סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

הפרדוקס המזוכיסטי

כפוף
לפני 10 שנים • 17 בדצמ׳ 2013

לא פרדוקס ולא בטיח

כפוף • 17 בדצמ׳ 2013
Bagel כתב/ה:
חנוך לווין לדעתי סבל מחיים אישיים לא ממש יציבים. היו לו כמה וכמה נשים ובמישור האישי לא הצליח כמו במישור המקצועי. מומלץ לצפות בסרט "אפילו הבוץ היה מתוק" בשביל להבין את המשורר הדגול הזה.

אין לדעתי מקום להשוואה בין הומוסקסואליות (שהיא לרוב מולדת ובמקביל מתרחשת גם בטבע, אצל חיות) לבין מזוכיזם (שהוא כנראה נרכש ולא ממש מתקיים מחוץ לתרבות האנושית).
יש מקרים של מזוכיסטים שהצליחו להתגבר על הנטיות ההרסניות שלהם ויש גם מוסדות שמתמחים בעזרה לאנשים עם נטיות מיניות לא מסורתיות (בין היתר פדופילים, אנסים וכו" אבל גם מזוכיסטים). במקומות האלו עוזרים גם להומואים וטרנסים שיש להם בעיות רגשיות. הרבה פעמים בעיות רגשיות קשורות למיניות, זה לא אומר שאנשים צריכים להתבייש במיניות שלהם או לחנוק אותה למען משהו יותר נורמטיבי.

יכול להיות מזוכיסט שאין לו בעיות רגשיות. אבל יכול להיות גם מזוכיסט שיש לו בעיות רגשיות שקשורות למזוכיזם שלו באופן די ישיר. הנטיה האוטומטית לקבל ולהיות גאה (לחגוג במסיבות פטיש, לכתוב בפורומים בדסמים, להתוודות בפני חברים ומשפחה) אולי עוזרת עם תחושות האשמה אבל היא גם עלולה להוות מסך עשן שמוביל להתעלמות מוחלטת מהבעיות הרגשיות ומסיבוכי הילדות שנשארו אצל האדם הבוגר.

הדרך לפתרון בעיות רגשיות היא דרך עקלקלה, ארוכה ובודדה מאוד, אין ספק שלחטוף איזו סטירה ממישהי נועלת עקבים ולהשפריץ באון גדול זה הרבה יותר כיף.

תסכים איתי שאם מתעלמים מדרך הפעולה הרצויה (שלי - טיפול, שלך - גאווה וקבלה) עדיין נשארים עם תופעה מוזרה מאוד, אבסורד. ברגע שנסיכה מנשקת אותך היא הופכת לקרפדה, אבל גם אישה בהמית שתתן לך רוע פיזי ממוקד תהפוך לנסיכה, לפחות לזמן מה.

אתה פשוט לא מבין ולכן אתה ואחרים כמותך שניחנו במוח ונילי סטנדרטי מסתבכים בהסברים ותאוריות נפתלות כדי לנסות לפתור את החידה ואולי גם לעשות כמה שקלים בדרך.
אבל בפועל ההסבר הוא מאוד פשוט:
מזוכיסט אותנטי (ואין כוונתי לאחד שמוצא בסבל מפלט מצרות אחרות) מוצא ריגוש מיני וארוטי מכאב והשפלה. במוח המזוכיסטי אישה עם שוט מעוררת גירוי מיני – זה הכול. לא אישה "בהמית" אלא אישה סקסית, נשית ומושכת.
חבל שהוספת את התואר "בהמית" אתה רק מעיד על עצמך – לא רק חוסר הבנה אלא גם גסות רוח וטיפשות.
בכוח המוח{Aion}
לפני 10 שנים • 17 בדצמ׳ 2013
בכוח המוח{Aion} • 17 בדצמ׳ 2013
Bagel כתב/ה:
בכוח המוח כתב/ה:
ואולי מזוכיזם הוא לא מבנה נפשי שניתן לנתח אותו, אלא כלי נפשי להתמודדות עם מצבים מסויימים, עד כדי הפקת עונג כלשהו מהם.
אולי מאזוכיזם יכול להבנות ולהתעצב בתוך המון מבנים נפשיים, ממבנה אינפנטילי ורדוד ועד מבנה בוגר ועמוק? ( והמנעד כאן הוא רק לשם הדוגמה, ומשום התהיה שהעלית בפוסט הזה. הוא אולי יכול להבנות על מנעד אינסופי של מבנים נפשיים)
אני יודעת שזה כמעט שמאיין את הכייף הגדול שבלאבחן אנשים, אבל אף אחד לא אמר שלאבחן קבוצות אנשים על פי תכונה אחת זה פשוט.
אני כן מסכימה שבמבנה של נשלט ( ולא בהכרח של מזוכיסט), ישנו חלק המאפשר רגרסיה למצב התפתחותי ילדי, והוא זה המאפשר לחוות חלק מעוצמת השליטה. בניגוד לדרך בה הצגת את הדברים, אני לא חושבת שמדובר באישיות אינפנטילית אלא במצב תודעתי נוסף.
שבת שלום גם מכאן. icon_smile.gif

מזוכיזם הוא כן מבנה נפשי שאפשר לנתח אותו, ויש גם לא מעט ספרות בנושא (ישנם כמה מרכזי מחקר פסיכולוגיים שפרסמו כמה מחקרים חשובים), אבל גם בלי ספרות וגם בלי מאזוך אפשר לדעת שזוהי תופעה אנושית שחוזרת על עצמה כמעט בכל חברה. יש פה התנהגות אנושית מאוד מסויימת שכמובן מניבה פירות למי שמתנהג על פיה.
יותר מעניין אותי לנתח את המזוכיזם עצמו עם כל הניגודים הפנימיים שלו מאשר את האנשים או קבוצות האנשים שמתעסקות בו. יש כאן מבחינתי משהו די ייחודי בנוף האנושי מכיוון שהדרישה (המאוד אנושית) לסיפוק מתרחשת באופן כל כך עקום עד שהעוקם עצמו הוא הסיפוק. האדם מבקש את צערו, את חוסר הנוחות שלו, את תחושת הפספוס, ואם קוראים את חנוך לווין אז המזוכיסט בעצם מבקש את מותו. (הוא מפיק הנאה מהמחשבה שיום יבוא והוא יהיה קבור תחת ביתה של האדונית ובתה הצעירה).

מצב תודעתי נוסף? נשמע מעניין. מהו אותו מצב, מהי התודעה, האם אפשר להפעיל ולכבות את המצב המזוכיסטי או שהוא מולד?

מזוכיזם, כמו כל דבר אחר בעולם, ניתן לניתוח. לא טענתי שלא. טענתי שהוא מנגנון שיושב על מבנה נפשי, ולא מבנה נפשי בפני עצמו.
לכן לדעתי יש להתמקד בהבנת המנגנון ולא במבנה של המזוכיסט, כי המשתנים הנוספים שנכנסים למשוואה ילכלכו את התוצאות. מדובר לדעתי במנגנון שיש מאחוריו הגיון ובנפיט ברור, ואפילו מטרות: להתמודד עם מצבים שמצריכים שחזור ושחרור, אבל עוברים דרך כאב. זה נכון שהרוב לא יוצאים מהפרדס ונשארים לאונן בו לנצח, אבל המנגנון המזוכיסטי הוא לא אינפנטילי, ולא יוצר הרס בפני עצמו - כך בעיני.
אני חושבת שהיכולת להכנס לרגרסיה היא חלק מהתהליך לפתרון שהנפש מבקשת: היא חוזרת לתחושות ילדיות ומבקשת מזור ״בזמן אמת״ - באותם מקומות שהמזוכיזם נבנה על מנת להתמודד עם סוגי כאבים ו/או פחדים.
האם ניתן להדליק ולכבות מזוכיזם, והאם ניתן לשלוט בו? מהנסיון והתצפיות שלי אפשר לשלוט בו באופן מוגבל, אבל אני אוסיף שלדעתי לא מדובר בהכרח במנגנון הרסני, אלא ככל מנגנון או כלי, חשובים המודעות והשימוש בכלי.