr.com/

ערך על צעדת שרמוטות בוויקיפדיה:
http://en.wikipedia.org/wiki/SlutWalk
nomorenomore
לפני 12 שנים • 21 במרץ 2012
nomorenomore • 21 במרץ 2012
אני מכיר את עניין הצעדה ומאד תומך.

לא מזמן יצא לי ללוות בחורה שנאנסה למשטרה והפקידה הסתומה שאלה אותה "למה עכשיו נזכרת להתלונן" זה רק מראה על חוסר הרגישות הקיים אצל גורמי החוק שאמורים להגן על הנאנסות.(אני יודע שזה לא קשור ללבוש חשוף, לא לקפוץ!!!)

אולם במקרה דנן הלבוש לא היה עניין, אבל הלך רוח דומה וזה בזיון.

אני מאד תומך בצעדה הזו, ואני מקווה בשביל כולנו שהיא תפתח לפחות זוג אחד של עיניים סגורות.

זה פרימיטי ומטופש לכנות בחורה שאוהבת להתלבש בצורה מסויימת וחשופה כ"דורשת אונס"

נשים, בנות, המון המון המון הצלחה.
בהצלחה!!!
פסיכו לוג​(שולט)
לפני 12 שנים • 22 במרץ 2012
פסיכו לוג​(שולט) • 22 במרץ 2012
עד כמה שאני תומך במסר שרוצים להעביר, קשה לי לראות שנלחמים בפגיעה בזכויות ורגשות עצמיים ע"י פגיעה ברגשות של אחרים.
מעבר לכך, אלו שגם ככה מוכים בסטריאוטיפים, רק יחזקו את דעתם ויסתכלו בבוז על המצעד הזה.
לדעתי המחשבה נכונה, והביצוע פחות. שיהיה בהצלחה בכל מקרה.
טעימה אוהבת

מפספס את המטרה

טעימה אוהבת • 22 במרץ 2012
צעידה של נשים חצי ערומות ברחובות
לא רק שלא תביא לאמפתיה כלפי טיעונם הצודק
תגרום לביזוי נוסף של גופן ואישיותן

למה לקרא לזה " צעדת השרמוטות" הכינוי " שרמוטה" גם ככה מתאפיין בקונוטציה שלילית
זה להוסיף שמן למדורה, לדעתי.
feminine3​(אחרת)

Re: מפספס את המטרה

feminine3​(אחרת) • 22 במרץ 2012
טעימה אוהבת כתב/ה:
צעידה של נשים חצי ערומות ברחובות
לא רק שלא תביא לאמפתיה כלפי טיעונם הצודק
תגרום לביזוי נוסף של גופן ואישיותן

למה לקרא לזה " צעדת השרמוטות" הכינוי " שרמוטה" גם ככה מתאפיין בקונוטציה שלילית
זה להוסיף שמן למדורה, לדעתי.

העיקר שאת מבינה ציניות
Red Leaf
Red Leaf • 22 במרץ 2012
תומך ברעיון ויתרה מכך, מייעץ לקבוצות נוספות לצעוד, לאו דווקא כאות מחאה. כדוגמא: צעדת הצלמים, צעדת המלהקים לפורנו, צעדת החרמנים(אלה בכלל ישמחו להיות מאחוריכן icon_smile.gif), אם תבואו עם עקב גבוה נוכל לארגן גם את צעדת הנשלטים, וכדי שצעדתכן תיהיה פוריה ותזכו לתשומת הלב לה אתן כל כך חפצות - אז גם צעדת אומני הפיתוי(אבל הם ילכו בכיוון הנגדי ובמקרה יפגשו עמכן[אז תבואו עם שעון, תלמדו קצת בוטניקה, אסטרולוגיה וכדומה כדי להיות מוכנות]).

בהצלחה icon_cool.gif
Mary Jane
Mary Jane • 22 במרץ 2012
המילה 'שרמוטה' כל כך מכוערת. מילה המקפלת בכמה אותיות תפישת עולם שלמה, לפיה מי שנהנית ממין לפי רצונה ומידת חשקיה או מתלבשת באופן שאינו הולם את הסטנדרט - ראויה לבוז, גינוי חברתי והשפלה. לא הייתי עושה שימוש במילה הזו בהפגנה למען זכויות נשים.

מנגד, המילה גם מצחיקה. עדות לניסיון החברתי- מצד גברים ונשים- לדכא ולסרס את מיניותה השופעת והבריאה של האישה, כדי להתאימה לשעבוד שבתא המשפחתי ולמוגבלותו הפיזית-מינית של הגבר.
    התגובה האהובה בשרשור
Red Leaf
Red Leaf • 22 במרץ 2012
Mary Jane כתב/ה:

מנגד, המילה גם מצחיקה. עדות לניסיון החברתי- מצד גברים ונשים- לדכא ולסרס את מיניותה השופעת והבריאה של האישה, כדי להתאימה לשעבוד שבתא המשפחתי ולמוגבלותו הפיזית-מינית של הגבר.

בדיוק מארי, קלעת בול. כשגבר קורא לבחורה שרמוטה, הוא למעשה מתכוון לכך שהוא רוצה להנשא לה, ואז לשעבד אותה.

מארי, מילותייך מבטאות השקפת עולם סגורה ומפוחדת, שבה לא משנה מה קורה ומה העילה לכך, הגבר אשם. האישה מדוכאת מעצם היותה אישה, שכן כאישה היא, לפי הפרספקטיבה שלך, משועבדת לגבר.
במקום להתקרבן ולהציג את הגברים כמקפחי נשים ולהעלות סברות כרס שונות ומשונות, הייתי ממליץ לך לעשות בדק בית ולשקול בשנית האם זה נראה לך נכון להאמין באג'נדה אשר בסיסה התקרבנות, או לחילופין, לחזק את המעמד הנשי לפי סגולותיו ויכולותיו של המעמד.
לנשים יש המון כשרונות ויכולות, בכך איני מטיל רבב. למה שלא תנסי להראות את הצדדים החזקים והחיוביים של הנשים במכום לבוא בטענות על דיכוי מצוץ מן האצבע? אני בטוח שיותר אנשים יעריכו את אשר תכתבי, אם רק תבואי מהמקום הנכון.
Mary Jane
Mary Jane • 22 במרץ 2012
Red Leaf כתב/ה:
["]

מארי, מילותייך מבטאות השקפת עולם סגורה ומפוחדת, שבה לא משנה מה קורה ומה העילה לכך, הגבר אשם. האישה מדוכאת מעצם היותה אישה, שכן כאישה היא, לפי הפרספקטיבה שלך, משועבדת לגבר.
במקום להתקרבן ולהציג את הגברים כמקפחי נשים ולהעלות סברות כרס שונות ומשונות, הייתי ממליץ לך לעשות בדק בית ולשקול בשנית האם זה נראה לך נכון להאמין באג'נדה אשר בסיסה התקרבנות, או לחילופין, לחזק את המעמד הנשי לפי סגולותיו ויכולותיו של המעמד.
לנשים יש המון כשרונות ויכולות, בכך איני מטיל רבב. למה שלא תנסי להראות את הצדדים החזקים והחיוביים של הנשים במכום לבוא בטענות על דיכוי מצוץ מן האצבע? אני בטוח שיותר אנשים יעריכו את אשר תכתבי, אם רק תבואי מהמקום הנכון.

ציינתי מפורשות שהדיכוי הוא מצד גברים ונשים בו זמנית. אני לא מאשימה את הגברים או את הנשים, במה שהוא תוצר של כוחות חברתיים, כלכליים וכיו"ב, אשר יש לשנותו ולהתאימו לערכים של יושר, הגינות וצדק. דבריך הם סילוף חמור של מילותיי. ממליצה לך לקרוא בדיוק מה שכתבתי, לא פחות ולא יותר, לעשות מאמץ שכלי ולהשתדל לא להפליג בדמיונך למחוזות רחוקים, שאינם ממן העניין.

לבסוף, אם אינך מסוגל להבחין בדיכוי כלל ומכנה זאת 'התקרבנות', זו בעיה שונה לחלוטין, שאינה קשורה אליי.

בהצלחה.
The Gondola Man
The Gondola Man • 22 במרץ 2012
Mary Jane כתב/ה:
המילה 'שרמוטה' כל כך מכוערת. מילה המקפלת בכמה אותיות תפישת עולם שלמה, לפיה מי שנהנית ממין לפי רצונה ומידת חשקיה או מתלבשת באופן שאינו הולם את הסטנדרט - ראויה לבוז, גינוי חברתי והשפלה. לא הייתי עושה שימוש במילה הזו בהפגנה למען זכויות נשים.

אני דווקא חושב שהניכוס מחדש של המילה הוא חשוב, ואני מחבב אותו.
בדיוק בגלל שאין שום דבר רע בלהיות מה שהמילה שרמוטה מייצגת, אין לנו בעיה לקרוא כך לעצמנו בקול רם.
לדעתי בכך גם מעקרים את הביקורת, וגם את המילה עצמה כמילת גנאי (מתחילים, בכל אופן).
אני חייב להודות שבהתחלה היתה לי רתיעה מסויימת מהשם, וברור לי שיש בדבר גם חסרונות, אבל אני חושב שהיתרונות עולים עליהם.

חוץ מזה, אני לא מקבל את הביקורת על עניין הלבוש.
מטרתה העיקרית של הצעדה היא להעביר מסר שאומר לא משנה איך אני לבושה, לא ניתן לאנוס או להטריד אותי.
אני חושב שלהגביל את לבוש הצועדות כדי לא לעורר פגיעה מעביר מסר הפוך לחלוטין.

(למרות שבאופן פרקטי, נראה לי קצת קר ללבוש חושפני בשש בערב. אבל אולי זה רק אני)