סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

טיפול נפשי ובדסמ

Lanya Colson
לפני 7 שנים • 8 בפבר׳ 2017
Lanya Colson • 8 בפבר׳ 2017
תקראי את הפוסט השני בבלוג שלי - על פסיכולוגיה אמנות ודת

זה בדיוק מה שאת עושה - מכפיפה את המערכות האחרות תחת המערכת שלך, כדי לבסס את הדומיננטיות של תפיסת עולמך.
אבל תפיסת עולמך היא רק אחת מיני רבות.
מטפלת CBT
מטפלת CBT • 8 בפבר׳ 2017
באותה מידה אני יכולה לומר שאת מכפיפה את המערכות האחרות תחת המערכת שלך כדי לבסס את הדומיננטיות של תפיסת עולמך ששום דבר לא יכול לעזור, ושוללת דרכים שאנשים אחרים משתמשים בהן כדי להרגיש טוב יותר, וחלקן גם מבוססות מחקרית icon_smile.gif

אני שללתי את תפיסת עולמך (או יותר נכון לומר- חלקתי עליה) רק כי היא שוללת תפיסות עולם של אחרים, ולמעשה אני מנסה להראות לך שכולן דרכים לגיטימיות להרגיש יותר טוב. חלק יותר, חלק פחות. חלק מסייעות במקרים מסוימים. חלק מוכחות וחלק לא.

מה שאני בעצם עושה פה, זה בדיוק מה שאני עושה בטיפול- אני פותחת אפשרויות לבחירה ודרכים נוספות לפרש את המציאות, דרכי חשיבה שונות ממה שאנחנו רגילים בעוד את מצמצמת אותן.
הוא​(שולט)
הוא​(שולט) • 8 בפבר׳ 2017
הכל בסופו של יום ענין של בחירה
אדם בוחר אם להפתח או להמנע

האם אדם לא יכול ללמוד יהדות או תלמוד מבלי להאמין או לקיים מצוות?
אם אני ממליץ למישהו על רפואה סינית, הוא בוחר או לקרא על זה ולנסות או שהוא סקפטי ונמנע.
על איזה "ערכים" מדובר. אין זה שונה מהמלצה שלך על מנה בארוחה - אם לך זה טעים תציעי למי שאיתך
את אותה חוית טעם. ותתני בידו את הבחירה.
Lanya Colson
Lanya Colson • 8 בפבר׳ 2017
מטפלת CBT כתב/ה:
באותה מידה אני יכולה לומר שאת מכפיפה את המערכות האחרות תחת המערכת שלך כדי לבסס את הדומיננטיות של תפיסת עולמך ששום דבר לא יכול לעזור, ושוללת דרכים שאנשים אחרים משתמשים בהן כדי להרגיש טוב יותר, וחלקן גם מבוססות מחקרית icon_smile.gif

אני שללתי את תפיסת עולמך (או יותר נכון לומר- חלקתי עליה) רק כי היא שוללת תפיסות עולם של אחרים, ולמעשה אני מנסה להראות לך שכולן דרכים לגיטימיות להרגיש יותר טוב. חלק יותר, חלק פחות. חלק מסייעות במקרים מסוימים. חלק מוכחות וחלק לא.

מה שאני בעצם עושה פה, זה בדיוק מה שאני עושה בטיפול- אני פותחת אפשרויות לבחירה ודרכים נוספות לפרש את המציאות, דרכי חשיבה שונות ממה שאנחנו רגילים בעוד את מצמצמת אותן.

זה ממש לא נכון
בעיני טיפול עוזר
אמונה עוזרת
מדיטציה עוזרת
י שהרבה דברים שעוזרים
אני פשוט לא חושבת שאפשר להמליץ - ואגב ההערה שלי התייחסה לפוסט המקורי, ולא לשלך.
קפצת למגננה ללא שום סיבה
נימפומניה ריגשית​(שולטת){מצרפתמקרים}
אני מסכימה עם שתי הקצוות,
הבסדמ ללא ספק עלול לגרום לבעיות נפשיות או להיות טריגר.... כשכמובן נוגעים באזורים לא נכונים או עושים דברים לא בצורה נכונה ומסוכנת.
מצד שני בדסמ היא בעיקרו שליטה....
שליטה מנטלית נכונה ונבונה של השולט/ת בנשלט/ת יכולה להניב תוצאות מדהימות שפסיכולוגים טובים לא יצליחו.
פסיכולוג הוא אדם נטרלי אשר לא מביא ברוב המקרים את דעתו האישית, לא מתערב ולא ממליץ איך לנהוג בסיטואציות מסויימות....
הוא גם לא מכיר את המטופל שלו ברמה האינטימית והאישית כמו שולט/ת מכיר את הנשלט/ת שלו.
אני אסביר:
במקרה אחד- היתה לי נשלטת אנורקסית שאני יכולה להעיד שאינספור גורמים מקצועיים ניסו להתערב ולעזור לה,
אך העזרה שלי עלתה על שלהם כמובן עם שיתוף פעולה מצידה (כי אחרת כלום לא היה קורה באמת וחוזר על עצמו),
הקול שלי הדריך אותה במוח הרבה פעמים שהיא באה להקיא מהפחד מהתגובה שלי, מהרצון להוכיח לי שהיא מסוגלת ושאני אהיה גאה בה....
השליטה היתה כה עמוקה שהצלחתי לתקן את החוסר בטחון שלה, השנאה העצמית שלה
ולהרים אותה על הרגלים כדי להתאושש.
היום היא כבר אחרי 25 קילו ממשקלה שהיתה אנורקסית.

מקרה שני- היתה לי נשלטת שהתמכרה לסמים, היא ניסתה בעצמה להיגמל, ניסתה להעזר בפסיכולוגים להבין למה היא מתמכרת ולמה היא צריכה את זה. אני ישר התערבתי מבלי לנסות לתת עזרה חיצונית של מכון גמילה.
נעלתי אותה בחדר וקשרתי אותה למיטה במשך כמה שבועות, שבהכל אני טפלתי בה ברמה של ללכת איתה לשירותים שהיא קשורה ביד אחד ליד שלי כדי שלא תברח.....
ברמה של לראות את הסבל שלה, הגוף שלה שרועד ובקריז... שהיא מקיאה לקלח אותה...
להאכיל אותה להרגיע אותה.
זה משהו שלצערי גם במכון גמילה היא איננה היתה מקבלת.
לא התמיכה, לא החום, לא הדאגה ולא האכפתיות שהיא קבלה ממני כשולטת שלה.

אז כן אני חושבת שאדם שידוע לעשות זאת נכון יכול להתעלות עם הפסיכולוג הכי טוב.

(נ.ב: אני לא מזלזלת בפסיכולוגים אני בעצמי לומדת פסיכולוגיה)
Gavriell270​(אחרת)
לפני 7 שנים • 9 בפבר׳ 2017
Gavriell270​(אחרת) • 9 בפבר׳ 2017
נושא שממש מעניין אותי.
בנוגע למה שאמרה נימפומנית, אני לא בטוחה אם בדס"מ יכול באמת לטפל בשורש של הבעיה. אם זה התמכרות או כל דבר אחר, זה יכול לפתור את הבעיה זמנית, אבל בהנחה שאת לא תמשיכי לקשור את ידה לידך כל החיים ושאולי מתישהו ייפרדו דרכיכן, היא/הוא יכולים לחזור על אותו דפוס התמכרות וחיפוש של דמות גואלת כל חייהם, אם הם לא שינו משהו בנוגע לתפיסת עולמם. מכירה את זה אישית, בתור אחת שהיתה חסרה לה דמות כזאת מגיל צעיר. מצד שני, גם הרבה טיפולים פסיכולוגיים לא הצליחו לגרום לי לרצות באמת לעמוד על הרגליים לבד.
וגם מעניין אותי - במקרים שבהם המשיכה לבדס"מ באה מטראומות עבר, האם זה נכון נסות לשחזר אותן גם היום? אי לא יודעת מה המקור של נטיות מיניות בבני אדם, ויכול להיות שכל אדם מפתח את הנטייה המינית שלו על סמך מה שהוא חווה בילדות, אבל במקרה שהוא חווה ניצול, אונס, פגיעה, האם זה נכון ובריא להמשיך לחםש את זה גם בשארית החיים שלו? לא יודעת. עדיין חוקרת...
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 9 בפבר׳ 2017
קראתי את השירשור ומרגיש צורך להוסיף- הבעיה היא לא הפסיכולוגיה אלא המטפלים. רובם לא ראויים, לא מודעים מספיק מודעים לעצמם ולנסיבות האישיות שמוליכות את הטיפול שלהם.
ועוד לא דיברתי על אלו שמונעים מצורך כלכלי ב-ל-ב-ד.
מביך לשבת מול מטפל/ת ולקרוא אותם יותר ממה שהם מסוגלים לקרוא אותך.
מהניק שלי הייתם מנחשים שהייתי הראשון להמליץ על טיפול, אבל אחרי שנים רבות בתוך המערכת אמליץ רק כך: שיחות עם פסיכולוג זה דבר נהדר- אך רק עם אדם לא שיפוטי, ליברל, רצוי עצמאי שאיננו תלוי במערכת (אחרת שיקוליו המקצועיים יהיו נגועים בשיקוליה יותר מאשר בטובתכם), ושקיבלתם המלצות חמות עליו.

אם חלילה נשמעתי ביקורתי אז יופי כי זו כוונתי.
...The things I've seen
שלגי
שלגי • 9 בפבר׳ 2017
הייתי נזהרת מאוד מלעסוק בפרקטיקות של גמילה למשל, בלי הכשרה מתאימה.
גם אם הכוונות טהורות וחפות מאינטרס זר.
מה עוד שהגמילה הפיזית היא קצרה ואילו היא היתה מקור הבעיה - זה לא היה כזה מסובך...
Bagel
Bagel • 9 בפבר׳ 2017
הבדס״מ הוא סוג של התנהגות שמעיד ברוב המקרים על בעיות בהתפתחות הרגשית של האנשים שעוסקים בו ולכן מי שרוצה לגשת לטיפול עליו לחשוב על טיפול פסיכודינאמי ארוך וקבוע. CBT מאוד לא מומלץ בעיני מכיוון שהאדם צריך להבין את עצמו לעומק ולא להיפטר מאיזה הרגל מגונה, בדס״מ זה לא עישון.

אם מנתחים את התופעה האנושית הזאת על קצה המזלג אז קשה שלא לחשוב על המושג Splitting של מלאני קליין שבו האדם מפריד בין הטוב לבין הרע כי הוא לא מסוגל להכיל את העובדה שהטוב והרע מתקיימים ביחד, זוהי תופעה די שגורה אצל בני אדם ולא רק קשורה להתנהגות מינית סאדו-מאזוכיסטית, אבל היא מעניינת דווקא בהקשר של הבד״סמ.

אף אחד כאן אינו דמות אידיאלית, זאת אומרת סאדיסט מוחלט (סוציופט) או מזוכיסט מוחלט אבל אנשים פה נעים על איזשהו רצף וכמובן שיש גם הרבה טרמפיסטים שמגיעים לפה כי סתם מחפשים ריגושים. מי שסובל מהנטיה שלו, ויש פה די הרבה כאלו לפי דעתי, יכול לבקש לחקור אותה ולחקור את עצמו. יש מטפלים שיש להם נסיון בתחום המיני ויש מטפלים שהם פשוט טובים בלי קשר ויכולים לעזור.

לגבי השיפוט - לפני עשרים שלושים שנה היו פסיכותרפיסטים שניסו לתקן הומואים ולכן מתבקשת ההשוואה (האווילית לדעתי) בין היציאה מהארון לבין היציאה מהכלוב - ז״א שבכלל אין כאן בעיה זולת איך שהחברה רואה את ההתנהגות והנטיה. העניין הוא שאצל ההומואים אין מימד פנימי אבנורמלי ואילו בבדס״מ אצל הרבה אנשים יש פרדוקס פנימי חזק, במיוחד אצל המאזוכיסטים אבל גם אצל הסדיסטים (אנחנו אנשים טובים, לא באמת סוציופטים). הסתירה הפנימית הזאת אינה יוצרת בהכרח בעיות נפשיות אבל היא מעידה (אולי ובמקרים מסויימים) על בעיה בהתפתחות הרגשית, ובעיות שכאלו יכולות לגרום לסבל רב וגם להוביל (בעיקר בעיתות משבר) לבדידות, דיכאון ומחלות נפש קצת יותר רציניות.

טיפול נפשי אינו כמו דת או רוחניות, הוא מבוסס על עבודתם של אנשים אינטלגנטיים ומדענים פורצי דרך ומבוסס על עקרונות הומאניים-רגשיים וגם מושכלים ובניגוד לדת או לרוחניות הטיפול הנפשי אינו מוכר למטופל עולם שכולו וורוד או מבטיח להם נירוונה או פתרון מוחלט של כל בעיותיהם.
שלגי
לפני 7 שנים • 10 בפבר׳ 2017
שלגי • 10 בפבר׳ 2017
בייגל

אשמח לשמוע על מה אתה מבסס את המשפט הראשון בתגובתך.