סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

עישון. סיגריות במועדון, בבית. האם את/ה יותר "גבר"

נוריתE
לפני 10 שנים • 29 במאי 2013
נוריתE • 29 במאי 2013
Mpro כתב/ה:
יולי Yuli כתב/ה:
אם כבר מעלים מחירים של משהו - אני לגמרי בסדר עם זה שיעלו דווקא את המס על המותרות: מוצרי טבק, אלכוהול, לא יודעת מה עוד... כן זה פוגע בכיס שלי ברמה המיידית. אבל אלה דברים שאני מחליטה כמה לצרוך מהם וזו בעיה שלי שבא לי בקבוק בייליס בבית.

וזה שונה לגמרי מתחבורה ציבורית, שלחלקנו היא צורך קיומי. שמיים וארץ.

לעלות מס על מותרות זה בהחלט דבר לגיטימי אבל יש לנהוג גם בו בחוכמה.
הרי בסופו של יום לכל פעולה יש תוצאה רצויה ותוצאה מצויה שלא תמיד הן נפגשות.
כאשר קופסא של סיגריות מגיעה ל 30 ₪ (מה שמביא מי שמעשן קופסא ליום לתשלום של כ 11000 ₪ בשנה) נשאלת השאלה האם בשם הלגיטימיות והצורך האמתי להעלות מיסים בכדי לסגור בורות קיימים לא נחצה קו מסוים.

לא מעטים מהמעשנים הם אנשים קשיי יום והשאלה האם העלאת המס תגרום להקטנת הצריכה שלהם או להגדלת המס מהסיגריות .
האם לא בשלב מסוים אנו עלולים לחצות קו ועלול להיווצר מצב שבו אנשים שלא מצליחים להתמודד עם ההתמכרות ואין להם את היכולות הכלכליות ייגשו לשימוש בתחליפים גרועים יותר או יגיעו למקומות של גנבה על מנת לממן את צרכיהם. ואז נשאלת השאלה האם הרווח גדול מההפסד.

למען הסר ספק אני לא מעשן ואני לא מתנגד להעלאת המס על הסיגריות רק צריך לזכור שלכל פעולה גם הלגיטימית ביותר ישנן משמעויות לגבי אוכלוסיות שונות ויש לשקול אותן בחוכמה

ואל תשכחו שחברות הטבק הגדולות,לא רק שמרוויחות בצד המדינה מעלאה שכזאת
אלא גם מגלגלות עלינו את המיסים והגדלת ההוצאות שלהן.

אבל מה זה חשוב?

אנחנו הרי ה"פשעים" בכל הסיפור הזה
אליבא דה-הפאסיביים.
פייה{O}
פייה{O} • 29 במאי 2013
זה לא קשור באופן ישיר,
אבל אם כבר אני הייתי לוקחת את העלאת המס על הסיגריות ומעבירה את הכסף ישירות למערכת הבריאות.
לא יאומן איזה עול כלכלי ועומס אדיר יוצרים מעשנים כבדים על מערכת הבריאות -
אינסוף אישפוזים של מחלות ריאה כרוניות קשות, מחלות לב, גידולים סרטניים שונים וכו׳.
למעשה כיום כלל האוכלוסיה מממנת את מחיר הנזק הבריאותי שמעשנים גורמים לעצמם,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

(בהזדמנות הייתי מוסיפה ׳מס בריאות׳ גם על ג׳אנק פוד, אבל זה לדיון אחר).
the rain song
the rain song • 29 במאי 2013
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
אבל אם כבר אני הייתי לוקחת את העלאת המס על הסיגריות ומעבירה את הכסף ישירות למערכת הבריאות.
אינסוף אישפוזים של מחלות ריאה כרוניות קשות, מחלות לב, גידולים סרטניים שונים וכו׳.
ומדובר במחיר כבד ביותר.

גם אנשים עם עודף משקל יוצרים עומס כבד מאוד על מערכת הבריאות.
עוד לא ראיתי שברשתות הג'אנק יש כתובית "מזיק לבריאות", גם לא על מוצרי ג'אנק מובהקים.
בינתיים מאיימים להוסיף מע"מ על ירקות ופירות

עד כאןicon_smile.gif על זה אני לא לוקחת שום אחריות
נוריתE
נוריתE • 29 במאי 2013
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

היגענו לטיעון המוחץ

ישנם הרבה מיגזרים ש"מכבידים על מערכת הבריאות"
כולל ובפרט,הממשלה והכנסת שלא מקצות מספיק משאבים לציוד,מיטות,כוח עזר,אחים/יות רופאים שעות ...להמשיך?

ועם זה, לתת את הכסף מסגריות ואלכוהול,למערכת הבריאות אני מסכימה ,לבתי החולים
אבל לא דרך משרד האוצר לא דרך משרד הבריאות ולא דרך,קופות החולים
אלא ישירות
אם זאת,היתה המטרה,היה לי פחות וויכוח עם ה 50 שקלים פר פאקט,יותר,
שאני מוציאה,עכשיו.
אבל זה, לא יקרה אף פעם.

עישון זאת התמכרות מוכרת,רפואית,בספר.
כבר כתבתי בדף קודם,אם לא סרת לשם(נסי)

באותה מידה את גם יכולה לטעון שחולים גריאטרים/סיעודיים מעמיסים על המערכת
(בלי חלילה לעשות הקבלה למעשנים-ראי את הפוסט ששמו בלא קשור,בנושא)
אבל בהם כבר "מטפלים" בהפרטה של משרד הבריאות ואת התוצאות אנחנו רואים לבקרים בחדשות אילו ואחרות על התעללות בחוסים ומטופלים במוסדות פרטיים.

הטיעון הוא שווה ערך
עישון זאת מחלה,התמכרות.

לנוכיותך ולזאת של שאר הפאסיביים
הנה:
http://www.gmila.org/smoking_addiction/
עישון סיגריות

כשאנו מדברים על עישון סיגריות אנו מדברים על שלושה פרמטרים עיקריים:
1. תלות פסיכולוגית בהרגל
2. פיתוח התנהגות אוטומטית בלתי מודעת לגבי מצבים הקשורים לעישון
3. התמכרות לניקוטין
עישון סיגריות אינו אלא הרגל. לכל מעשן מערכת הרגלים האופיינית לו. העישון יבוא לרוב כפעולה נלוות לאכילה, שתיית קפה, שיחה חברתית, נהיגה ועוד.
הטבק כחומר פסיכואקטיבי
החומר הפסיכואקטיבי העיקרי בטבק הוא הניקוטין. לניקוטין השפעות פסיכולוגיות המקושרות לטבק. ההשפעה המעוררת של הניקוטין נגרמת עקב הפעלת המערכת של האצטיל כולין במוח. למעשה הרצפטור אליו הוא נקשר ניקרה רצפטור הניקוטין. כאשר הניקוטין נקשר לרצפטור הזה, הוא מעורר את הנוירונים, מגביר את פעילותם וגורם לעוררות מנטלית. ניקוטין כמו חומרים רבים אחרים העלי פוטנציאל התמכרות גורם לעליה של הנוירוטרנסמיטר דופאמין, לכן קשה מאד לוותר על השימוש בניקוטין. רמת ההשפעה של חומר פסיכואקטיבי נקבעת על פי הכמות והמהירות בה הוא נלקח. כאשר מעשנים טבק הניקוטין עובר מהר מאד לדם וגורם להשפעה חזקה. הוא נספג דרך החניכיים וחלל הפה ודרך העור, ומגביר את קצב הלב ולחץ הדם, מגביר את פעילות המעיים ומעלה את הרמה של מספר ההורמונים (הורמוניי העקה, כגון קורטיזול). בנוסף, לניקוטין יש השפעה מרגיעה על השרירים, והשפעות התנהגותיות ורגשיות רבות. הוא מדכא את התיאבון, הוא מפחית את העלייה המשקל, ההשפעה ההפוכה מכך היא העלייה במשקל כשמפסיקים לעשן. הניקוטין מפחית חרדה אצל אנשים, ולהפסקת העישון יש השפעה הפוכה המגבירה את החרדה ומפחיתה את מצב הרוח המאושר. ניקוטין מגביר את זרימת הדם וניצול האנרגיה במוח, השפעה טיפוסית לחומר מעורר. הוא מפעיל את המערכת הלימבית באופן המשפר את מצב הרוח וגורם לאנשים להרגשה טובה.
תלות והתמכרות

סיגריה ממוצעת מכילה כ-12 מ"ג ניקוטין, והמעשן מקבל למעשה רק מ"ג אחד.
הניקוטין הינו חומר ממכר, וכאשר מעשן קבוע מפסיק לעשן הוא חווה סימפטומים של גמילה הכוללים: כמיהה לחומר, דיכאון, חרדה, עצבנות, בעיות בריכוז ובזיכרון וקשיי שינה. סימפטומים אלה הופכים את הגמילה לקשה וגורמים לניסיונות לא מוצלחים בקרב המנסים להפסיק לעשן. רוב הסימפטומים נעלמים כחודש לאחר הפסקת העישון אבל העלייה בתאבון ובמשקל עלולה להימשך כשישה חודשים. ישנם מעשנים המדווחים כי הכמיהה לסיגריה עלולה להימשך שנים או אף לתמיד.
הדיכאון שכיח מאד בקרב המעשנים. מעשנים עם דיכאון חווים סימפטומים קשים יותר של גמילה, מצליחים פחות להפסיק לעשן ויש להם סיכוי גבוהה יותר לחזור לעשן לאחר הפסקה. ייתכן שהעישון הוא ניסיון לפצות על מצב הרוח הירוד והקשיים בחשיבה המאפיינים דיכאון.

http://www.גמילה.co.il/%D7%94%D7%AA%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A1%D7%99%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%AA/

כיצד גורמות הסיגריות להתמכרות

הניקוטין הינו חומר פסיכו אקטיבי, כך שהוא משפיע על מערכת העצבים המרכזית, על כל המשתמע מכך, בין אם מבחינה פיסית ובין אם מבחינה נפשית (מצבי רוח, דיכאון, עצבנות ועוד). הוא חומר ממכר מכיוון שהוא נספג באופן מהיר במחזור הדם ומגיע למוח, במהירות של 7 שניות.

התלות הפיסית בסיגריות מתבטאת בחוסר היכולת להפסיק לעשן, ואילו התלות הרגשית מתבטאת ברצון ובדחף לעשן את הסיגריה במצבים מסוימים בחיי היום יום, כמו למשל לפני/אחרי ארוחה, לפני/אחרי הקפה ועוד. ההרגל של החזקת הסיגריה ביד בזמנים קבועים, היא ההתמכרות הקשה ביותר, מכיוון שהיא מגובה בהרגשה של המעשן, כאילו היא גורמת לו להרגשה טובה ובטוחה יותר.

ובאשר לעישון פאסיבי
בדקתי גם את זה
נכון
הוא מזיק
אבל בחשיפה קבועה יום יומית צמודה
כמו ילדים או בני זוג למעשנים.
לא בקניון
ולא במועדון
ובמיסעדה,גם לא

אבל חוק זה חוק ונכבד אותה
נוריתE
נוריתE • 29 במאי 2013
the rain song כתב/ה:
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

עוד לא ראיתי שברשתות הג'אנק יש כתובית "מזיק לבריאות", גם לא על מוצרי ג'אנק מובהקים.

ואפליה
ויחס לא שווה לבעלי /ות משקל עודף
כבר מזמן
נמצאת בכל מקום
סמויה וגלויה

אז עכשיו,אני
גם
מעשנת
גם שמנה
וגם נוסעת בתחבורה ציבורית
(ההא ואני אחרי שני ניתוחי גב בדרך לעוד אחד
אז גם אכביד על מערכת הבריאות,שוב,וואייי)

ואאוו
נידפקתי icon_cool.gif
אני סיכון מהלך לכולכם
לילית חדשה
לילית חדשה • 29 במאי 2013
כשמכורים, התמכרות היא התמכרות
אבל
יש הבדל מהותי בין התמכרות לסיגריות (או סמים) לבין התמכרות לאלכוהול לבין התמכרות לאוכל.

אוכל זה צורך קיומי. גם אם אני לא מכורה לאוכל- אני חייבת לאכול. אחרת אני לא אשרוד.
אלכוהול לא צורך קיומי אמנם, אבל יש לו יתרון בריאותי ויש אפשרות לעשות שימוש נכון באלכוהול ולצרוך אותו מבלי להתמכר.

כולנו אוכלים, חלק גדול מאיתנו שותים.
אבל מי שצורך אלכוהול, מי שאוכל- לא בהכרח הופך למכור.

סמים ועישון הם לא צורך קיומי. בימינו מי שמתחיל עם סיגריות וסמים, צריך להיות דיי מטומטם או טיפש כדי לא להבין שהוא יתמכר לזה, כדי לא להבין שזה עלול בסבירות גבוהה לפגוע בו.
סיגריות, סמים נועדו לגרום להתמכרות. הם לא נועדו לתת מענה לצורך קיומי כלשהו.
הם לא נועדו להקנות יתרון בריאותי כלשהו.
ואין כזה דבר שימוש במידה בסם או בסיגריות.

*חשוב לי לציין- אני לא מדברת על שימוש רפואי בסמים או על התמכרות לסמים שמתחילה כצורך רפואי.

אי אפשר לחיות ללא אוכל. אפשר לאכול מבלי להתמכר.
אפשר לחיות בלי לשתות אבל- אפשר לשתות במידה ולא להתמכר.

אפשר לחיות בלי לעשן, אי אפשר לעשן בקביעות מבלי להתמכר

בעיני לפחות- זה הבדל מאוד מהותי
פייה{O}
פייה{O} • 29 במאי 2013
the rain song כתב/ה:
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

את צודקת במאה אחוז, ואם זה היה תלוי בי היו שלטי ׳לא בריא׳ בכל מקום עם ג׳אנק פוד וגם על כל בקבוק קולה, למשל.

נורית-
זה ברור שיש הרבה סוגי אוכלוסיה שמשפיעים על מערכת הבריאות.
אבל עישון מהווה דוגמא מובהקת להרגל רע ובר מניעה שמאוד מעלה את הנטל.
אני משתדלת להשקיע ולחיות בצורה יחסית בריאה, נמנעת מעישון (למרות שזה כיף) ונמנעת מג׳אנק פוד (למרות שזה טעים).
למה אני צריכה לשלם הרבה יותר מיסים (בצורה ישירה ועקיפה) להציל מערכת בריאות שקורסת בין השאר כי אנשים מרשים לעצמם תחביבים שהם יודעים בוודאות שמחלים אותם?
כל אחד יכול לבחור כמובן בעצמו אם מתחשק לו לעשן או לאכול ג׳אנק או לחיות בריא,
אבל יהיה נחמד אם אנשים ישלמו על הבחירות של עצמם בעצמם.
the rain song
the rain song • 29 במאי 2013
פייה כתב/ה:
the rain song כתב/ה:
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

את צודקת במאה אחוז, ואם זה היה תלוי בי היו שלטי ׳לא בריא׳ בכל מקום עם ג׳אנק פוד וגם על כל בקבוק קולה, למשל.

נורית-
אני משתדלת להשקיע ולחיות בצורה יחסית בריאה, נמנעת מעישון (למרות שזה כיף) ונמנעת מג׳אנק פוד (למרות שזה טעים).
למה אני צריכה לשלם הרבה יותר מיסים (בצורה ישירה ועקיפה) להציל מערכת בריאות שקורסת בין השאר כי אנשים מרשים לעצמם תחביבים שהם יודעים בוודאות שמחלים אותם?

את צודקת ברמה התיאורטית אבל אני למשל משלמת ביטוח לאומי כבר כמה עשרות שנים ואני לא מקבלת מהם אגורה. אני לא עושה מילואים אז לא קיבלתי מעולם תגמולי מילואים, גם אין לי בעל שיקבל, אין לי ילדים ומעולם לא קיבלתי מענק לידה, ברוך השם יש פרנסה ואני לא מקבלת דמי אבטלה ולא הבטחת הכנסה, גם בריאות בלי עין הרע יש בינתיים אז מידי פעם ביקור אצל רופא משפחה ובדיקות דם לא משתווה לכמה כסף שילמתי עד היום ועוד אשלם.
ובכל זאת אני מממנת ילדים שנולדים (לא רק של החרדים) ואנשים מובטלים.
ושנתחיל למנוע מאנשים טיפול רפואי כי הם אשמים בתאונת דרכים שלהם למשל? או תאונות עבודה?

זו התנהלות של מדינה.
לא נראה לי שזה נכון להתחשבן ככה.
פייה{O}
פייה{O} • 29 במאי 2013
ועוד משהו קטן לנורית -
אני בהחלט מבינה שמדובר בהתמכרות קשה.
ליבי יוצא למכורים לעישון שברור לי שסובלים מאוד מההשלכות הבריאותיות, הכלכליות ולעיתים גם החברתיות של העישון שלהם.
כמה מידידי הטובים מעשנים icon_smile.gif
אבל
זו עדיין הפרעה התנהגותית ברת טיפול ומניעה.
יש היום מדבקות ניקוטין, תרופות יעילות, קבוצות תמיכה ועוד ועוד - רק צריך באמת לרצות להפסיק.
ומי שלא רוצה - כאמור זכותו המלאה, רק שישלם על הבחירה שלו בעצמו.
נוריתE
נוריתE • 29 במאי 2013
פייה כתב/ה:
the rain song כתב/ה:
פייה כתב/ה:
זה לא קשור באופן ישיר,
ומדובר במחיר כבד ביותר.

נורית-

גם אני,משלמת ולא רק 50 שקלים יותר על פאקט
כל מה שאת משלמת,אני לא חיה על חשבון מדינת ישראל ואין לי שום פטורים מיוחדים
משום סיבה כל שהיא

אני שמחה שהדיון הזה מתפתח להרבה כיוונים ועדיין
עומדת על דעתי ועל הנקודות שהעלתי
אבל זה קורה בשטח

ועכשיו
אני אשווה את זה לבידיסמ
גם פה אף אחד לא מכריח אותנו ואנחנו לא חייבים ואין דעה טובה עלינו במגזר הרחב ובציבור
ועדיין אנחנו כאן.

לא מענישים בני אדם על התמכרות משום סיבה שהיא