שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

מישל פוקו בעברית- אוחחח תענוג!!

שלגי
לפני 11 שנים • 27 במרץ 2013
שלגי • 27 במרץ 2013
עכשיו הבנתי סופית למה ומדוע למדתי (כשלמדתי) באוניברסיטה מקצועות ריאליים.

סליחה שהפרעתי, אנא המשיכו.
FOR GOOD
FOR GOOD • 27 במרץ 2013
בשמחה, שלגי.
אז ראשית, פרח, צאי ולמדי שרפאל צודק בכך שהטענה המרכזית שפוקו מעלה בתולדות המיניות היא אכן שתאוריות-הדיכוי ( כמו אלו של הרברט מרכוזה נניח ) הן פשטניות מדי, וזאת מפני שכל דיכוי יוצר תמיד גם מיניות מסויימת ( כלומר נותן לה צורה, לא סתם מכחיד אותה ) - כתגובת נגד. הוא מדגים את הטענה שלו בעזרת הקריאה במחקר ההיסטורי המצויין של סטפן מרקוס "הויקטוריאניים האחרים" - מחקר שמלמד אותנו שהחברה הויקטוריאנית, שעל פני השטח היתה אולי החברה הדכאנית, המוסרנית והצדקנית ביותר בהיסטוריה ( ביחסה אל המיניות ), היתה גם "משתלת הסטיות" החשובה ביותר, שכן בה - מתחת לפני השטח, נולדו ושוכללו כמעט כל הריטואלים ( מסיבות-התה, חגורות הצניעות, כל משחקי הדיספלין שנועדו להעצים את הגירוי המיני וכו' וכו') וגם רוב האביזרים של הסאדו-מאזו ( ואפילו רוב המילים שמוכרות לנו היום. ולאלו המגלים עניין עמוק יותר בתקופה ההיא, ובמה שהלך שם במרתפים, במחשכים, מומלץ גם לעיין באוטוביוגרפייה שכתב אחד מהסוטים המפורסמים של התקופה ההיא ושנקראת "החיים הסודיים שלי " ).
בניגוד לרפאל אני חושב שהכתיבה בתולדות-המיניות ( בכרך הראשון ) היא נהדרת ובהירה, והתזה שלו חזקה, חשובה ומשכנעת ( - שההפעלה של כוח דכאני או סרסני על המיניות אינה מעלימה אותה, אלא רק נותנת לה צורה מסויימת, צורה סוטה כמובן ). גם ההקדמה ל"תולדות השיגעון בעידן התבונה" היא בעיני פנינה של פרוזה מעולה.
במקומות אחרים הכתיבה של פוקו היא באמת פתלתלה מדי. אבל נהוג לומר שההצדקה היחידה שיכולה להיות לחוסר-בהירות בכתיבה, היא אם יש לך משהו ח ד ש לומר. ולפוקו, היה.
וכן, מישל פוקו, זכר צדיק לברכה, באמת אהב לשחק אותה מלכת-סאדו במועדני הגייז של ניו-יורק, סן פרנסיסקו וכו'... אז חג חירות שמח, ושנצא כולנו מחשכה לאורה גדולה, ואמרו אמן!
Mary Jane
Mary Jane • 27 במרץ 2013
FOR GOOD כתב/ה:
..........

אני חושב שהכתיבה בתולדות-המיניות ( בכרך הראשון ) היא נהדרת ובהירה,..................

פחח מה?! הוא כותב בצורה הכי מסורבלת ever

והעובדה שאמר דבר מה "חדש" לא מצדיקה זאת, לדעתי. לא חסרים הוגים שקידמו מהפיכות במחשבה וכתבו שוטף, נקי, נהיר.
FOR GOOD
FOR GOOD • 27 במרץ 2013
Mary Jane כתב/ה:
FOR GOOD כתב/ה:
..........

אני חושב שהכתיבה בתולדות-המיניות ( בכרך הראשון ) היא נהדרת ובהירה,..................

פחח מה?! הוא כותב בצורה הכי מסורבלת ever

והעובדה שאמר דבר מה "חדש" לא מצדיקה זאת, לדעתי. לא חסרים הוגים שעשו מהפיכות וכתבו שוטף, נקי, נהיר.

בכרך הראשוון של "תולדות המיניות" , מארי, הכתיבה שלו מצויינת בעיני ( בשאר הכרכים זה כבר באמת באלאגן).
בכל מקרה, הדגמות מ ע ש י ו ת של התזה שלו - על מה שקורה למיניות כאשר מפעילים עליה כוח ( ואיך היא מקבלת צורה סוטה, ולא סתם נעלמת ) - יינתנו למתאימות, בחינם.
מתוך אהבה טהורה לעניין, כמובן, וכתרומה למדעי האדם.
Mary Jane
Mary Jane • 27 במרץ 2013
דיבורים, דיבורים. לדעתי, אינטואיטיבית, אתה עדין כמו חבצלת או פרח אחר (וזה חיובי, כמובן).
FOR GOOD
FOR GOOD • 27 במרץ 2013
את צודקת, מארי. אני פרח עדין. ובאמת, בכל פעם ששכבתי עם בחורה, מצאתי את עצמי מתיישב אח"כ על המיטה ושואל: " את מאוכזבת? ציפית מפורגוד למשהו יותר פראי, יותר אלים, נכון ? " אבל תמיד נעניתי : " לא, אני בכלל לא מאוכזבת. אני רוצה עוד..." (-:
Mary Jane
Mary Jane • 27 במרץ 2013
(:
ייעוץ בדסמי​(שולטת)
לפני 11 שנים • 28 במרץ 2013

פורגוד!! עודך מתהלך ביננו! כבר היה שווה

ובנוסף- לא אמרתי שטענתו של רפאל מוטעת אלא רק שטענותיו של פוקו אינן חד משמעיות, והזכרתי את אחד הפרקים הבאים "משתלה של סטיות" בדיוק באותו הקשר.
מסכימה עם מה שכתבת. צרפתי שם גם לינק לסקירה של הספר, שאני מסכימה איתך- ברור להפליא ביחס לכותבו.

נישוקים לך
FOR GOOD
לפני 11 שנים • 28 במרץ 2013
FOR GOOD • 28 במרץ 2013
כן, פרח, אבל את בטח יכולה לנחש מה פ ו ק ו היה אומר על המוטו שבחרת לך:
" לי, פלאוור, אין שום אופי כפול. כי בהיותי הומו אלגנטי, לא הייתי מתחתן איתך גם אם היית האישה האחרונה עלי אדמות. אבל אם פורגוד היה מגלה בי עניין מיני, הו, הייתי הופך בשבילו עולמות..."
בוקר אור מותק (: