לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

שליטה ככלי טיפולי

טלי35​(שולטת)
לפני 5 שנים • 15 במאי 2018

שליטה ככלי טיפולי

טלי35​(שולטת) • 15 במאי 2018
אֲנָשִׁים מִשְתַּמְּשִׁים זֶה בַּזֶה
כְּמַרְפֵּא לִכְאֵבָם. אֶחָד אֶת הַשֵּׁנִי
שָׂמִים עַל הַפְּצָעִים הַקִּיוּמִיִּים שֶׁלָּהֶם,
עַל הָעַיִן, עַל הָעֶרְוָה, עַל הַפֶּה וְעַל הַיָּד הַפְּתוּחָה,
תּוֹפְשִׂים זֶה אֶת זֶה וְלא רוֹצִים לְהָנִיחַ.
(עמיחי)

יצא לי לדבר לא מעט עם דומיננטיים על כך שיחסי שליטה (חד פעמי / לאורך זמן - כל סוג של יחסים) עשויים להכיל בתוכם אלמנט טיפולי.

קרה לכם?
האם בחוויה שלכם (פונה בעיקר לשולטות/ שולטים) יש לזה מקום בשליטה?
אם כן - כמה? ואיפה עובר הגבול? (אם בכלל)

האם לדעתכם שולט/ת יכול/ה לטפל/לרפא/ לתקן?
האם רשאי לעשות זאת? או שאולי שולט/ת זה שולט/ת ולא מטפל/ת.
(ואולי בכלל משהו באמצע?)

אולי שני הצדדים מרפאים ומתרפאים.
מטפלים ומטופלים.

?
>אימוג'י של תוהה ורוצה לשמוע דעות<
Dvaros​(שולט)
Dvaros​(שולט) • 15 במאי 2018
שולט אמיתי שמקבל לידיו את הכניעה והאמון של הנשלטת שלו,
אמור לעשות הכל על מנת לדאוג לה ולא לעשות שימוש לרעה בכח שניתן לו.
זאת אומרת להדריך את הנשלטת להיות בן אדם טוב יותר ולעזור לה להשיג את הפוטנציאל הטמון בה.
שהיא עצמה אולי לא יודעת עליו.
אבל קיימים מספר סוגי שליטה ולכן שולט סאדיסט או שולט בדמות אלוהית יעדיף לנצל את הכח שניתן
לו לצורך סיפוקו האישי במקום לטפח אותה, לכן מערכת יחסים כזאת רק תגרור את הנשלטת למקום חשוך יותר.

ומניסיון, ידידה טובה שלי נמצאת בזוגיות בדסמית מבוססת DD-lg ואני עקבתי אחרי השינויים בה.
היא היתה בשלב בעייתי בחיים שלה, וזה כלל סמים למינהם, מסיבות, זנחה את הלימודים וללא מטרה בחיים.
כרגע היא הפסיקה עם הסמים לחלוטין, התחילה ללמוד לתואר, ועם מטרות בחיים.
בן זוגה דואג לה שלא תמעד ושומר עליה, והיא מהצד שלה נותנת לו את עצמה ובוטחת בו.
הזוגיות הבדסמית עזרה לה להיות מי שהיא רצתה להיות אבל לבד היא לא הצליחה ונכשלה.
    התגובה האהובה בשרשור
DanisNotaStoner​(נשלטת)
DanisNotaStoner​(נשלטת) • 15 במאי 2018
מסכימה עם Dvaros, אבל, מצד שני, זו חרב פיפיות.
להסתמך על אדם אחר בתור עוגן נפשי ורגשי זה מאוד מסוכן, שהרי במקרה שאותו אדם יצא לך מהחיים אתה מאבד את הקרקע, כי אתה כ"כ רגיל שאותו אדם הוא ה-מקור שלך ליציבות רגשית/נפשית. אנשים שמועדים לפורענות נפשית וכן זקוקים לטיפול כזה או אחר צריכים לעשות הפרדה ברורה בין פרטנר/ית לבין יציבות רגשית, אחרת זה יכול להיגמר באסון.
Netrunner​(נשלט)
Netrunner​(נשלט) • 15 במאי 2018
רוצה להוסיף על דניס,
ככל שקשר השליטה שאתה נמצא בו הרבה יותר אינטנסיבי וטוטאלי אתה נשען יותר על השולט, והוא באמת הופך לעוגן בחייך, לטוב ולרע. אולי הוא יכול להוות עוגן טוב עבורך, ולעזור לך, אך רק בטווח הקצר. בטווח הארוך נוצרת תלות, לא בריאה. אולי גם חוסר עצמאות.

בנוגע לשאלותייך טלי,

1. האם לדעתכם שולט/ת יכול/ה לטפל/לרפא/ לתקן?

אני לא חושב ששולט כשולט הוא בעל ההכשרה המתאימה כדי לרפא ולתקן.
הוא אולי יכול לגרום להוורדת המשקפיים של הנשלט והשקפת העולם שלו,
אבל זה תהליך שיכול להיגרם גם על ידי אדם אחר, רגיל לגמרי, כך שקשר בין שליטה לבין טיפול הוא מקרי.
בנוסף, מקריאת הבלוגים כאן ניתן לראות ששולטים באופן כללי גורמים הרבה יותר נזק מעזרה לנשלטים שלהם.
כי וואלה, אין הכשרה לשולט כל אחד יכול להגיד "אני שולט" (אנשים בעלי אופי, אחריות ומוסר שונה).
וגם, מי יודע אם השליטה אצלם נעשית באופן בריא, האם הם נאבקים ביצרים הסאדיסטים שלהם (לא באלו שאנחנו אוהבים), והאם הם לא נהיים רטובים מכך שהם פשוט פוגעים בנשלט ויוצרים בו תלות אמיתית ולא בריאה בכלל.

*אוסיף גם שלנסות לשנות אנשים זה מתכון לאסון

2. האם רשאי לעשות זאת? או שאולי שולט/ת זה שולט/ת ולא מטפל/ת.
אינני חושב שרשאי מהסיבה שהוא יכול לגרום ליותר נזק מתועלת (מהסיבות שתוארו למעלה).
אבל הוא יכול ליצור סביבה חיובית עבור הנשלט, זה משהו שגם אדם וונילי ורגיל, חבר, היה עושה.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך שלישי מאי 15, 2018 3:39 pm, סך-הכל נערך 2 פעמים
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 15 במאי 2018
טלי וודאי שיש בזה אלמנט טיפולי אבל הבעיה כאן היא ש99% מאלו שמצהירים שהם מטפלים, מפרקים ומרכיבים או מחליפים מסנן מזגן ושמן בלמים- נעלמים כשהם צריכים לתת תמיכה רגשית, או שלא יכלו לתת אותה מלכתחילה (למשל כי הם נשואים ויש להם משפחה להקדיש לה את הזמן, או שצריכים לחלק אותו בין כמה סאבים ואין להם מספיק משאבים להיות קשובים וזמינים לכולם).
יש והיו מספיק סיפורים ידועים בנושא הזה על כאלו שהצהירו שהם מטפלים בבדסמ. חלקנו גם מודעים לנזקים החמורים שנגרמו לסאביות שלהם.

אל תחתמו עם הלשון על המחאות שלא תוכלו לפרוע עם התחת.
טלי35​(שולטת)

תודה על הפירוט (:

deepThinker כתב/ה:
רוצה להוסיף על דניס,
ככל שקשר השליטה שאתה נמצא בו הרבה יותר אינטנסיבי וטוטאלי אתה נשען יותר על השולט, והוא באמת הופך לעוגן בחייך, לטוב ולרע. אולי הוא יכול להוות עוגן טוב עבורך, ולעזור לך, אך רק בטווח הקצר. בטווח הארוך נוצרת תלות, לא בריאה. אולי גם חוסר עצמאות.

בנוגע לשאלותייך טלי,

1. האם לדעתכם שולט/ת יכול/ה לטפל/לרפא/ לתקן?

אני לא חושב ששולט כשולט הוא בעל ההכשרה המתאימה כדי לרפא ולתקן.
הוא אולי יכול לגרום להוורדת המשקפיים של הנשלט והשקפת העולם שלו,
אבל זה תהליך שיכול להיגרם גם על ידי אדם אחר, רגיל לגמרי, כך שקשר בין שליטה לבין טיפול הוא מקרי.
בנוסף, מקריאת הבלוגים כאן ניתן לראות ששולטים באופן כללי גורמים הרבה יותר נזק מעזרה לנשלטים שלהם.
כי וואלה, אין הכשרה לשולט כל אחד יכול להגיד "אני שולט" (אנשים בעלי אופי, אחריות ומוסר שונה).
וגם, מי יודע אם השליטה אצלם נעשית באופן בריא, האם הם נאבקים ביצרים הסאדיסטים שלהם (לא באלו שאנחנו אוהבים), והאם הם לא נהיים רטובים מכך שהם פשוט פוגעים בנשלט ויוצרים בו תלות אמיתית ולא בריאה בכלל.

*אוסיף גם שלנסות לשנות אנשים זה מתכון לאסון

2. האם רשאי לעשות זאת? או שאולי שולט/ת זה שולט/ת ולא מטפל/ת.
אינני חושב שרשאי מהסיבה שהוא יכול לגרום ליותר נזק מתועלת (מהסיבות שתוארו למעלה).
אבל הוא יכול ליצור סביבה חיובית עבור הנשלט, זה משהו שגם אדם וונילי ורגיל, חבר, היה עושה.

השאלות שלי היו יותר "סגנון חופשי" כדי לשמוע דעות ופחות מדוייקות.
מתקשה בעצמי לנסח ולדייק.

ברור לי ששולט אינו מטפל.
מצד שני מרגישה שלפעמים יכול להיות מצב שבו אקט מסויים יכול ממש לקדם ולהצמיח את הנשלט.

אני יודעת שחוויתי את זה בעצמי מול יותר מנשלט אחד,

זו חוויה עוצמתית מאוד. מספקת מאוד מחד ומאידך ברור לי שאני *לא* מטפלת וגם לא רוצה להיות בפוזיציה הזו.

מורכב...
טלי35​(שולטת)

לגמרי לגמרי

מטא פיזי כתב/ה:
טלי וודאי שיש בזה אלמנט טיפולי אבל הבעיה כאן היא ש99% מאלו שמצהירים שהם מטפלים, מפרקים ומרכיבים או מחליפים מסנן מזגן ושמן בלמים- נעלמים כשהם צריכים לתת תמיכה רגשית, או שלא יכלו לתת אותה מלכתחילה (למשל כי הם נשואים ויש להם משפחה להקדיש לה את הזמן, או שצריכים לחלק אותו בין כמה סאבים ואין להם מספיק משאבים להיות קשובים וזמינים לכולם).
יש והיו מספיק סיפורים ידועים בנושא הזה על כאלו שהצהירו שהם מטפלים בבדסמ. חלקנו גם מודעים לנזקים החמורים שנגרמו לסאביות שלהם.

אל תחתמו עם הלשון על המחאות שלא תוכלו לפרוע עם התחת.

כל מילה.
Dvaros​(שולט)
Dvaros​(שולט) • 15 במאי 2018
חלק מהמונח בדסמ הוא משמעת.
משמעת פירושה, הבנה שיש מישהו מעלי. יש סמכות.
יש לי מחויבות כלפי גורם גבוה יותר, ולכן עלי לבצע.
ההבנה הזאת נותנת לנשלטת המון כח עצמי לעבוד על עצמה בשביל לפתח את עצמה.
הרעיון הוא לא להחזיק את הנשלטת על חוטים שקופים, הרי נשלטת היא איננה בובה.
אלא לתת לה תמיכה וחיזוק כשהיא זקוקה לזה ולכוון אותה לכיוון הנכון.
ולפעמים גם דרך כאב, כי אז לומדים הכי טוב.
hrgiger
hrgiger • 15 במאי 2018
עוקבת.
כנראה שאחלוק את שני הסנט שלי בהמשך (:
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לא, שליטה אינה טיפולית. ואם שולט הוא מטפל אז הוא יודע שזה עובר בגדול על כללי האתיקה
מערכות יחסים טובות הן בעלות אפקט חיובי. תמיכה, הקשבה הן חיוביות. לאלה יש אפקט טיפולי בכל מערכת יחסים.
אולי שולט יכול להשתמש בכוחו כדי לדחוף נשלט בכיוון חיובי, למה לא?
ייתכן וגם העובדה שבדסמ יוצר מצבי קיצון והתמודדות עם דברים כמו חוסר שליטה, פחדים וכיוצא באלה, עשויה לתת ליחסי שליטה אפקט חיובי.
מחקרים הדגימו שאנשים במערכות בדסמ חיוביות הם יותר יציבים נפשית (בממוצע) ובעיקר שהם פחות חוששים מנטישה, מאשר אנשים במערכות יחסים וניליות.
בדסמ טוב נוטה גם להתאפיין בתקשורת גלויה מאוד בין הנשלט לשולט, עוד משהו שיכול להיות לו אפקט חיובי.

אבל טיפולי? לא. שולט שרוצה ליצור אפקט טיפולי, לדעתי, שיעודד את הנשלט ללכת לטיפול