לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

הרס עצמי

מבולבלת88{נשואה}
לפני 3 שנים • 27 בנוב׳ 2020

הרס עצמי

מבולבלת88{נשואה} • 27 בנוב׳ 2020
לא ידעתי באיזה פורום לשאול... מקווה שכאן זה בסדר.

אז יצר הרס עצמי

כמה?
למה?
מאיפה התחיל?
מה עושים?
נלחמים בזה? איך?

שואלת כדי להבין. אין פה שום הזמנה להרוס אותי. אני עושה את זה מצויין לבד. תודה!
    התגובה האהובה בשרשור
ארגמןן​(אחרת)
ארגמןן​(אחרת) • 27 בנוב׳ 2020
מאחורי כל דבר שאנחנו מרגישים (ובעקבות זה גם פועלים) יש מטרה חיובית.
כשאת עושה משהו שנראה לך כמו הרס עצמי תנסי לשאול את עצמך למה את עושה את זה? מה זה גורם לך להרגיש? אם לא היית עושה את זה.. מה היית מרגישה? תנסי ללכת אחורה ולהבין מה המקור. לרוב.. בסוף את תביני שאת מגנה על עצמך מפני משהו.
ככה שאין מה 'להילחם' בהרס עצמי.. כי אין לו כוונה רעה, יותר כדאי להבין למה הוא קורה, מה המטרה החיובית שלו ואיך את משיגה את אותה מטרה רק בצורה אחרת.. בצורה שיותר מועילה לך.
ivy​(נשלטת)
ivy​(נשלטת) • 27 בנוב׳ 2020
לא נלחמים.. זה דווקא יכול לעזור להבין/לגלות דברים חדשים. לא יהיה טוב בלי קצת רע.
firefighterdom

הייתי שמח לעזור..אם לא הייתי באותה הסירה :)

firefighterdom • 27 בנוב׳ 2020
מבולבלת88 כתב/ה:
לא ידעתי באיזה פורום לשאול... מקווה שכאן זה בסדר.

אז יצר הרס עצמי

כמה?
למה?
מאיפה התחיל?
מה עושים?
נלחמים בזה? איך?

שואלת כדי להבין. אין פה שום הזמנה להרוס אותי. אני עושה את זה מצויין לבד. תודה!
הוא​(שולט)
הוא​(שולט) • 27 בנוב׳ 2020
לא יודע אם זה "קביל" או תיקני במגזר שלך אבל
שוה לשקול טיפול מקצועי וטוב . לבד אני בספק אם ניתן להתמודד
עם תחושות כאלה ויש לזה השפעה הרסנית לך וליקרים לך.
גמד
גמד • 27 בנוב׳ 2020
אז יצר הרס עצמי

כמה?
למה?
מאיפה התחיל?
מה עושים?
נלחמים בזה? איך?

שאלות כאלו רק אחרי בחינה מעמיקה בעצמך ניתן להבין יותר. אין תהיה תשובה מוחלטת או קרובה לכך, נפשנו הוא דבר מורכב ומסתורי.

מלחמה הוא מושג הפכפך, לפעמים מלחמות הן דבר טוב, הן כלי להגנה הן מ"טורפינו" הן מווירוסים שבגוף. כך גם ממכשולי הנפש, כדי להילחם ביצר הרס עצמי צריך לדאוג שהמלחמה לא תוגדר כהתנגדות, אלא כלחימה בכלי כנגד כלי אחר. התנגדות יכולה להביא למקומות נמוכים ואילו מלחמה חכמה תוביל אותנו למסלול טוב יותר.

התנגדות היא טינה, כעס, הכחשה.
מלחמה היא נחישות, הקרבה, מחויבות.

השאלה מה הכלי בו תוכלי יחד איתו לגבור על ההרס העצמי. איך מגלים אותו? את השיטה שבעזרתה נוכל לשפר את עצמנו?

כפי שציין "הוא" הבחור שמעליי. אני ממליץ במידה ואפשרי זה לפנות לאיש מקצוע. כי במלחמה כמו בכל מלחמה. לפעמים ההימור הוא כבד. והמומחה הוא האנליסט שלנו שמדריך אותנו להמר נכון, מה להקריב, עם מה להתמודד, ובגדול מה השיטה שתוביל אותך לדרך המלך. התמודדות עצמית ללא עזרה חיצונית היא דבר שאפשרי אך עלול להביא השלכות לא נעימות ונמשך לאורך זמן רב יותר. חפשי את השיטה שעוזרת לנפש שלך להשתנות, להתגמש - שיטה ייחודית או כזו שנוסתה בעבר.

תלחמי ביצר, לא מתוך רוע, לא על מנת להשמיד חלק ממך, לא כדי להדוף אותו או להחביא אותו.
אלא כדי להגן על עצמך מכל רע ולחסן את גופך או נפשך.
מבולבלת88{נשואה}
מבולבלת88{נשואה} • 27 בנוב׳ 2020
היי, אנחנו שניה לפני שבת, אז אני רק אגיד תודה לכולם...

הוא (וגם גמד), אתה מתכוון למגזר שאלוף בהלכאה עצמית? 🤭

טיפול מקצועי זה אחלה. אבל אחרי ניסיון עם המון אנשי מקצוע (לא רבנים. אני מדברת על כאלה שלמדו באוניברסיטה לפחות שני תארים רלוונטים לתחום) זה לא עובד.
חוץ מלזאת שעברה קו אדום (ואני לא מדברת על לפתוח נושא שביקשתי שלא. קו אדום אחר) ולזאת ששיקרה כדי שאגיע לפגישה... עם כולם נפגשתי הרבה זמן ונתתי הזדמנות לתהליך. או שחשבתי שנתתי? בכולופן כולם סחטו ממני כוחות נפש ולא החזירו אותם בכלל.

אז טיפול מקצועי זה כרגע רעיון מאוד הרסני 🤦🏻‍♀️

וזהו.
אשמח לשמוע עוד.
ולא צריך להתייחס דווקא אלי.

שבת שלום לכם
(ואני יודעת את השם של השבט החדש 😜)
Morמור
Morמור • 27 בנוב׳ 2020
הרס עצמי, לשים לעצמך רגליים, לעשות לעצמך דווקא, להאמין שמגיע שלא מגיע לך דברים טובים.
אם היית אצל פסיכולוגים אולי יש לך מושג למה את עושה את זה לעצמך.
אפשר לנסות להבין למה את מנסה למנוע מעצמך דברים טובים. כאן אני לא יכולה לעזור לך כי אני לא מכירה אותך, ואני אפילו לא הבנתי למה אני עושה את זה לעצמי.
ואפשר פשוט להפסיק לעשות את זה, (כן, פשוט יותר להגיד מלעשות), אבל זה הכל קשור בשיח שלך עם עצמך. שאת רואה את זה מגיע תגידי לעצמך שאת לא רוצה להרוס, תגידי לעצמך שמגיע לך משהו טוב, תגידי לעצמך שאת לא רוצה להביא את עצמך לאותו חרא, שאת יותר טובה מיזה.
זה מה שאני הספקתי ללמוד לפחות. מקווה שמצאת פה משהו מעניין
philosophic john​(שולט){ginny}
philosophic john​(שולט){ginny} • 27 בנוב׳ 2020
אין תשובה פשטנית לזה... יש כל מיני התנהגויות שממוינות תחת 'הרס עצמי'. ויש להן כל מיני הסברים.

בויקי-אנגלית עשו עבודת הגדרה לא רעה -
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Self-destructive_behavior

מה שחשוב להבין כשמדברים על המניעים - שאפשר לעסוק בה כל החיים - ולא בהכרח זה יועיל.

לעומת זאת, אפשר לעסוק בפתרונות - פתרון מסויים להתנהגות מסויימת - ושם אפשר להגיע לאפקטיביות גבוהה - עם איש/אשת המקצוע הנכונ/ה ותהליך העבודה הנכון. חפשי cognitive behavior therapy.
ואל תיכנסי לתהליך עם איש/אשת מקצוע שמאמינים שחייבים להיכנס לשורשים.
מאותגר שכלית​(נשלט)
מאותגר שכלית​(נשלט) • 27 בנוב׳ 2020
כמה ? יצר הרס עצמי חזק
למה ? כי מאוכזב מהחיים
מאיפה התחיל ? אי שם בגיל 10
מה עושים ? לא נכנעים
נלחמים בזה ? תמיד
איך ? זו כבר שאלת מיליון הדולר