בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם הפורום צריך יותר חוקים?

דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לפני 5 שנים • 2 ביולי 2018

האם הפורום צריך יותר חוקים?

בעקבות הדברים שכתב גבעות בשרשור אחר, רציתי להעלות את השאלה הזאת.
כיום, דיונים לא ננעלים אף פעם. אין לפורום faq או קוד שחובה לקרוא לפני השימוש (לפחות לא שאני מכיר). אין כאלה ששמים למעלה עם סיכה ותמיד נשארים (ברח לי המונח, סליחה).
"חטיפה" של שרשור לכיוונים שונים עוברת גם כן.
נזיפה במישהו שפותח שרשור זהה לאחר בפעם המאתיים היא אישית, ועשויה בעצמה להתקל בנזיפות.
הנ"ל כולם נהוגים בפורומים ברחבי האינטרנט.
לא אביע את דעתי כרגע, אלא אבקש את דעתכם.

האם היינו רוצים פורום שמנוהל אחרת?
עבד משועבד{עבד}
עבד משועבד{עבד} • 2 ביולי 2018
ויש גם המון סקרים בפורום.
אבל אף פעם לא מפרסמים את תוצאות הסקרים.
lori{ע_מ}
lori{ע_מ} • 2 ביולי 2018
מנסיון העבר הכי נכון להשאיר את המצב כפי שהוא.
פורומים אחרים בנושאי שליטה שהיו בעבר שוקקי חיים נפלו בגלל עודף כללים וניהול דיקטטורי לעיתים.
Green eyed girl​(נשלטת){Sheperd}
זה לא עניין של חוקים, גם אם תנסה כולם פה יעשו מה שבא להם, בדיוק כמו שאנשים כותבים גבולות בפרופיל ועדיין מקבלים פניות מאנשים לא רלוונטיים.... ואני לא מדברת פה על דקויות קטנות אלא על גבולות ברורים של לא גברים או לא נשואים וכו׳.
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 2 ביולי 2018
לורי, אז אולי הפתרון הוא לא עודף כללים אלא כללים מינימאלים?

אני למשל לא רואה סיבה למה שרשורים בני עשור (ואף יותר!), שהדיון בהם לא רלוונטי ממזמן, ראוי להיות מוקפץ out of the blue רק בגלל איזה נשלט שהחליט לכתוב לפותחת השרשור שלא נמצאת פה מזמן "המלכה מעוניין לשרת אותך 058-000-000" ולהרוס את מבנה הפורום במקרה הטוב, או לפתוח ריב ישן שטוב שנשכח במקרה הרע.
מה יהיה רע בלכתוב איזה קוד שינעל שרשורים אחרי פרק של שנה-שנתיים מאז שהתקבלה בהם התגובה האחרונה? איזו דיקטטורה זו אם במילא אף אחד לא מעוניין בהם במשך פרק זמן ארוך?

אני גם לא מבינה למה שרשורים עם שאלות נפוצות שנשלחות לפורום על בסיס שבועי ראויות לפוסט בכל פעם מחדש, לפעמים אפילו כמה פעמים ביום סביב אותו נושא.
אין מה להרחיב עליהם, הקהל מגיב אליהם באנטגוניזם, וזאת פשוט עצלנות לא ללחוץ על שרשור שכבר קיים בנושא ומופיע לך בדף הבית. לחפש בגוגל או בשורת החיפוש בפורומים זה גדול על אנשים, סבבה. אבל להגיע למצב שיש מולך שרשור עם אותה השאלה שאתה רוצה לשאול ואפילו לא לטרוח להיכנס אליו וישר להפציץ את הפורום בפוסט שהוא העתק שלו, לא רק מייגע את הקוראים ומזלזל באלו שניסחו תשובות שניתנו ממש לפני כמה שעות, זה גם דוחק החוצה דיונים חדשים עם שאלות לא פחות חשובות, ולפעמים הרבה יותר דחופות.
לבקש להסתכל שנייה בדף הראשון של הפורום האם השאלה שלך עלתה בימים האחרונים זאת בקשה סבירה לגמרי ולא דיקטטורית שתדרוש ממישהו להשקיע מעבר לשנייה. אף אחד לא ידרוש לצלול חודשים אחורה. ולהשאיר הודעה נעוצה עם תשובות לשאלות נפוצות, או לינקים לפוסטי עבר נבחרים שענו עליהן, יסייע.
lori{ע_מ}
lori{ע_מ} • 2 ביולי 2018
ספציפית לדוגמא של נעילת שרשור אחרי כך וכך זמן - אני מסכימה שזה יכול להיות פתרון טוב. זה שונה מניהול אקטיבי יותר של הפורום וחשבתי לשזה התייחס פותח השרשור.
אני חשבתי שהשאלה של ניהול פורום התייחסה יותר לדברים אחרים- כמו נעילה של שרשור של מישהו שפתח פוסט עם שאלה שנשאלה כבר מיליון פעם. אני מסכימה שזה מטריד ומציק ולפעמים גם מגוחך, אבל מצד שני איפה יעבור הגבול?
למשל - כמה זמן צריך לעבור בין פוסטים עם שאלות על ״עונשים טובים לעבד״? האם כשזה עבר לעמוד הבא מותר לשאול שוב?
יש הבדל בין לנעול שרשור ישן עם קוד לבין להתחיל לנהל אנשים ותגובות בפורום.
האם כלובי בכלל רוצה ויכול להקדיש את הזמן שלו לזה?
בפורומים ישנים יותר היו מספר מנהלי פורום שהיו גם נותנים חוקים אחת ליומיים- נניח אם לא כתבת משהו תוך איקס זמן - הכינוי שלך יחסם.
הנושא של הפקדת ניהול הפורומים במסייעים היווה גם פתח לסגירת חשבונות ומה שקרה זה שלאט לאט אנשים הדירו רגליהם מהפורום.
הפתרון הרבה יותר פשוט בעיניי- להתעלם.
פעם זה צרם לי הרבה יותר לראות שאלות שעולות שוב ושוב, פוסטים שלא עוברים הגהה מינימלית, הודעות סרק טפשיות וחמשירים בפורום. אז מדי פעם מישהו מגיב בעקיצה והשרשור מתלקח - סו וואט?
האם הניהול הזה יהיה רק בפורום? מה עם אנשים שכותבים בבלוג שלהם 10 הודעות ביום? זה בסדר? וחמש?

המצב הקיים עדיף בעיניי על מצב שבו נתחיל להמטיר חוקים שונים על דרי האתר.
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 2 ביולי 2018
ביחס לתקופות אחרות, הפורום די צולע. גם מהבחינה האיכותית, וגם מהבחינה הכמותית. אנשים רבים מדירים רגליהם מהפורומים, ואינם שותפים לדיונים שמתפתחים בהם, מסיבות שונות. גם פריחת הבלוגים, והתחרותיות על תשומת הלב בהם, העביר חלק גדול מהתקשורת הקהילתית לשם. בנסיבות האלה אולי כדאי לקדם בברכה ובסובלנות, את מי שכן מעוניין לצקת תוכן בפורומים. אני גם לא רואה למה זה נורא להעלות מהאוב פוסט ישן, קצת נוסטלגיה לרגע, לא הרגה אף אחד. גם הדרישה לבדוק אילו שאלות הועלו עד כה, לטעמי לפחות, היא דרישה מיותרת: בכל זמן ובכל תקופה, נוצרת דינמיקה שונה בשרשורים, בהתאם לאופי השרשור, המגיבים בו, רוח התקופה ועוד. אני לא רואה למה זה מפריע שמתקיים עוד שרשור עם דיון כלשהו, הרי תמיד אפשר לדלג עליו. לטעמי אין צורך למשטר את הפורום. כלובי נמצא עם אצבע על הדופק למקרים פוגעניים, או למקרים של הצפות מיותרות. נראה לי שזה מספיק.
גבעות​(נשלט)
גבעות​(נשלט) • 2 ביולי 2018
היי! אני ממש שמח שנפתח עבור הנושא הזה פוסט נפרד. איכשהו השגתם אותי אולי מלכתוב על זה בבלוג.
דעתי היא שחוקים היא הגדרה נוקשה מדי למה שכדאי ליישם. הרי חוקים יש לאתר וניתן לראות אותם בכל פעם שנכנסים לצ'אט או בהרשמה הראשונית לפרופיל (את העמוד הזה רואים רק פעם אחת בחיים במקרה הטוב..). מה שבאמת מרגיש לי חסר הוא מה שנקרא בלעז community guidelines, שנקבעו על ידי הגולשים עצמם ושהנהלת האתר אימצה ועוזרת באכיפתם. Reddit היא האלופה הבלתי מעורערת של כך. Twitch הכניסה כאלו לפני חצי שנה ועדיין אוכלת כאפות על ניסוח לא פופולרי של חלק מהסעיפים. 4Chan מחזיקה נטו חוקים, אבל הם כל כך יורדים לפרטי פרטים באיזה פורום מותר מה ככה שעדיין לגולשים יש חופש להביע את עצמם- במסגרת המתאימה. אף אחד מהנ"ל לא אתר BDSM, הכלוב הוא הבית הראשון שלי והבלעדי שלי לשם כך ואולי בגלל זה אכפת לי ממנו.

רמה אחת למטה- אכיפה. יכולה להיות אקסטרימית (חסימת המשתמש לחלוטין/לתקופות זמן), ויכולה להיות אנושית ומתקנת (נעילת שרשור +הסבר ממנהל). יכולה להיות אבסולוטית ויכולה להיות עם בימ"ש לערעורים. יכולה להיות יחידנית (כלובי) או קהילתית (ע"י נבחרים). יש רצף עצום של כלים בהם ניתן להשתמש על מנת לכוון את הפורום כולו לצורת התנהגות רצויה.
וכאן נכנס מה ש@לורי אמרה. לא ראיתי אתרים אחרים בעברית ככה שאני לא יכול לשפוט, אלא רק להמליץ שהניהול והאכיפה צריכים להיות מקובלים על רוב-דמוקרטי-מובהק של חברי הקהילה אחרת תקרה בדיוק אותה נדידת משתמשים שתיארתי בפוסט הקודם, רק מהסיבה ההפוכה. אני גם לא מצפה שחוקים של פורום יהיו זהים לחוקים של האתר כולו או של בלוגים. הגישה שלי היא מינימום הפרעה, ומקסימום עזרים/תחליפים. הגבול יעבור היכן שאנחנו יחד כקהילה נגיד עד-כאן, ועדיין להישאר גמיש ופתוח לשינויים ברוח התקופה.

שתי רמות למעלה. הפורום. המציאות היא שהפורום הזה שלנו לא מבוסס על ארכיטקטורה שתומכת באופציות ניהול כמו בדוגמאות שפירטתי קודם. אני לא חושב שבכלל אפשר כרגע לדבר על חוקים ואכיפה כי פשוט אין תשתית שתאפשר אותם. הסקרים בפורומים שתיאר @מתהפך? לא באמת. סתם שאלה שנאספו אליה תגובות, לא מערכת סקר ייעודית.. מזמן מזמן כתבתי על זה בפוסט אחר ששמות הפורומים עצמם מטעים, אבל זה לא הנקודה, הנקודה היא שיש מה לתקן ולשנות פה. אני רוצה פורום שמנוהל אחרת, אבל אני צריך פורום שמתאים בשביל כך. מה ניתן לעשות כרגע? רק למחוק פוסטים ולהסתיר פוסטים ממשתמשים חסומים בפרופיל הפרטי. זה לא מספיק בשביל שייקרה שינוי משמעותי ומבלי לעורר אנטגוניזם. אני בטח לא אומר ל@כלובי לכתוב את כל הקוד מחדש, או לרכוש תוכנת פורומים מודל 2018 כי זה לא ריאלי וככה לא עובד שוק חופשי.

אני פה שנה וחצי. בזמן הזה בממוצע כתבתי תגובה בחודש. תחת המודל 90-9-1 (חפשו בגוגל, שווה קריאה) אני משייך את עצמי ל-9% שעורכים תוכן. הייתי רוצה שה-1% שמעסיקים אותי פה ביצירת תוכן חדש ייתנו לי עם מה לעבוד. מה שאני מבקש להסיר/לחסום נתפס בעיניי כרמה נמוכה, למרות שעבור אחרים הוא מספיק. רואים את זה לפי ההיענות המספיק גבוהה. אני מסכים עם @בכוח המוח על הדינמיקה, על בלוגים, על ההעלאה מהאוב, אבל לא על ההתעלמות. כשמתעלמים אז בעצם לא מתמודדים עם הבעייה. לחדד- לא בעייה של כולם. כרגע שלי ושל עוד כמה שאולי חשבו זהה. בסוף לא נוכל להתעלם. בסוף ניעלם- או למקום אחר, או בקהל שכבר לא מדבר כמו שאנחנו רוצים, ואז נהפוך לחלק מה-90% ללא סיכוי התאוששות.
Green eyed girl​(נשלטת){Sheperd}
כל מה שצריך זה שירשור אחד קבוע במקום בולט (צבוע באדום) של ״רעיונות מקוריים/יצירתיים של עונשים לעבד/נשלט״ ולבקש לא לפתוח שירשורים נוספים בנושא ; ))
Netrunner​(נשלט)
Netrunner​(נשלט) • 2 ביולי 2018
אני בעד להכתיר את archangel למפקחת על הפורומים